Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu?

Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu?

Pójście do przedszkola, szczególnie jeżeli maluch wcześniej nie miał do czynienia ze żłobkiem, budzi wiele obaw, przede wszystkim ze strony rodziców. Czy maluch się tam zaaklimatyzuje? Czy będzie płakał? 

Wpis sponsorowany

To, czy maluch odnajdzie się w nowej sytuacji i jak szybko to się stanie, jest kwestią bardzo indywidualną. O rozwoju trzyklatków można poczytać na stronie: https://www.mamazone.pl  i dzięki temu można sie dowiedziec, że jedno dziecko wejdzie śmiało w grupę rówieśniczą i będzie się dobrze bawiło nim mama po niego wróci, zaś inne może przystosowywać się do nowych okoliczności znacznie dłużej, nawet przez kilka miesięcy. Grunt, to nie dawać za wygraną.

Przygotowanie do przedszkola

Przede wszystkim należy z dzieckiem o tym rozmawiać i opowiadać mu o tym, jak będzie wyglądał dzień w  przedszkolu. Oczywiście można mu przedstawiać same superlatywy, aczkolwiek warto mówić prawdę. Na przykład raczej nie opowiadamy dziecku, że mama przyjdzie po niego za chwilę od rozstania, ponieważ ten czas dziecko będzie odczuwało znacznie dłużej i będzie go to stresowało. Trzeba pamiętać, że maluchy często boją się, że jeżeli mama znika z horyzontu, to się już nie pojawi. Dlaczego są przestraszone i zrozpaczone. Na nic zda się wtedy miła pani i wiele ładnych zabawek. Dziecku trzeba więc stale powtarzać, że do przedszkola będzie chodziło tylko się pobawić i zjeść, a potem zawsze mama go odbierze. Dobrze jest też znacznie wcześniej urządzać spacery w pobliżu przedszkola, by dziecko mogło się oswoić z jego budynkiem. 

Zobacz koniecznie wpis na temat hybrydowych baz.

Jak sobie poradzić w pierwszych dniach?

Nie warto się specjalnie nastawiać, że będzie dobrze lub  fatalnie. Nie można także z góry mówić do dziecka, żeby nie bało się lub nie płakało, ponieważ w ten sposób przenosimy na niego nasze lęki. Maluch może myśleć: “Skoro mama mówi, że mam nie płakać i się nie bać, to znaczy, że są ku temu powody.” Po prostu rano po śniadaniu w dobrym humorze wyruszamy do przedszkola. Po drodze dobrze jest cały czas przypominać maluchowi, że po obiedzie zostanie zabrany,łatwiej mu będzie wtedy umiejscowić w czasie to, kiedy mama po niego wróci. Co zrobić, kiedy dziecko płacze? Najlepiej nie przeciągać rozstania. Po pożegnaniu po prostu mama musi wyjść. Dalszą opieką zajmie się już nauczycielka wychowania przedszkolnego, która ma doświadczenie w adaptacji malucha do nowego środowiska. 

Czy moje dziecko będzie bezpieczne w przedszkolu?

Przeczytaj koniecznie ->  Po co nam zegarek w naszych czasach? Rozwiązanie konkursu!

Wiele mam ma ogromne wyrzuty sumienia, kiedy zostawia swoje maluchy płaczące w przedszkolu i to dzień w dzień. Nie ma jednak o co się martwić. Warto zapytać panie, jak nasze dziecko zachowuje się po godzinie czy dwóch od rozstania. Można się także umówić, że w skrajnych sytuacjach nauczycielka zadzwoni i będzie można malucha odebrać wcześniej. Lepiej jednak tego nie robić bez potrzeby. Adaptacja do przedszkola jest bardzo ważna jeżeli chodzi o rozwój społeczny malucha. Będzie on musiał przecież w końcu pójść do placówki oświatowej, a im szybciej tym lepiej, ponieważ przedszkole przygotowuje go do szkoły oraz zapewni kontakt z rówieśnikami. 

Wpis sponsorowany

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *