Męskie ubrania - PRAWDZIWIE męskie - Casualism Blog Moda Męska Męskie ubrania - PRAWDZIWIE męskie - Casualism Blog Moda Męska

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie – Casualism Moda Męska Blog

Są w męskiej garderobie rzeczy, które zapadły nam w pamięć jako iście męskie, „twarde” i uzupełniające charakter męskiego i pewnego siebie mężczyzny. Takich rzeczy mamy minimum kilka i dzisiaj zdecydowałem by je Wam opisać. Synonim mężczyzny w tych czasach nieco się zatraca, dając pierwszeństwo bawidamkom równie męskim, co ich wielbicielki. Zobaczmy jak ja odczuwam prawdziwie męskie ubrania.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Ubrania męskie nie są ubraniami, które oceniamy jako „charakterne” tylko ze względu na ich narodziny i ciśnienie z początku powstawania. Prawdziwie męskie ciuchy to są także ubrania takie, które potrafią podkreślić męską sylwetkę, nadać jej kształtu, podkreślić pewne atrybuty, by inne skutecznie zatuszować. Damskie obcisłe jeansy z wysokim stanem podkreślają wąską talię, długie nogi i uwydatnione pośladki – dlatego też lubimy je oglądać właśnie w takich spodniach zamiast w spodniach niedopasowanych, niepodkreślających figury. To samo z wąskimi sukienkami czy bluzkami, które potrafią w miły dla oka sposób podkreślić duże wcięcie w talii. Mężczyzna też ma do wyboru takie rzeczy, które autentycznie spowodują dodanie minimum kilku punktów do wizualnej aparycji w oczach płci przeciwnej. Teraz, kiedy wielu mężczyzn boryka się z brakiem zainteresowania kobiet powinna nadejść moda na…bycie mężczyzną. Ale jak zacząć?

Pamiętajcie tylko o jednym. Cały wpis może brzmieć dla niektórych nieco…prześmiewczo, bo poniekąd tak jest. Ubrania nie zrobią z chłopca mężczyzny, mogą co najwyżej pomóc w takiej ocenie wizualnej. Mężczyzna jest mężczyzna w swoim charakterze, a ubrania męskie tylko ten fakt podkreślają. Nie działają jednak jako antidotum, bo facet ma być facetem zarówno w ubraniu, jak i w bokserkach.


Męskie ubrania i kolor?

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Porównując te dwa zestawienia (Dwayne Wade i LeBron James) widać jak na dłoni kto jest kim, nie tylko na parkiecie.

Ten punkt zdecydowałem, by umieścić na samym początku, gdyż jest to nad wyraz ważny czynnik i bynajmniej nie będzie to punkt akceptowalny dla wszystkich. Otóż męski facet to taki, który oczywiście nie nosi wyłącznie monochromatycznych ubrań, ale po prostu – nie nosi ubrań krzykliwych. Mężczyzna to facet, który nie potrzebuje udowadniać środowisku swojej obecności przez neonowe ubrania, nie czuje potrzeby wybijania się z tłumu przez jakieś „fatałaszki„, zaś w ich miejsce woli dobrze ogolić twarz i użyć dobrych perfum niż założyć czerwone, narzucające się rozmówcy spodnie. Słowo „gentleman” to zlepek słów „gentle-” oznaczające „delikatny” i „-man” – mężczyzna. Synonimem mężczyzny jest więc facet taki, dla którego kolory istnieją i potrafią wyglądać świetnie na obrazie w mieszkaniu, ale nie czuje potrzeby ich użytkowania bo woli wtopić się w tłum, niż wykazywać swoje jestestwo na każdym kroku.


Męskie ciuchy i brak zaangażowania?

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Daniel Craig nie potrzebował w tym zestawieniu marynarki w kratę i różowych okularów na pół twarzy. Wystarczyła mu skórzana kurtka, fajna koszulka, skrajnie typowe jeansy i szczera pewność siebie. Mam tylko nadzieję, że włosy są sprawką jakiejś ciekawej roli 😉 Podobna kurtka firmy POLO RALPH LAUREN

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Jason Statham z jego aparycją nie ma trudności w ubieraniu się męsko. Ta stylizacja jednak idealnie pokazuje dojrzałe podejście do mody

Mężczyzną męskim jest taki jegomość, który nie spędza przed lustrem całego poranka próbując w jakiś sposób poprawić daną stylizację. Nie testuje dwudziestu pięciu sztuk krawatów przed założeniem tego właściwego i nie stara się przesadzać. Zazwyczaj warto w takim wypadku posiadać w swojej szafie rzeczy ponadczasowe, do których będzie pasowało wszystko to co w niej mamy i co założymy praktycznie z zamkniętymi oczami wiedząc za wczasu, że wyjdziemy z mieszkania z bardzo, ale to bardzo udaną stylizacją. Zauważcie sami, że James Bond, który – i to podkreślam – bywa synonimem męstwa, korzystał tylko z pewnych historycznie i totalnie ponadczasowych rozwiązań. W miejsce pstrokatych krawatów zakładał gładkie lub z mikro wzorem. W miejsce błękitnej marynarki zakładał granatową, zaś do brustaszy nie wkładał obrazu Maryi z Częstochowy, tylko złożoną w prezydencki sposób poszetkę białą i gładką. Wraz z ilością przesady odsuwamy się od historycznego obrazu „mężczyzny”.


Męska kurtka skórzana

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyznyTo synonim męskich ciuchów i nie ma tu krzty przesady, gdyż mając w głowie sformułowanie męskich ubrań raczej na samym wstępie staniemy z kurtką skórzaną twarzą w twarz. Skóra to materiał przepiękny. Starzeje się wraz z noszącym, potrafi się do niego dostosować, zaś wytrzymałością bije na głowę wszelkie inne wyroby, które kreowane są przez obecne dla nas czasy i potrafi dosłownie przeżyć właściciela. Dla mężczyzny kurtka skórzana to niczym prehistoryczny kompan w codziennej walce o przetrwanie. Mocny, dający poczucie bezpieczeństwa przez uniwersalność przyjaciel, z którym pozostaniesz na lata niezależnie od tego czy powinie Wam się noga. To przyjaciel, który opuści Cię dopiero wtedy, kiedy sam tego zechcesz lub zdecyduje za Ciebie życie. Czasy teraźniejsze, gdzie masówka klepie poliuretanowe ścierwo, nie sprzyja przyjaźni bo z taką kurtką nie warto jej zawierać gdyż opuści Cię już w przyszłym sezonie.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

David Duchovny, Beckham czy model z Massimo Dutti ewidentnie pokazują, że dobra kurtka skórzana potrafi mocno zmienić ocenę stylizacji. Podobne kurtki: GIPSY  /  OAKWOOD  /  GOOSECRAFT

Do tego punktu dochodzi również kwestia przynależności kurtki do czasów, kiedy to tłumy stłamszone przez dress-code i garnitury odwróciły się w kierunku buntowników w ramoneskach i jeansach, ale o nich już poniżej.


Męskie jeansy niebieskie

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Idris Elba wie jak nosić męskie ubrania. Co prawda zegarek Casio vintage jest ciekawym wyborem, ale nie wygląda to źle.

Jeansy to materiał, który przez sam dotyk potrafi dać wyrobić o sobie zdanie i nie ma tu przesady. To bardzo męski materiał, który początki ma w roboczych drelichach ludzi pracujących w kopalni złota. Znosząc przy tym niebywałe trudy codziennego użytkowania w niesprzyjających warunkach. Męskie jeansy to męskie jeansy, mają być na tyle nieudziwnione na ile natura pozwala i nie może być tu mowy o odstępstwach od reguły w jakąkolwiek stronę. Wszelkie nadruki na kieszeniach, wszelkie nienaturalne wybarwienia czy kolory odsuwają nas skutecznie od oceny jeansów jako stricte męskie. Jeansy najlepsze więc będą w trzech kolorach – naturalny granat, sprany granat (błękit typowy dla dad-jeans) oraz czarne. To spodnie, które idealnie dopełnią męską sylwetkę zarówno przez percepcję takiej stylizacji, jak i nawiązywanie do przeszłości.


Biały t-shirt męski

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Dean śmieje się z nowoczesnych i infantylnych nadruków na pokazie „Concours de’Clownes” (żart!).

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Męskie ubrania nie istnieją bez minimalistycznego t-shirtu, którego to powinniśmy posiadać w ilości minimum kilku praktycznie identycznych sztuk. W naszych czasach o takie rzeczy nie jest ciężko i – o ironio – mimo bycia ładniejszymi niż zadrukowane pasztety, białe t-shirty gładkie są tańsze. Biały t-shirt podkreśla to, co ma facet najlepszego – nosiciela. Krzyk koszulki z infantylnym napisem odciąga uwagę od nas jako osoby i sprowadza do poziomu manekina na witrynie sklepowej, gdzie ludzie najpierw oceniają ubranie, by później zauważyć twarz i osobę. Ludzie obserwujący nas powinni na wstępie zauważyć dosłownie nas, nasz sposób wyrażania się, nasz uśmiech czy uprzejmość, by po chwili zwrócić uwagę na pasujące do nas ubranie. Koszulka w bieli załatwia ten problem i odpłaca się z nawiązką. Dobrym wyborem są także t-shirty w kolorze czerni, jednak nie są na tyle uniwersalne, by posiadać ich kilka egzemplarzy, choć w jeden warto się zaopatrzyć.


Granatowy garnitur męski

Jednak facet nie tylko swobodą żyje, ale także potrafi pokazać się wśród ludzi na balu czy na oficjalnym przyjęciu. W tym wypadku mężczyzna z krwi i kości zdecyduje, że najlepszym wyborem będzie ikoniczna i męska do bólu stylizacja w postaci granatowego garnituru i białej koszuli. Uzupełnionego oczywiście rzeczami, które dla „smyków” z innego działu będą zbyt męskie, jak piękny i minimalistyczny krawat oraz zegarek na skórzanym pasku. Oni w ich miejsce zdecydują o „śmiesznym” krawacie i sportowym zegarku, całość uzupełnią w równie śmieszne skarpetki. Nie tędy droga.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

To porównanie mocno hiperbolizuje różnicę, ale pokazuje właściwy kierunek jaki obiera LeBron James.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Bezpośrednie porównanie koloru i materiału. Mimo iż zarówno z lewej jak i z prawej mamy dosłownie „garnitur” to jego odbiór jest zupełnie inny.

Co zaś warte jest odnotowania to fakt, iż jest coś wyżej w skali formalności niż granatowy garnitur, ale jest równie męski – to znany nam wszystkim smoking. Absolutnie cudowny, jednak niestety już poniekąd wymarły. My jednakże możemy go posiadać mając w portfelu zbytek złotówek i czekać na użycie. Odpłaci się.


Długi płaszcz męski

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Nieodzowny papieros, który potrafi niestety zaburzyć ocenę, bo dzięki niemu większość stylizacji prezentuje się jako „badboy”. Kożuch, biała koszulka i czapka beanie – świetnie! Podobna od SCHOTT

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Facet w zimie nie potrzebuje puchowej kurtki, która ma więcej wspólnego ze sportem niż z męskim stylem. Płaszcz jest iście „królewski” i przypomina w sposobie percepcji brodę w czasach jej świetności, kiedy to ludzie widząc brodatego mężczyznę tworzyli sobie na jego punkcie bardzo władczy obraz. Płaszcz podkreśla męską sylwetkę, zachowuje rewelacyjne proporcje i służy mężczyźnie w bardzo ciekawy sposób – wbrew pozorom wydłużając jego sylwetkę. Panuje przeświadczenie, że długi płaszcz skraca nogi i raczej nie sprawdza się w przypadku niższych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Długi płaszcz potrafi „wyciągnąć” do góry przez fakt, że na każdym mężczyźnie niezależnie od wzrostu dół płaszcza będzie sięgał do kolana. W przeciwieństwie do przykładowo marynarek czy koszul, które to zbyt długie zaburzą proporcje. To ogromny plus tego okrycia wierzchniego i męskie ubrania nie byłyby bez niego pełne.


Akcesoria męskie ze skóry

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Bardzo podobna torba od ZIGN

Prawdziwy facet z tkaniny technicznej korzysta tylko w sytuacji uprawiania sportu, a odstawia go na bok gdy chodzi o jego życie osobiste i karierę. Jednym z najszerzej rozpowszechnionych akcesoriów męskich jest z pewnością portfel, który wykonany ze skóry tworzy automatycznie zdecydowanie lepszy obraz posiadacza niż otrzymany przy kasie w sieciówce portfel z technologicznego materiału na suwak. Płacąc za dziewczynę w restauracji zdecydowanie lepiej wypadniemy wyciągając portfel z pięknej skóry niż wypchany do granic możliwości portfelik dla chłopca z nadrukiem czaszki. Tego typu detale tworzą mężczyznę, bo – tak jak już wspomniałem – mężczyzna nie czuje potrzeby walczenia o atencję i skupia zainteresowanie na swojej osobie, a nie na otaczających go dobrach.

To samo z zegarkiem, który powinniśmy mieć klasyczny w ilości minimum jednej sztuki, najlepiej na pięknym brązowym, lub czarnym pasku. Stworzymy efekt gościa, który płaci za dobrą rzecz, a nie idzie z duchem czasu kupując bylejakość ze znanym znaczkiem.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

VIPCOLLECTION / QUIKSILVER / KIOMI / JACK&JONES. Bezpośrednie porównanie. Rzeczy z prawej nie są brzydkie, ale ciężko je ocenić mianem akcesoriów dla mężczyzny, raczej dla chłopca – wtedy jak najbardziej!


Eleganckie buty męskie

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Bond i Crockett&Jones

Męskie ubrania nie będą męskie bez właściwych butów i wie o tym każdy z nas słysząc, że kobiety najpierw patrzą właśnie na nie. Jest to stwierdzenie oczywiście nieprawdziwe, bo w czasach kiedy buty i ich dziwne do bólu wariacje stały się popularne, to na buty zwraca się uwagę tylko w przypadku odstępstwa od reguły, przykładowo gdy mamy na sobie neonową czerwień czy zieleń.

Mężczyzna powinien mieć minimum jedną parę butów eleganckich, które użyje tylko w sprzyjających okolicznościach i będą czekać na użycie nawet i parę miesięcy – ale w szafie musi je mieć, by wypaść w tych chwilach jak najlepiej. Buty muszą być w skrajnie klasycznej formie i bez jakiegokolwiek odstępstwa od reguły, czy to w postaci kopyta (kształtu), czy zdobień lub też koloru. Warto postawić na stałą klasykę naszych pradziadków niż szukać męstwa w nowoczesności.


Buty codzienne

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Dean i legendarne Superga

Na co dzień prawdziwy mężczyzna nosi buty, które ciężko ocenić bardzo sportowymi, raczej patrzy na nie pod kątem utylitarności i szuka w nich klasyki oraz estetyki. Moim zdaniem butami najbardziej męskimi są te, które nie zwracają na siebie uwagi czymś ponadmiarowym, więc skórzane czy płócienne białe trampki, które będąc dosłownie bez koloru pasują do wszystkiego dając mnóstwo tła, jak podobrazie. Mogą być dość mocno zużyte, ale jednak w miarę czyste dając efekt lekkiego, ale jednak nie całkowicie „zaniedbania” bo koniec końców będąc mężczyzną chcemy mieć buty czyste, ale nie możemy być pedantami na ich punkcie. Jeśli zaś o zimę chodzi to warto zaopatrzyć się w fajne trzewiki mające swoje podłoże w stylu workwear, więc niezbyt smukłych, raczej w wersji mocno swobodnej jeśli nasz codzienny styl obraca się głównie wokół casualu.

Męskie ubrania nie są więc czczym gadaniem, to niezaprzeczalny fakt, któremu nikt nie sprosta. Warto brac z nich całymi garściami i przenosić na swoją garderobę bo za kilka lat może okazać się, że bastion z wielkim napisem „męskie ubrania” ulegnie zniszczeniu. By w jego miejscu powstał szyld z napisem „Unisex”. Osobiście nie mam nic przeciwko różnym stylom ubierania się, ale mam wrażenie, że wraz z zachłyśnięciem się możliwością ubierania we wszelakie style zatraciliśmy my – mężczyźni – naszą prawdziwość. Wielu z nas jednak nie będzie ten styl służył nie ze względu na efekt wizualny, ale ze względu na „nudę”. Takie czasy. Czasy, którym i ja podpadam jako Bloger, który nie ubiera (już) czerwonych spodni i kieruje się w stronę monochromatycznych zestawień z nutką vintage. Mam zamiar pozostać wierny swoim ideałom i Wam również tego życzę!


Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Clint Eastwood to klasa sama w sobie.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Ciekawostka, w tym zestawieniu nie gra mi ewidentnie szalik. Prócz niego stylizacja idealnie pasuje Bruce’owi.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Koszulka, jeansy, okulary, dobrze!

Adrian / The-Bigwig

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie – Męska Moda Blog Casualism

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie
4.61 z 33 ocen

    ADD YOUR COMMENT