Ciekawostka - Ewolucja Mody - Casualism Blog Moda Męska Ciekawostka - Ewolucja Mody - Casualism Blog Moda Męska

Ciekawostka – Ewolucja Mody na dwóch filmach

Casualism Blog Moda Męska – Ewolucja Mody na dwóch filmach

Lubię ciekawostki. W szczególności takie, które rzucają bardzo ciekawe światło na postrzeganie przeze mnie mody aktualnej. Dzisiejszy wpis będzie krótki, ale treściwy, bo zobrazowany nie poprzez zdjęcia, a inną formę przekazywania treści – filmy!

293095530_b78f7c7f42_b

Na dwóch poniższych filmach dowiemy się jak moda zmieniała swoje zasady na przestrzeni całego wieku wstecz, więc od 1915, aż po dziś dzień – 2015. Zmiany okazały się wprost drastyczne, aczkolwiek dość spodziewane i ciężko nie uśmiechnąć się od roku 1995. Moda się zmienia diametralnie co filmik pokazuje dosadnie jak nic innego, wyciągając z każdej dekady „to coś”, co było tych lat synonimem i znakiem rozpoznawczym. Nie mogę spojlerować gasząc w Was zapał obejrzenia tego materiału, więc zapraszam Was na jego projekcję!

Po obejrzeniu jest jedna sprawa, którą bardzo chcę omówić. Modę elegancką. Eleganci wystrzegają się nazywania klasyki inaczej niż „ponadczasowy styl ubioru” stroniąc od słowa „moda” jak diabeł od święconej wody. Osobiście uważam wprost odwrotnie, moda jest modą, a „klasyczną” nazywa się ją wyłącznie ze względu na zaawansowany już wiek i nic poza tym. Ot, moda elegancka może się podobać, ale może także być odwrotnie i nie ma w tym absolutnie nic zdrożnego, bo modę kształtują różne gusty i nazywanie konkretnego ruchu czymś więcej niż „modą” jest ogromnym nadużyciem. Marynarka nie jest przepustką do lepszego świata, elegancki garnitur nie zrobi z nas mężczyzny z wyższych sfer, a styl naszego ubioru to chwilowa moda sprzed wielu, wielu dekad, jak jeansy na ten moment. Nie piszę bynajmniej tych słów na zasadzie „hejtu” względem klasyki bo ją absolutnie uwielbiam, a raczej ze względu na podejście wielu mężczyzn czujących się „ponad” w marynarce, wyśmiewających przy tym inną modę niż wielbioną przez nich. Bardzo irytuje mnie takie podejście jej wyznawców, bo mimo bycia, o ironio, modą „elegancką” to maniery i podejście do innych rodzajów ubioru jest na poziomie śmieszności. To chcę zmienić tym akapitem – podejście, wyrozumiałość, akceptację innych gustów a nie zamknięcie i buta.

Co zaś tyczy się filmiku – we wszystkich latach poczynając od kilku dekad wstecz widzę wprost idealne odzwierciedlenie czasów jakie obrazowały stroje na modelu. Lata hipisowskie, świetne momenty klasyki, piękny i najbardziej naturalny 2015 – wszystko było świetną podróżą w czasie i jakże kształcącą!

Furs_of_Felix_Jungmann_1900

Poniższy filmik za to pokaże Wam ewolucję stroju na bazie damskiej mody i tutaj, wprost odwrotnie do męskiej, klasykę uważam za najmniej ciekawą i taką, do której nie chciałbym nigdy trafić 😉 Na szczęście los ulokował mnie w świetnych czasach dla mody. Cieszę się oglądając te stroje, ale jednocześnie nie mogę oprzeć się pokusie napisania, że…zapewne aktualne lata oceniam najlepiej wyłącznie dlatego, że są dla mnie „aktualnymi” i najbliżej memu sercu.

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Blog o Męskiej Modzie

Ciekawostka – Ewolucja Mody na dwóch filmach
5 z 16 ocen

    ADD YOUR COMMENT