Kamienie szlachetne są symbolem bogactwa i prestiżu. Chodź palmę pierwszeństwa wiedzie diament, to rubin jest tylko malutki krok za nim. Jednak to czerwony kolor rubinu bardziej pobudza wyobraźnię i działa na zmysły. Dlatego od dawien dawna ludzie wprawiali go w królewskie klejnoty i przypisywali mu nadzwyczajne moce. Sprawdźmy zatem co niesie ze sobą ten król klejnotów i dlaczego tych kamieni szlachetnych pożądają ludzie z całego świata.
Wpis sponsorowany
Jakim kamieniem jest rubin?
Rubin to kamień szlachetny i osiąga zawrotne 9/10 w skali mohsa. Oznacza to, że tylko szafir i diament są w stanie zarysować rubin. Rubin, podobnie jak szafir jest odmianą korundu. Różni je jedynie rodzaj wtrąceń, który wpływa bezpośrednio na barwę kamienia szlachetnego. Rubin występuje w skałach metamorficznych, a najbardziej pożądanym klejnotem jest ten znajdowany na Sri Lance – rubin gwiaździsty. Na rynku poszukuje się też rubinów birmańskich, które urzekają swoim pięknem, a także tych z unikalnymi wtrąceniami, które mogą skutkować na przykład efektem kociego oka.
Nazwa rubin pochodzi od łacińskiego słowa ruber, czyli czerwony, co jasno nawiązuje do koloru tego kamienia szlachetnego.
Od czego zależy kolor rubinu?
Skąd, mimo podobieństwa do szafiru, różnica w kolorze? W przypadku rubinów, czerwoną barwę zawdzięczają one wtrąceniom chromu i żelaza. Barwa rubinu może wahać się od bladoróżowej do ciemnoczerwonej i zależy od ilości wtrąceń w składzie. W zależności od barwy, ten czerwony klejnot, wykorzystywany jest w różnych dziedzinach. Oprócz biżuterii, rubiny, zwłaszcza różowe kamienie naturalne, używane są w laserach, zaś te o ciemniejszej barwie w większości trafiają na rynek jubilerski. Co ciekawe, często aby podwyższyć żywość koloru klejnotu obrabia się go termicznie.
Rubin – kamień o dużym znaczeniu symbolicznym
Z racji na bogatą historię tych drogocennych kamieni szlachetnych, przez wieki przypisano im bogatą symbolikę:
- symbol miłości – podobno rubiny mają gwarantować stałość uczuć i trwałość związku. Czerwień rubinu ma być też symbolem miłości do osoby, której wręczamy kamień,
- symbol odwagi – w dawnych czasach tych kamieni szlachetnych bardzo pożądali wojownicy, kolor czerwony miał ich zagrzewać do walki. Dowódcy wysadzali całe zbroje rubinami, aby te mogły dodawać odwagi także wojsku podczas bitew,
- symbol mądrości – jedną z właściwości rubinu miała być ochrona przed atakami psychicznymi i klątwami, a także pozytywny wpływ na czystość myśli i zdolność podejmowania decyzji,
- symbol władców – starożytni hindusi wierzyli, że to kamień szlachetny przynależny bogom i im należy go ofiarować, zaś w starożytnym świecie i Europie był on symbolem władzy królewskiej.
Jakie właściwości przypisujemy rubinowi?
Rubinom od zawsze przypisuje się także właściwości magiczne. Wiele z nich wywodzi się stąd, że przez lata kamień ten był noszony przez osoby o wysokiej pozycji społecznej. Szamani, królowie, szlachta, kapłani, był ich symbolem i do nich należało wyłączne prawo, by nosić go publicznie. Dlatego też dla osób z niższych warstw był on postrzegany jako coś magicznego. Kamień ten poprzez ciemnienie miał ostrzegać właściciela przed niebezpieczeństwem, a w przypadku zatrucia podobno uzdrowić. Noszony blisko ciała, zwłaszcza po lewej stronie wspomagać miał pracę serca i umysłu, a także wykazywać odporność na klątwy i ataki psychiczne. Także dziś mówi się, że kamień ten ma mieć wiele właściwości leczniczych, noszony bezpośrednio przy ciele podobno pobudza krążenie czy łagodzi bóle menstruacyjne.
Biżuteria z rubinami na prezent – komu możemy ją wręczyć?
Biżuterię z tym kamieniem szlachetnym zazwyczaj ofiarowuje się osobie bliskiej, do której żywimy uczucia. Prawdziwy rubin, wprawiony w żółte złoto lub różowe złoto często przyjmuje formę pierścionka zaręczynowego. Jeżeli myślimy o podarowaniu go, symbolicznie, komuś z rodziny, zwłaszcza osobie bliskiej mającej problemy ze zdrowiem, możemy zdecydować się na bransoletkę z rubinami lub naszyjnik, warto nosić ją po lewej stronie ciała, bliżej serca.
Pochodzenie kamienia szlachetnego ma swoją cenę, ale w branży jubilerskiej znaleziono na to sposób. Rubiny syntetyczne bo o nich mowa, mają identyczne właściwości chemiczne jak te u prawdziwych rubinów, jednak są dużo tańsze. Dzięki temu, wciąż możemy podarować wymarzony prezent ukochanej osobie, nawet jeśli budżet nie pozwala na prawdziwe kamienie.
Podsumowanie
Rubin to piękny klejnot, który równie dobrze sprawdzi się wprawiony w pierścionki zaręczynowe, bransoletki czy kolczyki. Ten kamień szlachetny ma też jasne znaczenie, więc od początku intencje wręczającego są jasne i klarowne dla osoby obdarowywanej. Z racji, że historia rubinu niezmiennie łączy się z możnymi tego świata, nosząc ten królewski klejnot samemu można poczuć się zdecydowane lepiej, zwłaszcza w wieczorowej kreacji gdzie rubiny z inkluzjami świetnie sprawdzą się jako modne dodatki. Nie zapominajmy też jakie właściwości magiczne ma ten kamień szlachetny, a jasnym się stanie jego popularność.
Dodaj komentarz