Paski do spodni – PORADNIK, jak nosić paski do spodni

Paski do spodni – PORADNIK, jak nosić paski do spodni – Casualism Moda Męska Blog

Chyba wsród męskich akcesoriów ubraniowych nie ma rzeczy tak ogólnodostępnej, tak często użytkowanej i tak wszechobecnej jak pasek do spodni. To rzecz, której mimo nawet braku zainteresowania ubiorem, posiadamy pewnie minimum jedną sztukę i to taką, którą użytkujemy wraz ze wszystkimi posiadanymi przez nas spodniami. Co jest błędem, może nie karygodnym, ale bardzo niepotrzebnym. Dzisiaj rozłożymy paski do spodni na dosłownie czynniki pierwsze. Zobaczcie jak wyciągnąć z nich pełnię naszego zadowolenia.

Pasek do spodni to rzecz skrajnie, ale to skrajnie utylitarna, służąca od początku przesłankom wyłącznie praktycznym, mianowicie podtrzymywaniu spodni na ich oryginalnym miejscu. Później, wraz z upływem czasu przypisano im kolejną rolę – ciekawego, ładnego akcesorium do użytku codziennego. Co ciekawe, paski do spodni, ich formy czy kolory były w stanie systematyzować wiarę i wyznanie noszącego, oczywiście mnóstwo wieków wstecz. Od pierwszej wojny światowej paski do spodni zaczęły masowo ozdabiać dzielnych żołnierzy, co też z automatu podsyciło chęć na ich częstsze wykorzystywanie przez cywilów, którzy mimo wszystko przy bardziej formalnych zestawieniach woleli używać w tym celu szelek. Teraz za to pasek do spodni jest najczęściej używanym dodatkiem do ubioru.

Pasek z klamrą o kształci kotwicy w stylizacji preppy.

Pasek z klamrą o kształci kotwicy w stylizacji preppy.

Rodzaje pasków:

Oczywiście, pasek paskowi nie równy więc warto rozdzielić wszelkie możliwości na czynniki pierwsze. Ilość pasków jest liczona w tysiącach, odmiany kolorystyczne czy materiały także. Nie zanosi się również by ten stan rzeczy się w jakikolwiek sposób zmienił, bo producenci stale dążą do mocnej dywersyfikacji swoich produktów i do odróżnienia ich względem konkurencji. Ot tak, wymyślają koło na nowo. Pamiętajmy jednocześnie, że pasek na tę chwilę jest elementem opcjonalnym, nie jest przymusową częścią stylizacji. Wiedzą o tym ludzie, którzy albo świetnie trzymają swoją wagę, albo często szyją na miarę. W takich sytuacjach dopasowanie spodni do ciała jest zapewne na tyle dobre, że pasek pełniłby rolę wyłącznie detalu stylizacyjnego. Sam pasków ostatnio nie użytkuję zbyt często, głównie dlatego, że ich obecność zaburza minimalistyczne linie, a dobór paska dokłada codziennych rozterek.

Przeczytaj koniecznie ->  Skarpetki do spodenek są "in"? Luźny wpis

Paski skórzane

Te paski do spodni swoją formalnością przebijają wszelkie wariacje i materiały użyte w innych produkcjach. Skóra to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych materiałów służących mężczyźnie jako dodatek, zarówno jako pasek do spodni, jak i pasek do zegarka czy też obuwie lub nawet mniejsze akcesoria. Nosili je pewnie nasi dziadkowie, nasi pradziadkowie. Mnóstwo z nas pewnie otrzymało w ramach małego „spadku” jakiś ciekawy pasek z duszą użytkowany przez naszego przodka. Jednakże pasek męski skórzany wśród tak ogólnikowej kategorii ma mnóstwo podkategorii, które jeszcze dokładniej je systematyzują, więc pozwólcie, że opiszę je dokładniej na przykładzie poniższych zdjęć.

Najbardziej elegancki typ paska w brązie. Jest błyszczący, wąski, z minimalistyczną i skrajnie elegancką klamrą. Jak widzimy cechuje się także brakiem przeszyć na zewnątrz, co ma za zadanie dodać jeszcze większej formalności.

Najbardziej elegancki typ paska w czerni i w brązie. Jest błyszczący, wąski, z minimalistyczną i skrajnie elegancką klamrą. Jak widzimy cechuje się także brakiem przeszyć na zewnątrz, co ma za zadanie dodać jeszcze większej formalności. Jest to zdecydowanie najbardziej formalny, dostępny na rynku męski pasek do spodni.

Ten sam model paska, ale już z przeszyciami. Niemniej, jest to pasek w dalszym ciągu na najwyższym szczeblu formalności.

Ten sam model paska, ale już z przeszyciami. Mimo to jest to pasek w dalszym ciągu na najwyższym szczeblu formalności i pasuje wyłącznie do zestawień eleganckich lub bardzo eleganckich. Tak niewielki detal w postaci przeszyć nie zmienia tu jego pozycji.

LEWY / ŚRODEK / PRAWY. To paski dostępne w sklepach, które

LEWY / ŚRODEK / PRAWY. To paski dostępne w sklepach, które możemy kupić w dobrej cenie, lecz już po tych zdjęciach myślę, że wiecie który z nich jest najbardziej elegancki. Tak, ten z prawej. Ma mocno wypolerowaną klamrę, piękną skórę z błyszczącym wykończeniem i brak loga jak środkowy. Środkowy także ma nieco zbyt matową, nieprzystającą do formalnych zestawień skórę użytą do produkcji i umieściłem go tu właściwie tylko po to, byście mimo tak delikatnych detali widzieli różnicę między najbardziej formalnym paskiem, a tylko minimalnie mniej.

Suitsupply / górny: LLOYD, środkowy: AIGNER, dolny: MANGO. To zestaw elegancki, choć nie "najbardziej". Jak widzimy użyte zostały brązowe buty, co daje nam pole do popisu w postaci użycia brązowego, fajnego paska.

Suitsupply / górny: LLOYD, środkowy: AIGNER, dolny: MANGO. To zestaw elegancki, choć nie „najbardziej”. Jak widzimy użyte zostały brązowe buty, co daje nam pole do popisu w postaci użycia brązowego, fajnego paska.

wcenlfl

Lecz są także na rynku dostępne skórzane paski do spodni w bardzo, ale to bardzo nieformalnej formie. To paski, które mimo użycia do ich produkcji skóry są bardzo swobodne i dają się nosić bez większych problemów w nawet bardzo mocno odsuniętych od formalności zestawieniach. Są to paski, które czerpią zalety ze skóry pełnymi garściami, jednocześnie mocno rozszerzając możliwości ich użytkowania. Paski tego typu są obowiązkową częścią naszej garderoby będąc całkowicie „normalnym” człowiekiem.

Pasek STĄD. Ten model jak widzimy przez jego zarówno szerokość, jak i koloryzację z przyciemnionymi brzegami i brak połysku jest modelem bardzo swobodnym.

Pasek od NAPAPIJRI. Ten model jak widzimy przez jego zarówno szerokość, jak i koloryzację z przyciemnionymi brzegami i brak połysku jest modelem bardzo swobodnym. Będzie pasował wyłącznie do jeansów i im podobnych części garderoby. Absolutnie model ten nie odnajdzie się w towarzystwie marynarki czy spodni w kant.

RALPH LAUREN. Ten model zaś to model absolutnie skrajnie swobodny. Ogromna klamrka vintage, szeroki i matowy pas skóry, ozdoby.

RALPH LAUREN. Ten model zaś to model absolutnie skrajnie swobodny, zupełnie nie pasujący ani do mnie, ani zapewne i do Was ;). Ogromna klamra vintage, szeroki, ozdobny i matowy pas skóry, dodatkowe rzucające się w oczy detale po obu stronach paska dają w efekcie pasek do użycia wyłącznie w zestawach workwear.

MrPorter / górny: MANGO, środkowy: MANGO, dolny: JACK&JONES

MrPorter / górny: MANGO, środkowy: MANGO, dolny: JACK&JONES. Ten zestaw jest swobodny, choć absolutnie nie w stylu streetwear. Warto więc skłonić się ku bardziej swobodnych odmianach pasków ze skóry naturalnej.


Paski materiałowe

Ten materiał pasków genialnie radzi sobie w skrajnie swobodnych stylizacjach i tam też jest dosłownie jego miejsce. Nadmorskie kurorty, krótkie spodenki czy letnie wyjścia ze znajomi i bardzo jasne barwy – to codzienność dla pasków materiałowych. Owszem, przy dobrym zaznajomieniu się z tematem męskiego ubioru można użyć tego rodzaju paska do stylizacji bardziej formalnych, jak smart-casual, ale póki co nie radzę nikomu podejmować się takiego ryzyka.

LEWY / PRAWY. Mam nadzieję, że dla większości z Was te paski z automatu stają się sensowne wyłącznie w zestawieniach skrajnie swobodnych.

LEWY / PRAWY. Mam nadzieję, że dla większości z Was te paski z automatu stają się sensowne wyłącznie w zestawieniach skrajnie swobodnych. Dobrze sprawdzą się w towarzystwie bojówek, krótkich spodenek, czy innych bardzo ulicznych zestawień.


Paski plecione

To paski, które z kolei są bardzo wdzięczne i pozwalają na naprawdę świetne żonglowanie stylem i sposobem ich noszenia. Warto jednak rozróżnić tu dwie bardzo ważne sprawy, otóż pasek pleciony wykonany ze skóry będzie zupełnie innym rodzajem paska niż pleciony, ale z materiału. Jednakowoż, tego rodzaju pasek naprawdę warto mieć w swojej szafie w ilości minimum kilka sztuk. Oczywiście jeśli je lubimy.

PO LEWEJ pasek z plecionego materiału, PO PRAWEJ pasek ze skóry.

PO LEWEJ pasek z plecionego materiału, PO PRAWEJ pasek ze skóry, ale zamszowej.

Pasek materiałowy sprawdzi się bardzo dobrze przy mniej wymagających zestawieniach. Od jeansów, po spodnie chino w towarzystwie luźnej koszulki czy bluzy, to idealne tło dla tego paska. Zamszowy z prawej zaś to inna liga i pasek ten sprawdzi się naprawdę dobrze przy smart-casualu, więc przy bardziej formalnym zestawieniu, jednak dalej w miarę luźnym. Mam tu na myśli przykładowo zestawienie granatowej marynarki z białymi spodniami i butami zamszowymi pod kolor paska. Brzmi świetnie!

Przeczytaj koniecznie ->  Swetry świąteczne

Łączenie materiałów

Oczywiście wraz z upływem lat od pojawienia się pasków powstało siłą rzeczy wiele ciekawych, lub ohydnych, wariacji łączących niektóre cechy różnych rodzajów pasków. Wszystkie ze względu na odstępstwo od normy skórzanej są modelami służącymi wyłącznie do casualu i tam też powinny pozostać. Ciężko też skonkretyzować ich użytkowanie, gdyż opisanie tu każdego modelu dostępnego w sklepach jest po prostu niewykonalne.

Pasek OD MANGO to piękny model łączący cechy zarówno materiału, jak i skóry. Pasek po prawej z kolei to ciekawe połączenie tych samych materiałów, lecz zaserwowane w nieco inny sposób.

Pasek do spodni OD MANGO to piękny model łączący cechy zarówno materiału, jak i skóry. Pasek po prawej od SELECTED z kolei to ciekawe połączenie tych samych materiałów, lecz zaserwowane w nieco inny sposób. Zużycie skóry daje jasny i klarowny sygnał – tylko skrajny casual!


MrPorter / górny: VOLCOM, środkowy: HACKETT, dolny: LEvi's. Jak widzimy ten zestaw jest bardzo swobodny, więc nie ma sensu przejmować się nadmiernie wyroczniami tyczącymi się doboru koloru paska do butów. To casual. wróćmy tylko uwagę na to, by pasek nie był zbyt elegancki.

MrPorter / górny: VOLCOM, środkowy: HACKETT, dolny: LEVI’S. Jak widzimy ten zestaw jest bardzo swobodny, więc nie ma sensu przejmować się nadmiernie wyroczniami tyczącymi się doboru koloru paska do butów. To casual. wróćmy tylko uwagę na to, by pasek nie był zbyt elegancki.

puop5ir

Kolejne zestawienie w stylu preppy.

Klamry

Dopasowanie koloru paska do koloru butów to już odrębna kwestia, choć warta poruszenia. Zdecydowanie przy najbardziej formalnych zestawieniach pasuje wręcz dopasować kolorem buty z paskiem do spodni, ale tylko wtedy. W „normalnych” chwilach nie musi to być dopasowanie absolutnie idealne, zjawiskowe i w ogóle „ąę”. Pamiętajmy, że męska moda nie jest modą „od linijki”, tylko taką, którą warto podporządkować pod siebie, a nie siebie pod ubranie. Dlatego w przypadku pasków osobiście wyznaję zasadę, że warto by buty oraz paski były ze sobą lekko spokrewnione kolorem. Nie muszą być identyczne, faktury nie muszą być identyczne także. Najważniejsze jest to, by pasek zgrywał się z całością ubioru w kontekście formalności. Resztą warto sobie zaprzątać głowę, ale w lekki sposób 😉

Przeczytaj koniecznie ->  Koszula wyciągnięta ze spodni

Reasumując

Paski do spodni potrafią dopełniać wszelkie stylizacje w bardzo ciekawy i nienachalny sposób. Mogą towarzyszyć nam zarówno przy rozmowach o pracę, jak i przy spotkaniach z kumplami na piwie. Nie jest ciężko na szczęście znaleźć zarówno na internecie jak i w sklepach stacjonarnych godny zainteresowania model, więc nie ma problemu z zakupem. Ten wpis zadaje jednocześnie pytanie – czy pasek w dalszym ciągu służy przesłankom wyłącznie praktycznym, czy może już wyłącznie stylizacyjnym?

lakxt2b

Adrian / The-Bigwig

Paski do spodni – PORADNIK, jak nosić paski do spodni – Casualism Blog o Męskiej Modzie

Paski do spodni – PORADNIK, jak nosić paski do spodni
4.7 z 37 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

9 Comments

 1. niepodam Reply

  Bigu, zacznij przygotowywać książkowy szkic poradnika. Jeżeli będziesz się tak skrupulatnie rozpisywał nad każdym zagadnieniem, to nie będziesz miał konkurencji na polskim rynku. Jeszcze tylko marketing ogarnąć i sukces jest Twój… Pozdro

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Oj, nawet nie wiesz jak miło było mi przeczytać te słowa od Ciebie! Uwielbiam rozwodzić się nad „pierdołami”. Dlatego też (taką mam nadzieję) ludzie lubują się w moich wpisach poradnikowych 🙂

 2. Andrzej Reply

  Dokładnie tak, twoją książkę bym kupił 😉
  Na polskim rynku jest chyba tylko jedna pozycja tego typu: „Abc męskiej elegancji” aktorstwa Jerzego Turbasy, ale jego książka dotyczy stylu bardzo formalnego, garniturów, smokingów i fraków. Brakuje czegoś casualowego.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Rany, dajcie spokój z tą książką bo nawet otrzymałem całkiem niedawno taką ofertę i z niej zrezygnowałem. Mogło być to koniec końców średnim rozwiązaniem…;)

 3. Jarek z rzymskiezakupy.pl Reply

  Świetny artykuł o paskach, myślę, że temat rozwinąłeś wystarczająco.
  Pozdrawiam
  jarek

 4. Krzysztof Reply

  Jaka byłaby najlepsza szerokość paska do dżinsów ( 4cm, 3cm) dla faceta o niskim wzroście i krępej budowie ciała? Ma to jakieś znaczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *