Plecaki męskie, yay-or-nay?!

Casualism – Blog Moda Męska – Plecaki męskie

Plecaki…plecaki męskie? Cóż, temat dla mnie skrajnie odrzucony na boczny tor ze względu na mój wiek i fakt zupełnego „oddalenia” tego atrybutu młodzieńczości przez moją od zawsze męską twarz. Nie jest to przechwalanie się, a niezaprzeczalny fakt, który w głowie gra mi zawsze gdy biorę do ręki coś, co zupełnie do mnie nie pasuje i przyznaję to wszem i wobec. Ale uprzedzam – czasami plecaki przeglądam i zaczerpuję z nich pewnego rodzaju inspiracje i w miarę wszelkich możliwości wykazuję nimi spore zainteresowanie. Niestety, zapewne nie w ramach przyszłego zakupu. Ale warto o nich wspomnieć i być może zainteresować zakupem bardziej pewnych swoich wyborów.

MrPorter.com

MrPorter.com

Plecak jest rzeczą, po raz kolejny w męskiej garderobie – niezwykle użytkową i został przewidziany od czasu jego wynalezienia jako rzecz poprawiającą przyjemność noszenia. Takie były założenia. Wybór plecaka zdecydowanie odciążał i odciąża dalej ręce noszącego, który nosi torbę. Siła prostowników grzbietu i mięśni brzucha czy całej reszty oplatających nasz tors jest zdecydowanie wyższa niż nadwyrężony przy noszeniu torby mięsień naramienny, czy kapturowy. To jest powód, dla którego dzieci i młodzież noszą książki w plecakach, a nie w ręcznych torbach. W naszych czasach jednakże plecaki przybrały formę „fashion statement” i ludzie ze względu na chęć wyróżnienia się oraz pobudki praktyczno-stylistyczne przedkładają ich użycie w miejsce ręcznej torby.

MrPorter.com

MrPorter.com

Jakie produkcje spotykamy?

– Materiały techniczne

Zdecydowanie plecaki te widzimy na ulicach najczęściej. Wywodzą się z survivalu, czy też sportów trekkingowych i te rejony są dla nich zarezerwowane, ale jeśli model jest fajny w kwestii bryły, kolorystyki czy koloru – to dobrze poradzi sobie w absolutnie casualowym casualu.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Wykonane całkowicie z różnych rodzajów i wykończeń skór. Licowe, zamszowe – wszystkie możliwe wariacje.

Plecaki te są „eleganckie” i bardzo wyróżniają się na tle szeleszczących, kolorowych plecaków młodzieżowych. Zazwyczaj produkowane dla ludzi nieco starszych, którzy lubują się w plecakach, ale jednocześnie ich głowę przy zakupie zakrzątała myśl o ich wieku czy stylu. Do czego pasują? Do wszystkiego, zależnie od kolorystyki czy użytej skóry. Na ten przykład – kolor czarny jest mocno elegancki i w przypadku tego koloru w absolutnym przeciwieństwie do butów czarnych – nie używamy go do eleganckich zestawów. Plecak z garniturem absolutnie odpada, więc czarny kolor zarezerwujmy do zestawów ocenianych przez nas jako uliczne. Jeśli więc uwielbiamy czerń, lubimy skórzane kurtki, do tego czarne spodnie i czarne buty – skóra gruboziarnista w czerni będzie świetnym wyborem. Brąz z kolei sprawuje się świetnie przy bardziej formalnych zestawach, czyli koszula oraz spodnie typu chino i eleganckie buty. Weźmy pod uwagę fakt, że plecaki możemy też nosić w dłoni za ucho.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Wykonane z płótna bawełnianego.

Te plecaki są zdecydowanie bardziej „rugged” niż wszelkie rodzaje skór i najlepiej wyglądają przy totalnym casualu, szczególnie odmianie typu workwear, bądź Americana. Wszelkie odstępstwa od typowej reguły, czyli kolory inne niż oliwkowe czy beż – nie są błędem i na pewno znajdą zastosowanie. Pasują więc do grubych jeansów, „znoszonych” kurtek, czy wysokich, lekko spatynowanych zębem czasu wysokich trzewików. Pasują też do grubej flaneli, zimowych czapek etc. Jednym zdaniem – pasują do stylów, które wymieniłem powyżej.

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Połączenie skóry i płótna

Świetne jest połączenie skórzanych, oraz płóciennych elementów. Skóra może być tylko dodatkiem i vice versa – to skóra może odgrywać główną rolę. Każde rozwiązanie jest dobre zależnie od chęci użytkowania i w ramach dobrego smaku. Prostym przykładem będzie wyobrażenie sobie plecaka wykonanego ze skóry licowej polerowanej, oraz płóciennego materiału, lekko zużytego i w kolorze beżu – nie byłoby to dobre połączenie. Z kolei skóra brązowa ze śladami zużycie oraz płótno wykazujące podobne zachowanie będą się świetnie uzupełniać. Będą pasować do stylu nieco wyżej leżącego w hierarchii aniżeli typowy casual oraz niżej niż zestawy formalne z koszulą. Świetnie komponować się będą np. w zestawie krótkich spodenek, oraz lnianej koszuli i espadryli – zarzucone nonszalancko na ramię przy spacerze w letnim skwarze.

MrPorter.com

MrPorter.com

Bryły jakie spotykamy również są niezliczone, ale wśród nich można znaleźć pewną ścieżkę, po której dobrze jest krążyć:

– Plecaki z małą ilością przegródek, wykonane w bardzo minimalistyczny sposób są bardziej eleganckie, nie wykazują stylu rugged

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

– Plecaki z ogromną liczbą kieszeni nazywam taktycznymi, gdyż głównie na polu bitwy i sportów ekstremalnych było wcześniej ich miejsce. Oczywiście zdarzają się pewne, ale bardzo miłe dla oka wyjątki.

RalphLauren.com

RalphLauren.com

RalphLauren.com

RalphLauren.com

Teraz bogatsi o wiedzę możecie albo o temacie zapomnieć – albo wykorzystać ją do poszukiwania własnych modeli, które z chęcią zarzucicie na ramię bądź ramiona i będziecie kroczyć z przyjemnością z nimi na plecach. Tak jak wspominaem wcześniej, jesteście niezwykle zdywersyfikowanym czytelnikiem i z chęcią poruszam tematy, które spokojnie dotkną części z Was, a wierzę, że duża Was część – chodzi dalej do szkoły. Więc zamiast kupować typowy plecak bądź nosić torbę w ręce – zaczniecie rozglądać się za skórzanym modelem?

MrPorter.com

MrPorter.com

Wpis o TORBACH SHOPPER BAG/tote bag

The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Casual

Plecaki męskie, yay-or-nay?!
4.64 z 14 ocen

    ADD YOUR COMMENT