Ciekawostka – Ewolucja Mody na dwóch filmach

Casualism Blog Moda Męska – Ewolucja Mody na dwóch filmach

Lubię ciekawostki. W szczególności takie, które rzucają bardzo ciekawe światło na postrzeganie przeze mnie mody aktualnej. Dzisiejszy wpis będzie krótki, ale treściwy, bo zobrazowany nie poprzez zdjęcia, a inną formę przekazywania treści – filmy!

293095530_b78f7c7f42_b

Na dwóch poniższych filmach dowiemy się jak moda zmieniała swoje zasady na przestrzeni całego wieku wstecz, więc od 1915, aż po dziś dzień – 2015. Zmiany okazały się wprost drastyczne, aczkolwiek dość spodziewane i ciężko nie uśmiechnąć się od roku 1995. Moda się zmienia diametralnie co filmik pokazuje dosadnie jak nic innego, wyciągając z każdej dekady „to coś”, co było tych lat synonimem i znakiem rozpoznawczym. Nie mogę spojlerować gasząc w Was zapał obejrzenia tego materiału, więc zapraszam Was na jego projekcję!

Po obejrzeniu jest jedna sprawa, którą bardzo chcę omówić. Modę elegancką. Eleganci wystrzegają się nazywania klasyki inaczej niż „ponadczasowy styl ubioru” stroniąc od słowa „moda” jak diabeł od święconej wody. Osobiście uważam wprost odwrotnie, moda jest modą, a „klasyczną” nazywa się ją wyłącznie ze względu na zaawansowany już wiek i nic poza tym. Ot, moda elegancka może się podobać, ale może także być odwrotnie i nie ma w tym absolutnie nic zdrożnego, bo modę kształtują różne gusty i nazywanie konkretnego ruchu czymś więcej niż „modą” jest ogromnym nadużyciem. Marynarka nie jest przepustką do lepszego świata, elegancki garnitur nie zrobi z nas mężczyzny z wyższych sfer, a styl naszego ubioru to chwilowa moda sprzed wielu, wielu dekad, jak jeansy na ten moment. Nie piszę bynajmniej tych słów na zasadzie „hejtu” względem klasyki bo ją absolutnie uwielbiam, a raczej ze względu na podejście wielu mężczyzn czujących się „ponad” w marynarce, wyśmiewających przy tym inną modę niż wielbioną przez nich. Bardzo irytuje mnie takie podejście jej wyznawców, bo mimo bycia, o ironio, modą „elegancką” to maniery i podejście do innych rodzajów ubioru jest na poziomie śmieszności. To chcę zmienić tym akapitem – podejście, wyrozumiałość, akceptację innych gustów a nie zamknięcie i buta.

Przeczytaj koniecznie ->  Moda na płótnie - ciekawa inspiracja - Casualism Blog Moda Męska

Co zaś tyczy się filmiku – we wszystkich latach poczynając od kilku dekad wstecz widzę wprost idealne odzwierciedlenie czasów jakie obrazowały stroje na modelu. Lata hipisowskie, świetne momenty klasyki, piękny i najbardziej naturalny 2015 – wszystko było świetną podróżą w czasie i jakże kształcącą!

Furs_of_Felix_Jungmann_1900

Poniższy filmik za to pokaże Wam ewolucję stroju na bazie damskiej mody i tutaj, wprost odwrotnie do męskiej, klasykę uważam za najmniej ciekawą i taką, do której nie chciałbym nigdy trafić 😉 Na szczęście los ulokował mnie w świetnych czasach dla mody. Cieszę się oglądając te stroje, ale jednocześnie nie mogę oprzeć się pokusie napisania, że…zapewne aktualne lata oceniam najlepiej wyłącznie dlatego, że są dla mnie „aktualnymi” i najbliżej memu sercu.

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Blog o Męskiej Modzie

Ciekawostka – Ewolucja Mody na dwóch filmach
5 z 16 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

10 Comments

   1. Sebastian Reply

    Ogromnym plusem mody współczesnej jest podkreślanie ludzkiego ciała, a nie jego wizualne deformowanie. Spodnie nie tworzą już z nóg filarów Partenonu, a marynarki/koszule nie wiszą na nas jak spadochron na drzewie 😉

    1. The-Bigwig Post author Reply

     Zgadza się. Męska, zadbana sylwetka jest teraz męską zadbaną sylwetką, a nie ukrytym pod płachtami materiału zbiornikiem z wnętrznościami 😉

 1. marcin Reply

  spostrzeżenia Twoje przemawiają do mnie, szczególnie gdy oglądam zdjęcia i komentarze na forum but w butonierce a także piski dziewczynek z forum mr. vintage
  pozdrawiam i powodzenia

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Na bwb ostatnio rzadko zaglądam bo od pół roku mimo zgłoszeń nie umieją poradzić sobie z problemem na iOS (na jakimkolwiek sprzęcie z iOS bwb jest bezużytyczne, nie warto się denerwować tylko odpuścić), więc mam „przymusowy” odwyk od forum i odwiedzam je od święta, jak uruchomię zwykły PC. Na iOS mogę próbować włączać niektóre tematy, ale na 15 uruchomią się 2. AŻ DWA!

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Pierwsze mam i bardzo dobrze je oceniam, bo mimo niskiej ceny fajnie sobie radzą. H&M’owych na żywo nie widziałem więc nie pomogę, ale nie podobają mi się już po zdjęciach. Uważam, że wyglądają na bardziej „dressed-up” niż koturnowe Zign. H&M’owe pasują bardziej do mocno swobodnego zestawu z koszulą i chino czy też spodniami w kant, a powyższe Zigny – do rockowego stylu do jakiego też dążysz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *