Plecaki męskie, yay-or-nay?!

Casualism – Blog Moda Męska – Plecaki męskie

Plecaki…plecaki męskie? Cóż, temat dla mnie skrajnie odrzucony na boczny tor ze względu na mój wiek i fakt zupełnego „oddalenia” tego atrybutu młodzieńczości przez moją od zawsze męską twarz. Nie jest to przechwalanie się, a niezaprzeczalny fakt, który w głowie gra mi zawsze gdy biorę do ręki coś, co zupełnie do mnie nie pasuje i przyznaję to wszem i wobec. Ale uprzedzam – czasami plecaki przeglądam i zaczerpuję z nich pewnego rodzaju inspiracje i w miarę wszelkich możliwości wykazuję nimi spore zainteresowanie. Niestety, zapewne nie w ramach przyszłego zakupu. Ale warto o nich wspomnieć i być może zainteresować zakupem bardziej pewnych swoich wyborów.

MrPorter.com

MrPorter.com

Plecak jest rzeczą, po raz kolejny w męskiej garderobie – niezwykle użytkową i został przewidziany od czasu jego wynalezienia jako rzecz poprawiającą przyjemność noszenia. Takie były założenia. Wybór plecaka zdecydowanie odciążał i odciąża dalej ręce noszącego, który nosi torbę. Siła prostowników grzbietu i mięśni brzucha czy całej reszty oplatających nasz tors jest zdecydowanie wyższa niż nadwyrężony przy noszeniu torby mięsień naramienny, czy kapturowy. To jest powód, dla którego dzieci i młodzież noszą książki w plecakach, a nie w ręcznych torbach. W naszych czasach jednakże plecaki przybrały formę „fashion statement” i ludzie ze względu na chęć wyróżnienia się oraz pobudki praktyczno-stylistyczne przedkładają ich użycie w miejsce ręcznej torby.

MrPorter.com

MrPorter.com

Jakie produkcje spotykamy?

– Materiały techniczne

Zdecydowanie plecaki te widzimy na ulicach najczęściej. Wywodzą się z survivalu, czy też sportów trekkingowych i te rejony są dla nich zarezerwowane, ale jeśli model jest fajny w kwestii bryły, kolorystyki czy koloru – to dobrze poradzi sobie w absolutnie casualowym casualu.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Wykonane całkowicie z różnych rodzajów i wykończeń skór. Licowe, zamszowe – wszystkie możliwe wariacje.

Plecaki te są „eleganckie” i bardzo wyróżniają się na tle szeleszczących, kolorowych plecaków młodzieżowych. Zazwyczaj produkowane dla ludzi nieco starszych, którzy lubują się w plecakach, ale jednocześnie ich głowę przy zakupie zakrzątała myśl o ich wieku czy stylu. Do czego pasują? Do wszystkiego, zależnie od kolorystyki czy użytej skóry. Na ten przykład – kolor czarny jest mocno elegancki i w przypadku tego koloru w absolutnym przeciwieństwie do butów czarnych – nie używamy go do eleganckich zestawów. Plecak z garniturem absolutnie odpada, więc czarny kolor zarezerwujmy do zestawów ocenianych przez nas jako uliczne. Jeśli więc uwielbiamy czerń, lubimy skórzane kurtki, do tego czarne spodnie i czarne buty – skóra gruboziarnista w czerni będzie świetnym wyborem. Brąz z kolei sprawuje się świetnie przy bardziej formalnych zestawach, czyli koszula oraz spodnie typu chino i eleganckie buty. Weźmy pod uwagę fakt, że plecaki możemy też nosić w dłoni za ucho.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Wykonane z płótna bawełnianego.

Te plecaki są zdecydowanie bardziej „rugged” niż wszelkie rodzaje skór i najlepiej wyglądają przy totalnym casualu, szczególnie odmianie typu workwear, bądź Americana. Wszelkie odstępstwa od typowej reguły, czyli kolory inne niż oliwkowe czy beż – nie są błędem i na pewno znajdą zastosowanie. Pasują więc do grubych jeansów, „znoszonych” kurtek, czy wysokich, lekko spatynowanych zębem czasu wysokich trzewików. Pasują też do grubej flaneli, zimowych czapek etc. Jednym zdaniem – pasują do stylów, które wymieniłem powyżej.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Połączenie skóry i płótna

Świetne jest połączenie skórzanych, oraz płóciennych elementów. Skóra może być tylko dodatkiem i vice versa – to skóra może odgrywać główną rolę. Każde rozwiązanie jest dobre zależnie od chęci użytkowania i w ramach dobrego smaku. Prostym przykładem będzie wyobrażenie sobie plecaka wykonanego ze skóry licowej polerowanej, oraz płóciennego materiału, lekko zużytego i w kolorze beżu – nie byłoby to dobre połączenie. Z kolei skóra brązowa ze śladami zużycie oraz płótno wykazujące podobne zachowanie będą się świetnie uzupełniać. Będą pasować do stylu nieco wyżej leżącego w hierarchii aniżeli typowy casual oraz niżej niż zestawy formalne z koszulą. Świetnie komponować się będą np. w zestawie krótkich spodenek, oraz lnianej koszuli i espadryli – zarzucone nonszalancko na ramię przy spacerze w letnim skwarze.

MrPorter.com

MrPorter.com

Bryły jakie spotykamy również są niezliczone, ale wśród nich można znaleźć pewną ścieżkę, po której dobrze jest krążyć:

– Plecaki z małą ilością przegródek, wykonane w bardzo minimalistyczny sposób są bardziej eleganckie, nie wykazują stylu rugged

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Plecaki z ogromną liczbą kieszeni nazywam taktycznymi, gdyż głównie na polu bitwy i sportów ekstremalnych było wcześniej ich miejsce. Oczywiście zdarzają się pewne, ale bardzo miłe dla oka wyjątki.

RalphLauren.com

RalphLauren.com

RalphLauren.com

RalphLauren.com

Teraz bogatsi o wiedzę możecie albo o temacie zapomnieć – albo wykorzystać ją do poszukiwania własnych modeli, które z chęcią zarzucicie na ramię bądź ramiona i będziecie kroczyć z przyjemnością z nimi na plecach. Tak jak wspominaem wcześniej, jesteście niezwykle zdywersyfikowanym czytelnikiem i z chęcią poruszam tematy, które spokojnie dotkną części z Was, a wierzę, że duża Was część – chodzi dalej do szkoły. Więc zamiast kupować typowy plecak bądź nosić torbę w ręce – zaczniecie rozglądać się za skórzanym modelem?

MrPorter.com

MrPorter.com

Wpis o TORBACH SHOPPER BAG/tote bag

The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Casual

Przeczytaj koniecznie ->  Modne skarpety męskie - PORADNIK
Plecaki męskie, yay-or-nay?!
4.6 z 14 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

5 Comments

      1. JJ Reply

        Jeszcze nie, zamierzam dopiero za parę miesięcy, ale można zaznaczyć przedmioty z przesyłką do Polski, nie wiem tylko czy sklep wyznacza jakieś standardy przesyłek, czy ustawiane to jest wg widzimisię sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *