Pocenie stóp, pocące się nogi

Casualism Blog Moda Męska – Pocenie stóp, pocące się nogi

Po Wstępie do tematu nadpotliwości zdecydowałem by zacząć tym razem od dołu i to dosłownie „najniższego„, bo pocenie stóp, czyli nadpotliwość stóp jest jedną z najczęstszych dolegliwości współczesnego mężczyzny. W tym wpisie dowiecie się zarówno jak z nią walczyć, jak i przeczytać o sposobach jej ewentualnego zamaskowania. Czas zacząć!

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

Czemu stopa się poci?

Stopa, a właściwie jej dolna część to istna „wylęgarnia” gruczołów potowych. Gruczoły te same w sobie nie są złe, bo w przypadku naprawdę dużych upałów i gołych stóp lekkie ich „zwilżenie” może służyć nawet sporej poprawie komfortu. Zdecydowanie gorzej jest, gdy na stopach posiadamy buty, a w butach dodatkowo – skarpetki, a to połączenie to dobre 99% czasu, podczas którego korzystamy z naszych stóp. Połączenie tych niezbędnych do normalnego funkcjonowania spraw skutkuje wzmożonym wydzielaniem potu. Dochodzą do tego także kwestie dziedziczne (genetyczne), biologiczne oraz środowiskowe. Innymi słowy – stopy w naszych czasach naprawdę nie mają lekko, bo w ramach ewolucji ta część ciała nie zdążyła wyewoluować do stałego oplatania ich grubymi warstwami materiału, których organizm (na razie) nie potrzebuje i ocenia jako dosłownie zbędne, a jako naturalne oceniając chodzenie „na bosaka„. Oczywiście ich dostosowanie się do nowych warunków to, oj „wieloletni” proces.

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

imgur.com (Common Projects Achilles) – podobne firmy VAGABOND


 

Stopy mi się pocą! Jak to zminimalizować?

Jest wiele możliwości likwidujących nadmierne pocenie stóp, ale osobiście uważam, że większość z nich działa tak minimalnie, że nie ma sensu nimi zakrzątać sobie głowy. Istnieją za to sposoby takie, które nie tylko pomogą w kwestii pocenia, ale także zlikwidują dodatkowe kwestie poboczne.

Częste mycie stóp (nawet parę razy w ciągu dnia)

w zimnej wodzie pozwala zarówno utrzymywać stały i wysoki poziom higieny tych miejsc, a samo użycie zimnej wody – obkurcza naczynia krwionośne. Przynajmniej na chwilę. Pamiętajmy o idealnym wytarciu stóp, gdyż wilgotne miejsce połączone z ciepłym środowiskiem to istna bomba bakteryjna.

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

imgur.com

KOSZULKA / KOSZULA / SPODNIE / BUTY / TORBA / PASEK

Fajne rzeczy! Koszulka – ONLY&SONS, Koszula – JACK&JONES, Spodnie – JACK&JONES, Buty – CONVERSE


Preparaty na nadpotliwość

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

Gold Bond Powder

Dostępne w aptekach nie zostały wymyślone wyłącznie po to, by tam dobrze wyglądały i zapychały dziurę na półce. Otóż ich działanie jest naprawdę poparte badaniami i opiniami konsumentów i sam jestem w stanie uwierzyć, że mogą zlikwidować większość dolegliwości tego typu. Pamiętajmy jedynie, że stopy muszą się pocić, problemem jest jedynie tego potu nadmiernie duża ilość. Nie oczekujmy więc, że po regularnym stosowaniu jakiegokolwiek specyfiku osiągniemy dosłownie zero oznak potu. Otóż nie, osiągniemy wyłącznie to, co organizm oceni jako normę, nie mniej. Zahamowanie pocenia stóp byłoby dużym problemem dla naszych organizmów, które mogłyby mocno się buntować mając w swoich wnętrznościach duże dawki niezbyt przyjemnych toksyn. Polecam preparaty: Ziaja, Etiaxil, Anti-dral, choć pewnie istnieją ich setki aczkolwiek temat jest dla mnie niezbadany.

Przeczytaj koniecznie ->  Palewave, jasne ubrania męskie?

 


 

Talk do stóp

działa bardzo dobrze jako swoisty pochłaniacz wilgoci, której podczas ciepłych dni i wzmożonej perspiracji mamy nadmiernie dużo. Talk ma formę bardzo mocno zmielonego proszku, który idealnie pochłania każdą ilość wilgoci i ze względu na swoją budowę wchodzi w każdą szparę skutecznie likwidując również niezbyt przyjemne odczucia fizyczne mokrych stóp. W USA użytkownicy różnych for i grup dyskusyjnych chwalą jak najęci preparat Gold Bond.

 

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

Tommy Ton


 

Dobre skarpetki

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

Skarpetki LEVIS

To nie połowa sukcesu, a wręcz jego większość, bo przy złych skarpetkach można zniweczyć wszelkie plany powstałe przez zastosowanie powyższych punktów. Skarpetki muszą być jak najbardziej naturalne, więc posiadać w swoim składzie jak największą dawkę naturalnych włókien. Nie każdy jednakże gustuje w skarpetkach w stu procentach naturalnych, bo bawełna nie jest materiałem z natury rozciągliwym i wytrzymałym, więc skarpetki bawełniane w pełni nie będą się dobrze prezentować gdy zdejmiemy buty ukazując pozwijane rulony. W bucie także stworzy się tego typu rulon, skutecznie minimalizując cyrkulację powietrza i często powodując otarcia. Pewna ilość elastanu czy lycry nie zrobi nam nic złego. Unikajmy jak ognia dużych (mówię tu o naprawdę dużych ilościach) dawek

poliestru czy akrylu, bo one są wprost idealnym czynnikiem dla ludzi dosłownie uwielbiających spocone stopy. Dla nich poliester i akryl to materiał perfekcyjny.

Niskie skarpetki bardzo pomagają na odczuwanie każdego podmuchu wiatru wokół kostek. Materiał skarpetek wychodzący poza but jest zupełnie zbędny w przypadku dużych upałów. Po prostu nie ma sensu ogrzewać tych miejsc dodatkową warstwą ubioru, więc bardzo niskie stopki są jedynym właściwym wyjściem. Warto tylko pamiętać, że „w gościach” można czuć się obserwowanym 😉

 

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

BLEND / VANS – Takie skarpetki są pomocne latem jak nic innego!


 

Przeczytaj koniecznie ->  Grube skarpety męskie - jesienny MUST!

Dobre buty – materiały buta

Jeśli chcemy mieć stopy jak najdłużej suche, a także by stopa w danym obuwiu nie dostawała nadmiernie dużo ciepła – musimy nauczyć się korzystać z butów wykonanych z naprawdę dobrych materiałów. Oczywiście użycie poszczególnych materiałów nie jest wyłącznie naszą decyzją, ponieważ często takie decyzje zależne są od naszego zatrudnienia. Nie poruszam tematu sztucznych skór, bo one podobnie do sztucznych materiałów skarpetek – nie zasługują na jakiekolwiek słowo w temacie nadpotliwości, jak Hitler w temacie filantropii. Jednak pocenie stóp jest na tyle trudnym procesem, że warto powziąć wszelkie środki by ten fakt poprawić – a więc i nasze życie!

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

ANDY-Z / ANDY-Z – Świetne, letnie buty w fasonie boat shoes.

Jako pierwszy dobry materiał na myśl przychodzi nam skóra. Otóż osobiście uważam, że mocna, dobra skóra nie jest tak genialnym materiałem dla ludzi o nadmiernej potliwości stóp i jej wprost Boskie właściwości są moim zdaniem mocno demonizowane. Pocenie stóp nie zostanie tutaj zamknięte, ale w porównaniu do poliestru – będzie o wiele lepiej. Skóra jest przeważnie gęsta, dość gruba i próżno szukać w niej możliwości swobodnego przepływu zarówno wilgoci, jak i cyrkulacji powietrza (wymiany gorącego powietrza z wewnątrz buta na chłodne, z zewnątrz). Jedyna funkcyjna na upały skóra opisana będzie poniżej, czytajcie więc dalej.

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

GEOX / TOMMY HILFIGER. Znane wszędzie mokasyny driving mocks. Kolor granatowy świetnie oddaje kolor nieba i morza, jest więc typowo letni.

Moim zdaniem prawie najlepszym sposobem na minimalizację wpływu ciepła na nasze stopy czyli idące za tym pocenie stóp jest zastosowanie butów wykonanych z bawełny bądź lnu czy też mieszanek tych dwóch materiałów. Mimo mocnych chęci wzniesienia na skórzany materiał okrzyków „Dziękuję, że jesteś!” nie mogę tego zrobić bo tkane materiały oceniam w tej materii zdecydowanie wyżej. Zwykle materiał taki cechuje się i tak stosunkowo gęstym ściegiem, ale mimo wszystko z bliska widzimy dziurki dające powietrzu swobodny dostęp do naszych stóp. Nie są to oczywiście dziurki na wylot. Raczej labirynt, który powietrze musi pokonać by dostać się do spragnionej chłodu stopy, choć nie zmienia to faktu, że w stosunku do skóry tkane materiały przepuszczają większe dawki powietrza. Buty, które wykonane są z materiału przez który powietrze przechodzi jak przez koszulkę są absolutnie rewelacyjną rzeczą na lato. Wystarczy włożyć dłoń do buta, a później dmuchnąć na nie z zewnętrznej strony w efekcie owiewając włożoną tam wcześniej rękę. Oczywistym minusem jest możliwość pojawia się plam potu, choć to kwestia marginalna.

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

GANT / GEOX – Bardziej eleganckie wersje w sam raz do letnich zestawień

Najlepszym zaś materiałem na buty codzienne jest siateczka (mesh), która to przepuszcza do buta dosłownie każdy podmuch wiatru i pozwala na stałą, niezmąconą niczym cyrkulację powietrza. Pocenie stóp powinno zostać mocno zmniejszone w bucie tego typu. Nie pozwala więc zarówno na „kiszenie się” wilgotnego powietrza wewnątrz buta jak i tworzenie się tym samym coraz większej dawki potu na stopach. Dla przykładu, idąc po ulicy w tego typu butach czuje przy każdorazowym stawianiu stopy na podłoże podmuchy wiatru. Ciekawe, niespotykane dla mnie wcześniej uczucie. Dla bardziej eleganckich mężczyzn polecam siateczkę…ze skóry. To buty, które niestety nie są w Polsce owiane zbyt pozytywną opinią, ale koniec końców – działają tak dobrze jak luźno tkany materiał wyglądając jednocześnie stosunkowo elegancko, gdy patrzymy oczywiście na porównanie ich z trampkami czy butami sportowymi.

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

CLARKS / CAMEL ACTIVE – świetne, żywce kolory brązu idealne latem do wszelkich stylizacji

But musi wyschnąć po użyciu, musimy więc mieć w swoim posiadaniu minimum dwie dobre jakościowo pary, które będziemy nosić na przemian. Stałe użytkowanie jednej nie prowadzi do niczego dobrego, bo na drugi dzień włożymy stopę do już wilgotnego buta osiągając tym samym sukcesywnie coraz gorszy zapach i coraz niższy komfort. Sam but także padnie szybciej ofiarą letniej gorączki.

Przeczytaj koniecznie ->  Ubrania na jesień - Niezbędniki #1

 


Jonoforeza, sympatektomia, toksyna botulinowa

Istnieją pewne możliwości wręcz dosłownego zlikwidowania problemu nadpotliwości stóp. Jonofreza to wprost porażanie prądem gruczołów potowych, które to po takim porażeniu pracują wolniej, bądź wyłączają się całkowicie. Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników i ciężko wyrokować. Toksyna botulinowa wstrzykiwana w gruczoły znajdujące się na stopach jest w stanie z kolei dosłownie wyłączyć do zera potliwość tego miejsca na okres od pół, do całego roku. Wadą jest koszt, który w przypadku stóp wynosi około 1500 złotych. Sympatektomia lędźwiowa to kwestia ostateczna polegająca na przecięciu bądź nałożeniu klipsa na nerw współczulny regulujący potliwość. Po poprawnym wykonaniu tego zabiegu jest możliwe usunięcie potliwości danego miejsca już na całe życie. Wadą tego zabiegu są powikłania, jak przykładowo pocenie stóp (i nie tylko) kompensacyjne, które polega na wydaleniu zatrzymanego potu, ale w innym miejscu, np. na brzuchu czy na plecach. Klips pomaga odwrócić tę sytuację, przecięcie nerwu równa się nieodwracalnej zmianie.

Tym samym stopy mamy „zrobione„. W następnym wpisie pójdziemy nieco wyżej!

 

pocenie stopped, pocenie nag, nogi pocą się, stopy pocą się, pocące stopy, pocące nogi

imgur.com

 

The-Bigwig

Casualism – Męska Moda Blog

Pocenie stóp, pocące się nogi
5 z 31 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

24 Comments

 1. Axamit Reply

  wstep i czesc 1 zaliczona, czekam na kolejne 🙂 sam niestety czasem padam ofiara upalow 🙁

 2. cacak Reply

  No właśnie drogi autorze zgadzam się z Tobą w pełni jeśli chodzi o akapit o skarpetach. Uznaję tylko te niewidoczne, po cholerę ludzie ubierają te stopki, które lekko wystają ponad but? Okropnie mnie to drażni na ulicach…

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Stopki, szczególnie gdy ich wystająca ponad but ilość to np. 1 cm są dla mnie absolutnie bezsensownym „przeszkadzaczem” i to dosłownie w wszystkim. Ale wina moim zdaniem jest wyłącznie w dostępności linerów (niskich stopek). Ludzie po prostu o nich nie wiedzą…

 3. Mateurz Reply

  Tylko jak już opiszesz wszystkie „partie” i sposoby na zminimalizowanie pocenia się tam, to na końcu dodaj, żeby nie łączyć wszystkich naraz bo się jeszcze ktoś ugotuje nie pocąc się 😉

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Haha, ciekawe spostrzeżenie. Ufam jednak, że ludzie będą „leczyć” tylko te miejsca, które wywołują u nich najwięcej złych odczuć psychofizycznych.

 4. maniek Reply

  Polecam talk do stóp do kupienia w każdej aptece – niezastąpiona jak dla mnie rzecz na upały dla stóp!

 5. Sojer Reply

  Super, Extra! A będzie coś o dłoniach? Pewnie nie bo to mało związane z garderobą, a u mnie z tym najgorzej 🙁

 6. Corvax Reply

  Ja walczę przede wszystkim z nadpotliwością dłoni, od lat. Próbowałem jonoforezy. Podobno czasem do tego zabiegu dodaje się jakieś środki farmakologiczne ale ja miałem bez. Faktycznie była poprawa ale niewielka i czasowa. Nic, czego nie można by było osiągnąć bez jonoforezy a tylko domowymi sposobami.
  Można i warto stosować Anti-dral na dłonie na noc. Akurat ten środek, dlatego, ze jest najtańszy. Pozostałe mają zwykle identyczny skład, wiec nie ma sensu przepłacać. Niestety jest tłusty. Na dłonie działa umiarkowanie ale widać różnicę. Bardzo dobrze działa pod pachami (bardzo małe ilości, bo podrażnia). U mnie pod pachami wystarczy zastosować przez 2-3 dni i na kilka tygodni zwykły antyperspirant już potem wystarcza.

  Natomiast sprawdziłem domową metodę, której skuteczność jest zadziwiająco dobra. Naprzemienne wkładanie dłoni (pewnie stóp też można) pod strumień gorącej i zimnej wody. Warto robić kilkanaście takich zmian i naprawdę rezultaty są zaskakująco dobre.

  A kilka dni temu znajoma zrobiła mi zastrzyki z botoxu w dłonie. Efekty mogą być widoczne za 2 tygodnie. Jedno co mogę powiedzieć to to, że jest to zabieg tak cholernie bolesny, że wątpię abym go kiedykolwiek powtórzył. Igiełka średnicy włosa, ledwie widoczna ale unerwienie dłoni jest tak duże, że każde wkłucie to horror. W dodatku podobno niemal niemożliwe jest znieczulenie dłoni, choć zamierzam zgłębić ten temat bardziej. W TV widziałem kiedyś program o tym i podobno botox w stopy jest jeszcze bardziej bolesny. Także, póki co mój nr 1 to tę kąpiele termiczne.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Widzę, że wiesz o czym mówisz. Mam znajomego, bliskiego z resztą, który boryka się z tym samym problemem i wiesz co mi powiedział? Że można próbować, można zawalczyć i szukać możliwości na likwidację tego problemu, ale sam zdecydował się zrezygnować i zaakceptować problem. Unikając sytuacji stresogennych (bo głównie takie wywołują u niego potliwość dłoni) i ubierać się chłodniej niż reszta ciała nakazuje. Czy jest zadowolony, tego nie wiem, wiem natomiast, że ma „spokój” z wyszukiwaniem ciężkich rozwiązań. Twojego problemu nie zazdroszczę, bo pocące się dłonie to ogromna skaza na psychice w szczególności gdy pracujesz „dłońmi” i kontaktem z innym człowiekiem. Lub gdy się uczysz. W innym przypadku o problemie myślę można zapomnieć. Wielkie dzięki za bardzo cenny wkład do dyskusji. Tego typu komentarze są bardzo wartościowe i z chęcią poczytam po czasie jak rozwiązałeś swój problem. Ile masz lat? Jeśli to nie jest tajemnica oczywiście 🙂

 7. Janek Reply

  Hej
  Mogę coś napisać o lekach. Otórz Etiaxil i Anti-dral działaja w 100%. To znaczy smarujesz przed spanie stopy, pachy czy inna część ciała i po kilku dniach juz kompletnie przestaja się pocić ,albo bardzo minimalnie. One mają działanie tak zwanej blokady. I faktycznie działają. Ja używałem pod pachy ,bo czesto miałem brzydkie zakola. Po tym przestałem mieć. Skutki uboczne ,ze jednak ten pot gdzies musi ujść wiec zaczyna wychodzić innymi miejscami czyli na przykład w moim wypadku jest to czoło i głowa.łat Jednak wolę to, bo łatwiej mi przetrzeć czoło niż likwidować z ubrania zakola. Dobre tez sa preparaty ziołowe na bazie szałwi, rumianku, melisy czy mięty pieprzowej one pomagaja obnizyc potliwość ogólnie.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Dzięki za wkład w dyskusji Janek, bardzo wartościowy wpis. Sam na lato planuję użyć jeden z tych specyfików i jestem naprawdę ciekaw efektu jaki wywrze na moje ciało. Na pewno spostrzeżeniami się podzielę na Blogu!

  2. spocony knur Reply

   Etiaxil w mojej skromnej opinii to smutny żart… To świństwo próbuje czopować pory, w zasadzie całą powierzchnię smarowanej skóry. Bardzo prymitywny i zupełnie nieskuteczny środek w moim przypadku z okropnym zapachem. I to uczucie lepkiej powłoki, którą bardzo trudno usunąć czymkolwiek… Fatalna rzecz, duży dyskomfort, zdecydowanie odradzam.

 8. Ilona Reply

  Fajnie, że o tym piszesz, bo jednak sporo mężczyzn udaje, ze takiego problemu nie ma , albo, że tak po prostu musi być, że faeci tak mają. Walcze z tym z moim tata, muszę mu dać do przeczytania Twój wpis, może to go trochę zmobilizuje o zadbanie o swoje stopy i tak naprawdę ulgę dla siebie przy okazji!

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Powodzenia z walką, bo żeby wygrać trzeba, że tak powiem, poruszyć wszelkie pola 🙂 Dzięki!

 9. wiktor Reply

  Dobre buty to podstawa, potem skarpety które mogą oddychać. Ja stosuję Electro Antiperspirant i nogi przestały się pocić. Wyleczyło mnie to również z grzyba i nieprzyjemnego zapachu.

 10. Tom Reply

  Najgorzej jak ktoś ma nadpotliwość, bo wtedy to przewiewne buty i skarpety nic nie zmieniają. Trzeba się ratować blokerem albo antyperspirantem jakims, np. Etiaxilem. Muszę używać od dłuższego czasu, bo inaczej to samemu ciężko mi było wytrzymać czasem jak zdjąłem buty!

  1. Robert Reply

   Tom, mam takie samo zdanie na ten temat! Z moimi doświadczeniami innej drogi nie widzę niż Etiaxil.

 11. spocony knur Reply

  Polecam olejek eukaliptusowy lub mentolowy za 4zł. Delikatnie posmarować kilkoma kropelkami miejsca, gdzie powstają intensywne zapachy. I pamiętaj – nigdy nie daj się nabrać na kretynizmy typu etiaxil. Jest wiele pasożytów, którzy liczą na zysk z powodu twojego schorzenia. Olejek eukaliptusowy / mentolowy bardzo skutecznie odkaża, bardzo silne działanie antyseptyczne. Nawet w moim ekstremalnym przypadku, po 2-3 godzinach mimo kompletnie mokrych skarpet, zamiast skiszonego potu stóp i przemoczonych butów, czuć przyjemną woń eukaliptusa / mięty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *