Koszula z krótkim rękawem?! PORADNIK

Koszula z krótkim rękawem?! PORADNIK – Casualism Blog Moda Męska

Wszyscy dobrze wiemy, że koszula z krótkim rękawem to byt, do którego nie powinniśmy podchodzić. Że taka koszula to wstyd i hańba dla każdego mężczyzny, od tych młodych po tych starszych. Jednak w dalszym ciągu koszule z krótkim rękawem spotykane są wszędzie i to zazwyczaj w zestawieniach, które kłują nas w oczy. Zobaczcie co ja myślę na ten temat! Poradnik!

Koszule z krótkim rękawem przez większość samozwańczych sartorialistów oceniane są jako zło koniecznie – jako coś, czego mężczyzna nie powinien nawet widzieć, nie mówiąc już w ogóle o założeniu. Tak zazwyczaj twierdzą ci sami ludzie, którzy wyznają zasadę, że „mężczyzna elegancki się nie poci„, sformułowanie zapoczątkowane przez Oscara Wilde, który z miejsca stał się dla mnie niegodnym dwóch zdań na moim Blogu jegomościem. Chyba, że powiedział to z ewidentnym, aczkolwiek niewykrytym sarkazmem w głosie – wtedy chapeau ba i idiotą jest ten, który powiela jego humorystyczne sformułowanie jako coś poważnego. Wracając jednak do tematu.

Zacznijmy od dwóch błędów jakie popełniane są przy koszulach z krótkimi rękawami. To błędy, które w bardzo łatwy i przyjemny sposób sprowadzą wielu na ziemię i ograniczą wybór złych modeli.

Koszula z krótkim rękawem – elegancka

To – mówiąc dość oględnie – syf, którego nigdy nie możemy dopuścić na nasze ciała. To jedna z dwóch cech, które są na tyle ważne, że realnie zmieniają odbiór takiej koszuli o dobre 180 stopni. Elegancka koszula ma obowiązek posiadania długich rękawów i kołnierzyka, do którego możemy bezproblemowo wsunąć krawat. Wersja bez rękawów nie ma miejsca przy eleganckim akompaniamencie niezależnie od panującej na zewnątrz czy wewnątrz temperatury. Zarówno wesela jak i chrzciny czy komunie – wszystko zazwyczaj organizuje się w upalne dni lata, ale wyboru jako mężczyźni nie mamy żadnego – zakładamy koszulę z rękawami nie bacząc na upały. Jako mężczyźni musimy się na to godzić, więc albo ktoś usunie swoje klejnoty, albo się na ten fakt godzi z dumą. Kropka. Łatwo tego uniknąć przez odrzucanie koszul gładkich, bez nadruków. Wtedy szansa na wtopę wynosi bardzo niewiele.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

„Witam Pana, jestem przedstawicielem firmy PE’nis i mam dla Pana CUDOWNĄ ofertę garnków!” /  „Drink na molo?”. Podobna koszula od QUIKSILVER i ONLY&SONS

Złe dopasowanie

Koszula z krótkimi rękawami to dość mocno wyróżniająca się rzecz, w szczególności w naszych oczach jako zainteresowanych modą mężczyzn. Dlatego też musimy baczną uwagę zwrócić na dopasowanie takiej koszuli do naszych ciał i absolutne odpuszczanie wszelkich modeli, które tego dopasowania idealnego nie dają. Nie ma zmiłuj – koszula z krótkim rękawem musi być perfekcyjna już od chwili zmierzenia, bo przeróbki nie dają często efektu o jakim marzymy, a koszule z krótkim rękawem będziemy mieć ciągle na zewnątrz, wszelkie mankamenty będą więc widoczne już z daleka. Zbyt szerokie rękawy powiewające na wietrze niczym latawce kojarzą nam się (i słusznie!) z tanimi weselami na wsi. Dopiszcie do tego także ich długość sięgającą łokcia i w efekcie otrzymacie Polski obraz wesela, na którym się genialnie bawi, ale źle patrzy 😉 Na takich weselach jest ich miejsce.

Te dwa błędy powodują, że nigdy nie będziemy wyglądać dobrze chcąc założyć na siebie koszulę z krótkimi rękawami. Obecność obu z nich już zwiastuje rychłą katastrofę, którą najlepiej będzie nam przeżyć pod remizą, tam też zapewne pozostaniemy niezauważeni przez pozostałych biesiadników. Są jednak możliwości, które z koszuli na wiejską potańcówkę staną się pełnoprawnymi koszulami na co dzień gdy za oknem skwar, a my nie lubimy się przegrzewać.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

„Jestem świetny w tym co robię, coaching to moje życie, daje mi radość i pieniądze.”  /  „Hej, to u mnie czy u Ciebie?”. Podobna koszula od TOM TAILORTOP SECRET.

Koszula z krótkim rękawem i casual

Najważniejszą kwestią, którą musimy poruszyć na samym wstępie jest z pewnością sposób noszenia koszuli z krótkimi rękawami. Otóż jedyne miejsce na taką koszulę jest w stylu bardzo swobodnym, w którym zamiast tej koszuli moglibyśmy bez żadnych problemów założyć koszulkę – i nikomu by ten fakt nie przeszkadzał. Tak neutralnym osobom oglądającym nas, jak i reszcie zestawienia. Odpadają więc w przedbiegu wszelkie spodnie eleganckie, których idealnym kompanem byłaby marynarka. Odpadają wszelkie marynarki eleganckie i wykonane z wełny bo ze względu na swoją formalność zniszczą wyglądem naszą koszulę, spowodują także, że nie wysuniemy na nasadę kciuka mankietu koszuli. Możemy za to próbować założyć koszulę z krótkim rękawem do bardzo, ale to bardzo swobodnych marynarek wykonanych z bawełny, lnu lub z obu tych materiałów. Taką koszulę możemy bezpardonowo założyć do krótkich spodenek, do długich chinosów, do wszelkiej maści jeansów. Jednym słowem – koszula z krótkim rękawem ma miejsce wyłącznie w swobodnym stylu casual.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

Źródło – mrporter.com. Zobaczcie jak do spodenek można świetnie dopasować koszulę z krótkim rękawem. Jest dysonans? Nie ma, czyli jest tak jak być powinno!

Dopasowanie koszuli z krótkim rękawem

Rękawom postanowiłem poświęcić pod-akapit, gdyż na tym elemencie opiera się całe zwycięstwo lub porażka na całej linii, nie możemy więc tego tematu obczytać po łebkach. Rękawy w takiej koszuli to ewidentnie najbardziej wyróżniają część, którą musimy dopasować idealnie pod nasze ciała. Po pierwsze – szerokość rękawów. Rękaw nie ma prawa nazbyt mocno powiewać na wietrze – to najważniejsze. Nie możemy więc dopuścić do tego, by do rękawa weszły nam dwa nasze ramiona, a w zamian musimy dostać rękaw, który wprost perfekcyjnie „otacza” nasze bicepsy. Nie musi być przesadnie wąski, ale nie może być również przesadnie szeroki. Trzeba tę sprawę perfekcyjnie wypośrodkować. Po drugie – długość rękawów. Niestety, ale wielu producentów dopasowuje długość rękawów do najwyższych swoich klientów toteż wielu posiadających mniej niż te 190 cm nie będzie usatysfakcjonowanych długością. Idealnym miejscem zakończenia rękawów będzie połowa długości między naszymi naramiennikami, a zgięciem w łokciu. Osiągnąć to możemy albo przez wybór perfekcyjnej dla nas koszuli, albo przez przeróbkę u krawcowej. W wielu koszulach wykończonych wewnątrz ładnie i schludnie możemy pokusić się o „podwinięcie” jednorazowe, co usunie z długości rękawów minimum kilka centymetrów, zwęzi również otwór wejściowy co spowoduje, ze koszula ładnie oprze się na naszym bicepsie.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

Źródło – mrporter.com. Tutaj mamy dopasowanie nieco inne niż to, do którego jestem przyzwyczajony. Tu jednak można te efekty wybaczyć, bo producenci ewidentnie w takie dopasowania celowali już na wstępie. Z resztą…”nosiciele” Gucci potrzebują czegoś więcej ;)

Koszula z krótkim rękawem – wzory, materiały i kolory

Ten punkt nawiązujący do pierwszego jest mega ważny i bardzo potrzebny, bo od niego zależy nie tylko nasz wygląd, ale także i komfort. Chcąc nie chcąc koszule z krótkim rękawem będziemy nosić jedynie upalnym latem, więc warto pod tę porę roku dopasować oczywiście materiał. Najlepszym wyborem będzie len, bo ze względu na swój skrajnie nieformalny charakter (zagięcia!) i cudowną przewiewność stawi czoła nawet największym i najbardziej bolesnym dla ciała upałom. Drugim z kolei materiałem wartym odnotowania są blendy lnu z bawełną. Musimy w tym przypadku jednak zwracać dużą uwagę na stosunek bawełny do lnu, bo producenci stale obniżając koszty reklamują koszulę jako „lnianą”, gdy w jej składzie lnu mamy w ilości mniejszej niż 10%. Nie jest to nic złego, bo ogólnie rzecz ujmując wielu z nas może komfortowo się czuć również w czystej bawełnie, piętnuję jednak nazywanie danego wyrobu lnianym, gdy lnu jest mniej niż połowa.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

BURTON /  BURTON /  TED BAKER. Oj tak, to jest to!

Co do wzoru zaś – na koszule letnie z krótkim rękawem polecam wyjście ze strefy komfortu i ukłon w stronę bardzo ostrych, mocnych i wyróżniających się wzorów, np. kwiatowych. Wielu z nas, na czele ze mną, raczej broni się przed ostrymi nadrukami rękami i nogami, ale w przypadku takich koszul ostre nadruki będą idealnie i dopełnią letni czas w sposób perfekcyjny. Osobiście uważam, że takie koszule to typowe i piękne, upalne lato do którego aż chce się wracać. Na zawsze w mojej głowie takie koszule pozostaną czymś, co na myśl ewidentnie przynosi relax, chillout, spokój, luz i roznegliżowane koleżanki. Skorzystajcie z tego.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

RIVER ISLAND  /  TOPMAN  /  CELIO. Tyle wzorów to idealny, letni casual i sam powiem Wam szczerze, że autentycznie żałuję, że żadnego modelu nie zakupiłem. Marzy mi się noszenie takiej koszuli ze spranymi do bólu jeansami i butami Converse.

Jak nosić koszulę z krótkim rękawem?

Noszenie takiej koszuli nie nastręcza dosłownie żadnych problemów, jeśli wybierzemy jej model we właściwy sposób, więc z głową. Będą pasować do wszystkich części składowych stylu casual, więc od krótkich spodenek, aż do chinosów. Musimy uważać tylko z jeansami, bo są z natury spodniami dość ciepłymi, więc żeby nie robić dysonansu między letnią górą, a jesiennym dołem warto odpuścić sobie jeansy lub celować w ewidentnie jasne, letnie wersje, również wąskie.

Tym samym zakończyliśmy temat koszuli z krótkim rękawem i mam szczerą nadzieję, że wpis ten rozwiał wiele wątpliwości. Sam mam jedną taką koszulę, lecz absolutnie nie bronię się nogami i rękami przed zakupem kolejnej. Koszula z krótkim rękawem ma jedną zaletę – chłodzi nam przedramiona i połowę bicepsów. Podwijanie rękawów jest zdecydowanie ładniejszym pomysłem i w kwestii wizualnej nie ma sobie równych, jednak w kwestii termicznej jak najbardziej. Podwinięcie rękawów skutkuje całkowitym odcięciem dopływu powietrza do górnych rejonów naszych rąk i nie pozwala na swobodny przepływ. Z krótkimi rękawami jest inaczej – „otwór” rękawów jest otwarty i pozwala świetnie regulować temperaturę w tamtych miejscach. Warto więc spróbować takich koszul, gdy cierpimy na zdecydowanie gorsze odczuwanie ciepła niż nasi znajomi. Pomyślcie nad tym, ale jedynie wtedy gdy przeczytaliście ten wpis. Uniknięcie tym samym zbędnych wpadek i dodatkowych wydatków.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

„Fajnie wyglądam i lecę na Majorkę, a cała Majorka leci na mnie.” /  „MLM to mój konik. Sukces to mój jeździec”. Podobna koszula (do tej po lewej 😉 ) od ESPRIT.

Koszula z krótkim rękawem, koszule z krótkimi rękawami, krótkie rękawy w koszuli, koszula i krótkie rękawki, koszula z rękawami krótkie, krótkie rękawy do koszuli

Źródło – imgur.com. Tutaj mamy jak na tacy pokazane jak nosić koszulę z krótkim rękawem w zestawieniu z długimi spodniami. Można? Można!

Adrian / The-Bigwig

Koszula z krótkim rękawem?! PORADNIK – Casualism Męska Moda Blog

Koszula z krótkim rękawem?! PORADNIK
4.82 z 44 ocen

    ADD YOUR COMMENT