Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie – Casualism Moda Męska Blog

Są w męskiej garderobie rzeczy, które zapadły nam w pamięć jako iście męskie, „twarde” i uzupełniające charakter męskiego i pewnego siebie mężczyzny. Takich rzeczy mamy minimum kilka i dzisiaj zdecydowałem by je Wam opisać. Synonim mężczyzny w tych czasach nieco się zatraca, dając pierwszeństwo bawidamkom równie męskim, co ich wielbicielki. Zobaczmy jak ja odczuwam prawdziwie męskie ubrania.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Ubrania męskie nie są ubraniami, które oceniamy jako „charakterne” tylko ze względu na ich narodziny i ciśnienie z początku powstawania. Prawdziwie męskie ciuchy to są także ubrania takie, które potrafią podkreślić męską sylwetkę, nadać jej kształtu, podkreślić pewne atrybuty, by inne skutecznie zatuszować. Damskie obcisłe jeansy z wysokim stanem podkreślają wąską talię, długie nogi i uwydatnione pośladki – dlatego też lubimy je oglądać właśnie w takich spodniach zamiast w spodniach niedopasowanych, niepodkreślających figury. To samo z wąskimi sukienkami czy bluzkami, które potrafią w miły dla oka sposób podkreślić duże wcięcie w talii. Mężczyzna też ma do wyboru takie rzeczy, które autentycznie spowodują dodanie minimum kilku punktów do wizualnej aparycji w oczach płci przeciwnej. Teraz, kiedy wielu mężczyzn boryka się z brakiem zainteresowania kobiet powinna nadejść moda na…bycie mężczyzną. Ale jak zacząć?

Pamiętajcie tylko o jednym. Cały wpis może brzmieć dla niektórych nieco…prześmiewczo, bo poniekąd tak jest. Ubrania nie zrobią z chłopca mężczyzny, mogą co najwyżej pomóc w takiej ocenie wizualnej. Mężczyzna jest mężczyzna w swoim charakterze, a ubrania męskie tylko ten fakt podkreślają. Nie działają jednak jako antidotum, bo facet ma być facetem zarówno w ubraniu, jak i w bokserkach.


Męskie ubrania i kolor?

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Porównując te dwa zestawienia (Dwayne Wade i LeBron James) widać jak na dłoni kto jest kim, nie tylko na parkiecie.

Ten punkt zdecydowałem, by umieścić na samym początku, gdyż jest to nad wyraz ważny czynnik i bynajmniej nie będzie to punkt akceptowalny dla wszystkich. Otóż męski facet to taki, który oczywiście nie nosi wyłącznie monochromatycznych ubrań, ale po prostu – nie nosi ubrań krzykliwych. Mężczyzna to facet, który nie potrzebuje udowadniać środowisku swojej obecności przez neonowe ubrania, nie czuje potrzeby wybijania się z tłumu przez jakieś „fatałaszki„, zaś w ich miejsce woli dobrze ogolić twarz i użyć dobrych perfum niż założyć czerwone, narzucające się rozmówcy spodnie. Słowo „gentleman” to zlepek słów „gentle-” oznaczające „delikatny” i „-man” – mężczyzna. Synonimem mężczyzny jest więc facet taki, dla którego kolory istnieją i potrafią wyglądać świetnie na obrazie w mieszkaniu, ale nie czuje potrzeby ich użytkowania bo woli wtopić się w tłum, niż wykazywać swoje jestestwo na każdym kroku.


Męskie ciuchy i brak zaangażowania?

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Daniel Craig nie potrzebował w tym zestawieniu marynarki w kratę i różowych okularów na pół twarzy. Wystarczyła mu skórzana kurtka, fajna koszulka, skrajnie typowe jeansy i szczera pewność siebie. Mam tylko nadzieję, że włosy są sprawką jakiejś ciekawej roli 😉 Podobna kurtka firmy POLO RALPH LAUREN

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Jason Statham z jego aparycją nie ma trudności w ubieraniu się męsko. Ta stylizacja jednak idealnie pokazuje dojrzałe podejście do mody

Mężczyzną męskim jest taki jegomość, który nie spędza przed lustrem całego poranka próbując w jakiś sposób poprawić daną stylizację. Nie testuje dwudziestu pięciu sztuk krawatów przed założeniem tego właściwego i nie stara się przesadzać. Zazwyczaj warto w takim wypadku posiadać w swojej szafie rzeczy ponadczasowe, do których będzie pasowało wszystko to co w niej mamy i co założymy praktycznie z zamkniętymi oczami wiedząc za wczasu, że wyjdziemy z mieszkania z bardzo, ale to bardzo udaną stylizacją. Zauważcie sami, że James Bond, który – i to podkreślam – bywa synonimem męstwa, korzystał tylko z pewnych historycznie i totalnie ponadczasowych rozwiązań. W miejsce pstrokatych krawatów zakładał gładkie lub z mikro wzorem. W miejsce błękitnej marynarki zakładał granatową, zaś do brustaszy nie wkładał obrazu Maryi z Częstochowy, tylko złożoną w prezydencki sposób poszetkę białą i gładką. Wraz z ilością przesady odsuwamy się od historycznego obrazu „mężczyzny”.

Przeczytaj koniecznie ->  Warto kupić - Tanie torby z płótna

Męska kurtka skórzana

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyznyTo synonim męskich ciuchów i nie ma tu krzty przesady, gdyż mając w głowie sformułowanie męskich ubrań raczej na samym wstępie staniemy z kurtką skórzaną twarzą w twarz. Skóra to materiał przepiękny. Starzeje się wraz z noszącym, potrafi się do niego dostosować, zaś wytrzymałością bije na głowę wszelkie inne wyroby, które kreowane są przez obecne dla nas czasy i potrafi dosłownie przeżyć właściciela. Dla mężczyzny kurtka skórzana to niczym prehistoryczny kompan w codziennej walce o przetrwanie. Mocny, dający poczucie bezpieczeństwa przez uniwersalność przyjaciel, z którym pozostaniesz na lata niezależnie od tego czy powinie Wam się noga. To przyjaciel, który opuści Cię dopiero wtedy, kiedy sam tego zechcesz lub zdecyduje za Ciebie życie. Czasy teraźniejsze, gdzie masówka klepie poliuretanowe ścierwo, nie sprzyja przyjaźni bo z taką kurtką nie warto jej zawierać gdyż opuści Cię już w przyszłym sezonie.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

David Duchovny, Beckham czy model z Massimo Dutti ewidentnie pokazują, że dobra kurtka skórzana potrafi mocno zmienić ocenę stylizacji. Podobne kurtki: GIPSY  /  OAKWOOD  /  GOOSECRAFT

Do tego punktu dochodzi również kwestia przynależności kurtki do czasów, kiedy to tłumy stłamszone przez dress-code i garnitury odwróciły się w kierunku buntowników w ramoneskach i jeansach, ale o nich już poniżej.


Męskie jeansy niebieskie

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Idris Elba wie jak nosić męskie ubrania. Co prawda zegarek Casio vintage jest ciekawym wyborem, ale nie wygląda to źle.

Jeansy to materiał, który przez sam dotyk potrafi dać wyrobić o sobie zdanie i nie ma tu przesady. To bardzo męski materiał, który początki ma w roboczych drelichach ludzi pracujących w kopalni złota. Znosząc przy tym niebywałe trudy codziennego użytkowania w niesprzyjających warunkach. Męskie jeansy to męskie jeansy, mają być na tyle nieudziwnione na ile natura pozwala i nie może być tu mowy o odstępstwach od reguły w jakąkolwiek stronę. Wszelkie nadruki na kieszeniach, wszelkie nienaturalne wybarwienia czy kolory odsuwają nas skutecznie od oceny jeansów jako stricte męskie. Jeansy najlepsze więc będą w trzech kolorach – naturalny granat, sprany granat (błękit typowy dla dad-jeans) oraz czarne. To spodnie, które idealnie dopełnią męską sylwetkę zarówno przez percepcję takiej stylizacji, jak i nawiązywanie do przeszłości.


Biały t-shirt męski

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Dean śmieje się z nowoczesnych i infantylnych nadruków na pokazie „Concours de’Clownes” (żart!).

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Męskie ubrania nie istnieją bez minimalistycznego t-shirtu, którego to powinniśmy posiadać w ilości minimum kilku praktycznie identycznych sztuk. W naszych czasach o takie rzeczy nie jest ciężko i – o ironio – mimo bycia ładniejszymi niż zadrukowane pasztety, białe t-shirty gładkie są tańsze. Biały t-shirt podkreśla to, co ma facet najlepszego – nosiciela. Krzyk koszulki z infantylnym napisem odciąga uwagę od nas jako osoby i sprowadza do poziomu manekina na witrynie sklepowej, gdzie ludzie najpierw oceniają ubranie, by później zauważyć twarz i osobę. Ludzie obserwujący nas powinni na wstępie zauważyć dosłownie nas, nasz sposób wyrażania się, nasz uśmiech czy uprzejmość, by po chwili zwrócić uwagę na pasujące do nas ubranie. Koszulka w bieli załatwia ten problem i odpłaca się z nawiązką. Dobrym wyborem są także t-shirty w kolorze czerni, jednak nie są na tyle uniwersalne, by posiadać ich kilka egzemplarzy, choć w jeden warto się zaopatrzyć.

Przeczytaj koniecznie ->  Czerń w szafie - Czarne ubrania i inspiracje

Granatowy garnitur męski

Jednak facet nie tylko swobodą żyje, ale także potrafi pokazać się wśród ludzi na balu czy na oficjalnym przyjęciu. W tym wypadku mężczyzna z krwi i kości zdecyduje, że najlepszym wyborem będzie ikoniczna i męska do bólu stylizacja w postaci granatowego garnituru i białej koszuli. Uzupełnionego oczywiście rzeczami, które dla „smyków” z innego działu będą zbyt męskie, jak piękny i minimalistyczny krawat oraz zegarek na skórzanym pasku. Oni w ich miejsce zdecydują o „śmiesznym” krawacie i sportowym zegarku, całość uzupełnią w równie śmieszne skarpetki. Nie tędy droga.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

To porównanie mocno hiperbolizuje różnicę, ale pokazuje właściwy kierunek jaki obiera LeBron James.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Bezpośrednie porównanie koloru i materiału. Mimo iż zarówno z lewej jak i z prawej mamy dosłownie „garnitur” to jego odbiór jest zupełnie inny.

Co zaś warte jest odnotowania to fakt, iż jest coś wyżej w skali formalności niż granatowy garnitur, ale jest równie męski – to znany nam wszystkim smoking. Absolutnie cudowny, jednak niestety już poniekąd wymarły. My jednakże możemy go posiadać mając w portfelu zbytek złotówek i czekać na użycie. Odpłaci się.


Długi płaszcz męski

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Nieodzowny papieros, który potrafi niestety zaburzyć ocenę, bo dzięki niemu większość stylizacji prezentuje się jako „badboy”. Kożuch, biała koszulka i czapka beanie – świetnie! Podobna od SCHOTT

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Facet w zimie nie potrzebuje puchowej kurtki, która ma więcej wspólnego ze sportem niż z męskim stylem. Płaszcz jest iście „królewski” i przypomina w sposobie percepcji brodę w czasach jej świetności, kiedy to ludzie widząc brodatego mężczyznę tworzyli sobie na jego punkcie bardzo władczy obraz. Płaszcz podkreśla męską sylwetkę, zachowuje rewelacyjne proporcje i służy mężczyźnie w bardzo ciekawy sposób – wbrew pozorom wydłużając jego sylwetkę. Panuje przeświadczenie, że długi płaszcz skraca nogi i raczej nie sprawdza się w przypadku niższych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Długi płaszcz potrafi „wyciągnąć” do góry przez fakt, że na każdym mężczyźnie niezależnie od wzrostu dół płaszcza będzie sięgał do kolana. W przeciwieństwie do przykładowo marynarek czy koszul, które to zbyt długie zaburzą proporcje. To ogromny plus tego okrycia wierzchniego i męskie ubrania nie byłyby bez niego pełne.

Przeczytaj koniecznie ->  Picie Whisky i Winezja - zacznijmy! (+18)

Akcesoria męskie ze skóry

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Bardzo podobna torba od ZIGN

Prawdziwy facet z tkaniny technicznej korzysta tylko w sytuacji uprawiania sportu, a odstawia go na bok gdy chodzi o jego życie osobiste i karierę. Jednym z najszerzej rozpowszechnionych akcesoriów męskich jest z pewnością portfel, który wykonany ze skóry tworzy automatycznie zdecydowanie lepszy obraz posiadacza niż otrzymany przy kasie w sieciówce portfel z technologicznego materiału na suwak. Płacąc za dziewczynę w restauracji zdecydowanie lepiej wypadniemy wyciągając portfel z pięknej skóry niż wypchany do granic możliwości portfelik dla chłopca z nadrukiem czaszki. Tego typu detale tworzą mężczyznę, bo – tak jak już wspomniałem – mężczyzna nie czuje potrzeby walczenia o atencję i skupia zainteresowanie na swojej osobie, a nie na otaczających go dobrach.

To samo z zegarkiem, który powinniśmy mieć klasyczny w ilości minimum jednej sztuki, najlepiej na pięknym brązowym, lub czarnym pasku. Stworzymy efekt gościa, który płaci za dobrą rzecz, a nie idzie z duchem czasu kupując bylejakość ze znanym znaczkiem.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

VIPCOLLECTION / QUIKSILVER / KIOMI / JACK&JONES. Bezpośrednie porównanie. Rzeczy z prawej nie są brzydkie, ale ciężko je ocenić mianem akcesoriów dla mężczyzny, raczej dla chłopca – wtedy jak najbardziej!


Eleganckie buty męskie

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Bond i Crockett&Jones

Męskie ubrania nie będą męskie bez właściwych butów i wie o tym każdy z nas słysząc, że kobiety najpierw patrzą właśnie na nie. Jest to stwierdzenie oczywiście nieprawdziwe, bo w czasach kiedy buty i ich dziwne do bólu wariacje stały się popularne, to na buty zwraca się uwagę tylko w przypadku odstępstwa od reguły, przykładowo gdy mamy na sobie neonową czerwień czy zieleń.

Mężczyzna powinien mieć minimum jedną parę butów eleganckich, które użyje tylko w sprzyjających okolicznościach i będą czekać na użycie nawet i parę miesięcy – ale w szafie musi je mieć, by wypaść w tych chwilach jak najlepiej. Buty muszą być w skrajnie klasycznej formie i bez jakiegokolwiek odstępstwa od reguły, czy to w postaci kopyta (kształtu), czy zdobień lub też koloru. Warto postawić na stałą klasykę naszych pradziadków niż szukać męstwa w nowoczesności.


Buty codzienne

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

James Dean i legendarne Superga

Na co dzień prawdziwy mężczyzna nosi buty, które ciężko ocenić bardzo sportowymi, raczej patrzy na nie pod kątem utylitarności i szuka w nich klasyki oraz estetyki. Moim zdaniem butami najbardziej męskimi są te, które nie zwracają na siebie uwagi czymś ponadmiarowym, więc skórzane czy płócienne białe trampki, które będąc dosłownie bez koloru pasują do wszystkiego dając mnóstwo tła, jak podobrazie. Mogą być dość mocno zużyte, ale jednak w miarę czyste dając efekt lekkiego, ale jednak nie całkowicie „zaniedbania” bo koniec końców będąc mężczyzną chcemy mieć buty czyste, ale nie możemy być pedantami na ich punkcie. Jeśli zaś o zimę chodzi to warto zaopatrzyć się w fajne trzewiki mające swoje podłoże w stylu workwear, więc niezbyt smukłych, raczej w wersji mocno swobodnej jeśli nasz codzienny styl obraca się głównie wokół casualu.

Męskie ubrania nie są więc czczym gadaniem, to niezaprzeczalny fakt, któremu nikt nie sprosta. Warto brac z nich całymi garściami i przenosić na swoją garderobę bo za kilka lat może okazać się, że bastion z wielkim napisem „męskie ubrania” ulegnie zniszczeniu. By w jego miejscu powstał szyld z napisem „Unisex”. Osobiście nie mam nic przeciwko różnym stylom ubierania się, ale mam wrażenie, że wraz z zachłyśnięciem się możliwością ubierania we wszelakie style zatraciliśmy my – mężczyźni – naszą prawdziwość. Wielu z nas jednak nie będzie ten styl służył nie ze względu na efekt wizualny, ale ze względu na „nudę”. Takie czasy. Czasy, którym i ja podpadam jako Bloger, który nie ubiera (już) czerwonych spodni i kieruje się w stronę monochromatycznych zestawień z nutką vintage. Mam zamiar pozostać wierny swoim ideałom i Wam również tego życzę!


Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Clint Eastwood to klasa sama w sobie.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Ciekawostka, w tym zestawieniu nie gra mi ewidentnie szalik. Prócz niego stylizacja idealnie pasuje Bruce’owi.

Męskie ubrania, ubrania męskie, ubrania dla faceta, męskie ciuchy, ubrania dla mężczyzny

Koszulka, jeansy, okulary, dobrze!

Adrian / The-Bigwig

Męskie ubrania – PRAWDZIWIE męskie – Męska Moda Blog Casualism

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

34 Comments

  1. Rafał Reply

    Ja odnosze takie wrażenie, ze płaszcze to fajna sprawa, ale dopiero po 30tce. Wcześniej facet wygląda w nich śmiesznie, trochę jakby na siłę chciał grać dorosłego.

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Oj nie zgadzam się zupełnie. Płaszcze to niesamowita rzecz i pasuje każdemu kto umie go unieść – i nie mam tu na myśli siły fizycznej. Widziałem wielu chłopaków z wiekiem niższym niż dwójka z przodu i nosili ten płaszcz jak należy. Wiek nie ma tu nic do rzeczy 🙂

  2. MARIVS Reply

    Razi mnie zalew masowej, generycznej mody dla mas, wszechobecne kurtki pikowane wszystkie na jedno kopyto, jakby zima zaczynała i kończyła się na kurtkach pikowanych jeśli chodzi o okrycia wierzchnie, zaś w cieplejszych porach roku „bluzy”, „dresy”, „adidasy” i tak dalej. To dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet, faceci ubrani jak popadnie, kupujący ubrania przypadkowo, bazarowe chińskie szorty, pstrokate kurtki rodem z Croppa czy Housa, i tak można wymieniać, zaś ostatnio jakieś szaleństwo ubrań 4F . Ja dawno już tak się nie ubieram. Z drugiej znowu strony od jakiegoś czasu śledzę różnych (zagranicznych) youtuberów udzielających się w dziedzinie męskiego stylu, wyglądu, mody męskiej. To co robią jest wielokrotnie pożyteczne i pomocne. Jednak po pewnym czasie muszę stwierdzić że jestem znudzony i przesycony. Z wyjątkiem jednego, reszta to osoby, które, mam wrażenie, spędzają przed lustrem długie godziny, osoby reperujące tym swoje kompleksy, nieszczęśliwe, bo czy ja byłbym szczęśliwy skupiając swoje życie na wyglądzie skóry twarzy, czy goląc większość swojego ciała łącznie z przedramionami? To jest właśnie to co poruszyłeś w poście – nadmierne poświęcanie na to czasu, środków… Interesuję się tym jak wyglądam wychodząc z domu, ale podejrzewam, że gdybym trafił pod lupę tych modowych lalusiów, pewnie nie ostałbym się w ich krzyżowym ogniu krytyki bo nogawka za szeroka… W pewym sensie pozwalanie sobie na błędy w ubiorze, nawet chcąc wyglądać jak najlepiej, myślę, jest czymś pożytecznym. Bo jeśli sobie na nie nie pozwolimy, to znaczy wtedy że stawiamy siebie pod prawem jakichś bezdusznych, perfekcjonistycznych wymagań i oczekiwań wobec samego siebie. A to jak wiadomo nigdy nie jest zdrowe.
    A bardziej prozaicznie: moje ulubione, podstawowe elementy męskiej szafy, któe pozwalają mi poczuć się jak meżczyzna: trzewiki (o jak ja kocham wysokie buty), kurtka jeansowa, lub sztruksowa o typowym kroju kurtki jeansowej, którą nota bene uwielbiam, jest podszyta ciepłym grubym misiem, i mam do niej wielki sentyment, bo był to mój pierwszy zakup w czasach kiedy stwierdziłem że nie jestem wszyscy, więc nie chcę się ubierać jak wszyscy. Skórzany bomber. Skórzane rękawiczki. Flanelowe koszle w kratę. Lubię swoje ubrania nosić. Doceniać. Przeżywać z nimi chwile, wycierać je, zużywać i reperować, „chodzić” w nich, żeby one „przechodziły” mną i moim zapachem. Wtedy są takie prawdziwie moje, bo takie świeżo ze sklepu to nie bardzo.
    No i za dużo sie rozpisałem.

    1. armin Reply

      Nie wyrobiłbym finansowo, gdybym miał kupować każdą rzecz i każdy gadżet „zalecany” przez guru mody. Wiadomo, że niektóre rzeczy kupuje się na kilka sezonów , a tym samym lat. To co jest OK dzisiaj, za 3 lata będzie juz niemodne, ale dalej zdatne do użytku, więc tego nie wyrzucę i nie wydam kasy na nowe modne, bo ktoś tak powiedział.

      1. The-Bigwig Post author Reply

        Ależ nikt Ci nie każe, ja tylko sugeruję. Te rzeczy, które opisałem we wpisie nigdy nie wyjdą z mody bo…nigdy do niej nie weszły. To rzeczy, które dobrze wyglądają już od lat i ten fakt się nie zmieni dlatego chcąc oszczędzać swoje ciężko zarobione złotówki dobrze mieć takie rzeczy w szafie.

        Dzięki sam opinię o mnie jako o Guru – bardzo doceniam 🙂

      2. Jim Reply

        Ten artykuł dotyczy ponadczasowej męskiej mody. Rzeczy tradycyjnych, wykonanych tradycyjnie z tradycyjnych materiałów. A więc porządnych, trwałych i drogich. W sumie tylko jeans i t-shirt będą tanie, cała reszta pioruńsko droga, zaczynając od butów, przez kurtki po paski, zegarki, portfele i torby.

        Myślę, że stylówę opisaną w tym artykule zacząłem ogarniać w wieku… Mniejsza o wiek. Kiedy zacząłem odbierać pierwsze wypłaty z pracy i poszedłem sobie kupić ciuchy.

        Co do kreatorów mody – moda danych czasów nie jest dyktowana przez żadnego z nich. To wypadkowa tego co wymyślają wymyślacze i tego, co ludzie noszą, i tego jak się noszących różne rzeczy odbiera. Moda wbrew pozorom kształtuje się dość długo. Wg mojej percepcji tego jak zmienia się wygląd ludzi na ulicach wokół mnie – mniej więcej dekadami. Tzn jest coś takiego jak moda dekady. Stale.

        Niektóre rzeczy jednak zmieniają się jeszcze wolniej. Np strój oficjalny. Od 100 lat niewielkie różnice. Może… zauważyłem krótsze spodnie od garniaka w amerykańskiej TV.

        Strój sportowy. Wiadomo, technika poszła do przodu, są lepiej sprawdzające się materiały. Ale funkcja jest niezmienna, więc i w wyglądzie rewolucji nie będzie.

        Ciekawostka: obcisłe spodenki przypominające rajstopy prawdziwy facet założy na trening na dworze w zimny listopadowy dzień z tego samego powodu, co nosi całą resztę super męskich ciuchów – są do cholery praktyczne, nie mają wyglądać, mają umożliwiać dać maksymalną swobodę ruchu i optymalną pracę mięśni przy zachowaniu termoizolacji. Kiedyś nie było materiałów, które to umożliwiały. Albo musiały być grube, albo sztywne, albo musiało być wiele warstw co tak czy inaczej krępowało ruchy.

        Nie wiem jak u innych, u mnie zaszła w tej dekadzie modowa zmiana taka: strój dopasowany do funkcji / okazji. Sportowy do sportu, wyjściowy na wyjście, roboczy do roboty. I super wygodne dresiki do siedzenia przy kompie.

    2. The-Bigwig Post author Reply

      Twoje stałe elementy garderoby prezentują się bardzo fajnie, szczególnie mnie ciekawi skórzany bomber 🙂 Jak wygląda?
      Samo Twoje podejście do ubrań mocno nawiązuje do mojego, bo sam też lubię się utożsamić z moimi ubraniami, zrobić z nich ubrania „swoje” i je tym samym personalizować. A jako personalizację mam na myśli nie przeróbki, tylko prozaiczne noszenie. Swoją drogą zrobiłem ostatnio roszadę w szafie i staram się porzucać rzeczy, z którymi nie łączy mnie żadna chemia.

  3. Blog Ozon Reply

    Czerwień to też już nie dla mnie, ale osoby, które mają ochotę na taki strój – proszę bardzo. Wydoroślałem i dorosłem do ponadczasowych ideałów, a vintage to także mój faworyt. No, może czasem pokuszę się o jakieś bordo 🙂 Takie też ubrania uważam za outfit prawdziwego mężczyzny – świetny i bardzo wyczerpujący wpis!

  4. Yaca Reply

    Kiedyś wybierałem bluzy w jakiś mocnych kolorach – jasnozielone, niebieskie… Od kilku miesięcy czuję się mega niekomfortowo w takich kolorach. Granat, bordo, czerń – na to się przerzucam. Do tego zwykłe jeansy, sztyblety i bezrękawnik. Najlepsze ubranie dla mnie w tym momencie mojego życia.

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Chyba każdy z nas musiał przez to przejść, takie życie. Człowiek zachłyśnie się modą i myśli (błędnie) że nadmiary kolorów, wzorów itd nas „wyróżnią”. Owszem, wyróżnią, ale w średnio pozytywny sposób. Później wszyscy zauważają, że w dobrym ubiorze liczą się detale, minimalizm, dobre dopasowanie i inne kwestie, a nie wyróżnianie się na siłę.

  5. aro Reply

    Ja inwestuję w koszule. Do tej pory kupowałem markowe za kupe kasy, ale znajomy polecił mi sprawdzić koszule casualowe w Carry, no i póki co są okej i nie kosztują pół wypłaty.

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Kup koniecznie jednorzędowy płaszcz nad kolano (np. beżowy) i noś buty w kolorze bardzo zbliżonym do spodni czyli np. czarne buty do czarnych spodni. To działanie spowoduje, że będziesz wyglądał na zdecydowanie wyższego.

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Jest z tym niestety ciężko i ja osobiście nawet już nie szukam, na zbyt wielu firmach się sparzyłem. Teraz wolę kupić wielopak średniej jakości sieciówkowego „chłamu” niż jedną czy dwie, a świetnej jakości. Z koszulkami jest ten problem, że są bardzo cienkie, luźno tkane i prane po każdym użyciu. Nie ma siły, żeby jedna koszulka dobrej jakości wytrzymała dłużej niż kilka koszulek jakości gorszej bo bez częstej rotacji raz dwa pofalują się rękawki i dół koszulki, a cała się paskudnie wyciągnie. No i pierz na jak najniższej temperaturze. Zbyt wysoka nierównomiernie obkurcza tkaninę co powoduje wzmocniony efekt „szmaty”.

    2. Adam Reply

      Zawsze kupuję w (spam) !! Polecam ten sklep. Tam na pewno kupisz najlepszej jakości T-shirt’y i nie tylko!! Jeśli wybieram się na shopping to zawsze ten sklep jest jako pierwszy gdzie wchodzę i w zasadzie do innych sklepów nie potrzebuję chodzić po wizycie do (spam).
      Właśnie przejdź sobie na ich stronę internetową i zobacz co mają: (spam)

  6. rem Reply

    Ja mam ten sam styl od 20 lat-czyli skorzane wyskoie buty dzinsy, kurtka dzinsowa na nia skorzana kurtka jak zimniej lub plaszcz.

  7. Samarama Reply

    Czarne jeansy to najbardziej koszmarny pomysł na modyfikację klasyki. Spodnie w takim kolorze wyglądają po prostu wstrętnie. To zestawienie jest tak samo beznadziejne, jak kreowane wyżej rurki. Są męskie mniej więcej tak, jak różowy dresik. Jeansy jedynie w odcieniach niebieskiego i proste lub lekko rozszerzane ku dołowi. Wszystko inne to posrane kombinacje tylko w celu naciągnięcia ludzi na wymianę garderoby, kiedy producenci zaczynają mniej kasy zbijać. Tylko głupki kierują się taką „modą”. Potem łażą, grubasy z przykrótkimi nogami, i wyglądają w tych rurkach jak ostatnie pokraki. Kompletny debilizm!
    A najlepszym dowodem na to, jest fakt, że nie pokazujecie żadnych zdjęć faktycznie męskich facetów, którzy chodziliby w rurkach. Rurki tylko na zdjęciach zniewieściałych modeli, z katalogów producentów. Żaden normalny facet nie założy na dupę spodni, w których wygląda jakby wyszedł z domu w rajstopach.

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Właśnie tu się mylisz. Przydatność czarnych spodni jest zerowa, ale tylko w przypadku gdy nosimy się w stylu formalnym lub smart-casual. W casualu i całkowitej swobodzie czerń jest naprawdę genialna i warto byś się do niej przekonał, albo przynajmniej spróbował. Pasuje zarówno do ciemnych ubrań jak i jasnych, robi dobry kontrast i zdecydowanie poprawia odbiór sylwetki u niektórych gości, którzy uda mają szersze niż talię. To hiper-neutralny kolor, który warto wpleść do każdej garderoby, nie ma zmiłuj.
      Za to czytając, że spodnie mają się rozszerzać ku dołowi zauważyłem, że tu zupełnie się różnimy stylistyką na co dzień. Nigdy w życiu bym nie założył spodni rozszerzonych u dołu, tak jak i Ty spodni w kolorze czerni. Domyślam się też, że masz ubrania raczej dobrze skorelowane właśnie z takimi spodniami podczas gdy ja – najlepiej radzę sobie z czarnymi.
      Jesteśmy różnymi zupełnie osobami i wyśmiewanie „czarnych spodni” będąc wielbicielem spodni szerokich w dodatku w fasonie dzwonów to hipokryzja najwyższej próby.

  8. Gustaw Reply

    „Panuje przeświadczenie, że długi płaszcz skraca nogi i raczej nie sprawdza się w przypadku niższych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Długi płaszcz potrafi „wyciągnąć” do góry przez fakt, że na każdym mężczyźnie niezależnie od wzrostu dół płaszcza będzie sięgał do kolana.”

    To ciekawe, mam 170 cm i przymierzałem chyba z 50 płaszczy i w każdym wyglądałem jak kretyn, ledwo było mnie widać spod płaszcza. Szukam właśnie opinii na blogach i wszystkie są raczej zgodne – żadnych długich płaszczy dla osób niskich. Jeśli uważasz inaczej to może możesz polecić jakiś konkretny model dla szczupłej osoby mojego wzrostu? Bo moim zdaniem niestety, ale jesteś w błędzie 🙁

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Najważniejsze są właściwe buty. Musisz kupić w miarę wąskie buty na grubej podeszwie, które sporo Cię podciągną ale nie przytłoczą wagą, dostaniesz na spokojnie kilka wartościowych centymetrów. Mówię tu o trzewikach czy o derbach, które to mają naturalnie wysoką podeszwę. Niskie trampki powodują zupełną odwrotność. W tym secie mam grube Timberlandy, które niestety przyciągają do ziemi przez swoją masywność, tu jednak mogłem to zrobić bo ta bosmanka jest króciutka.
      Po drugie – warto by buty miały identyczną barwę jak spodnie, wtedy wizualnie tworzysz efekt długich nóg co zdecydowanie pomoże w percepcji całości, a jak nie masz identycznych to niech są jak najbardziej zbliżone ale ciemniejsze. Przykładowo czarne buty do granatowych spodni będą w porządku.
      Po trzecie – ważne by płaszcz miał IDEALNEJ długości rękawy i był perfekcyjny w całościowym dopasowaniu. Płaszcz, w którym rękaw opada prawie do kciuka powoduje, że wygląda się w nim tragicznie źle, przysadziście i właśnie „nisko”, a zbyt szerokie barki tworzą efekt, że wyglądasz jakbyś się w nim topił, a nie go nosił. Musi być więc perfekcyjnie dopasowany „na styk”, zarówno w kwestii dopasowania jak i długości rękawów.
      To moim zdaniem najważniejsze detale i jak się do nich zastosujesz to jestem PEWIEN, że wyjdzie dobrze.
      Inne Blogi powielają informacje, a nie szukają właściwych 🙂

  9. Mateusz Reply

    Bawi mnie to jak męskość jest tu ukazana w nie wyróżnianiu się i bycie w sumie na swój sposób nijakim. Albo w nacisku na to żeby nie być nadto zadbanym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *