Choć nie istnieje urządzenie, które całkowicie uniemożliwi kradzież samochodu, możemy się zaopatrzyć w takie, które znacznie utrudni złodziejowi zadanie w przypadku kradzieży auta. Do najpopularniejszych z nich należą immobilisery. Co to jest immobiliser i w jaki sposób działa?
Wpis sponsorowany
Co to jest immobiliser?
Immobiliser, najprościej rzecz ujmując, jest unieruchamiaczem. To elektryczna blokada zapłonu silnika. Immobiliser włącza się i wyłącza w przypadku dotknięcia spersonalizowanym brelokiem w odpowiednie miejsce lub zdalnie – podczas zbliżenia oryginalnego klucza w pobliże stacyjki. Dawniej stosowano także immobilisery na kod PIN – przed uruchomieniem samochodu trzeba było wprowadzić kod PIN na zamontowanej klawiaturze.
Jak działa immobiliser?
Immobiliser ma prostą budowę – składa się z dwóch części, czyli transpondera znajdującego się przy kluczyku samochodowym oraz centralki, czyli odbiornika, który umieszczony jest wewnątrz auta. W jaki sposób działa immobiliser? Po włożeniu kluczyka z transponderem do stacyjki i włączymy zapłon, w momencie zbliżenia kluczyka do stacyjki nastąpi wymiana sygnałów, które zanalizuje komputer sterujący. Jeśli dane się zgadzają, system to wykryje i prześle sygnał do zapłonu, który uruchomi proces sprawdzający. Gdy sygnały są identyczne, klucz zostanie uznany za właściwy a samochód odpali. Jeśli sygnały się nie zgadzają, nastąpi odcięcie zasilania pompy paliwowej oraz odcięcie zapłonu.
Czy da się oszukać immobiliser?
Choć immobiliser zdecydowanie utrudnia złodziejowi zadanie, niektórzy z nich wykorzystują zaawansowane urządzenia elektroniczne, które są w stanie ominąć zabezpieczenia. Niemniej, jest to zabezpieczenie, które lepiej mieć – szczególnie, jeżeli zostanie zakupione w sprawdzonym sklepie. Allegro posiada bogatą ofertę, dzięki której można zakupić do samochodu niemal wszystko – na przykład bagażniki dachowe Taurus czy części takie jak sonda lambda.
Jak rozpoznać uszkodzony immobiliser?
Uszkodzony immobiliser można rozpoznać w ułamku sekundy. Zazwyczaj wówczas silnik odpala po jednej, dwóch sekundach i gaśnie lub nie włącza się wcale a kontrolka immobilisera świeci światłem ciągłym lub mruga. Immobilisery mogą się zepsuć wskutek braku synchronizacji kluczyków, błędów w urządzeniu sterującym immobilizera lub uszkodzenia jego sterowania. Na szczęście jest to usterka, którą łatwo możemy usunąć w dobrym serwisie samochodowym.
Czy warto kupić immobiliser?
Immobilizer przesyła swój sygnał od razu w momencie zbliżenia kluczyka do odpowiedniego miejsca we wnętrzu samochodu, w związku z czym jest urządzeniem bardzo skutecznym a przy tym mogącym zablokować układ zapłonowy, zagwarantować odcięcie całej elektroniki a więc po części urządzeniem sterującym pracą silnika. Kradzież samochodu zazwyczaj trwa mniej niż minutę (!), w związku z czym posiadanie urządzenia, które natychmiast wykryje niezgodność klucza z oryginałem blokując układ zapłonowy, znacznie utrudni złodziejowi zadanie. Czas kradzieży wydłuży się, a więc potencjalnie o wiele więcej osób w otoczeniu zauważy, że ktoś próbuje ukraść samochód. Urządzenia tego rodzaju nie należą do drogich, a przy tym mogą się okazać najlepszym możliwym zakupem – szczególnie, jeśli posiadasz nowoczesny samochód lub jesteś po prostu przywiązany do swojego auta.
Dodaj komentarz