Co to jest immobiliser i do czego służy?

Choć nie istnieje urządzenie, które całkowicie uniemożliwi kradzież samochodu, możemy się zaopatrzyć w takie, które znacznie utrudni złodziejowi zadanie w przypadku kradzieży auta. Do najpopularniejszych z nich należą immobilisery. Co to jest immobiliser i w jaki sposób działa?

Wpis sponsorowany

Co to jest immobiliser?

Immobiliser, najprościej rzecz ujmując, jest unieruchamiaczem. To elektryczna blokada zapłonu silnika. Immobiliser włącza się i wyłącza w przypadku dotknięcia spersonalizowanym brelokiem w odpowiednie miejsce lub zdalnie – podczas zbliżenia oryginalnego klucza w pobliże stacyjki. Dawniej stosowano także immobilisery na kod PIN – przed uruchomieniem samochodu trzeba było wprowadzić kod PIN na zamontowanej klawiaturze.

Jak działa immobiliser?

Immobiliser ma prostą budowę – składa się z dwóch części, czyli transpondera znajdującego się przy kluczyku samochodowym oraz centralki, czyli odbiornika, który umieszczony jest wewnątrz auta. W jaki sposób działa immobiliser? Po włożeniu kluczyka z transponderem do stacyjki i włączymy zapłon, w momencie zbliżenia kluczyka do stacyjki nastąpi wymiana sygnałów, które zanalizuje komputer sterujący. Jeśli dane się zgadzają, system to wykryje i prześle sygnał do zapłonu, który uruchomi proces sprawdzający. Gdy sygnały są identyczne, klucz zostanie uznany za właściwy a samochód odpali. Jeśli sygnały się nie zgadzają, nastąpi odcięcie zasilania pompy paliwowej oraz odcięcie zapłonu.

Czy da się oszukać immobiliser?

Choć immobiliser zdecydowanie utrudnia złodziejowi zadanie, niektórzy z nich wykorzystują zaawansowane urządzenia elektroniczne, które są w stanie ominąć zabezpieczenia. Niemniej, jest to zabezpieczenie, które lepiej mieć – szczególnie, jeżeli zostanie zakupione w sprawdzonym sklepie. Allegro posiada bogatą ofertę, dzięki której można zakupić do samochodu niemal wszystko – na przykład bagażniki dachowe Taurus czy części takie jak sonda lambda.

Jak rozpoznać uszkodzony immobiliser?

Uszkodzony immobiliser można rozpoznać w ułamku sekundy. Zazwyczaj wówczas silnik odpala po jednej, dwóch sekundach i gaśnie lub nie włącza się wcale a kontrolka immobilisera świeci światłem ciągłym lub mruga. Immobilisery mogą się zepsuć wskutek braku synchronizacji kluczyków, błędów w urządzeniu sterującym immobilizera lub uszkodzenia jego sterowania. Na szczęście jest to usterka, którą łatwo możemy usunąć w dobrym serwisie samochodowym.

Przeczytaj koniecznie ->  Koszty utrzymania samochodu - roczne

Czy warto kupić immobiliser?

Immobilizer przesyła swój sygnał od razu w momencie zbliżenia kluczyka do odpowiedniego miejsca we wnętrzu samochodu, w związku z czym jest urządzeniem bardzo skutecznym a przy tym mogącym zablokować układ zapłonowy, zagwarantować odcięcie całej elektroniki a więc po części urządzeniem sterującym pracą silnika. Kradzież samochodu zazwyczaj trwa mniej niż minutę (!), w związku z czym posiadanie urządzenia, które natychmiast wykryje niezgodność klucza z oryginałem blokując układ zapłonowy, znacznie utrudni złodziejowi zadanie. Czas kradzieży wydłuży się, a więc potencjalnie o wiele więcej osób w otoczeniu zauważy, że ktoś próbuje ukraść samochód. Urządzenia tego rodzaju nie należą do drogich, a przy tym mogą się okazać najlepszym możliwym zakupem – szczególnie, jeśli posiadasz nowoczesny samochód lub jesteś po prostu przywiązany do swojego auta.

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *