Chorwacja na własną rękę czy all inclusive?

Chorwacja na własną rękę czy all inclusive? – Casualism Blog Moda Męska

Wiem, że tematyka wpisu z pewnością zadziwi wielu z Was – i bardzo dobrze! Rozpoczęcie sezonu wyjazdowego rozpocznie się w przyszłym roku, ale to właśnie jesień jest najlepszym czasem na zaplanowanie naszych letnich wojaży. Emocje po ostatnim lecie opadają, tęsknota za latem zaczyna coraz bardziej doskwierać, a ilość destynacji maleje, tym samym u innych ludzi maleje również zaangażowanie w poszukiwania właściwej oferty. Dzisiaj zastanowimy się, czy lepiej zorganizować wycieczkę do Chorwacji na własną rękę wykorzystując do tego celu jedynie wiedzę, zaangażowanie oraz cierpliwość. Ale do rzeczy 🙂

wakacje w chorwacji, chorwacja wakacje, pula wakacje, wakacje w puli, pula chorwacja

Źródło – pexels.com

Dlaczego Chorwacja?

Chorwacja na własną rękę to znakomity wybór na początek. Państwo leży dość blisko nas i jest bardzo przyjazne dla przyjezdnych, a liczba dostępnych plaż – głównie kamienistych – zapewnia rewelacyjne widoki i dość dobre warunki wypoczynku. Nie ma oczywiście róży bez kolców – Chorwacja bywa zatłoczona (szczególnie w najbardziej obleganych miejscach), a kultura wielu wczasowiczów może pozostawiać wiele do życzenia. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi duże zainteresowanie tym krajem ze strony biur podróży, które organizują tam wycieczki dosłownie „na potęgę”. Co zatem zrobić, żeby wyjazd do Chorwacji stał pod znakiem radości, zadowolenia i braku zmartwień? Zorganizować go na własną rękę!

Samochód czy samolot?

Pierwszą rozterką dla każdego wczasowicza realizującego wyjazd na własną rękę jest wybór środka transportu. Samolot jest znacznie szybszy, mniej męczący, a przy tym – o ironio – znacznie bezpieczniejszy niż samochód osobowy. Jest jednak droższy, a po dotarciu na miejsce będziemy musieli poruszać się komunikacją miejską lub wypożyczonym samochodem (kolejne koszty niezależnie od wyboru). Samochód daje tę przewagę, że jest zależny jedynie od nas i możemy z niego korzystać również w kraju destynacji. Minusem są: awaryjność, zmęczenie kierowcy (warto mieć dwóch kierowców na zmianę), kilkunasto godzinna jazda oraz mandaty, które w Chorwacji należą do dość wysokich. Osobiście? Stawiam na samochód. Warto jechać przez Czechy, Austrię i Słowenię – będzie można bezpardonowo ciąć przez ichniejsze autostrady. Trasa wiodąca przez Słowację i Węgry jest bardziej męcząca i znacznie dłuższa przez mniejszą ilość dogodnych tras szybkiego ruchu.

Do jazdy autem dojdą również koszty winiet krajów przechodnich (grosze w stosunku do całkowitych kosztów wyjazdu) oraz koszty wyposażenia auta w niezbędne elementy w danych krajach.

wakacje w chorwacji, chorwacja wakacje, pula wakacje, wakacje w puli, pula chorwacja

Źródło – pexels.com

Chorwacja na własną rękę się opłaci?

Zdecydowanie tak! Mogłoby się wydawać, że własnoręczne organizowanie wyjazdów stało pod znakiem zapytania ze względu na rosnącą liczbę biur podróży, które kuszą niskimi cenami i fajnymi ofertami promocyjnymi. Niestety, mają również minusy. All-inclusive to forma wyjazdu najbardziej wygodna, lecz przy tym z największą liczbą wad, o których moim zdaniem większość osób zapomina podczas wyjazdu. Zauważy je dopiero na miejscu.

Po pierwsze – wybierając ofertę All-inclusive automatycznie odrzucamy wszelkie hotele nie mogące oferować dań i przysmaków. Co to oznacza? Wbrew pozorom znacznie wyższą cenę. Odsianie prywatnych i niewielkich miejsc z doskonałym klimatem na rzecz dużych kompleksów jest dość…nieciekawym pomysłem.

wakacje w chorwacji, chorwacja wakacje, pula wakacje, wakacje w puli, pula chorwacja

Źródło – pexels.com

Po drugie – All-inclusive to przeszkoda w zwiedzaniu i plażowaniu. Dlaczego? Bo pory przeznaczone do spożywania głównych posiłków są stałe, tym samym aby z nich skorzystać należy wrócić do kurortu. W efekcie musimy wrócić z wylegiwania się na plaży lub zorganizować turystykę tak, aby móc zahaczyć o obiad lub kolację. To ogromny, wręcz przepotężny minus, który nie ma znaczenia jedynie w przypadku plażowania na terenie kurortu. Dla niezależnych osób, które lubią zwiedzać i zażywać kąpieli słonecznej w większej odległości od hotelu, to wyjście nie będzie zbyt komfortowe.

Po trzecie – klimat. Z formy All-inclusive skorzystamy głównie w dużych kurortach, pełnych głośnych, irytujących ludzi, którzy potrafią swoim nastawieniem zepsuć nasze wakacje. Ponadto, wiele osób woli stonowany i przytulny klimat. W nadmorskiej „fabryce” ludzi i wspomnień klimatu będzie jak na lekarstwo. Albo i mniej.

Gdzie w ogóle w takim razie jechać?

Duże kurorty – odpadają. Zatłoczone miasta – odpadają. Typowe, szablonowe i całkowicie „obleciane” miejscówki – odpadają. Co zatem nam pozostaje? Wybór miejscowości, które są znane jedynie prawdziwym wczasowiczom, którzy znają ten piękny kraj od podszewki. Co mam na myśli? Pulę!

Pula to Chorwackie miasto leżące na półwyspie Istria, tym samym charakteryzuje się znakomitą pogodą przez lato oraz w pewnym stopniu także zimą i cudownym krajobrazem, głównie za sprawą wielu wzgórz. Liczba ludności wynosi mniej niż 60 000, lecz najwięcej mówi gęstość zaludnienia – raptem 1100 osób na kilometr kwadratowy, co przekłada się na wygodę, komfort oraz stosunkowo dużo niezagospodarowanej przestrzeni.

wakacje w chorwacji, chorwacja wakacje, pula wakacje, wakacje w puli, pula chorwacja

Źródło – pexels.com

Gdzie spać?

Warto również wziąć pod uwagę noclegi w Puli Interhome, które powinny zapewnić jak największy komfort wypoczynku. Większość osób – mam nadzieję – zdecyduje się na wybór stosunkowo niedużego obiektu, który zapewni prywatność, spokojny wypoczynek oraz jak największą liczbę atrakcji, takich jak plaże, wzgórza i zabytki.

Jeśli jednak preferujemy dużą liczbę innych towarzyszy i nie przeszkadza nam ich tłok, zdecydujmy się na większy kurort. Nie będziemy czuć się samotnie o żadnej porze dnia i nocy, a ponadto z pewnością poznamy nowe osoby, z którymi być może uda nam się zawiązać bliższy i dłuższy kontakt, również po wyjeździe.

Reasumując : wakacje w Puli mogą się opłacić

Chorwacja jest piękna, to fakt nie do podważenia. Piękne krajobrazy, mili ludzie i bardzo przyjazny klimat nastawiają do tego kraju pozytywnie miliony turystów co roku z całego świata. Pula jest miastem, które warto wziąć pod uwagę decydując się na wyjazd. Właśnie tam warto napisać swoje marzenia i zyskać d o tego miasta ciepły sentyment, który będziemy wspominać wiele lat po powrocie do kraju. Bo to właśnie w wyjazdach jest najważniejsze – pełne zadowolenie i tęsknota za wakacjami w ciągu roku w Polsce. Co myślicie o wyjeździe na własną rękę?

 

Przeczytaj koniecznie ->  Luźna propozycja - co powiecie na współtworzenie Bloga? Luźny pomysł

Chorwacja na własną rękę czy all inclusive? – Casualism Blog Moda Męska

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

One Comment

  1. Blog Ozonee Reply

    Powracam niemal co roku – tak jak robi to wielu Polaków. Chorwacja nigdy nie zawodzi, chociaż samolotem jeszcze nie próbowałem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *