Minimalizm. Minimalistyczne ubrania

Casualism Blog Moda Męska – Minimalizm i minimalistyczne ubrania

Cóż, od całkiem niedawna moje preferencje ubraniowe dość mocno się zmieniły. Po latach spędzonych z modą, po wielu przeczytanych tekstach i ogromnej dawce przyswojonej wiedzy uważam co następuje – minimalizm jest maksymalny. Dzisiaj opiszę Wam to, co ostatnio mi ciągle w duszy gra, a czego poniekąd byliście świadkami obserwując mój Blog od samego początku. Opiszmy i zaopiniujmy minimalizm i idące za tym minimalistyczne ubrania.

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com


 

Minimalizm. Co to, z czym to? Ogólnie o minimalizmie

Rzeczy minimalistyczne wyróżniają się na tle rzeczy zajętych pierdołami. Zajętych aplikacjami, haftami, nadmierną kolorystyką czy zbędnymi udziwnieniami, absorbującymi niepotrzebnie wzrok spoglądającego na nas osobnika. Minimalizm jest absolutnym odstępstwem od ogólnie przyjętej normy, która w tych czasach w sklepach jest nadmiarowo serwowana. Minimalistyczne ubrania i kolorystyka to coś, z czego radość będzie czerpać wyłącznie osoba, która zna swoją wartość i nie czuje potrzeby wyróżniania się nadmierną ekspozycją kolorów czy też wzorów. Oczywiście nie każdy ten styl polubi i niezależnie od pewności siebie może ot tak – źle się w nim czuć.

tumblr.com

tumblr.com

Arco

Arco

 

Na drodze, po której idą wszyscy zainteresowani ubiorem zwykle pojawiają się setki różnorakich ścieżek, po których albo zaczniemy iść tworząc kolejną, nową drogę albo obejdziemy je w ogóle na nie nie zwracając uwagi. Wiecie po której ścieżce idę ja?

Wyznawcy stylu minimalistycznego przykładają ogromną wagę do dopasowania, detali czy faktur, głównie ze względu na to, że z ich garderoby wręcz wypada dopasowanie kolorów, czy mocnych wzorów. To tak jak z człowiekiem, który stracił jeden ze swoich zmysłów. Mowę, słuch, czy wzrok. Po utracie jednego z nich przykłada większą wagę do pozostałych zmysłów skupiając się na nich pełnią swoich możliwości, poniekąd przenosząc siłę z nieistniejącego już zmysłu. Wyobraźcie sobie przykład wręcz hiperbolizujący – że świat skręcił na taką drogę, że wystarczy nosić wyłącznie jeansy i to wyłącznie w kolorze granatu. Wyobraźcie sobie jak wielką wagę każdy człowiek by przyłożył do tej – jedynej – części garderoby.

Saturn, Wiki

Saturn, Wiki


 

Przeczytaj koniecznie ->  Modne skarpety męskie - PORADNIK

Główne cechy

Wyróżnienie poszczególnych cech minimalistycznych ubrań jest sprawą wprost banalną, wystarczy wręcz skierować oko na ulicę i wyciągnąć z niej negatyw…Ogólnie rzecz biorąc stylem minimalistycznym wtapiamy się w tłum mimo użycia przez nas niezwykle dobrych jakościowo, świetnie dobranych rzeczy. Głównie kierujemy się w:

 

– Neutralne kolory, nienarzucające się i stonowane.

Kolorystykami przeważającymi w tym stylu są czerń, szarości, biel czy granaty. To kolory, które nie wyróżniają się z tłumu swoją nachalnością, jaskrawością i barwą. Oczywistym przeciwieństwem stylu minimalistycznego są odcienie pastelowe, mocne wyróżniające się kolory typu kobaltu, różu czy pomarańczu. Oczywiście kolorów takich nie można odrzucić całkowicie. Warto zwrócić uwagę, iż nawet takie niezwykle mocne kolory mają pełne prawo wyglądać minimalistycznie przy właściwym dobraniu pozostałych elementów garderoby.

 

mrporter.com

mrporter.com

 

– Brak wzorów. Walka fakturami.

Oczywistym następstwem chęci braku wyróżnienia się jest odrzucenie mocnych wzorów, na rzecz wspaniałych faktur. W miejsce mocnej kraty widocznej często na swobodnych koszulach wyznawcy tego stylu założą koszulę szarą, ale w mikro wzór widoczny wyłącznie z bliska, bądź też założą koszulę wełnianą. Zamiast mocnego prążka w bardzo kontrastowej kolorystyce wybiorą koszulę białą.

tumblr.com

tumblr.com

COS

COS

COS

COS

 

– Idealne dopasowanie

I przez ten punkt nie mam bynajmniej na myśli dopasowania na styk, w sensie dopasowania typu skinny. Mam na myśli dopasowanie dokładnie takie, jakie przy użyciu danej rzeczy powinno powstać czy też dokładnie takie, jakie w zamyśle miał projektant wdrażający do sprzedaży tę część garderoby. Przy spodniach Ricka Owensa zbyt mocne dopasowanie przynosi bardzo niekorzystny efekt, wręcz oddalający się od zamysłu tego projektanta w najmocniejszy możliwy sposób likwidując zamysł.

mrporter.com

mrporter.com

 

– Niewiele ubrań, ogrom możliwości

Ciekawą stroną tego stylu jest fakt, iż w jego ramach by zbudować bardzo miły dla oka zestaw niepotrzebne nam są tony ubrań, wystarczy kilkanaście sztuk wokół których z łatwością ułożymy genialne zestawienia. A jak to się dzieje, prosto wyjaśnić. Otóż odrzucając z garderoby rzeczy w ostrych kolorystykach czy mocnych wzorach, które pasują do niewielkiej ilości pozostałych części garderoby mamy siłą rzeczy większość ubrań, które do siebie stale pasują. Możemy dzięki temu skupić się na stałej poprawie jakości kosztem zakupu zbyt wielu ciuchów.

Rick Owens - Dom

Rick Owens – Dom

Rick Owens - Dom

Rick Owens – Dom

 

Przeczytaj koniecznie ->  Grube skarpety męskie - jesienny MUST!

 – Poprawa wizerunku

Styl minimalistyczny niesie także innego rodzaju korzyści. Wizerunkowe. Ubierając się w stylu opisanym w tym wpisie raczej nigdy przez otoczenie nie zostaniemy ocenieni jako „try hard”, czy jako przebieraniec. Sam zarówno w blogosferze jak w życiu realnym widzę dziesiątki mężczyzn przebranych, ewidentnie ze złym samopoczuciem i absolutnym brakiem komfortu noszenia danych rzeczy. Kolejną sprawą jest również fakt, iż ubrania te nie są…hmm…atencyjne. Nie będą przeszkadzać nikomu, bo ciężko o zagorzałych przeciwników neutralności, w przeciwieństwie do ubioru mocno rzucającego się w oczy.

 

Jak ja oceniam minimalizm?

Zdecydowanie ten styl jest najbliższy mojemu i szczerze Wam wszystkim powiem – uważam, że biel, szarości, granaty oraz czerń to kolory, za pomocą których mógłbym przeżyć moje całe ubraniowe życie. W zamian od rynku wchłonę dziesiątki różnego typu faktur, materiałów, wykończeń, detali czy dopasowań. Z chęcią wszelkie moje mocne kolory wymieniłbym na odpowiednik w spektrum szarości, ale przykładowo brązowe buty – mógłbym zostawić.

Z tym, że przyznam się Wam także, że blog i idące za tym chęci stałego tworzenia nowości kasują mi w głowie myśli o pójściu na całość. Uwielbiam pośród szarości tworzyć zestawy, które wybijają się na tym tle w mocny sposób zarówno właśnie kolorami, jak i wzorami. Nie przypuszczam bym kiedyś z tego zrezygnował.

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

 

Blog to jednak zabawa.

Duża. Kilka z moich zestawów

 

…i wiele innych…

The-Bigwig

Casualism – Moda Męska blog

Minimalizm. Minimalistyczne ubrania
5 z 17 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

17 Comments

 1. Bodzio Reply

  Dobry, rzeczowy wpis. Miło się czyta. Pozdrawiam i wesołych świąt!
  P.S. Czekam na wpis odnośnie pielęgnacji odzieży skórzanej, mam nadzieję iż taki się pojawi.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Ja też, jest strasznie surowo, ale Po Ricku tego właśnie można się spodziewać. Na pewno chciałbym zobaczyć te wnętrza na żywo, może nie zamieszkać – ale chwilę pobyć.

 2. Rubus Reply

  Bigwigu, mnie zatkało. I nie wiem co napisać. Bardzo dziękuję ! A skrycie marzę, iż Tych minimalistów będzie coraz więcej. 🙂

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Dzięki Rubus, jak zawsze z resztą 🙂 Mam nadzieję, że moje zestawy minimalistyczne nikogo nie zamęczą 😉

 3. meskistyl.info.pl Reply

  Świetny wpis. Zdecydowanie zgadzam się autorem. Ubrania pozbawione niepotrzebnych dodatków i pstrokacizny, a za to dobrze dobrane np. kolorystycznie są od dawna moim kryterium przy zakupie i najlepiej oddają osobowość. Pozdrawiam

 4. Maciej Reply

  Nie do końca zgadzam się z tezą artykułu. W moim odczuciu wiele z tych przykładów to nie minimalizm. Ewentualnie tez COS ale ramoneska? C’mon… Minimalizm to rozwiązanie skrajne, gdzie forma asymptotycznie dąży do zera. Przy czym ubrania tego typu nie wyglądają przeciętnie i zdecydowanie rzucają się w oczy. Minimalistycznie ubierają się amisze, a trudno uznać, że się nie wyróżniają. Parę przykładów:
  http://www.malemodelscene.net/wp-content/gallery/012013/benjamin-eidem-axel-lindahl-06.jpg
  http://minimalissimo.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/11/AW14W48PARTY07B_12_0.jpg
  http://minimalissimo.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/01/Jil-Sander-Fall-2013-Menswear-2.jpg
  http://minimalissimo.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/11/AW14W45NYEL03B_12_0.jpg
  http://minimalissimo.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/12/Nude-MM-FW2014-24.jpg
  http://minimalissimo.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/12/Nude-MM-FW2014-02.jpg

 5. Alex Reply

  Jak wyglada szafa minimalisty? Czy faktycznie kiedy odrzuciny kolory i wzory nasza szafa będzie luźniejsza?

 6. Kamil Reply

  Wiedziałem że przy blogu z modnymi męskimi ubraniamimusi znaleźć się jakiś wpis o minimaliźmie i oczywiście jest świetny w sumie jak każdy inny ;). Nie przepadam ze większością barw i nie lubię wzorów w związku z tym brak takich rzeczy u mnie w szafie. Chyba śmiało mogę powiedzieć że moja szafa to szafa minimalisty ;).
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *