Puchowy bezrękawnik, kamizelka puchowa – PORADNIK

Casualism Blog o Męskiej Modzie – Puchowy bezrękawnik, kamizelka puchowa – PORADNIK

Wszyscy dobrze wiemy, że kamizelka puchowa to jeden z bardziej obleganych elementów męskiej garderoby. Widujemy je wszędzie, od przedszkoli poprzez szkoły, dorosłych mężczyzn, aż po mężczyzn na późnej emeryturze. Co prawda każda z tych osób posiada zupełnie inny bezrękawnik i zupełnie inaczej go nosi. Jeden lepiej, inny gorzej, a jeszcze inny – zupełnie neutralnie. Jak więc zestawić puchowy bezrękawnik tak, by wyglądać ciągle dobrze? By zwracać na siebie pozytywną uwagę bez skrajnego przesadyzmu? W dzisiejszym wpisie Wam to wytłumaczę!

Bezrękawnik "po casualowemu"

Bezrękawnik „po casualowemu”

Kamizelka puchowa to rzecz, której budowę wyjaśnić bardzo łatwo. Otóż jest to po prostu puchowa kurtka nie posiadająca rękawów. Z zewnątrz praktycznie na 90% modeli spotkamy wersje wykonane z bardziej lub mniej błyszczącego ortalionu, rzadziej materiału przypominającego wełnę, a jeszcze rzadziej – z prawdziwej czystej wełny. Kolejną cechą szczególną jest wnętrze. Zazwyczaj producenci tańszych egzemplarzy wypełniają bezrękawniki i kurtki poliestrem co nie służy naszemu zarówno samopoczuciu psychicznemu jak i odczuwaniu regulacji ciepła. Poliester jako materiał wypełniający jest pośrednim rozwiązaniem, co wiem osobiście bo kamizelkę z takowym wypełnieniem mam w swoim posiadaniu. Puch czy pierze służące jako wypełnienie w lepszych okazach kamizelek i kurtek to już inna liga, której każdy musi spróbować choćby przez dotyk w sklepie. Inna jakość, inne odczucia. Za to sama regulacja ciepła nie jest tutaj wbrew pozorom najważniejsza. Urżnięte przy torsie rękawy zostawiają przeważnie sporej wielkości dziury bo swetry czy bluzy nie dopełniają tychże dziur przez co wiatr hula sobie po naszym torsie w najlepsze. Dlatego przy kamizelkach poliestrowe wypełnienie nie jest najgorszym rozwiązaniem bo efektów trzymania ciepła przez puch nie zauważymy, a zauważymy wielką wyrwę w portfelu.

Down-Vests


Kamizelka puchowa –  Jak nosić bezrękawnik puchowy?

Kamizelka w stylu casualowym spełnia się tak, jak spełniać się powinna – idealnie. Ciężko o pomyłki i względne wtopy, bo kamizelki puchowe zostały zaprojektowane właśnie dla stylu swobodnego. Zależnie od tego czy nasz styl jest „skrajnie casualowy” czy też „umiarkowanie casualowy” lub i „męski, ale nieelegancki” to znajdziemy na naszej drodze minimum kilkanaście sztuk spełniających stawiane im rygory.

Przeczytaj koniecznie ->  Koszula z krótkim rękawem?! PORADNIK

Jeśli nosimy się skrajnie swobodnie – kupmy kamizelką ortalionową, może być nawet wersja w bardzo ostrym kolorze, rzucającym się w oczy i nieprzechodzącym obok widza obojętnie.  Tylko do takiego stylu kamizelki w tak ostrych barwach zostały zaprojektowane i w tych rejonach powinna pozostać, nie wychodząc w bardziej eleganckie i „męskie” style. Może posiadać kaptur i być karykaturalnie mocno wypełniona. Zapięcie – tylko zamek błyskawiczny, wzór przeszyć – poziome paski wypełnienia.  Zauważcie, kamizelka z materiału wełnianego dość mocno mogłaby się gryźć z takim stylem, być wychodzącą na pierwszy plan niepotrzebnie „elegancką” rzeczą. Co zakładamy do takiej kamizelki? Wszystko to co nosiliśmy do tej pory. Zakładamy zapewne sneakersy, przetarte jeansy, bluzy z kapturem lub nadrukami, swetry we wzory, wzorzyste czapki, rękawiczki bez palców i wiele, wiele innych synonimów skrajnego casualu.

MrPorter.com

MrPorter.com


Jednak gdy nosimy się „po męsku” lub średnio elegancko – to wybierajmy kamizelką matową lub półmatową (najlepiej z wełny, ewentualnie matowy poliester przypominający zamsz lub ortalion „z włosiem”) z względnie średnią zawartością wypełnienia. Do stylu jakiemu i ja hołduję zerkając przychylnym okiem na styl rockowy ciężko przemycić kamizelkę w mocnym kolorze. Ciężko by model o neonowej barwie miał dobrze komponować się z moim skrajnie monochromatycznym, wręcz cichym stylem nawet jako rzecz „in-your-face”. Dlatego gdy nosimy nieprzetarte jeansy w granatowej czy czarnej barwie czy też ciemne chinosy, gdy na górę zakładamy proste swetry bądź bluzy bez nadruków i kaptura, na stopy zazwyczaj minimalne sneakersy lub skórzane buty za kostkę czy też derby i inne eleganckie obuwie, a na głowę wełniane czapki w kolorze melanż – to kierujmy się w matowe materiały, średnią ilość wypełnienia, świetne dopasowanie do ciała.

MrPorter

MrPorter


Co w przypadku gdy nosimy się po prostu elegancko? Wtedy kamizelkę puchową wykonaną z materiału ortalionowego musimy już na starcie odrzucić jako zupełnie nam nieprzystającą. Odrzucamy nawet lekko połyskujące materiały i dużą ilość wypełnienia, a skłaniamy się raczej ku temu wypełnieniu bardzo lekkiemu, które wręcz będzie niewidoczne dla oglądającego nas oka. Zapięcie – wyłącznie na guziki, wzór – poziome przeszycia lub pikowanie. Wbrew pozorom detale tego typu są bardzo ważne w przypadku męskiego ubioru bo w przeciwieństwie do kobiet walczymy ze stylem mniejszą ilością rozwiązań i mniejsza ilość ciekawych rozwiązań nam przystoi. Dopasowanie – bardzo mocne, ale nie krępujące ruchów, gdyż nosząc marynarkę raczej na pewno będziemy kamizelkę wkładać „pod nią’, niż na nią. Reasumując. Gdy nosimy wełniane spodnie w kant, do tego wyłącznie eleganckie buty, gdy na głowę zakładamy kaszkiet lub kapelusz, a na tors wyłącznie marynarkę lub płaszcz – wybierzmy matową i wyłącznie wełnianą kamizelkę z jak najmniejszą ilością puchu, z zapięciem na guziki i wzorem przeszyć w postaci pikowania lub poziomych pasów.

MrPorter - To samo, ciemna kamizelka w delikatny deseń świetnie sprawdzi się także jako ocieplacz pod płaszczem.

MrPorter – To samo, ciemna kamizelka w delikatny deseń świetnie sprawdzi się także jako ocieplacz pod płaszczem.


 

Przeczytaj koniecznie ->  Picie Whisky i Winezja - zacznijmy! (+18)

Odstępstwa od reguły

Wiadomo, wielu znawców męskiej mody szczególnie z Włoch z ugruntowana pozycją powyższe punkty najpierw rozwali na części, później prowizorycznie sklei po czym i tak wyrzuci do kosza z opisem „już to wiem, już nie muszę się tym interesować”. Owszem, łączenie stylów bywa w skutkach wprost przepiękne, ale uwierzcie mi – na internetowych blogach, tumblrach czy pinterestach będziemy widzieć wyłącznie świetne efekty żonglowania formalnością danego elementu. Złe efekty wywołane przez tego typu działania już nie ujrzą światła dziennego bo wybierający dane stylizacje autorzy Blogów inspiracyjnych na wstępie złe realizacje odrzucą w niepamięć. Można żonglować, można próbować – ale gdy nie czujemy się w tym pewni to powyższą ściągawka jest absolutnie najlepszym rozwiązaniem nie tylko na początek, ale i na stałe bo warto stosować się do tych zasad!

MrPorter - Taką kamizelkę można "wrzucić" pod elegancki garnitur mimo ciężkiego koloru.

Dwa bieguny. LEWY / PRAWY

Dwa bieguny. LEWY / PRAWY

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Blog Moda Męska

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

2 Comments

  1. Sebek Reply

    A jak dobierać rozmiar takiej kamizelki? Jeśli chodzi o szerokość kamizelki powinna być ona na linii barku, wystawać poza bark, czy trochę przed barkiem się kończyć?

    1. The-Bigwig Post author Reply

      Najlepiej, jak bezrękawnik kończy się dosłownie centymetr przed końcem barku. Zbyt szerokie stwarzają efekt zdecydowanie za dużej kamizelki, a zbyt wąskie robią efekt otyłego gościa, który na siłę wcisnął się w za małą kamizelkę. Warto to wypośrodkować i szukać dobrze dopasowanego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *