Kurtka jeansowa, katana - Casualism Blog Moda Męska Kurtka jeansowa, katana - Casualism Blog Moda Męska

Katana jeansowa, kurtka jeansowa – PORADNIK

Casualism Blog Moda Męska – Kurtka jeansowa PORADNIK

Ostatnio materiał zwany denimem niesamowicie mocno zawrócił mi w głowie i po Encyklopedii jeansów nastał czas na encyklopedię zdecydowanie rzadziej noszonej części garderoby. Do tego czasu udało mi się nabyć jeansową kamizelkę i tytułową katanę jeansową, którą ze względu na pewną cechę budowy musiałem ogołocić z rękawów. Reasumując wstęp – dzisiaj na Casualism kurtka jeansowa, a wpis nosi miano poradnika – będzie więc praktycznie!

tumblr.com

tumblr.com

Denim, jeans…skąd się wziął? Garść historii (za encyklopedią)

Materiał: Jak to w świecie bywa – by dana rzecz zaistniała w szerszej świadomości musiała siłą rzeczy zostać wymyślona przez „wynalazców”. W przypadku materiału denim dokładna data jego powstania nie jest nam znana, przynajmniej na tę chwilę. Znane są za to dwa z pierwszych miejsc, które wydało pierwowzór znanego nam dzisiaj denimu na świat. Są to Genua we Włoszech oraz Nimes we Francji. Po dziś dzień nie do końca jasne jest miejsce pionierskie, ale wierzy się, iż Genua wprowadziła wzór – a Nimes go skopiowała, ale to właśnie niewierna w pełni kopia stała się znanym nam denimem. Samo słowo „denim” z kolei wierzy się, iż pochodzi od słów Francuskich „de Nimes” co by potwierdzało wysnutą tezę.

Wiek XVII stał się dla tytułowego materiału wiekiem rzucającym na niego światło kręgów pracowniczych. Zaczęto używać go do prac wymagających odpornych materiałów, a denim ze względu na swoją zaskakującą odporność na warunki jakim zostawały poddawane, był do prac tych materiałem idealnym. Odkryte jakiś czas temu obrazy nazwane roboczo The Master of the Blue Jeans (artysta nieznany) pochodzące z lat ~1650 ukazują na swoim płótnie osoby ubrane w ten sławny materiał. Daje nam to pole do podstaw wierzenia, że jeans istniał w szerszej świadomości, aż od tego czasu.


 Co z kurtkami?

tumblr.com

tumblr.com

Jeansowe kurtki, nie wiedzieć czemu, nie są zbytnio popularne w zarówno większości subkultur, jak i typowej, dostępnej na każdym kroku „masówce”. Kurtki te mają szereg swoich cech, które pozwalają je kochać lub nienawidzić, a ciężko o rejon „pomiędzy”. Opinie jakie te kurtki tworzą są czarne lub białe – o „szarość” spowodowaną neutralną oceną dość ciężko. Kurtki wykonane z tego materiału posiadają mocne skojarzenia ze stylem vintage w dość…nieatrakcyjnym wydaniu, a jest ku temu ogromna ilość powodów. Jaka opinia najbardziej przysłużyła się niechęci do noszenia tej części garderoby? Niedopasowane, jasnobłękitne, doprowadzone do agonii worki na kartofle, od których musimy uciec najdalej jak się da. Sam dopiero niedawno przekonałem się o fajnej urodzie tego typu okrycia wierzchniego i potrzebowałem na to dosłownie wielu długich, ale to naprawdę długich miesięcy. Dlatego wierzę, że po przyswojeniu poniższej wiedzy będziecie w stanie zyskać choć troszkę akceptacji do tych właśnie kurtek.

stayclassicblog.com

stayclassicblog.com

 


Cechy dobrej kurtki jeansowej

Każda konkretna część garderoby ma swoje niepowtarzalne i niespotykane gdzieś indziej cechy, a kurtka jeansowa jest tego idealnym przykładem. Szereg detali, wykończeń, zastosowanych kieszeni czy nitów – wszystko to składa się na kurtkę jeansową. Dobrą kurtkę jeansową. Najważniejsza jest jedna cecha dobrej katany:

– Idealne, dosłownie, ale to naprawdę dosłownie idealne dopasowanie.

imgur.com

imgur.com

W przypadku jeansowych kurtek na ten punkt musimy zwrócić ogromną uwagę. Wbrew pozorom w ich przypadku to właśnie fit i dopasowanie świadczy o dobrym wyborze, na pozostałych miejscach stawiając markę, kolor czy wykończenia. Kurtka musi być krótka (ma sięgać do dolnej części szlufek na pasek w spodniach). Musi mieć wąskie rękawy, które świadczą o nieodległej w czasie produkcji. Szerokie rękawy spotykane często na garbach starszych ludzi niestety są wyrobem, którego musimy unikać. Szwy barkowe muszą być w miejscu przewidzianym przez producenta. Częstym kompanem zbyt szerokich rękawów i ogromnych rozmiarów kurtki na małym ciele są rękawy, które (niezamierzenie!) wyglądają na raglanowe. To oczywisty, ogromny i niewybaczalny błąd.

tumblr.com

tumblr.com

 


 

Wykończenie i detale

Klasyczna trójca. Lee / Levi's / Wrangler

Klasyczna trójca. Lee / Levi’s / Wrangler

Kurtki jeansowe powinny cechować się bardzo klasycznym wyglądem, bo klasyczna wersja katany naprawdę nie wymaga żadnych „dizajnerskich trików” poprawiających jej wygląd. Jest wprost przeciwnie, wszelkie dodatki nadmiernie udziwniające ten rodzaj kurtek są absolutnie zbędne i pogarszają wygląd tej części garderoby.

Potrzebne nam są więc dwie kieszenie piersiowe przykryte klapkami, a także zastosowane wyłącznie guziki metalowe. Często, ale nie zawsze, spotkamy boczne kieszenie wpuszczane. Reszta, czyli kolory i nici to kwestie poboczne, aczkolwiek zachęcam do wdrażania do garderoby wyłącznie kolorów typowych dla jeansu, więc odcieni granatu, a także czerni czy odcieni szarości.

tumblr.com - minimalizm się ceni!

tumblr.com – minimalizm się ceni!

 


 Jak nosimy kurtkę z jeansu?

imgur.com

imgur.com

Jeansowe kurtki znane są ze swojej swobodnej prezencji, warto więc sprowadzać je wyłącznie do tej roli. Istnieją co prawda ciekawe przykłady przemycania bardziej formalnych części garderoby do towarzystwa jeansowej katany, ale osobiście tego procederu nie polecam. Nośmy więc ją w casualu.

tsbmen.com

tsbmen.com

Kurtki pasują do jeansów (koniecznie w różnych odcieniach!), do spodni chino czy nawet do spodni dresowych. Pod spodem dobrze radzi sobie praktycznie wszystko – od bluz poczynając na t-shirtach kończąc. Ciężko o konkretne wykluczenia.

 


Co z połączeniem jeans/jeans?

Zdecydowanie można! Jedynymi, wartymi odnotowania kwestiami, nad którymi naprawdę musimy się zastanowić komponując strój złożony z dwóch części wykonanych z jeansu to: duża różnica koloru oraz jak największa różnica w wadze, choć ten fakt nie jest wymagany, aczkolwiek lepiej gdy zaistnieje. Jeśli więc chcemy do czarnych spodni jeansowych dołączyć jasną kurtkę wykonaną z tego samego materiału – nie ma sprawy! Jeśli z kolei do tej kurtki dołączymy spodnie wykonane z podobnego materiału – otrzymamy idealne zaprzeczenie dobrego wyglądu.

 


 A vintage?

imgur.com. Nie ejst to co prawda vintage, a RAW denim, ale pogląd na sprawę jest...

imgur.com. Nie jest to co prawda vintage a RAW denim, ale pogląd na sprawę jest…

imgur.com

imgur.com

Kurtki jeansowe wykonane dawno temu, więc noszące miano odzieży „vintage” to frajda, dosłownie. Łatwo je kupić szperając po aukcjach internetowych, łatwo je kupić szperając również osobiście po second handach. Miejsca te zalegają tego typu odzieżą i zapewne znalezienie dobrej jakości kurtki z długimi latami „za sobą” nie powinno być nad wyraz trudne, ale warto posłuchać także na temat niewątpliwie dużych minusów.

stayclassicblog.com

stayclassicblog.com

Kurtki vintage mają zwykle bardzo szerokie rękawy, co dziwne – uzupełnione czasami w naprawdę wąski tors. Zazwyczaj kurtki te są dobrej długości w kwestii zarówno torsu jak i rękawów oraz mają zdecydowanie bardzo klasyczny design. Minusem leciwych modeli marki Levi’s jest brak kieszeni bocznych (na dłonie), które to zostały wprowadzone w latach ’80. Są również inne, bardzo ciekawe detale pozwalające na ocenę wieku kurtki firmy Levi’s, ale nie sądzę byście byli tą lekturą nadmiernie zainteresowani (TUTAJ anglojęzyczna strona na ten temat).

Sam rzeczy vintage bardzo lubię, przez natłok pracy decyduję się na zakup ładnych egzemplarzy vintage na aukcjach Allegro i eBay’u. Świetna forma zakupów.

 


 

imgur.com

imgur.com

tsbmen.com

tsbmen.com

Słowo końcowe

Jak widzimy po tej lekturze i wielu zdjęciach wcale nie musimy obawiać się kurtek wykonanych z jeansu, wręcz może warto je zacząć powoli wprowadzać w obroty naszej garderoby?

 

The-Bigwig

Casualism – Męska Moda Blog

 

Katana jeansowa, kurtka jeansowa – PORADNIK
5 z 4 ocen

    ADD YOUR COMMENT