Jak dobrać zimowe buty męskie do garnituru?

Jak dobrać zimowe buty męskie do garnituru?

Wbrew pozorom, buty do garnituru mogą być zarówno ciepłe, jak i eleganckie. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, wybierając buty do garnituru zimą. 

Artykuł sponsorowany

Zimowe buty do garnituru odpowiednie prawie na każdą okazję

Zimowe buty męskie zdecydowanie nie kojarzą się z elegancją. Ciepłemu obuwiu brakuje niekiedy finezji, często jest też szersze i ma znacznie masywniejszą podeszwę, niż obuwie przed kostkę. Niektórzy uważają, że bez względu na porę roku i pogodę, do garnituru należy zakładać wyłącznie klasyczne półbuty, ewentualnie loafersy w eleganckim wydaniu. Nie jest to prawda, chociaż takie połączenie faktycznie uchodzi za najlepsze. 

Zima w polskim klimacie często jednak nie rozpieszcza, a gdy temperatura spada poniżej zera i na zewnątrz zalega śnieg, potrzebne jest obuwie, które zapewni komfort termiczny, a przede wszystkim uchroni stopę przed przemoczeniem. Szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości szybkiego przemieszczenia się pomiędzy samochodem a budynkiem – wówczas należy sięgnąć po zimowe buty do garnituru z wysoką cholewką. Odpowiednio dobrane, będą wystarczająco eleganckie na większość okazji wymagających garnituru. Wyjątkiem są niektóre bardzo formalne uroczystości, na które zakłada się smoking, frak lub garnitur wieczorowy. Przykładem będą śluby i wesela oraz oficjalne gale i jubileusze. W tych przypadkach nie wypada zakładać butów z wyższą cholewką i bez względu na pogodę należy postawić na klasyczne, bardzo eleganckie obuwie. 

Jak dobrać buty do garnituru zimą?

Poza wspomnianymi okazjami, zimą można wkładać do garnituru buty takie jak trzewiki, kozaki, monki, a nawet sztyblety. Jaką dobrać buty do garnituru zimą? Najważniejsze zasady są podobne jak w przypadku klasycznych półbutów. 

Pierwszym kryterium jest odcień pasujący do koloru garnituru. W przypadku eleganckich stylizacji czarny garnitur determinuje wybór czarnych butów, a brązowy – brązowych lub, opcjonalnie, burgundowych, o ile są ciemniejsze niż spodnie. Większą swobodę mamy w przypadku garniturów granatowych i szarych. Do nich pasować będą pasować buty męskie wizytowe w praktycznie każdym kolorze, ale bardziej formalne będą czarne lub ciemnobrązowe. 

Druga ważna kwestia to materiał, z którego wykonano buty i wzornictwo. Najbardziej elegancka jest skóra licowa, lecz do codziennego garnituru na półoficjalne okazje sprawdzą się również buty z zamszu, nubuku lub łączące różne rodzaje skóry. Jeśli chodzi o wzornictwo i ozdoby, to ogólna zasada jest taka, że w przypadku butów jednego typu, wykonanych z tego samego materiału, im niej rzucających się w oczy ozdób, dziurkowań i przeszyć, tym bardziej elegancki but. 

Wreszcie, podobnie jak w przypadku klasycznych półbutów czy pantofli, pewne rodzaje zimowych butów do garnituru są bardziej reprezentacyjne, niż inne. Najwyżej w hierarchii elegancji są stosunkowo rzadko spotykane trzewiki o konstrukcji podobnej do półbutów typu oxford. Buty te mają tak zwaną zamkniętą obłożynę – mylnie określaną niekiedy jako „zamknięta przyszwa” – co sprawia, że mają smuklejszy i bardziej zwarty wygląd. Obłożyna, czyli górny i tylny element buta z dziurkami na sznurówki, jest tu wszyta pod przyszwę – przednią część z noskiem. Na drugim miejscu są trzewiki i kozaki typu derby, w których obłożyna jest naszyta na przyszwę. Ponieważ to prawdopodobnie najczęściej wybierane przez mężczyzn zimowe buty do garnituru, asortyment jest bardzo szeroki i bez trudu można znaleźć także bardzo eleganckie modele: 

Alternatywą dla butów wiązanych mogą też być zapinane na klamry monki z wyższą cholewką. Wybór jest znacznie mniejszy, ale również da się znaleźć ciekawe propozycje. Takie buty będą pasować szczególnie do wyrazistych, nowoczesnych garniturów, na przykład tych z mocną kratą i kontrastowymi kolorami: 

Mniej formalny charakter mają zimowe buty do garnituru, które są wyższym odpowiednikiem półbutów brogsów. Dzięki charakterystycznym dziurkowaniom i medalionom modele te prezentują się niezwykle ciekawie, lecz nie pasują do bardzo eleganckich garniturów. Sprawdzą się natomiast świetnie do codziennych, roboczych garniturów, a także do połączeń typu smart casual (marynarka i spodnie typu chino) oraz innych mniej formalnych stylizacji: 

Za jeszcze mniej elegancki typ butów uchodzą sztyblety – niektórzy wręcz uznają, że w ogóle nie powinno się ich zakładać do garnituru. Wbrew pozorom jednak, w połączeniu z codziennym garniturem, też będą wyglądać wystarczająco elegancko, a przy tym bardzo oryginalnie: 

Gdzie szukać zimowych butów do garnituru i o czym jeszcze pamiętać?

Przeczytaj koniecznie ->  Najwygodniejsze zniżki na ubrania w sklepach

Myśląc o tym, jak dobrać buty do garnituru, należy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Po pierwsze, żeby buty odpowiednio izolowały stopę i zapewniały przyczepność, powinny mieć nie skórzaną, lecz gumową lub kauczukową podeszwę. Jednocześnie, im cieńsza podeszwa, tym lżej i bardziej elegancko będzie prezentować się but. Do garnituru nie nadają się też buty z grubym ociepleniem wewnątrz – stopa będzie się w nich nadmiernie pocić w pomieszczeniach, a poza tym but musi być wtedy szerszy i masywniejszy, przez co wygląda gorzej. Cienkie ocieplenie, w połączeniu z nieco grubszą, choć elegancką skarpetą w zupełności wystarczy.

PS: wiecie jak robić dobre zakupy w sieci?!

Mało eleganckie będą też męskie buty z wysoką cholewką i zapięciem na suwak. Warto przy tym pamiętać, że przy zakupie butów przez internet, najwygodniej będzie szukać obuwia na stronach dobrych sprzedawców, którzy mają w ofercie szeroki wybór modeli najbardziej znanych marek. Przykładem może być eobuwie.pl, skąd pochodzą wszystkie prezentowane w tym artykule zdjęcia butów (sprawdź: https://www.eobuwie.com.pl/meskie/kozaki-i-inne/wizytowe.html). 

Wpis gościnny

Jak dobrać zimowe buty męskie do garnituru?

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

3 Comments

  1. Jarosław Reply

    Wydawałoby się, że wystarczą zwykłe buty zimowe… Ale jeśli chodzi o dobór ich do garnituru, no tutaj to jest swego rodzaju wyzwanie! Dzięki za wpis!

  2. Paweł Norowski Reply

    A jak sie mają do tego np sztyblety? Teraz na wyprzedaży wojas są takie w fajnej cenie. Ocieplane, skórzane i klasyczne.

  3. maciej jankowski Reply

    Klasycznym i eleganckim, typowo męskim obuwiem są oczywiście sztyblety i oficerki. Wbrew pozorom, wysokie buty są eleganckie; hasło, że poznać pana po cholewach nie powstało przypadkowo. Problem, jak sądzę, sprowadza się do faktu, że… panowie przestali być panami. To, co na zimę jest w ofercie nie wszystkim odpowiada. Nie każdy czuje się drwalem, cieślą czy monterem. Trzewiki to od stuleci klasyczne, damskie buty. To panie bawiły się sznurowadłami, dla panów było to zajęcie uwłaczające. Ozdoby typu sznurek czy suwaczki to żadna elegancja. Kończąc, problem podsumuję następująco:
    pragmatyczne kobiety doceniły piękno, elegancję i praktyczność klasycznych męskich oficerek, a większość współcześnie żyjących mężczyzn nigdy nie założyła takich butów na swoje nogi. Może, gdyby mieli odwagę, zmieniliby zdanie. To raczej paniom można zarzucić fetyszyzm, ponieważ zakładają męskie buty. Ale mają odwagę Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *