Buty derby męskie – Nowa moda

Casualism Blog Moda Męska – Buty derby męskie

Ostatnio, zarówno w blogosferze jak i ofertach sklepowych zaczęło i zaczyna pojawiać się coraz więcej tytułowych butów. Buty derby męskie to aktualny krzyk mody i choć to wyrażenie mocno mnie denerwuje to w kwestii tych butów jest w nim zawarta prawda. Pogadamy o nich w kontekście koloru czerni spotykanej najczęściej w wyrobach sieciówkowych kształtujący (chcąc nie chcąc) poczucie estetyki klientów. Zdecydowałem, by pokazywać tutaj rzeczy, które można zalinkować do miejsca możliwego pozyskania bądź dokładniejszego obejrzenia.

Hmm...do dresowych spodni?

Hmm…do dresowych spodni?

ASOS - spodnie krótkie, ale buty fajne

Spodnie krótkie, ale buty fajne

Na wstępie odpowiedzmy na pytanie, czym są buty typu derby? But derby to but, którego przyszwa nie łączy się z językiem, a ażurowanie (dziurkowany wzór) schodzi na dalszy plan. Całość najłatwiej zobrazować poprzez zdjęcie. Wyjaśnienie jest więc niezwykle proste i mieści się w raptem jednym zdaniu. Ale co w trawie piszczy jeśli chodzi o wyroby modne i na czasie Zwykle cechuje się stosunkowo gładką formą bez ażurowań, lecz równocześnie niezbyt opływowym – wręcz masywnym kopytem. Bardzo często wraz z masywnym kopytem widzimy grubą, przystającą do masy buta podeszwę. Tutaj mamy spore pole do popisu, które rozróżni but elegancki, od casualowego. Nie ma sensu by zanudzać wszystkich z nas informacjami nieadekwatnymi do naszych czasów i zainteresowań, historycznymi i dość zbędnymi. Zajmijmy się więc pojęciem aktualnych derbów.

 

 

Pull&Bear - ehh...ten materiał...ale forma fajna!

Pull&Bear – ehh…ten materiał…ta cena…ale forma w porządku

 Podeszwa

Wersję elegancką zwykle wyróżnia gładka, przeważnie czarna podeszwa skórzana o średniej grubości. Połączenie daje formalny wygląd, choć ze względu na kopyto i formę – niezbyt dobrze pasujący do formalnych garniturów.

Zaś wersję casulalową producenci obijają w dość…różnorakie oponyCzęsto widzimy wersje z podeszwą z krepy (porowata, bardzo swobodnie wyglądająca guma w kolorze neutralnym), równie często widzimy podeszwę w kolorowej, czasami wręcz przesadnie intensywnej barwie, a także podeszwy gumowe, gładkie. Zwykle podeszwy te są również grubsze od bardziej eleganckich substytutów co nadać ma im jeszcze bardziej swobodnych cech, tak pożądanych przy casualowych zestawieniach. Ci producenci celujący w wyższe widły cenowe prześcigają się w projektach tej części obuwia wypuszczając absolutnie wręcz udziwnione twory, choć muszę jednocześnie zaznaczyć – nie jest to rzeczą złą! Można rozróżnić również sam dół podeszwy, wiec miejsce bezpośrednio stykające się z podłożem. Spotkamy więc wersje zarówno takie, których dół jest stosunkowo gładki oraz takie, których dół jest podeszwą traperową.

Common Projects

Common Projects – Koturna

APC (ssense.com)

APC (ssense.com) – Krepa

Paul Smith (ssense.com)

Paul Smith (ssense.com) – Podeszwa traperowa oraz wymyślny wzór. Da się więcej?

Widujemy także derby, których podeszwa nie wyróżnia się kolorem, lecz kształtem. Ten często przybiera formę koturny, która w połączeniu z formą tych butów daje dość ciekawy efekt wizualny.

 

Do czego nosić?

Wbrew pozorom – do wszystkiego. But ten wygląda bardzo dobrze – o ironio – głównie w zestawieniach mocno casualowych i kolorystycznie ciemnych. Przy zestawach formalnych ciężko dopasować wagę tkanin do wagi i kształtu tych butów, w dodatku czerń jest mocno elegancką barwą, więc derby w nowoczesnym wydaniu to świat absolutnych przeciwieństw i przy garniturze – niezwykle ciężko je unieść. Czerń butów niejako wymusza na noszącym zastosowanie formalnego garnituru – a z takowym but ten dość mocno się gryzie. Warto więc by tego typu wynalazek znalazł się w zestawie mocno swobodnym. Świetnie się prezentują w zestawach ciemnych (czerń w szafie), gdzie nie warto wciskać na siłę butów sportowych. Dobrze wyglądają z kurtkami skórzanymi, z parkami, z jeansami, na zimę czy na wiosnę. Bardzo uniwersalny but.

 

zara.com

zara.com

pullandbear.com

pullandbear.com

Reasumując:

Derby mimo natury i ich formalności (jest to uproszczenie, historia mówi, iż derby to buty swobodne, ale czasy mamy jakie mamy) mogą rewelacyjnie radzić sobie w zestawieniach w stylu casualowym, którego to wyznawców mamy zdecydowanie najwięcej.

Derby to świat kontrastów, gdzie czarny kolor i gładka forma stykają się z nieformalną przyszwą i wymyślną podeszwą. Jest to również jeden z niewielu butów, które moim zdaniem zdecydowanie mniej formalnie wyglądają w czerni, aniżeli w brązie.

Derby to buty, które we wprost idealny sposób wypełniły moją lukę w garderobie. Może i Wasza o nie woła?

 

KIOMI - te kupiłem. Świetny model, na żywo prezentuje się o wiele lepiej.

KIOMI – te kupiłem. Świetny model, na żywo prezentuje się o wiele lepiej. Warte ceny aktualnej.

Pull&Bear - te są ciekawe...

Pull&Bear – te są ciekawe…

 

The-Bigwig

Casualism – Blog o Modzie Męskiej

Buty derby męskie – Nowa moda
4.71 z 14 ocen

    ADD YOUR COMMENT