Jak się ubrać na Sylwestra 2017 – ELEGANCJA

Jak się ubrać na Sylwestra 2017 – ELEGANCJA – Casualism Blog o Męskiej Modzie

Każdego z nas czeka Sylwester, każdy z nas przeżyje 31 grudnia i rozpocznie tym samym Nowy Rok. Niektórzy z pompą, inni w zaciszu domowym. Każdego z nas czeka jednak zupełnie inny klimat tego święta i idący za tym zupełnie inny ubiór do którego za wczasu trzeba się przygotować. Jako, iż został nam aż miesiąc to postanowiłem, że na pierwszy ogień pójdzie styl elegancki, jako wymagający największych nakładów finansowych i czasowych. Z oczywistych względów casual to styl, którego koszt łatwo przełknąć. Elegancja niestety ma się na tym polu zupełnie inaczej – odwrotnie o 180 stopni. Zobaczcie jak się ubrać na Sylwestra 2017 w stylu eleganckim!

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

tumblr.com

Partnerem wpisu jest Lancerto

Co jest najważniejsze na Sylwestra? Dobra zabawa! Ubrania są na miejscu którymś z kolei i mimo wszystko można sobie pomyśleć, że po co nimi zaprzątać sobie głowę. Nic bardziej mylnego. Dobra zabawa równa się oczywiście między innymi dobremu samopoczuciu, a tego uczucia nie zaznamy paradując w klapkach i dresach wokół mężczyzn w smokingu. Więc owszem, zgadza się – ubiór ma bezpośredni wpływ na nasze postrzeganie Sylwestra jako dobrej, czy też katastrofalnej zabawy. Warto więc temu tematowi poświęcić o wiele więcej niż mogłoby nam się wydawać i schować męską dumę do kieszeni. Nie tylko my możemy przy złych wyborach czuć się źle. Źle mogą się czuć także ludzie, z którymi będziemy to święto spędzać. Kończąc ten przydługi wpis pamiętajcie więc – ubiór na Sylwestra jest ważny i każdy kto uważa inaczej kłamie! 😉 Jak się ubrać na Sylwestra? Te słowa są tematem przewodnim dzisiejszego wpisu.

Sylwester 2017 – GDZIE po elegancku?!

Pytanie zawarte w nagłówku tego punktu jest pytaniem skazanym na porażkę, otóż najważniejsze jest to byśmy nie wybierali Sylwestra po…ubiorze. Znam minimum parę osób, które usilnie co roku decydują się na uczestnictwo w żałosnej potańcówce tylko po to, by móc ubrać się elegancko i czuć się przy tym swobodnie w równie eleganckim towarzystwie. Często umawiają się na Facebooku gdzie mogą tego roku zasilić towarzystwa swoimi, jakże dandysowatymi postaciami rodem z bajki. To rozwiązanie, które osobiście bardzo potępiam, bo ubrania są tylko dodatkiem do naszej osobowości, a nie osobowością samą w sobie. Ubiór i stylizacje nie mogą nami kierować, a moi niektórzy znajomi zdają się temu zagadnieniu całkowicie przeczyć uciekając w głupi Infantylizm, przez duże „I”. To, jak się ubrać na Sylwestra jest jednak zagadnieniem zgoła innym.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

Gość wie jak się ubrać na Sylwestra 😉 pinterest.com

Jednak są koniec końców miejsca, które oferują co roku imprezy dla ludzi „na poziomie” i przeważnie są to miejsca społecznie uznane za eleganckie i z klasą. Mowa tu o teatrach, operach, wystawnych balach, imprezach w bliskim gronie wysokiego szczebla kierowniczego, czy też o występach przed szklanym okiem kamery telewizyjnej. Często również zdarzają się sytuacje, gdy chłopak chcący zrobić dobre wrażenie na rodzicach swojej wybranki serca musi założyć garnitur lub smoking i pokazać tym dobrą korelację z bardzo eleganckimi, wysoko ustawionymi rodzicami. Z oczywistych względów założenie jeansów w przypadku imprezy sylwestrowej z bardzo wysoko postawionymi rodzicami naszej lubej będzie niezłym faux pas już na samym wstępie. Pamiętajmy jednak, że elegancja to nie jest wytrych i założenie garnituru na spotkanie z rodzicami przy piwie i dresach – będzie faux pas w drugą stronę. Nie słuchajcie także, za przeproszeniem, idiotów, którzy uważają, że zawsze warto być overdressed. Oni wyjdą na głupków, Wy – nie.

Przeczytaj koniecznie ->  Styl retro casual, styl vintage 90's

Jednak najważniejsze w tym zagadnieniu jest jedno – dowiedzieć się bezpośrednio od organizatora eventu jaki dress-code przewiduje. Jeśli nie ma dokładnej i dosadnej informacji na ten temat na zaproszeniu, to warto zadzwonić i porozmawiać przez telefon, to nie wstyd. Wstyd to kraść. Zadzwonić można zawsze, a uchroni nas to przed wyjściem na dosłownie nieogarniętych, nieumiejących czytać analfabetów.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

tumblr.com

Jak się ubrać na Sylwestra 2017 – GARNITUR

To wybór na eleganckiego Sylwestra zawsze dobry, zawsze poprawny i sensowny więc najłatwiej będzie nam rozpocząć od tego właśnie punktu. Musimy jednak zastanowić się dokładniej nad wyborem i konkretami bo garniturów różniących się między sobą są nie dziesiątki, a setki rodzajów i każdy zupełnie inaczej będzie wyglądał na zabawie.

Garnitur na Sylwestra – kolor

Sylwester to zabawa, która zawsze organizowana jest przy sztucznym świetle, grubo po zachodzie słońca. Z tego względu nasze wybory muszą kolidować z aurą. Kolory mocne, nasycone i rzucające się w oczy bardzo źle wypadają przy oświetleniu ciepłym, żarówkowym. Przeważnie efekt jaki tworzą za dnia jest zupełnie inny – realny. Przy żarówkach – będzie to garnitur wyblaknięty, nieprzyjemny dla oka, natarczywy i denerwujący. Wyobraźcie sobie gdy za oknem ciemno, oświetlenie salowe beżowo-żółte, a zza winkla wyłania się osoba odziana w błękitny garnitur nasycony niczym wyblaknięty i stary neon – horror.

Musimy więc założyć garnitur, który nie tyle nic nie straci przy sztucznym świetle co dosłownie dopiero wtedy ZYSKA swój urok. Mowa o czerni. Czerń to cudowny kolor mając na uwadze wieczorne wyjścia i wie o tym każdy adept męskiego, eleganckiego stylu. Czerń w elegancji jednak akceptowana jest właśnie wyłącznie podczas pogrzebów oraz eventów realizowanych po zmierzchu, wtedy czerń staje się głęboka, bardzo inspirująca, wręcz „pochłaniająca”. Dlatego też – czerń na wieczór sylwestrowy jest kolorem idealnym, ale także i kolor navy czyli bardzo ciemny granat będzie poprawny. Niemniej, straci sporo nasycenia i koniec końców w efekcie może wyglądać jak czarny.

Sylwester 2017 – krój garnituru

Bardzo ważnym aspektem Sylwestrowej zabawy jest zdecydowanie komfort jaki osiągniemy przy naszym odzieniu. Z oczywistych względów garnitur nie jest i nie będzie nigdy tak wygodny jak dresy, dlatego warto na samym wstępie zaakceptować fakt, że nie będzie tak wygodnie i tak komfortowo byśmy się czuli jak u siebie przed kominkiem. Warto jednak zrobić tyle ile możemy byśmy czuli się w garniturze DOBRZE. Jak to zrobić? Świetnym krojem! Pamiętajcie więc by idealnie dobrać garnitur pod swoją sylwetkę i nie dążyć do dopasowania skinny fit, a raczej slim fit – który będzie zarówno wygodny jak i efektowny.

Co ważne – najlepszą opcją będzie zdecydowanie krawiec i opcja szycia na miarę zwana też jako bespoke. Tylko krawiec widząc i mierząc nasze ciało da praktycznie pewność idealnego dopasowania i jednocześnie braku krępacji ruchów. Będzie to możliwe dzięki przykładowo lekkiemu nadmiarowi materiału w klatce piersiowej (ale już nie w talii) oraz wysoko umieszczonej pasze, która da nam możliwość swobodnego ruchu rąk, nawet praktycznie pionowo w górę. Jednak jest to opcja bardzo droga i wymagająca nie tylko pieniędzy, ale także czasu i wiedzy właściciela, który koniec końców musi wraz z krawcem podjąć parę ważnych decyzji zaważających na efektowi końcowemu. Warto więc wybrać się do krawca ogarniętego w temacie, takiego, który doradzi, a nie tylko zarobi.

Przeczytaj koniecznie ->  Woskowane jeansy?

Ważne są garniturowe detale, mianowicie rozkład guzików i dodatki. Musimy unikać z oczywistych względów garniturów z trzema guzikami na froncie, które są skrajnie oldschoolowe i ciężko nazwać je „ładnymi”. W ich miejsce skierujmy swój wzrok na piękne dwuguzikowe wersje, z których oczywiście zapinamy wyłącznie ten górny, dolny zawsze zostawiając odpięty. Schowajmy również patki do kieszeni, które to wyciągnięte mogłyby zaburzać nieco proporcje i powodować nieco zbyt swobodne odczucie garnituru.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

(Mrporter.com) Tutaj, przy garniturze mamy koszulę z guzikami jubilerskimi oraz drugą, z guzikami z masy perłowej. Model GIOVANII od Lancerto wygląda bardzo obiecują i od PIER ONE w bardzo niskiej cenie, wręcz zbyt niskiej. Także JOOP ma do zaoferowania fajny model.

Dodatki do garnituru

I tu możemy nie tyle zaszaleć, ale dać nieco „swojego JA” poprzez ciekawe, ale dalej klasyczne krawaty lub przez spinki do mankietów. Pamiętajmy jednak, unikamy ostrych barw i szukamy dobrej relacji między kolorem garnituru, a dodatkami. Z tego też względu koniec końców mamy obowiązek użyć białą, lnianą poszetkę, a krawat – granatowy lub stalowy w mikro wzór. Spinki z kolei powinny być stosunkowo wytłumione, ale jednak spersonalizowane pod nas, możemy więc użyć zarówno wersji drogich kamieni obitych skórą, czy złotych z ciekawym wzorem. Możemy założyć oczywiście zegarek, który ma obowiązek bycia cieniuteńkim, eleganckim czasomierzem. Buty – tylko czarne, eleganckie, zaś pasek oczywiście wyłącznie czarny, tym bardziej, że będziemy mieć na sobie czarne obuwie.

 

 

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

Formalne obuwie pasujące idealnie zarówno do bardzo formalnego garnituru, jak i smokingu. Zwróćcie uwagę na brak ażurowań oraz brak zbędnych przeszyć. Na dole po lewej stronie mamy tzw. „pumps” czyli specjalne obuwie do stosowania ze smokingiem. Ja jednak uważam, że jest to zdecydowany rpzerost formy nad treścią i w tych czasach nie powinniśmy zastanawiać się nad ich użyciem. Podobne od BRETT&SONS w fasonie lotników, i wiedenki z otwartą PRZYSZWĄ, również od tejże firmy oraz KIOMI w bardzo niskiej cenie.

 

Ubrania na Sylwestra – SMOKING

To król garniturów, który rządzi eleganckim światem, niczym lew rządzi sawanną i w naszych, obecnych czasach nie istnieje bardziej elegancka forma ubierania się, poza oczywiście retrospekcją i cosplayem. Z oczywistych względów uchybienia natury jak stroller (frak) możemy więc pominąć, bo na ten moment taki rodzaj odzienia jest śpiewem zamierzchłej przeszłości i nie powinniśmy w takim chadzać.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

pinterest.com

Smoking to skrajnie elegancka, bardzo męska forma wyrazu samego siebie. To coś, czego naprawdę aż chce się użyć będąc na skraju Sylwestra i wierzcie mi na słowo, ale uważam z całą pewnością, że to najwspanialszy rodzaj eleganckiego ubioru jaki wyszedł spod rąk rasy ludzkiej. Niestety jednocześnie nie jest to ubranie, z którego zalet możemy korzystać z dużą częstotliwością. Ba, zapewne jako „normalny” lud żyjący w „normalnym” kraju nie znajdziemy opcji na jego założenie częściej niż raz do roku, gdy to właśnie Sylwester na nas wymusi jego założenie. Odpadają oczywiście okazje, które sami sobie wymyślimy chcąc go założyć, o czym wspominałem w początkowej części wpisu.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

Suitsupply.com / ETON

Kraje, lub mówiąc dokładniej miejsca, w których taki smoking jest na porządku dziennym zapewne nie są miejscem, które zasiedlamy my. A szkoda, bo sam z całym przekonaniem mieszkając w drogiej dzielnicy dobrego kraju nosiłbym smoking ile wlezie, miałbym ich pewnie paręnaście kompletów. Teraz? Nie mam w ogóle, bo niczym różowy garnitur i smoking byłby przeze mnie równie „często” używany. Cóż, moc proporcji i siła priorytetów zwalczyły wybór kierowany sercem.

Przeczytaj koniecznie ->  Męska kamizelka - PORADNIK

Jak się ubrać na Sylwestra – SMOKING – krój i detale

Smoking jest rzeczą, przy której przestrzegamy dosłownie i absolutnie wszystkie zasady jakie kierują jego noszeniem, to bardzo ważne. Trzymamy się kurczowo wszystkich kwestii jakie poruszane są przez etykietę noszenia tego stroju i nie robimy nic ponad to chcąc się w jakikolwiek sposób wyróżnić. Nie zakładamy więc wydziwionych skarpet, nie zakładamy niepasującej poszetki – ot, nie wymyślamy koła na nowo. Smoking to coś, co samym sobą gra pierwsze skrzypce i nie musimy mu w tym pomagać, poza tym jako, iż smoking jest skrajnie męską rzeczą to głupotą byłoby nagle dołożyć mu detali, które tę „męskość” zaburzą w jakikolwiek sposób.

Krój: Smoking ma być jedno lub dwurzędowy analogicznie do zwykłego garnituru, jednak ma wyróżniać się wieloma detalami, które spowodują, że nikt naszego smokingu ze zwykłym garniakiem nie pomyli. Guziki mają być pokryte satynowym materiałem by nie zwracać na siebie żadnej uwagi. Jednorzędowa marynarka winna mieć tylko jeden guzik, gdyż dziurka po drugim górnym guziku bezsensownie rzucałaby się w oczy odciągając wzrok od naszej twarzy. Całe klapy wyłożone powinny zostać satyną czy też jedwabiem i to identycznym jak lampasy na spodniach, musi to być rozwiązanie konsekwentne i całościowe. Co do spodni zaś – mają być proste, bez mankietów. Powinniśmy unikać również rozwiązań, które z oczywistych względów nieco będą rzucać się w oczy, mowa tu o patkach kieszeni, których nie powinno być – musimy je schować, gdy producent zdecydował się je umieścić.

Detale: Moim zdaniem nie powinniśmy do smokingu zakładać kwiatu, który wedle prawideł można niby założyć, jednak osobiście bym tego rozwiązania unikał. Z oczywistych względów nie będziemy zapewne jedynymi na tym balu, a kwiat mógłby wysunąć nas na pierwszy plan powodując w pozostałych ludziach odczucie przesadnego zadbania o ubiór. Poszetka wystarczy – powinna być biała, lniana i matowa, lekko wysunięta z kieszonki piersiowej, oczywiście złożona w prosty sposób – tv fold. Pod szyję zakładamy muszkę w czarnym kolorze, a na tors – koszulę z krytą plisą lub guzikami. Wokół pasa zawijamy pas smokingowy, który ograniczy zerkanie białej koszuli znad naszych spodni, bezsensownie zwracając uwagę w tamtym miejscu. Buty zakładamy oczywiście czarne i dobrze jeśli będą lakierki, których normalnie nie mamy jak użytkować, nie jest to jednak przymus. Przymusem za to jest piękne ich wypastowanie i idealna czystość. Na nadgarstek analogicznie do garnituru możemy bez większych problemów założyć w pełni elegancki zegarek. Z oczywistych względów do smokingu nie zakładamy paska, jest to bardzo znaczące faux pas.

Jak się ubrać na Sylwestra, ubiór sylwestrowy, Sylwester moda męska, moda na sylwestra, ubrania sylwestrowe, moda męska sylwestrowa

(Mrporter.com) Tutaj jak widzicie mamy koszulę z przykrywającą guziki plisą, która idealnie nada się do smokingu. Model GIULIANO od Lancerto genialnie się prezentuje, LAGERFELD ma podobne, które warto kupić mając na uwadze smoking. Także STRELLSON wyszedł z fajną propozycją.

Wiemy już bardzo, ale to bardzo dokładnie jak się ubrać na Sylwestra 2017 w wydaniu eleganckim. Wiemy jak nie wyjść na idiotów, wiemy jak reagować na zapisy przy zaproszeniu i z tym poradnikiem nie popełnimy żałosnej gafy. Innymi słowy – póki co bardzo dobrze jesteśmy przygotowani na eleganckie spędzenie tego święta, na inne wersje ubraniowe czas przyjdzie już niedługo, wiec wyczekujcie! Na mniej oficjalne wyjścia zapoznam Was ze stylizacjami w typie Smart Casual oraz na Sylwestra na domówkę czy do klubu wersję outfitów czysto casualowych.

Adrian / The-Bigwig

Jak się ubrać na Sylwestra 2017 – ELEGANCJA

Jak się ubrać na Sylwestra 2017 – ELEGANCJA
4.8 z 40 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

6 Comments

 1. Damian Reply

  Znając Twoje zamiłowanie do minimalizmu, ciekawi mnie, które buty wybierasz: oxfordy z nakładanym noskiem, czy lotniki (o kolor nawet nie pytam bo to oczywiste 😉 )

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Oj zdecydowanie lotniki. To fason buta, który jak dla mnie jest synonimem eleganckiego piękna, minimalizmu i ascetyzmu. Szczególnie wersje bez łączenia cholewki, ale to detal dla nas, butofilów 😉

 2. Agaripiżmo.pl Reply

  jeżeli chcemy czuć się wygodnie w garniturze najlepszym wyborem będzie chyba sack suit, ma dość luźny krój.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   No to teraz poszukaj sack suit w ogólnodostępnych sklepach 😉 nie mówiąc o tym, że ten fason jest odpowiedni na niezbyt formalne okazje bo ze względu na nadmiar materiału nie marszczy się miło dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *