Koszty utrzymania samochodu – roczne

Koszty utrzymania samochodu – roczne – Casualism Blog Męski

Miałem w życiu do czynienia ze sporą liczbą aut, od tych mało interesujących po interesujące najbardziej. Wszystkie poza oczywistym faktem bycia „samochodem” wymagały jednej rzeczy – rocznych, nieuniknionych opłat, które trzeba uiścić niezależnie od marki, wieku, stanu czy rodzaju. Dzisiaj te „pewniki” mam zamiar Was opisać pokazując jednocześnie czy zakup samochodu będzie opłacalny. Bo koszty utrzymania samochodu mogą być spore.

Koszty utrzymania samochodu, koszt uzytkowania auta, czy auto kosztuje, ile kosztuje utrzymanie samochodu


Koszty utrzymania samochodu, a OC

OC (Odpowiedzialność Cywilna) oznacza nic innego jak przymusowe ubezpieczenie naszego pojazdu, bez którego nie można poruszać się po drogach. OC daje nam praktycznie ustawowo zagwarantowaną pewność likwidacji szkody powstałej z naszej winy i zrzuca z nas odpowiedzialność za powstałe skutki. Jeśli oczywiście nie złamiemy umowy w sposób rażący, jak jazda pod wpływem alkoholu, brak przeglądu technicznego czy wywołanie zdarzenia z premedytacją. Tego typu rewelacje będą oznaczały w większości wypadków regres, czyli odzyskanie pieniędzy od sprawcy na rzecz firmy ubezpieczającej.

Koszty utrzymania samochodu, koszt uzytkowania auta, czy auto kosztuje, ile kosztuje utrzymanie samochodu

To jest składka, którą więc musimy opłacać. Jej wysokość zależy w głównej mierze od samochodu i kalkulacji ryzyka kierowcy, więc jego wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Wielu z nas mieszkających na wsiach otrzymuje zdecydowanie łatwiejsze oferty do przełknięcia niż ci, którzy mieszkają w wielkich aglomeracjach. Powód jest skrajnie prozaiczny i logiczny, otóż wiejskie użytkowanie samochodu to niewielka możliwość zdarzenia drogowego, zaś jazda po zatłoczonych ulicach miast stołecznych – niesie to ryzyko już bardzo wielkie. To samo z wiekiem użytkownika czy jego stanem …….. Mężczyzna młody wedle ubezpieczalni z chęcią wykorzysta każdego konia wykrzesanego z silnika powodując straty w osobach postronnych, zaś mężczyzna starszy ma tego typu ekscesy już poza sobą. Liczy się także liczba dzieci, które wywołują w rodzicu chęć powrotu do domu, co skutecznie tłumi zapał na Kubicę między blokami.

Przeczytaj koniecznie ->  Co to jest immobiliser i do czego służy?

Zobacz koniecznie wpis na temat działania immobilisera!

Jest to ubezpieczenie, którego wysokość zależy od tak wielkiej ilości czynników, że ciężko opisać średnią. Ja jednak obstawiam w widełki 400-700 złotych rocznie.


Koszty utrzymania samochodu, a AC

Wielu z nas decyduje się na wykupienie polisy AC (Auto-casco) która chroni nas przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku zdarzeń spowodowanych przez nas, lub zupełnie od nas niezależnych, tzw zdarzeń losowych. Chroni przed skutkami kradzieży (zwracając dużą część skradzionego samochodu), wandalizmu, zderzeń ze zwierzętami czy naszej przejażdżki po lodzie zakończonej w rowie. Musimy pamiętać jednak, że ubezpieczalnia z chęcią wyszuka możliwość obniżenia kosztów własnych, więc będzie za wszelką cenę starać się obniżyć wartość wypłaconej szkody. To jednak temat na zupełnie inny wpis.

Koszty utrzymania samochodu, koszt uzytkowania auta, czy auto kosztuje, ile kosztuje utrzymanie samochodu

Na ubezpieczenie AC decydują się głównie ludzie, którym będzie się to opłacało – więc właściciele samochodów nowych lub bardzo rzadko spotykanych. Zazwyczaj ubezpieczenie takie daje spokój ducha, wielkie poczucie ulgi i brak zmartwień. Warto z tego ubezpieczenia skorzystać jeśli mamy samochód, do którego części zamienne są ciężko dostępne (przez naprawę bezgotówkową) lub gdy mamy samochód nowy, gdzie część będzie kosztowała niewspółmiernie dużo w porównaniu do składki AC. Wartość ubezpieczenia także ciężko wyliczyć, ale przypuszczam, że wynosi około 1200-1600 złotych rocznie.


Koszty utrzymania samochodu, a coroczny przegląd techniczny

To koszt, który większość z nas ocenia jako niepotrzebny, zbędny, denerwujący, a ludzie którzy ten proces wymyślili już dawno powinni utracić stanowiska. Nic bardziej mylnego. Będąc odpowiedzialnym gościem bardzo dużą uwagę zwracam na bezpieczeństwo siebie, bliskich i osób postronnych więc coroczny przegląd techniczny odczuwam jako możliwość na wczesne zareagowanie. Możliwość na reakcję, która może uchronić zarówno zdrowie, jak i portfel – bo usterka, która się pogłębia potrafi wciągnąć do wymiany także inne części, które dało się ocalić gdyby reakcja była natychmiastowa. Dlatego warto pamiętać, że przegląd techniczny to broń wczesnego reagowania, która potrafi chronić nas i nasze portfele. Zaś cenę świetnie wyjaśnia poradnik, gdzie przegląd techniczny samochodu jest rozłożony totalnie na czynniki pierwsze.

Przeczytaj koniecznie ->  SklepOpon - recenzja - Dlaczego warto wymienić tam opony?

Koszt roczny wynosi więc 98 złotych rocznie.

Ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu

Ta infografika pokazuje nasz coroczny wydatek. Więcej fajnych informacji NA TEJ STRONIE.


Koszty utrzymania samochodu, a przegląd eksploatacyjny

Nic mnie nie denerwuje bardziej niż całkowite zapominanie o wymianie oleju w silniku. Olej będący praktycznie jedyną ochroną przed zatarciem silnika powinien być dosłownie idealny. Ciągle. Nikt o tym fakcie nie powinien zapominać bo olej w silniku chroni go i jest mu potrzebny do prawidłowego funkcjonowania na równi z krwią w naszym ciele. Pozbawienie go więc dobrej jakościowo „krwi” spowoduje z pewnością bardzo przykre i dość drastyczne efekty uboczne, z wymianą zatartego silnika włącznie.

Pamiętajmy więc wszyscy. Olej w silniku zmieniamy co 12 miesięcy lub co 10 000 kilometrów, a wszelkie odstępstwa od normy skracające ten okres są poniekąd pożądane. Koszt to około 150-250 złotych rocznie.

Dochodzą do tego także opony, które warto policzyć w rozrachunku rocznym, ale dzieląc przez ilość lat. Średnio użytkowanie opon to jakieś 500 złotych za letnie (2000 złotych za komplet co 4 lata) , 500 złotych za zimowe (również 2000 złotych komplet co 4 lata)  – łącznie około 1000 złotych.


Koszty utrzymania samochodu, koszt uzytkowania auta, czy auto kosztuje, ile kosztuje utrzymanie samochodu

Oczywiście do w/w kosztów dochodzą także koszty zmienne, jak naprawy pogwarancyjne. Ich wyliczenie to prawdziwe wróżenie z fusów i nie ma żadnej racji bytu. Wiedzcie jednak, że ten koszt może być albo zerowy, albo katastrofalnie ogromny 😉

Adrian / The-Bigwig

Koszty utrzymania samochodu – roczne – Casualism Męski Blog

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

8 Comments

 1. Romano Reply

  Na szczęście mam słuzbowy, odczułem koszty prywatnego auta jak miałem 3 lata inną pracę i wlasne auto. Paliwo i opłaty przez rok =koszt fajnych wakacji dla 2 osob nad morzem śródziemnym.Do tego utrata wartosci przy sprzedaży po 3 latach =2x egzotyczne wakacje dla 2 osób.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Zgadza się. Samochód to w Polsce straszliwie droga rzecz. Osobiście traktuję swój samochód jako hobby, więc czerpię z niego radość i generalnie płacąc otrzymuję coś w zamian, tak jak niektórzy właśnie wakacje. Za to gdybym patrzył na auto wyłącznie pod kątem bezdusznego środka lokomocji to faktycznie – może boleć 😉

 2. Romano Reply

  Od lat mam służbowe auta nowe zwykłe wozidła z punktu a do punktu b które służą mi do pracy i na codzień . Super bo za darmo ale już nie fajnie bo nie są to auta marzeń. Więc po kilku latach użytkowania słóżbowek naszło mnie na prywatne auto zabawkę weekendową. Mam takie auto przez 2 lata potem wymieniam na inne , zazwyczaj są to kabriolety. Z nich czerpię radość z jazdy , praktyczność zostawiam służbówce.

 3. golarz_filipo Reply

  koszty nigdy nie będą niskie, ale trzeba tak to ograć żeby nie generowac sobie kolejnych kosztów. np trzeba dbac o silnik i wlewać regularnie dobry jakościowo olej (sam mam syntetyczny z hyundai xteer). ochrona przed zatarciem, temperaturą i awariami gwarantowana, więc i koszta mniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *