Pocenie stóp, pocące się nogi

Casualism Blog Moda Męska – Pocenie stóp, pocące się nogi

Po Wstępie do tematu nadpotliwości zdecydowałem by zacząć tym razem od dołu i to dosłownie „najniższego„, bo nadpotliwość stóp jest jedną z najczęstszych dolegliwości współczesnego mężczyzny. W tym wpisie dowiecie się zarówno jak z nią walczyć, jak i przeczytać o sposobach jej ewentualnego zamaskowania. Czas zacząć!

ufrl

Czemu stopa się poci?

Stopa, a właściwie jej dolna część to istna „wylęgarnia” gruczołów potowych. Gruczoły te same w sobie nie są złe, bo w przypadku naprawdę dużych upałów i gołych stóp lekkie ich „zwilżenie” może służyć nawet sporej poprawie komfortu. Zdecydowanie gorzej jest, gdy na stopach posiadamy buty, a w butach dodatkowo – skarpetki, a to połączenie to dobre 99% czasu, podczas którego korzystamy z naszych stóp. Połączenie tych niezbędnych do normalnego funkcjonowania spraw skutkuje wzmożonym wydzielaniem potu. Dochodzą do tego także kwestie dziedziczne (genetyczne), biologiczne oraz środowiskowe. Innymi słowy – stopy w naszych czasach naprawdę nie mają lekko, bo w ramach ewolucji ta część ciała nie zdążyła wyewoluować do stałego oplatania ich grubymi warstwami materiału, których organizm (na razie) nie potrzebuje i ocenia jako dosłownie zbędne, a jako naturalne oceniając chodzenie „na bosaka„. Oczywiście ich dostosowanie się do nowych warunków to, oj „wieloletni” proces.

imgur.com (Common Projects Achilles)

imgur.com (Common Projects Achilles)

 


 

Stopy mi się pocą! Jak to zminimalizować?

Jest wiele możliwości likwidujących nadmierne pocenie się stóp, ale osobiście uważam, że większość z nich działa tak minimalnie, że nie ma sensu nimi zakrzątać sobie głowy. Istnieją za to sposoby takie, które nie tylko pomogą w kwestii pocenia, ale także zlikwidują dodatkowe kwestie poboczne.

Częste mycie stóp (nawet parę razy w ciągu dnia)

w zimnej wodzie pozwala zarówno utrzymywać stały i wysoki poziom higieny tych miejsc, a samo użycie zimnej wody – obkurcza naczynia krwionośne. Przynajmniej na chwilę. Pamiętajmy o idealnym wytarciu stóp, gdyż wilgotne miejsce połączone z ciepłym środowiskiem to istna bomba bakteryjna.

imgur.com

imgur.com

Preparaty na nadpotliwość

dostępne w aptekach nie zostały wymyślone wyłącznie po to, by tam dobrze wyglądały i zapychały dziurę na półce. Otóż ich działanie jest naprawdę poparte badaniami i opiniami konsumentów i sam jestem w stanie uwierzyć, że mogą zlikwidować większość dolegliwości tego typu. Pamiętajmy jedynie, że stopy muszą się pocić, problemem jest jedynie tego potu nadmiernie duża ilość. Nie oczekujmy więc, że po regularnym stosowaniu jakiegokolwiek specyfiku osiągniemy dosłownie zero oznak potu. Otóż nie, osiągniemy wyłącznie to, co organizm oceni jako normę, nie mniej. Zahamowanie pocenia stóp byłoby dużym problemem dla naszych organizmów, które mogłyby mocno się buntować mając w swoich wnętrznościach duże dawki niezbyt przyjemnych toksyn. Polecam preparaty: Ziaja, Etiaxil, Anti-dral, choć pewnie istnieją ich setki aczkolwiek temat jest dla mnie niezbadany.

Gold Bond Powder

Gold Bond Powder

Talk do stóp

działa bardzo dobrze jako swoisty pochłaniacz wilgoci, której podczas ciepłych dni i wzmożonej perspiracji mamy nadmiernie dużo. Talk ma formę bardzo mocno zmielonego proszku, który idealnie pochłania każdą ilość wilgoci i ze względu na swoją budowę wchodzi w każdą szparę skutecznie likwidując również niezbyt przyjemne odczucia fizyczne mokrych stóp. W USA użytkownicy różnych for i grup dyskusyjnych chwalą jak najęci preparat Gold Bond.

 

Tommy Ton

Tommy Ton

 


Dobre skarpetki

to nie połowa sukcesu, a wręcz jego większość, bo przy złych skarpetkach można zniweczyć wszelkie plany powstałe przez zastosowanie powyższych punktów. Skarpetki muszą być jak najbardziej naturalne, więc posiadać w swoim składzie jak największą dawkę naturalnych włókien. Nie każdy jednakże gustuje w skarpetkach w stu procentach naturalnych, bo bawełna nie jest materiałem z natury rozciągliwym i wytrzymałym, więc skarpetki bawełniane w pełni nie będą się dobrze prezentować gdy zdejmiemy buty ukazując pozwijane rulony. W bucie także stworzy się tego typu rulon, skutecznie minimalizując cyrkulację powietrza i często powodując otarcia. Pewna ilość elastanu czy lycry nie zrobi nam nic złego. Unikajmy jak ognia dużych (mówię tu o naprawdę dużych ilościach) dawek poliestru czy akrylu, bo one są wprost idealnym czynnikiem dla ludzi dosłownie uwielbiających spocone stopy. Dla nich poliester i akryl to materiał perfekcyjny.

Niskie skarpetki bardzo pomagają na odczuwanie każdego podmuchu wiatru wokół kostek. Materiał skarpetek wychodzący poza but jest zupełnie zbędny w przypadku dużych upałów. Po prostu nie ma sensu ogrzewać tych miejsc dodatkową warstwą ubioru, więc bardzo niskie stopki są jedynym właściwym wyjściem. Warto tylko pamiętać, że „w gościach” można czuć się obserwowanym 😉

 


 

Dobre buty – materiały buta

Jeśli chcemy mieć stopy jak najdłużej suche, a także by stopa w danym obuwiu nie dostawała nadmiernie dużo ciepła – musimy nauczyć się korzystać z butów wykonanych z naprawdę dobrych materiałów. Oczywiście użycie poszczególnych materiałów nie jest wyłącznie naszą decyzją, ponieważ często takie decyzje zależne są od naszego zatrudnienia. Nie poruszam tematu sztucznych skór, bo one podobnie do sztucznych materiałów skarpetek – nie zasługują na jakiekolwiek słowo w temacie nadpotliwości, jak Hitler w temacie filantropii.

Jako pierwszy dobry materiał na myśl przychodzi nam skóra. Otóż osobiście uważam, że mocna, dobra skóra nie jest tak genialnym materiałem dla ludzi o nadmiernej potliwości stóp i jej wprost Boskie właściwości są moim zdaniem mocno demonizowane. Skóra jest przeważnie gęsta, dość gruba i próżno szukać w niej możliwości swobodnego przepływu zarówno wilgoci, jak i cyrkulacji powietrza (wymiany gorącego powietrza z wewnątrz buta na chłodne, z zewnątrz). Jedyna funkcyjna na upały skóra opisana będzie poniżej, czytajcie więc dalej.

KIOMI - SOLDINI. Bardzo ładne buty.

KIOMISOLDINI. Bardzo ładne buty.

Moim zdaniem prawie najlepszym sposobem na minimalizację wpływu ciepła na nasze stopy jest zastosowanie butów wykonanych z bawełny bądź lnu czy też mieszanek tych dwóch materiałów. Mimo mocnych chęci wzniesienia na skórzany materiał okrzyków „Dziękuję, że jesteś!” nie mogę tego zrobić bo tkane materiały oceniam w tej materii zdecydowanie wyżej. Zwykle materiał taki cechuje się i tak stosunkowo gęstym ściegiem, ale mimo wszystko z bliska widzimy dziurki dające powietrzu swobodny dostęp do naszych stóp. Nie są to oczywiście dziurki na wylot. Raczej labirynt, który powietrze musi pokonać by dostać się do spragnionej chłodu stopy, choć nie zmienia to faktu, że w stosunku do skóry tkane materiały przepuszczają większe dawki powietrza. Buty, które wykonane są z materiału przez który powietrze przechodzi jak przez koszulkę są absolutnie rewelacyjną rzeczą na lato. Wystarczy włożyć dłoń do buta, a później dmuchnąć na nie z zewnętrznej strony w efekcie owiewając włożoną tam wcześniej rękę. Oczywistym minusem jest możliwość pojawia się plam potu, choć to kwestia marginalna.

CASTANER - SOLUDOS. Chcąc przykryć pojawienie się ewentualnych plam potu można przemyśleć zakup butów ze wzorem jak te z lewej, bądź bądź "tkanych" - jak te z prawej.

CASTANERSOLUDOS. Chcąc przykryć pojawienie się ewentualnych plam potu można przemyśleć zakup butów ze wzorem jak te z lewej, bądź bądź „tkanych” – jak te z prawej.

Najlepszym zaś materiałem na buty codzienne jest siateczka (mesh), która to przepuszcza do buta dosłownie każdy podmuch wiatru i pozwala na stałą, niezmąconą niczym cyrkulację powietrza. Nie pozwala więc zarówno na „kiszenie się” wilgotnego powietrza wewnątrz buta jak i tworzenie się tym samym coraz większej dawki potu na stopach. Dla przykładu, idąc po ulicy w tego typu butach czuje przy każdorazowym stawianiu stopy na podłoże podmuchy wiatru. Ciekawe, niespotykane dla mnie wcześniej uczucie. Dla bardziej eleganckich mężczyzn polecam siateczkę…ze skóry. To buty, które niestety nie są w Polsce owiane zbyt pozytywną opinią, ale koniec końców – działają tak dobrze jak luźno tkany materiał wyglądając jednocześnie stosunkowo elegancko, gdy patrzymy oczywiście na porównanie ich z trampkami czy butami sportowymi.

imgur.com

imgur.com

HOUSE OF HOUNDS - DOUCAL'S. Świetna wariacja loafersów, tkane ze skóry. Bardzo letnie.

HOUSE OF HOUNDSDOUCAL’S. Świetna wariacja loafersów, tkane ze skóry. Bardzo letnie.

But musi wyschnąć po użyciu, musimy więc mieć w swoim posiadaniu minimum dwie dobre jakościowo pary, które będziemy nosić na przemian. Stałe użytkowanie jednej nie prowadzi do niczego dobrego, bo na drugi dzień włożymy stopę do już wilgotnego buta osiągając tym samym sukcesywnie coraz gorszy zapach i coraz niższy komfort. Sam but także padnie szybciej ofiarą letniej gorączki.

MANGO - MANGO. Buty typu boat-shoes to bardzo lubiany rodzaj buta na lato, choć przeważnie wykonany jest ze stosunkowo grubej skóry.

MANGOMANGO. Buty typu boat-shoes to bardzo lubiany rodzaj buta na lato, choć przeważnie wykonany jest ze stosunkowo grubej skóry.


Jonoforeza, sympatektomia, toksyna botulinowa

Istnieją pewne możliwości wręcz dosłownego zlikwidowania problemu nadpotliwości stóp. Jonofreza to wprost porażanie prądem gruczołów potowych, które to po takim porażeniu pracują wolniej, bądź wyłączają się całkowicie. Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników i ciężko wyrokować. Toksyna botulinowa wstrzykiwana w gruczoły znajdujące się na stopach jest w stanie z kolei dosłownie wyłączyć do zera potliwość tego miejsca na okres od pół, do całego roku. Wadą jest koszt, który w przypadku stóp wynosi około 1500 złotych. Sympatektomia lędźwiowa to kwestia ostateczna polegająca na przecięciu bądź nałożeniu klipsa na nerw współczulny regulujący potliwość. Po poprawnym wykonaniu tego zabiegu jest możliwe usunięcie potliwości danego miejsca już na całe życie. Wadą tego zabiegu są powikłania, jak przykładowo pocenie kompensacyjne, które polega na wydaleniu zatrzymanego potu, ale w innym miejscu, np. na brzuchu czy na plecach. Klips pomaga odwrócić tę sytuację, przecięcie nerwu równa się nieodwracalnej zmianie.

Tym samym stopy mamy „zrobione„. W następnym wpisie pójdziemy nieco wyżej!

imgur.com

imgur.com

 

The-Bigwig

Casualism – Męska Moda Blog

Pocenie stóp, pocące się nogi
5 z 31 ocen

    ADD YOUR COMMENT