Sandały męskie – PORADNIK

Casualism Blog Moda Męska – Sandały Męskie – PORADNIK

Wielu części ubioru nie jestem zwolennikiem. Nie lubię przykładowo skarpet frotte czy bawełnianych, cienkich swetrów albo i czapek typu smerfetka. Nie lubię także…sandałów 😉 Co nie zmienia faktu, że kiedyś mocno zgłębiłem ich temat przeglądając setki ciekawych stylizacji z nimi w rolach głównych. Czy więc sandały męskie mogą wyglądać dobrze? Mogą, zdecydowanie mogą. Poradnik.

Zara, Zara

Zara, Zara

Sandały…co to jest tak w ogóle?

Sandały to rzecz widoczna na każdym kroku na dosłownie całym świecie podczas upałów i sprzyjającej temperatury. Widzimy je zarówno na dzieciach biegających beztrosko po parkach, jak i staruszkach, którzy w tymże parku odpoczywają na ławce po przebrnięciu przez całe życie. Niestety, obraz sandałów został skrajnie zniszczony przez paskudne modele nie mające dosłownie nic wspólnego z klasyką i wyglądem. Zbędne udziwnienia w postaci nadruków, w postaci dziwacznych tłoczeń i kolorów nie pomagają w zaklasyfikowaniu ich jako „ciekawych”, raczej bliżej im do ludzkiej tragedii. Nasz świat schodzi w tej chwili z drogi nadruków i nadmiernej ilości kolorów skutecznie zwracających na siebie uwagę i coraz więcej firm przekonuje się o przewadze minimalizmu nad maksymalizmem dając upust w kolejnych kolekcjach. Zara, na ten przykład, poszła w naprawdę ciemne barwy przeplatane z szarością, a kolory w większości rzeczy ograniczono do wymaganych przez klientów, np. w kwestii koszulek czy koszul. To samo z sandałami. Powoli odchodzimy od widywanych koszmarków na rzecz pięknego minimalizmu.

MrPorter.com / Gucci

MrPorter.com / Gucci

Cechy ŁADNYCH sandałów

Sandały nazywają się sandałami tylko dlatego, że ich budowa pozwala zarówno na swobodny przepływ powietrza po stopie, jak i równocześnie trzyma ją za piętę, w przeciwieństwie do klapek. Warto więc, by budowa tychże sandałów została ograniczona do niezbędnego minimum. Forma tego buta ma być jak najbardziej prosta, bo prostotą najłatwiej wyróżnić się bardzo pozytywnie wśród setek dramatycznych dziwactw. Fajnie więc, by więc to były:

– Sandały ze skóry

4

Zdecydowanie skóra to materiał na sandały najpiękniejszy i nie dopuszczam istnienia innych materiałów do użytku takiego, w jakim ja bym te sandały widział. Podwyższenie ich formalności poprzez zastosowanie materiału to szybka droga do lepszego ich odczuwania zarówno przez nas jak i przez otoczenie. Ich wersja kolorystyczna zależy już z kolei od pozostałych części garderoby i można ich dobór sklasyfikować jako typowy dla przykładowo zwykłych butów skórzanych.

– Sandały minimalistyczne

ZING / ZIGN

ZIGN  /  ZIGN

Minimalizm w rzeczach wyróżniających się jest niezwykle pięknym rozwiązaniem, któremu hołduję już jakiś czas. Pozwala użytkować rzecz, która została zaprojektowana tak, że mimowolnie się wyróżnia, ale my za pomocą minimaistycznej formy możemy skutecznie wzrok ludzi od tego miejsca „odciągnąć” i spowodować, że ta właśnie rzecz zostanie odczuta jako idealnie do nas pasująca. Wyobraźcie sobie hiperbolizujący przykład, że na stopy zakładacie czerwone sandały z tkaniny technicznej i typowymi dla polskich marek żłobieniami w jakiejś piance. Czy to może wyglądać dobrze? Nie, nie może. Obok postawcie mężczyznę w sandałach skórzanych i czarnym bądź brązowym kolorze. Zauważcie – mimowolnie w opisie drugiego przykładu pojawiło się słowo „mężczyzna”. Nie bez powodu.

– Sandały wygodne

Na nic piękny wygląd, gdy nasze stopy będą wieczorami błagały o oswobodzenie z torturującego je obuwia. But musi więc być wygodny. Sprzączki nie mogą uwierać, paski skóry nie powinny się wżynać w skórę, a stopa – nie powinna się ślizgać. Sandały przeważnie są wykończone na podeszwie śliską skórą, która dla mężczyzn z nawet lekką potliwością stóp może powodować wręcz uślizgi wewnątrzsandałowe 😉 warto więc dopasować także wkładkę względem naszej fizjologii. Podeszwa przez producentów jest różnie wykańczana, od twardej aż po super miękką, jaką wybrać? Wygodniejszą. Jest za to rozwiązanie gdy przepiękne sandały, które z bólem serca i stóp musimy zwrócić przez niedopasowanie – wkładki. Są takie, których z zewnątrz nie widać, a dodają miękkość ze względu na wewnętrzną piankę.

– A sandały gladiatorki?

Tego typu sandały to po prostu bardzo cienkie, ale dość gęsto jak na sandały utkane skórzane paski dające nieco większą wygodę niż zwykłe sandały przeważnie składające się na cholewce z dwóch pasków biegnących po górze stopy i jednym z tyłu. Model ten potrafi wyglądać bardzo dobrze, ale mam nieodparte wrażenie, że wygląda zdecydowanie bardziej kobieco, więc ich dopasowanie względem reszty ubioru jak i samej sylwetki, czy wręcz twarzy jest bardzo ciężkie. Pasują więc nie zniewieściałym pulpecikom, a raczej mężczyźnie w sile wieku, którego nikt nie posądzi o „cechy kobiece”.

Sandały męskie – jakie ubrania?

Dopasowanie ubrań do sandałów nie jest trudne, bo pasują one wbrew pozorom do wszystkiego tego, co założylibyśmy chcąc skorzystać z…derbów czy innych, mniej formalnych oksfordów. Stworzyłem dla Was kilka zestawów z nimi w rolach głównych, zobaczcie sami. Oczywiście rządzi minimalizm, dlatego też chętnie się na tym stylu skupiłem.


 Sandały ogólnie, ALBUMY:

Sandały Birkenstocks:

Jak więc oceniacie sandały? Macie może w swojej kolekcji jakieś? Warto o nich porozmawiać!

PS, po tym wpisie sandały zaczęły mi się podobać…

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Blog

Sandały męskie – PORADNIK
4.5 z 10 ocen

    ADD YOUR COMMENT