Dobry ekspres ciśnieniowy do domu - jaki ekspres kolbowy używam? Dobry ekspres ciśnieniowy do domu - jaki ekspres kolbowy używam?

Dobry ekspres ciśnieniowy do domu – jaki ekspres kolbowy używam?

Dobry ekspres ciśnieniowy do domu – Jaki ekspres kolbowy używam – Casualism Blog Moda Męska

Wiecie jaka jest najlepsza kawa? Ta, która nam smakuje. To zdanie usłyszałem od znajomego, który jest kawoszem przez duże „K”. Zna się na parzeniu kawy tak dobrze, jak my wszyscy znamy się na oddychaniu. I ma rację. Dobrej kawy nie możemy ot tak kupić, musimy ją znaleźć. Jednak dobra kawa to nie wszystko, równie ważny jest sposób jej parzenia. Dobry sposób parzenia gwarantuje nam smak kawy dokładnie taki, jaki był w zamierzeniu producenta. Jednym z szerzej rozpowszechnionych sposobów na parzenie to dobry ekspres ciśnieniowy do domu. Dzisiaj opiszę taką „maszynę” na podstawie kupionego wiele lat temu DeLonghi z systemem kolbowym.

Wpis przy współpracy z firmą DeLonghi

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawyDeLonghi to znana i lubiana przez konsumentów marka, która zasłynęła na rynku produktami około-kawowymi. Produkują ekspresy ciśnieniowe w cenach przeróżnych, od setek do kilku tysięcy złotych. To pewna cecha ekspresów ciśnieniowych – ogromny wybór w każdej cenie. To jednak również pułapka, która bez większych problemów może zgarnąć niezorientowanych kupców. Co zrobić by się przed tym ustrzec?

Funkcje. Dobry ekspres ciśnieniowy do domu to taki ekspres, który będzie nam służył. Nie staniem, a działaniem. Kupno ekspresu, który ma dziesiątki funkcji po to, by raz w miesiącu z nich skorzystać jest absolutną stratą pieniędzy. Żadna opcja nie jest dokładana przez producenta do ekspresu za darmo, za każdą przyjdzie więc dopłacić kupując coraz lepszy, coraz bardziej doposażony i zaawansowany model. Nie zawsze jednak warto, bo często bywa tak, że lubimy jedynie czarną, mocną kawę i z wszelkich funkcji droższych modeli nie skorzystamy dosłownie nigdy bo żyjemy samotnie, a ze znajomymi widzimy się na mieście. Jeśli zaś mamy sporą rodzinkę, która gustuje w różnych kawach to warto skorzystać z większej ilości opcji. Pozwolą one przygotować kawę każdemu z domowników oraz ich znajomym. To świetne rozwiązanie. Mnie wystarczyła jedynie opcja parzenia kawy i spieniania mleka. Każdą kawę piję z minimalnym dodatkiem mleka niskoprocentowego. Dlatego też jak dla mnie dobry ekspres ciśnieniowy to właśnie ten, który posiadam.

Warto też zerknąć na proste zestawienie cenowe, mianowicie Ekspresy do kawy do 1500 zł, 3000 zł i powyżej 3000 zł. Wszyscy wiemy, że pieniądze są – niestety – ważne i czasami warto z czegoś zrezygnować, by te koszty obniżyć lub je podwyższyć, gdy pieniądze nie są dla nas żadnym problemem!

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawyDrugą sprawą jest ciśnienie. Mówiąc oględnie – im większe, tym lepsze. Większe ciśnienie wtłaczania wody do zbiorniczka z kawą powoduje lepsze wypłukanie z niej aromatu wprost do naszej filiżanki. Słabe ekspresy (przykładowo przelewowe, które nie mają żadnego ciśnienia) powodują jedynie przepłukanie wodą zmielonej kawy, ale nie powodują jej wydobycia smaku. Także tego głębokiego, który uaktywni się wyłącznie wtedy, gdy tę wodę w nią „wciśniemy”, a nie tylko nią przelecimy jak ścierką po podłodze. To ważne i na to powinniśmy zwracać już baczną uwagę.

To parametr, który warto porównać z różnymi producentami pamiętając jedynie o tym, by nie przesadzać w obie strony. Kilka czy kilkanaście procent w tę czy w tę stronę różnicy nie zrobi.

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

Równie ważną kwestią, którą warto poruszyć jest sposób mielenia kawy. Jeśli lubimy ułatwiać sobie życie to warto kupić dobry ekspres ciśnieniowy do domu z wbudowanym doń młynkiem. Nie dość, że oszczędzi nam kupę czasu to także da pewność, że każda przygotowana kawa będzie świeżo zmielona. Nie będzie odstana i nie będziemy musieli obawiać się o utratę cennych aromatów. Jednak dla tych z nas, którzy mają młynek i nie mają problemu z mieleniem przed procesem parzenia mogą się nim posilić i kupić tańszy ekspres – taki bez młynka. Różnica w cenie jest ogromna.

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawyMinus ekspresu jest jeden, ale dość znaczący dla wielu z nas. W przeciwieństwie do ekspresu na kapsułki ten wymaga czyszczenia praktycznie każdorazowo po użyciu. Powoduje to raczej niechęć do jego używania, gdy się spieszymy lub gdy mamy po prostu mało chęci na „zabawę”. W kwestii oszczędności czasu nie ma lepszego wynalazku niż ekspres na kapsułki, który zdarzyło mi się opisywać na łamach Casualism. Zrobi kawę sam praktycznie bez naszego udziału, a nam pozostanie jedynie dolać wody i wyrzucić zużytą kapsułkę. Dobry ekspres do kawy nie oznacza więc zawsze ekspresu ciśnieniowego czy przelewowego. Może być to również ten kapsułkowy. Jest jeden, ale potężny minus, który powoduje, że osobiście własnego używam wyłącznie ze znajomymi. Fakt, że jestem skazany na jedną markę kawy i ewentualne zamienniki. To powoduje, że raczej nie mam chęci na jej picie, gdy mam czas zrobić ciekawą kawę własnego wyboru w normalnym ekspresie ciśnieniowym. Jednak ze znajomymi jak najbardziej. Wtedy liczy się czas.


Zrzut ekranu 2018-03-28 o 13.58.10

Z pomocą przychodzi DeLonghi i fajna strona, na której dowiemy się, który doradzi jaki dobry ekspres ciśnieniowy będzie właściwy do naszych potrzeb. Wszystko jest naprawdę dobrze wyjaśnione i opisane ładnymi zdjęciami. Każdy wiec powinien znaleźć na niej coś w sam raz dla siebie. Ja sam przeglądam teraz te ekspresy i śmiać mi się chce, bo pewnie skończy się tak, że za jakiś czas będę „zmuszony” kupić nowy…

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

Jak widzicie kawy i sposoby jej przyrządzania są różne. Gdy więc ktoś Wam powie, że warto kupić ekspres zapytajcie go jaki ma na myśli. Dobry ekspres do domu nie równa się konkretnemu rodzaju, a zaspokojeniu konkretnych potrzeb. Warto spróbować napić się prawdziwej, niefusiastej kawy wprost wytłoczonej ze zmielonych ziaren. Kawa zalana prawie wrzątkiem (czy taka z ekspresu przelewowego) smakuje zupełnie inaczej niż ta z mocnego ekspresu ciśnieniowego. Ten drugi daje smak, który przewidział producent kawy. Zalewając kawę wrzątkiem czy korzystając z ekspresu przelewowego nie uzyskamy pełni smaku. Raczej jego namiastkę. Spróbujcie koniecznie!

dobry ekspres ciśnieniowy, włoski ekspres do kawy, dobry ekspres do domu, domowy ekspres do kawy

Adrian / The-Bigwig

Dobry ekspres ciśnieniowy do domu – Jaki ekspres kolbowy używam – Casualism Męska Moda Blog

Dobry ekspres ciśnieniowy do domu – jaki ekspres kolbowy używam?
4.82 z 44 ocen

    ADD YOUR COMMENT