Sylwetka męska – ogromny PORADNIK

Casualism – Blog Moda Męska – Sylwetka męska PORADNIK

Co stoi na pierwszym miejscu w hierarchii oceny ubioru danej osoby? Zdecydowanie moim zdaniem jest to dopasowanie ubrań do sylwetki. Miejsca zajmowane przez ubrania, kolory czy faktury – to miejsca mniej znaczące i w perspektywie ubioru minimalistycznego wręcz marginalne. Dzisiaj zajmiemy się dopasowaniem, likwidacją problemów naszych ciał i wyciąganiem maksimum z naszych zalet.

 

Spis treści:

Ubrania na niski wzrost, jak ma się ubrać niski mężczyzna?
Jak ma się ubierać otyły?
Jak ma się ubrać chudy / szczupły?
Jak ma się ubierać wysoki ?
Różne:
Duża głowa
Długa/krótka szyja
Szerokie barki
Długie/krótkie ręce

Wpisy dotyczące każdego rodzaju sylwetki będą rozdzielone, przysłuży się to każdemu z nas. Mam zamiar stworzyć potężną encyklopedię sylwetek męskich i problemów. Zapraszam na wstęp, w którym pokrótce opiszę znane mi rodzaje sylwetek, czy też trapiące wielu mężczyzn problemy. Wpisy będę starał się robić pełne, wyczerpujące i takie, które rozwieją mnóstwo niepewności i w każdym z osobna poruszę temat jednego rodzaju sylwetki. Teraz wstęp.

fwbvk.Chris-Bosh-NBA-style

 

Męska sylwetka, tak jak i damska – to obiekt zarówno westchnień, jak i odrazy. To część ciała, która w oczy rzuca się pierwsza, nawet przed moim zdaniem wynoszoną na piedestał przez większość twarzą. To ją płeć przeciwna zauważy już z daleka oceniając nas jako samców godnych zainteresowania, czy też odrzuci jako słabych. To na ciało i wzrost zwróci uwagę inny mężczyzna oceniający nas albo jako hipotetyczne zagrożenie, albo nisko usytuowanego przeciwnika niegodnego dłuższego obadania wzrokiem. Ocena sylwetek jest oceną niezależną od nas, to zakodowane w genach działanie, które pozwalało dobierać się w pary osobnikom o dobrym genotypie tworząc silne, zdrowe potomstwo, a to pozwalało naszemu gatunkowi przetrwać. Identycznie jest w świecie zwierząt, gdzie silne osobniki otaczają się wianuszkiem samic, a osobnicy słabi stają na uboczu, a ich geny mogą dosłownie zginąć. Pamiętajmy także, że gust potrafi przyćmić typową ocenę sylwetki. Moda, kanon aktualnego piękna, wszystko to potrafi bardzo skutecznie zniweczyć plan natury. 

 Co w sylwetce jest ważne?

488691_mrp_ou_xl

 Proporcje

Sylwetka bez rozdziału na płcie najbardziej atrakcyjna dla większości ludzi jest wtedy, gdy cechuje się nienagannymi proporcjami zarówno konkretnych części ciała jak i korelacji miedzy wzrostem a wagą. Nadmierne umięśnienie, brak wcięcia w talii w przypadku kobiet czy też zbyt długie ręce u obu płci – to przykładowe odstępstwa od reguły, które zaniżają ocenę nosiciela przez otoczenie (podświadomie, pamiętajmy!). Są co prawda również i gusty, które zależnie od upodobań mogą kierować duże uwielbienie w kierunku nadmiernego umięśnienia czy przesadnie wysokiego/niskiego wzrostu i nie ma żadnych podstaw by te gusty w jakikolwiek sposób ganić. Konkretne typy budowy – już w następnych wpisach.

bodytypes

 Budowa ciała

W naturze rozróżniamy głównie trzy typy sylwetki (choć istnieją źródła mówiące o wielokrotności tej liczby), jest to typ endomorficzny, ektomorficzny i mezomorficzny. Wszystkie te typy różnią się od siebie diametralnie i rzutują zarówno na budowanie sylwetki podczas wizyt na siłowni, jak i w naszym zwykłym życiu. Wtedy różnice uwidaczniają się w zdecydowanie większy sposób niż przy braku jakichkolwiek aktywności fizycznych. Od tych typów zależą nasze skłonności do otyłości, do trudnego budowania masy mięśniowej, czy też do zyskiwania jakiejkolwiek masy w ogóle. To ściąga dla nas, ludzi którzy lubią wszystko zwalać na naturę ; )

Leonardo_da_Vinci-_Vitruvian_Man

Wytrenowanie

Skądinąd punkt ten jest bezpośrednio skorelowany z powyższym – bo trening na siłowni czy też lekki fitness w przypadku płci pięknej uwydatnią pozytywne cechy ciał naszej płci, likwidując te, które zbytnio atrakcyjne nie są. Męski brzuszek, który w obwodzie wskazuje więcej niż klatka piersiowa to duży plaskacz dla męskiego ego i duży cios dla płci przeciwnej. Jak to zmienić? Ćwicząc. Nie ma nie mogę, jest nie chcę.

Nie goni nas czas, nie musimy walczyć z nim próbując za wszelką cenę osiągając niesamowicie szybkie efekty. Ważne jest to, by nasze ciało doznało dosłownie czegokolwiek, czegokolwiek co może w dłuższej perspektywie czasu przysłużyć się naszej budowie. Pół godziny, piętnaście minut czy godzina – wszystko pozytywnie wpłynie na nas, na nasze sylwetki i zdrowie. Organizm przystosowany jest do aktywności fizycznych, które zlikwidowane w tych czasach dają się we znaki wywołując negatywne efekty od wyglądu fizycznego, aż do podupadającego wraz z wiekiem zdrowia. Nie warto szukać wymówek, nie warto zastanawiać się nadmiernie nad sensownością, trzeba po prostu zawalczyć.

Laocoon_Pio-Clementino_Inv1059-1064-1067

Pamiętajmy też, że idealnie dopasowane ubranie nie zawsze będzie wyglądało na nas tak, jak wygląda na prezentujących je modelach. Zwykle będzie o wiele, wręcz nieporównywalnie gorzej. Modele walczą całe życie osiągając proporcje idealne dla projektantów ubrań, ich budowa nie każdemu musi się podobać, ale to dla budowy idealnej szyją największe, najlepsze koncerny z ekskluzywną odzieżą. Oczywiście każdy z nas ma wybór i cieszę się niezmiernie, gdy słyszę, że ktoś dosłownie uwielbia swoje ciało akceptując wszelkie braki, ale z moich obserwacji wynika, że takich osób jest dosłownie parę procent. Pamiętajmy – nie od razu mordujemy się na siłowni. Podejmijmy jakąkolwiek aktywność fizyczną, co opłaci nam się zarówno w czasie najbliższym, jak i w czasie od nas bardzo odległym, chyba że nasz gust wskazuje i mówi coś zupełnie odwrotnego.

_ON_0411.1366x2048oqde1

 Ubrania na niski wzrost, jak ma się ubrać niski mężczyzna?

 

Jak zapewne każdy z nas wie – ocena fizycznych cech przez ludzi nas obserwujących to forma oceny podświadomej. Nie jesteśmy ludźmi, którzy (z pewnymi wyjątkami) lubują się w ocenianiu i obgadywaniu, ale nie powstrzymuje nas to przed szufladkowaniem względem wyglądu zewnętrznego. Oczywiście, nie jest to działanie złe o czym wspominałem przy okazji WPISU wprowadzającego zagadnienie sylwetek męskich, a działanie mające eliminować z puli genowej ogniwa najsłabsze. Dzisiaj zajmiemy się jednym z poważniejszych problemów sylwetki męskiej. Takim, który niestety jest problemem niezmiennym, nie dającym się pokonać w sposób fizycznego dodania wzrostu. Czy są ubrania na niski wzrost? A jak ma się ubrać niski mężczyzna czy chłopak? Zacznijmy od początku.

gq.com - Krótka kurtka i mocno dopasowane spodnie sprawiają wrażenie, że model ma lepszą budowę i więcej "iluzorycznych" centymetrów wzrostu

gq.com – Krótka kurtka i mocno dopasowane spodnie sprawiają wrażenie, że model jest nieco wyższy.

Wzrost to cecha naszej fizyczności związana bardzo mocno z naszymi genami i jest czymś, co kształtuje się absolutnie niezależnie od nas. To geny, które przekazane zostały nam przez naszych rodziców i innych przodków decydują w głównej mierze o naszym wzroście. Oczywiście spośród wpływających na wzrost czynników znajdą się także inne, takie jak środowisko, w którym wychowywał się dany osobnik, czy też dieta, jaką serwowali rodzice. Dobra dieta wysokobiałkowa z dużą ilością naturalnie występujących w pożywieniu witamin czy minerałów jak wapń może przyczynić się do zwiększenia wzrostu poprzez rozrost kości, ale marne z tego pocieszenie bo jest jednocześnie sprawa niezależna od nas, a od wychowujących, na których w młodzieńczym wieku nie mieliśmy wpływu, nie myśleliśmy o jedzeniu w kontekście naszej przyszłości i wzrostu. Wzrost to coś, co zarówno może życie lekko zniszczyć powodując depresje u jednych, by u innych spowodować świetne uczucie wyższości.

Przyjmijmy, że idealny wzrost dla mężczyzny nie istnieje, choć przyznać trzeba, że wśród anonsów towarzyskich często z obu stron pojawia się sformułowanie „wysoki” co daje nieco poglądu na sprawę wzrostu idealnego, który według mnie kształtuje się wokoło 187 cm. Od około 175 cm mamy wzrost średni, który ani się nie wyróżnia negatywnie, ani bynajmniej nie wyróżnia się pozytywnie, będąc ot tak – neutralnym wzrostem.

Za to poniżej tego pułapu, tj. poniżej 175 cm mamy do czynienia z mężczyzną niskim, stosunkowo niewysokim, oczywiście jak na nasze realia i moje doświadczenia życiowe. Jak z tym wzrostem walczyć? Zauważcie proszę w tym miejscu, że słowo „NISKI” ma bardzo nieładny, wręcz denerwujący dla niewysokiego mężczyzny wydźwięk, gdy słowo „WYSOKI” spowoduje uśmiech na twarzy większości mężczyzn, jak nie wszystkich. Warto wiec zadbać o wzrost wszelkimi możliwymi sposobami.

 

Budowa ciała.

Zdecydowanie jednym z najważniejszych czynników oceny danej sylwetki jest budowa i symetria między wzrostem a masą ciała. Oczywiście nie ma w tej sytuacji jak podać złotego środka w kilogramach, gdyż każdy z nas ma zupełnie inną budowę, która przy tej samej wadze nie będzie identycznie wyglądać. Przyjmuję osobiście zasadę mówiącą, iż mężczyzna niski powinien zwracać dużą uwagę na swoje ciało, nie tylko treningami, ale i dietą, która pozwoli utrzymać sylwetkę szczupłą. Są to, jak się domyślacie, centymetry wpływające wyłącznie na percepcję naszej osoby i sylwetki z daleka – ćwiczenia nie dodadzą nam wzrostu w kwestii fizycznej. Spowodują za to, że gdy taka osoba stać będzie w pewnej odległości od nas to być może ocena osób neutralnych wyniesie +10 centymetrów, w porównaniu do naszej realnej wartości. Jest o co walczyć…

Christian Bale znany jest z niewiarygodnych transformacji ciała. To zdjęcie pokazuje jak ważna jest waga w stosunku do wzrostu

Christian Bale znany jest z niewiarygodnych transformacji ciała. To zdjęcie pokazuje jak ważna jest waga w stosunku do wzrostu. Bale z prawej prezentuje się…”wyżej”.

Ubiór

Tutaj pole do popisu mamy wprost ogromne i ubiorem jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowite wyniki dodania wizualnie paru cm czy likwidacji asymetryczności wagi względem wzrostu. Pole do popisu skoro jest duże to pamiętajmy, że działa w obie strony i niewłaściwie dobrane ubrania mają pełne prawo zniszczyć nasze starania o lepszą percepcję naszej sylwetki przez otoczenie. Oto moje rady:

Ubrania mocno dopasowane

To kwestia bardzo ważna – im dopasowanie jest większe, a my szczuplejsi – tym wyglądamy na wyższego niż w rzeczywistości. Dopasowanie powinno być na styk i ocierać się o mocny slim, ale nie możemy dopuścić do wersji bardzo obcisłych ubrań, na niekoniecznie szczupłym mężczyźnie. Rozwiązanie takie przynosi mi do głowy myśli o kiełbasce na grillu, która dosłownie pęka w szwach. Zbyt obcisłe ubrania na sylwetce krępej i niskiej spowodują odczuwanie jej jako jeszcze bardziej krępej i niskiej – warto zadbać o złoty środek jak najbliższy dopasowania w wersji mocnego slim. Zauważcie, że sam się tak noszę – właśnie głównie po to, by osiągnąć ze wzrostu jak najwięcej.

RAZ - DWA - TRZY

RAZDWATRZY

fit

 Ubrania dobre na długość

To sprawa całkowicie pomijana przez zarówno producentów, jak i użytkowników ubrań dostępnych w sklepach, nie tylko sieciówkach, ale sklepach w ogóle. Przeważnie projektanci ubrania kroją na sylwetkę typową, czyli taką, która daje największy rynek zbytu. Kupujący ubrania nienawidzą rzeczy zbyt krótkich i odrzucają je na samym wstępie jako złe, niedopasowane, zbyt małe – a rzeczy zbyt długie – olewają/bo tak ma być/tak może być. Z tego względu by nie ograniczać wpływów producenci wolą tworzyć rzeczy dłuższe, na wyższy wzrost. Z moich obserwacji wynika, że wzrost na jaki tworzone są ubrania od rozmiaru S wzwyż – to około 185 cm w przypadku Zary. Jak widzicie wartość ta jest kuriozalna dla mężczyzn o wzroście przykładowo 15 cm niższym. Zbyt długimi ubraniami skutecznie skracamy naszą sylwetkę w bardzo, bardzo widoczny dla oka sposób. Zbyt długie koszule, zbyt długie spodnie, zakrywające dłonie rękawy marynarki – to sprawy, które nam ze wzrostu odejmą naprawdę grube centymetry.

gq.com

gq.com

Pamiętajmy więc o takich zasadach:

* Rękawy okryć wierzchnich nie mają najmniejszego prawa zjechać nam na dłoń. Mają pozostać powyżej nadgarstków, lub na nim. Zobaczcie jak przeróbka i mocne skrócenie rękawów poprawiło percepcję mojej sylwetki

* Koszule czy koszulki muszą mieć rękawy krótkie, nie takie które sięgają aż do łokcia szczęśliwie przy tym trzepocząc. Za to długość całkowita ma się kończyć w środku rozporka naszych spodni.

Koszula z krótkim – moja próba

* Spodnie niech mają jak najmniejszą harmonijkę u dołu nogawek, niech są więc dobrze dopasowane i tym samym niech odwdzięczą się bardzo symetrycznym i czystym wyglądem, który nie zaburzy sylwetki skracając ją.

00005f

gq.com

 Kolory

Mówi się, że warto by ubranie miało w sytuacji niskiego wzrostu jak najbardziej zbliżone kolorystycznie górne, oraz dolne warstwy. Jest to stwierdzenie prawdziwe, aczkolwiek nie namawiam do rygorystycznego stosowania się do niego, gdyż nie zawsze daje tak dobre efekty, przy tak dużym poświęceniu. Generalnie zasada mówi, by stworzyć wrażenie jak największego wzrostu poprzez brak zatrzymania wzroku oceniającego nas obserwatora na długości całego ciała. Nie używamy więc mocnych, rzucających się w oczy pasków do spodni, czy koszul z ozdobnymi guzikami – to skutecznie zatrzyma wzrok i spowoduje ocenę nieco odbiegającą od naszego realnego wzrostu, w niekoniecznie pozytywnym kierunku. Warto rozpatrzeć zagadnienie opisane przeze mnie – MINIMALIZM, które w tym wypadku sporo wyjaśni w kwestii kolorów i braku nachalnych wzorów.

MrPorter.com

 Obuwie

Obuwiem możemy zmienić naprawdę wiele w kwestii naszego wzrostu – wręcz najwięcej. To nim możemy fizycznie dodać do wzrostu parę centymetrów w bardzo spokojny, nierzucający się w oczy chęcią zwiększenia wzrostu sposób.

Przeczytaj koniecznie ->  Kurtka Ombre - Przegląd najciekawszych

* Najlepiej nosić buty niekontrastowe do spodni. Stworzy to iluzoryczny efekt przedłużonej linii nóg. W przypadku spodni krótkich warto by buty były kolorystycznie zbliżone mocno w stosunku do koloru skóry na widocznej części naszych nóg.

gq.com - czarne spodnie i czarne buty tworzą długą, czystą linię nóg

gq.com – czarne spodnie i czarne buty tworzą długą, czystą linię nóg

* Obcas w męskich butach jest nienachalny i nie tworzy komicznego efektu, nie zwraca na siebie uwagi. Warto zadbać by był możliwie jak najwyższy. Białe trampki można zastąpić przez ładne buty typu loafers, płaskie obuwie sportowe można zastąpić wersją o wysokiej podeszwie. Buty eleganckie płaskie, szeroko dostępne w sprzedaży detalicznej możemy wymienić na wersję z podeszwą grubą, oraz grubą zelówką. Do wnętrza butów można włożyć dodatkową wkładkę, co doda kolejny centymetr wzrostu- istnieją wkładki specjalnie przeznaczone do tego celu, warto o nie podpytać. Sami zauważcie, że obuwie dodaje wymierne korzyści, nie tylko wizualne jak w przypadkach poprzednich. Warto więc zadbać i w pełni świadomie decydować się na zakup butów, które spowodują lepsze samopoczucie w życiu społecznym.

ZI112A0BB-Q11@9

RAZDWATRZYCZTERY

 To chyba wszystko. Warto byście na ten wpis będąc osobami nieobdarowanymi przez matkę naturę dużą ilością centymetrów poświęcili sporo swojego czasu i przenieśli choć część rad na swoje pole życia. Pamiętajcie, że nie ma jakiegokolwiek przymusu by cokolwiek zmieniać – jeśli więc mimo wzrostu czujecie się absolutnie usatysfakcjonowani to świetnie dla Was – akceptacja i czerpanie radości z pewnych niedoborów jest również formą szczęścia. Za to ci z Was, którzy źle się czują przy wyższych osobach – wracajcie czasami do tego wpisu i pamiętajcie o nim przy zakupach. Życzę szczęścia!

gq.com - Monochrom i ciemne buty skutkują postrzeganiem modela jako wyższego niż w rzeczywistości

gq.com – Monochrom i ciemne buty skutkują postrzeganiem modela jako wyższego niż w rzeczywistości

gq.com - Tutaj widzimy całość w kolorach czerni

gq.com – Tutaj widzimy całość w kolorach czerni

 Jak ma się ubierać otyły?

 

Kontynuując nasz co-wtorkowy trend opisujący sylwetki wszelkiego rodzaju dzisiaj wchodzimy na miękkie pole, zdecydowanie zaniedbane, niepotrzebnie owiane nieprzyjemnymi opiniami i zepchnięte na drugi plan. Jak ma się ubierać otyły – dzisiaj właśnie ta problematyka zawitała na Casualism. Czy mężczyzna z nadwagą może nosić wąskie ubrania? A czy chłopak z nadwagą może nosić eleganckie rzeczy? Mnóstwo pytań do tej pory z naprawdę garstką odpowiedzi. Warto wszystko skumulować i opisać, wraz z praktycznymi przykładami na poprawę stanu rzeczy i własnego samopoczucia. Ten wpis nie przeznaczam wyłącznie dla otyłego mężczyzny, przeznaczam go również dla znajomych takich osób, dla ich dziewczyn czy przyjaciół, warto ten wpis rozpowszechnić, by mężczyzna z brzuszkiem nie był automatycznie w kwestii mody ściągany pod pokład.

21tI3 746yC

Zaniedbanie?

Jak wygląda tłuszcz – wszyscy wiemy, czasy sprzyjają niestety coraz większej ilości ludzi nie potrafiących zadbać, przy tak zabieganym świecie, o swoje sylwetki. Nie czują potrzeb, nie widzą powodu, nie mają czasu ani chęci, gdyż życie i tak pozostanie takie samo, niezależnie od wagi ciała. Otóż błąd, życie zależy od wagi w sposób irracjonalnie wprost wysoki. Ocena przez neutralnie obserwujących nas ludzi nigdy nie będzie pozytywna, gdy z zewnątrz wypływa z nas brak pewności siebie – a jej brak bierze się z kanonów piękna, które jasno i wyraźnie mówią – jesteś szczupły – jesteś atrakcyjny, podświadomie działa to oczywiście także na ludzi oceniających. Nie tylko mężczyzn dotyka ten problem, u naszych partnerek ten system to jeszcze większy tyran niszczący umysły i powodujący duże fale depresji. Nie będę namawiał do treningów czy diety, powiem tylko, że każdą wagę da się zbić do praktycznie normalnego poziomu, niezależnie od wieku czy dostępnych na proces chudnięcia funduszy, bo to oczywiste i nie wymagające jakiejkolwiek polemiki. Za to problem jest mocno olewany w kwestii doboru garderoby.

4CoGV

Przykładowe cechy ciała mężczyzny otyłego, które warto ukrywać

 • Większy obwód brzucha niż obwód klatki piersiowej
 • Duże otłuszczenie klatki piersiowej i idąca za tym lipomastia
 • Otłuszczenie końcowych miejsc naszych kończyn, więc dłoni i stóp
 • Opadające barki ze względu na zbyt dużą wagę otłuszczonych ramion
 • Przeważnie grube uda, skutkujące przetarciami spodni w kroku
 • Problemy ze zbyt obciążonymi stawami
 • Zgarbiona sylwetka, będąca efektem stałego dźwigania ponadwymiarowej wagi
 • Płaskostopie, do którego powodów zalicza się ten opisany powyżej
 • Problemy z doborem ubrania wprost proporcjonalne do wagi ciała i rosnące razem z nią
 • …i wiele, wiele innych spraw

hXojd

Jak się ubierać?

Walczymy o zachowanie proporcji, ważne jest więc ocenienie neutralnym wzrokiem aspektów naszej budowy, nakierowujemy dopasowanie naszych ubrań względem najbardziej otłuszczonej części ciała. Jeśli naszym problemem jest ogromna otyłość brzucha mimo szczupłych nóg – warto dopasować ubrania do brzucha. Daje to pewność, że nie wyróżnimy zbyt mocno tej cechy, którą chcemy jak najmocniej ukryć. Ubierajmy więc rzeczy niezbyt mocno dopasowane, stosunkowo komfortowe, ale jednocześnie zdecydowanie dobrane wprost perfekcyjnie w kwestii długości. Ważne jest to by nie przytłaczać sylwetki zbyt długimi spodniami, zbyt długimi rękawami marynarek, kurtek czy płaszczy. Wystarczającym ukłonem w stronę sylwetki jest dopasowanie ubrań względem wagi, warto więc poświęcić pełne 100% na rzecz idealnie dobranych długości poszczególnych części garderoby by zrekompensować zbyt szerokie ubrania.

oqde1

Unikaj!

Zalando, Zalando

ZalandoZalando. Kurtka z lewej pogrubi, gdy dobrze dopasowany pea-coat doda sylwetce smukłości

363 373

Puchowych kurtek, które grubość oferują większą niż izolację termiczną. Warto w zamian zakupić płaszcz ze stosunkowo cienkiej, ale bardzo ścisłej wełny. W naszych czasach aż takich form ocieplenia jak puch nie trzeba mieszkając w mieście, przynajmniej nie podczas zwykłej, polskiej zimy. Unikaj jak ognia kamizelek, to wręcz zabójstwo przy chęci ukrycia nadwagi. Pięknie rozepcha brzuch, resztę zostawiając nienaruszoną.

Zalando - Zalando

ZalandoZalando. Ta z prawej może nawet noszącego nieco wyszczuplić, gdy ta z lewej doda mnóstwo kilogramów.

Dopasowujemy ubrania do najbardziej otłuszczonej części naszego ciała.

Przykład niedopasowania właściciela do motorynki ;)

Przykład niedopasowania właściciela do motorynki 😉

Warto ubierać się tak, by nasza najmniej otłuszczona część ciała nie wyglądała jak odcięta żywcem od innej osoby, co zdarza się niezwykle często. Przykładowo spodnie – gdy w udzie posiadamy naprawdę dużo centymetrów nie warto kierować się w stronę nazbyt wąskich nogawek u ich wylotów, takim zabiegiem nie spowodujemy efektu spodni zbyt wąskich. Takie spodnie hipotetycznie mogłyby nawet w udach być bardzo szerokie, ale wąska nogawka u dołu przejmie pełnię atencji i spodnie zostaną ocenione jako zbyt wąskie.

Dobra długość ubrań!

373

Dopasowanie typu slim – skierowany wyłącznie dla szczupłych?

Tutaj sytuacja wygląda bardzo ciężko, bo przeważnie mężczyzna noszący rozmiar XXL, ale o wzroście oscylującym wokół 175 bądź 180 cm – będzie miał na sobie ubrania o wiele za długie, siłą rzeczy. Spotęguje to negatywny efekt równie mocny, jak sama nadwaga, ściągnie nosiciela do ziemi i nie pozwoli z niej wstać, póki takiej rzeczy po prostu nie zdejmie. Co z tym zrobić? Kupować ubrania dopasowane do sylwetki w kwestii wagi i obwodów, a nadmiar na wzrost – skracać u krawcowych. Zabieg ten mimo, iż troszkę problematyczny, troszkę kosztowny – opłaci się z ogromną nadwyżką i spowoduje zdecydowane wyszczuplenie optyczne naszych ciał.

Ubrania slim

9ad31b4b77a93c6cc74daba41fdb5f41

Wbrew pozorom ubrania slim, jeśli dobrze dopasowane, mają szansę zaistnieć w garderobie nieco szerszych mężczyzn i chłopaków. Slim to nie skinny, to po prostu zwężana nogawka, czy nieco zebrana w talii i rękawach koszula. Jeśli taka rzecz nie będzie tulić noszącego, jak obywatela tulą podatki, to będzie pozytywnie wpływać na percepcję sylwetki z nadwagą. W przypadku spodni – zostawiamy miejsce od kolana w dół, przy koszulach i okryciu wierzchnim – ubranie nie może obciskać klatki piersiowej i brzucha. Może być dopasowane, ale nie może obciskać.

 Buty?!

ZI112A0BB-Q11@9

Lewy góra, Lewy dół. Prawa góra, prawy dół. Buty z lewej strony przy niskiej podeszwie „przyciągną” noszącego do ziemi

Wbrew pozorom buty stanowią podstawę ubioru nie tylko jako frazes mówiący o tym, iż buty to podstawa, ale także w bardziej realny sposób. Otóż warto dopasować buty do wagi ciała, a o tym fakcie obawiam się nikt nie myśli. Zauważcie jak szczupli wyglądają z założonymi na stopach grubymi, szerokimi butami, z grubą podeszwą, a na nogach obcisłymi spodniami? Otóż idealnie odwrotnie, więc równie nieciekawie co mężczyzna otyły z wąskimi, cieniutkimi trampkami schowanymi pod szerokimi nogawkami spodni. Co ubierać? Buty, które wagowo odzwierciedlą nasze ciało. Trapery w zimie będą wyglądać lepiej niż smukłe trzewiki. W lecie zamiast płaskich i cienkich Vansów warto na stopy założyć buty o grubszej podeszwie i materiale, jak nawet Air Max. Zamiast cienkich podeszw w butach eleganckich uwagę warto skierować na buty z podeszwą i obcasem grubym. Przykłady można mnożyć.

Zalando - Zalando

ZalandoZalando. Buty z lewej, analogicznie do przykładu powyższego ściągną noszącego do ziemi, odejmując kilka centymetrów wzrostu

 Kolory i style?

Kurtka ButySpodnie. Ten styl sprawdzi się przy nadwadze w idealny sposób

Oj tak, ta sprawa jest bardzo, ale to bardzo pomijana, wręcz na równi z butami. Pamiętajmy wszyscy, że są pewne cechy naszego wyglądu, które musimy zaakceptować jako duży, czerwony znak „STOP” na uliczce stylu, po której idziemy. Waga, analogicznie do przykładowo zaawansowanego wieku również powinna być brana pod uwagę przez każdego osobnika, ale zauważcie, że przy wieku te informacje raczej są dla każdego oczywistością. Ale już przy otyłości, bądź innych problemach najczęstszymi sformułowaniami są „zaakceptowałem siebie”, „tak lubię”. Owszem, sam również wiele rzeczy lubię, ale niestety ze względu na kwestie mojego ciała nie jestem w stanie ich zrealizować. Bardzo lubię Nike Air Force, ma je moja narzeczona, ale ja ich mieć nie będę – choć ich wygląd uwielbiam, a przyczyną jest? Męska uroda i niedawne przeskoczenie ćwierćwiecza. Nie ubolewam nad tym, ot akceptuję ten stan rzeczy.

SweterJeansyButy. Minimalizm, jak wspomniałem wyżej, to piękny styl przy braku nadmiernej uwagi

Warto rozejrzeć się za stylem minimalistycznym, który nie wzmocni chęci oceny Waszej sylwetki przez otoczenie. Zbyt ostre kolory, neonowe czy pastelowe mogą ściągać uwagę widzów nawet Wami niezainteresowanych, a gdy już zwróci – zostaniecie ocenieni od podeszwy buta, aż po ostatni włos na głowie. Nie dość, że spowoduje to potężnie negatywne spojrzenie na sylwetkę (skoro ktoś się tak ubrał – to chciał – „opiniować można!”) to w dodatku spowoduje również opinię try-hard. Mężczyzny lub chłopaka, który kolorami chce zwalczyć nadwagę. Zastanówcie się sami.

Przeczytaj koniecznie ->  Używane ubrania?! PIĘĆ porad - PORADNIK

bqvw8 J5hsB

Taka sylwetka spotykana jest niestety coraz częściej, jak już wspomniałem wyżej. Powodów jest wiele, od dostępnych na każdym rogu w zakamarkach większych wsi fast-foodów, do braku funduszy na dobre diety, które siłą rzeczy często sporo kosztują. A może to lenistwo? Nie mam czasu, jestem za stary, nie mam genów – to powtarzane zdecydowanie najczęściej frazesy bez pokrycia. Waga ciała zależy w większości przypadków wyłącznie od nas, a odsetek ludzi cierpiących na choroby ograniczające wysiłek fizyczny jest naprawdę nikły. Trzy lata temu w kilka miesięcy zrzuciłem 25 kilogramów tłuszczu ze swojego ciała. Podjąłem decyzję o dużym zrzucie po słabych (przekroczonych dwukrotnie!) wynikach prób wątrobowych, otłuszczeniu wątroby wykazane przez USG jamy brzusznej, czy przekroczonej normie cholesterolu. Po zrzuceniu nadwagi i podjęciu decyzji o bardzo aktywnym trybie życie wyniki nie tyle unormowały się – co stały się wręcz książkowym przykładem wyników, do których warto krążyć.

 Jak ma się ubrać chudy / szczupły?

 

Cóż, przy aktualnej fazie na wygraną w konkursie Blogu Roku, w którym oczywiście nie biorę udziału dzisiaj u mnie normalny, aczkolwiek mam nadzieję bardzo pomocny w życiu wpis. Tak jak w jego tytule – dzisiaj wtorkowa pogadanka na temat sylwetki – jak ma się ubrać chudy / szczupły? Wbrew pozorom ciężko nie będzie, ale po detale zapraszam niżej, temat zainteresuje na pewno większość z Was, moich czytelników.

Saint Laurent Paris - W kolekcji tego projektanta widzimy głównie bardzo szczupłych mężczyzn

Saint Laurent Paris – W kolekcji tego projektanta widzimy głównie bardzo szczupłych mężczyzn

Nadmierna chudość

Sylwetka ta ze względu na brak chorobliwych dysproporcji jak w przypadku otłuszczenia nie rzuca się tak mocno negatywnie w oczy w przeciwieństwie do wyżej wspomnianej nadwagi. Stajemy teraz w obliczu kultu wobec sylwetek zbyt chudych, szczupłych i przesuszonych. Modele prezentujący na stronach internetowych ubrania, czy dziewczyny robiące to samo ważą po 40 kilogramów i pomagają w odczuwaniu sylwetki zbyt chudej jako absolutnie poprawnej. Zaciera się granica miedzy płciami, a nierzadko jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nagłówek czy też rodzaj prezentacji danej marki. To bardzo, bardzo zły znak na przyszłość, który jednak mam nadzieję jak szybko wyrósł – tak szybko padnie i zostanie zapomniany. Jakie są główne cechy sylwetki zbyt chudej?

 • Bardzo małe obwody ciała we wszelkich możliwych miejscach
 • Kościec się nie zmienia wraz z wagą, przeważnie więc osoby zbyt chude mogą mieć mocno odznaczające się na ciele biodra, jak w przypadku kobiet i dziewczyn. To jeden z większych problemów dotykających zbyt szczupłych mężczyzn, którzy stają przed obliczeniem damskiej sylwetki przy odbiciu w lustrze.
 • Szerokie, płaskie barki, na które nasze narodowe słowotwórstwo wymyśliło ciekawą nazwę wieszaka
 • Ze względu na szczupłe uda kolana skierowane są w wewnętrzną stronę, co potęguje efekt tychże nóg jako nieco skrzywionych
 • …i zapewne wiele, wiele innych spraw.
Reddit - u/tttigre

Reddit – u/tttigre

 Jak się ubierać?

stayclassicblog.com - dobre podejście do szczupłej budowy ciała.

stayclassicblog.com – dobre podejście do szczupłej budowy ciała.

Jako, iż przeważnie modele prezentujący asortyment sklepów on-line często są chudzi – to nie oznacza z automatu, że tak samo dobrze dana osoba wyglądałaby w naturalnym środowisku, otoczona zarówno płcią żeńską, jak i normalnie zbudowanym mężczyznami. Z tego względu ocena ubioru czy też budowy modela na podstawie zdjęć – nie ma żadnego znaczenia. Musimy więc tworzyć coraz szerszą i coraz mocniej odznaczającą się granicę między naszą, męską płcią, a damską, do której absolutnie nie chcemy być pociągnięci niezależnie od pozycji czy też perspektywy z jakiej jesteśmy oceniani. Pamiętajmy, że ubiorem dążymy do stworzenia sylwetki idealnej, musimy więc ubiorem nadrabiać centymetrów, neutralizować je.

Okrycia wierzchnie/Górna część garderoby

Muszą być dobrze dopasowane, lecz nie muszą być krótkie. Pamiętajmy, że zbyt krótkie rzeczy tworzą czasami świetny efekt w postaci wydłużania sylwetki. W przypadku mężczyzn zbyt szczupłych ten efekt tworzy się samoistnie, nie wymaga więc zbyt dużo atencji. Dobre dopasowanie z kolei nie spowoduje efektu spadochronu na plecach, do czego zwykli przyzwyczaić nas szczupli celebryci czy modni z poprzedniego wieku. Kurtki dopasować musimy typowo pod cel jaki mają pełnić, jeśli więc w naszych planach pokazała się kurtka zimowa – nie mierzmy jej na cienką bluzkę, a na gruby sweter, da to neutralny efekt przy środowisku w jakim najczęściej taka kurtka będzie używana. Warto rozejrzeć się za grubymi, puchowymi kurtkami, czy kamizelkami z tego samego materiału. Pamiętacie może przeciwieństwo, czyli informacje dla osób otyłych? Tam ta kwestia różniła się od tej o pełne 180 stopni. Grube parki o dość długim fasonie mogą również przykryć nazbyt szczupłe uda. Przy koszulkach warto także stosować się do tych zasad i kupować nieco luźniejsze, które nie będą wzmacniały odczuć naszych szczupłych sylwetek. Świetnym rozwiązaniem na sezony przejściowe lub zimne będzie ubieranie się na cebulkę czyli stosując dużo warstw ubioru w miejsce jednej, a bardzo grubej.

Spodnie

edwardshair.tumblr.com - Dobra szerokość spodni

edwardshair.tumblr.com – Szerokość spodni „na pograniczu”.

Ze spodniami zaś jest sporo ciężej, bo ich dobre dopasowanie jest zdecydowanie bardziej frustrujące i nieprzewidywalne w skutkach niż zabawy z górną częścią naszych ciał. Otóż pamiętajmy – mamy stworzyć idealną symetrię między naszą wagą, a naszym wzrostem. Spodnie skinny w sylwetce chudej będą wyglądać naprawdę niedobrze, stworzą efekt absolutnie damskich nóg i niezbyt pewne spojrzenia oceniających nas ludzi nie pomogą w tworzeniu dobrego samopoczucia. Użyjmy więc spodni typu slim, które nie będą obciskać żadnej części naszych ud, od pośladków, aż po łydki. Nie stworzy to negatywnych opinii, a jednocześnie w dalszym ciągu będzie utrzymywać szczupłe nogi jako zaletę. Oczywiście jako luz na myśli mam spodnie pozostawiające go nie więcej niż kilka centymetrów, nie kilkanaście. Z tego względu wystrzegamy się spodni typu regularnego, z nogawką u dołu szerszą niż przykładowo 17 centymetrów. Spodnie zbyt szerokie stworzą nieładny efekt patyczków w workach – nie idźcie tą drogą.

Wagi dodadzą oczywiście bojówki, które ze względu na dodane kieszenie na wysokości ud sporo je poszerzą nie wyglądając przy tym groteskowo, jak spodnie zbyt szerokie.

Kolory i wzory

thethreef.com - czerwone spodnie zwracają uwagę, ale całość prezentuje się dobrze.

thethreef.com – czerwone spodnie zwracają uwagę, ale całość prezentuje się dobrze.

Wbrew pozorom i tutaj jest pole do popisu przy walce o dobrą ocenę naszej sylwetki. W przypadku kolorów sprawa ma się następująco – ich ilość, jaskrawość, czy też sposób użycia mogą powodować konflikt między naszą realną płcią, a oceną przez otoczenie. Brzmi to niedobrze, ale niestety tak jest, choć oczywiście mówię o dużych przesadach w miejsce normalności. Używając przykładowo spodni różowych, a na torsie pokazując błękitny sweterek – przyciągniemy uwagę, ale bardzo nieprzychylną. Warto więc unikać nadmiaru kolorów, lecz nie ma potrzeby ich wyłączania całkowitego. Ograniczenie do maksymalnie jednej rzeczy dużej w ostrym kolorze oraz jednej małej będzie wydaje mi się najsensowniejszym rozwiązaniem.

Review - Taka kratka poszerzy sylwetkę

Review – Taka kratka poszerzy sylwetkę

Warto także polubić się ze wzorami – kratka, poziome prążki, duża krata. Wszystko to ma prawo polepszyć wygląd szczupłej sylwetki przez dodanie paru, oczywiście niezbyt „fizycznych” kilogramów. Pamiętajmy tylko, że prążek pionowy wyszczupla, warto więc go unikać w miarę możliwości, ale oczywiście przy koszuli typu oxford prążkiem o niskim kontraście nie ma co się przejmować.

 Buty

W przypadku butów przy szczupłej sylwetce musimy zwracać uwagę nie tyle na ich fason, a na ich zestawienie z pozostałymi elementami danego stroju. Można więc przy tej sylwetce użyć typowych zasad doboru obuwia. Przy spodniach w fasonie slim i grubej kurtce puchowej – ubierajmy szerokie, masywne buty, a przy letnich spodniach i letniej koszulce – cienkie mokasyny lub trampki. Za to sytuacja z krótkimi spodenkami rysuje się zgoła inaczej – w przeciwieństwie do masywnych nóg mężczyzn otyłych mężczyznę szczupłego cechują bardzo wąskie łydki. Z tego względu warto by buty nie wyglądały jako ogromne, długi, szerokie buciory, a wąskie, dobrze dobrane trampki czy mokasyny. W miejsce butów Nike, modelu Air Force warto wzrok skierować w stronę butów Converse All Star.

Przeczytaj koniecznie ->  Akcesoria męskie - 5 rzeczy jakie facet MUSI mieć

 Reszta?

nrm_1414775525-daniel-radcliffe

Ciekawym aspektem zbyt szczupłej sylwetki jest możliwość poprawy wizerunku przez zwiększanie cech męskości. Brzmi…dziwnie, ale jest to działanie bardzo sensowne. Przy dużej chudości warto zapuścić brodę by wytworzyć tej męskości jak najwięcej. Warto ćwiczyć na siłowni by nawet i ta duża chudość – będzie wyglądała na zdrową i stworzoną specjalnie. Warto również zwrócić uwagę na fryzurę i w miejsce włosów stawianych na żel czy wymagających nadmiernej stylizacji – spróbować czegoś męskiego, niegrzecznego – jak zwykły jeż czy nawet fryzura na pałę. Przestylizowane włosy mogą powodować ocenę danej osoby jako zbyt mocno dbającej o swój wygląd fizyczny.

Można także użyć gruby, bardzo długi szalik, który także doda parę kilogramów.

Podsumowanie

Reasumując, nie jest ciężko wydedukować, że mankamenty sylwetki zbyt chudej wymagają zupełnie różnej troski niż mężczyzny z nadwagą. Tutaj walczymy o odczuwanie nas przez otoczenie jako mężczyznę, czy też chłopaka – i kierujemy się zasadami tworzącymi dużą granicę między płciami, w przeciwieństwie do nadwagi, gdzie o posądzenie bycia dziewczyną nie jest zbyt częste. Ubrania musimy dopasować dobrze, nie bojąc się fasonów slim, bądź u niektórych marek – skinny, co bardzo pozytywnie wpłynie na ocenę naszych sylwetek.

Saint Laurent Paris - Zaczęliśmy, zakończmy.

Saint Laurent Paris – Zaczęliśmy, zakończmy.

 Jak ma się ubierać wysoki ?

 

Wszyscy wiemy, że sylwetki niestandardowe są utrapieniem w kwestii doboru i zakupu ubrań. To coś, co może na nasze nieszczęście zmienić całkowicie nasz styl, podporządkują pod siebie pewne, niezbyt przychylne naszemu gustowi wybory. Osoby wysokie mają ten problem niezwykle, ale to naprawdę niezwykle duży i to oni są wbrew wszelkim pozorom w bardzo niekorzystnej sytuacji. Przymus dobierania ubrań względem dostępności, a nie ich wyglądu. Porozmawiajmy więc, jak ma się ubierać wysoki ?

Ciekawe porównanie dopasowań garnituru u zawodników graczy ligi NBA

Ciekawe porównanie dopasowań garniturów u zawodników graczy ligi NBA z różnych epok

Marcin Prokop na tych spodniach nie zyskał

Marcin Prokop na tych spodniach nie zyskał

Wysoki mężczyzna” to dwa słowa, które powodują u kobiet i dziewczyn uczucie ciepła i chęci bliższego nawiązania znajomości, a u mężczyzny niższego – wręcz duży nerw, gdy słowa te skierowane są do stojącego obok przyjaciela. Niby prawda, niby fakt, ale w przypadku gdy natura tych centymetrów doda zbyt wiele – utrapienie, które wbrew zdaniom powyżej już kobietom nie musi się podobać, a w sprawie ubrań staje się na szyi obciążeniem codzienności.

Ciężki dobór ubrań ze względu na zbyt krótkie fasony to nie jest jedyny problem. Do tego dochodzi niełatwe budowanie sylwetki, która ze względu na wzrost wymaga zdecydowanie większej wagi. Spróbujmy zaradzić sprawie problematyczności w zakresie ubrań.

Okrycia wierzchnie i koszule

LEWA - PRAWA. Kurtka ze ściągaczem podczas użytkowania uniesie się sporo do góry

LEWAPRAWA. Kurtka ze ściągaczem podczas użytkowania uniesie się sporo do góry

Pamiętajmy, że zbyt krótkich rękawów czy długości „ciała” nie możemy skrócić, jak w prostszym przypadku niskiego mężczyzny. Tutaj borykamy się z niedoborem materiału, co jest oczywiście sprawą zdecydowanie cięższą do rozwiązania niż jego nadmiar. Zdecydowanie warto kupować więc kurtki o nieco dłuższym fasonie, które i tak będą wyglądały na krótsze niż zdjęcia modelowe, ale skutecznie zlikwidują nieprzyjemne dysproporcje. Warto więc w zamian katany jeansowej kupić kurtkę typu parka. W miejsce puchowej czy skórzanej kurtki bomber zaopatrzyć się w ich dłuższe wersje, jak cafe racer w przypadku skóry, czy puchową parkę w miejsce puchowej kurtki bomber. Łatwo więc streścić tę wypowiedź do kilku słów – szukamy długich fasonów.

LEWA - PRAWA. Tutaj podobnie, ściągacz podniesie kurtkę wyżej

LEWAPRAWA. Tutaj podobnie, ściągacz podniesie kurtkę wyżej

Z koszulami sprawa ma się zdecydowanie gorzej. Otóż przeważnie tanie marki mające w ofercie dziesiątki innych artykułów, a same brandy nie należą do typowo „koszulowych” – będą miały rozmiarówki typowe, ze zbyt krótkimi dla wysokich mężczyzn rękawami, mowa tutaj o Zarze, Dutti czy H&M’ach. Warto odwiedzić sklepy specjalizujące się w produkcji koszul, bądź z nich słynące. Na pierwszym miejscu mamy szycie na miarę, które przy dobrym rozeznaniu rynku może dać wyłącznie korzyści, gdy będziemy razem z krawcem uzgadniać szczegóły podczas zdejmowania przezeń miary. Na drugim miejscu – Tailor Store, które bardzo zbliżone jest do szycia na miarę (szycie pasowane), ale prezentowane w bardzo niskiej cenie i z ogromną ilością spraw, na które mamy wpływ. To miejsce, które powinniśmy brać pod uwagę jako pierwszy przystanek na drodze trudności wzrostu. Na ostatnim odwiedźmy Brytyjski TM Lewin, czy Charles Tyrwhitt, gdzie oferowane są koszule w zwykłej, niewyróżniającej się jakości, ale bardzo szerokiej rozmiarówce i dużą bazą wzorów.

Wysocy koszykarze są idealnym przykładem na wartość dobrego dopasowania. Od lewej: James LeBron, Dwayne Wade, Kobe Bryant

Wysocy koszykarze są idealnym przykładem na wartość dobrego dopasowania. Od lewej: James LeBron, Dwayne Wade, Kobe Bryant

 Spodnie

Spodnie to sprawa zdecydowanie łatwiejsza, wręcz dosłownie niewymagająca rozprawek. Producenci spodni widzą preferencje ludzi, którzy to wolą spodnie nosić zbyt długie, niż zbyt krótkie. W dodatku skracanie spodni to jedna z przeróbek najmniej problematycznych i najtańszych, które to bez problemu ogarnie każdy napotkany krawiec czy krawcowa. Spodnie cięte są przez większość firm na wzrost zdecydowanie wyższy niż typowego użytkownika, łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić. To kwestia sieciówek.

Jeansy lepszych marek oferują spodnie na różne wzrostu, za co odpowiada liczba po literze „L” oznaczająca Legth. Litera „W” (waist) obrazująca pas nie ma nic wspólnego z długością, warto więc w przypadku naprawdę wysokiego wzrostu wybrać się do specjalistycznego sklepu oferującego denim.

Buty

LEWEPRAWE. But z lewej może stworzyć efekt bardzo długiej stopy. Buty z prawej wręcz przeciwnie.

Nike Roshe w bardzo ładnej kolorystyce. Gruba podeszwa to zdecydowanie dobry wybór

Nike Roshe w bardzo ładnej kolorystyce. Gruba podeszwa to zdecydowanie dobry wybór

Następstwem wysokiego wzrostu przeważnie jest także długa stopa, która zwykle stanowi względem reszty ciała pewien stały stosunek. Długa stopa równa się długiemu obuwiu, który tę stopę będzie w stanie pomieścić. Prócz oczywistych problemów z wyszukiwaniem butów w rozmiarach niestandardowo długich warto zdecydować jakie te buty kupować. Sam fason przy takich rozmiarach wymaga pewnego zastanowienia przed zakupem. Otóż długi but wygląda zupełnie inaczej niż krótki i to nie stawiając ich obok siebie. Warto wystrzegać się butów z uniesionym czubkiem, który to zostanie przez długość buta mocno zaakcentowany. Szukajmy butów z grubą podeszwą by jak najbardziej zminimalizować efekt wąskiej, cienkiej płetwy (nie każdy jest tego świadom, ale zwykle długość stopy to tylko długość – szerokość nie zawsze się wraz z nią zwiększa znacząco). Niskie Converse mimo ich świetnej prezencji na średniej długości stopie przy tak dużym rozmiarze mogą wyglądać po prostu bardzo źle.

George-Gervin-1

George Gervin w znanych Nike Blazer

Osoby wysokie mają pewną niezwykle cenną możliwość noszenia do krótkich spodenek wysokich butów. Osobom niskim zabieg taki odejmuje dodatkowo centymetrów, co do zalet nie należy. W przypadku osób wysokich – jest to zabieg pożądany.

Kolory, wzory, dopasowanie

Chris Bosh - Cholerne 211 cm...

Chris Bosh – Cholerne 211 cm…i genialny jak dla mnie zestaw pokazujący bardzo pozytywne efekt użycia czarnych spodni w eleganckim zestawieniu. Dodatkowo czarny krawat. Sartorialni mistrzowie łapią się za głowy.

Za to dużym atrybutem mężczyzny wysokiego jest absolutny brak potrzeby do zawracania sobie wysoko umieszczonej głowy wzorami czy kolorami. Wzrost wysoki w przeciwieństwie do niskiego nie wymaga tuszowania. Wzrost nad wymiarowy nie bywa czymś wstydliwym. Zazwyczaj.

Warto dodać, że osoby wysokie mogą śmiało nosić wszelkie koszule, koszulki czy też bluzki nosić na zewnątrz spodni co optycznie może ich skrócić, jeśli ich zbyt wysoki wzrost powoduje u nich kompleks. Zauważcie, że w odwrotną stronę, czyli włożenie koszuli czy koszulki w spodnie zdecydowanie nam doda parę cm, więc jest to lepsze wyjście dla osób, które są na drugim biegunie, czyli dla osób niskich.

Shaquille O'Neal nie zyskuje na noszeniu ciuchów zbyt dużych.

Shaquille O’Neal nie zyskuje na noszeniu ciuchów zbyt dużych. Zbyt luźne ubrania nie służą wysokim mężczyznom. Żadnym właściwie.

Widzimy więc, że niby tak idealna wedle naszych kanonów sylwetka (wysoki mężczyzna) ma również pewnego rodzaju problemy. Tylko, że…przy naprawdę wysokim wzroście jakoś łatwiej nią walczyć, niż mężczyźnie obdarzonym wzrostem bardzo niskim.

 Różne:

 

W męskim ciele występują pewne problemy, których nie da się zaklasyfikować pod jedną, konkretną sylwetkę. Te sprawy dotyczą większości z nas i nierzadko – w grupach, nie pojedynczo. Poruszmy więc tym razem temat ogólnych, trapiących większość z mężczyzn problemów

Duża głowa

 

imgarcade

Ten mankament dotyczy głównie mężczyzn niskich, gdzie głowa zostaje wielkości „dorosłej”, a ciało nie rośnie wraz z nią. Zwykle z tego też względu oceniamy mężczyznę jako niskiego nie znając jego wzrostu, ani nie mając jakiegokolwiek odniesienia. Jak ten problem tuszować?
Włosy. Najlepiej gdy nasza fryzura optycznie zmniejszy nam głowę, więc staramy się tworzyć fryzurę z włosami niepostawionymi. Musimy odciąć się od wszelkich wymyślnych, bardzo wysokich fryzur, które owszem, dodadzą iluzorycznego wzrostu, ale jednocześnie powiększą i tak długą głowę. Trzeba w tym momencie osiągnąć pewnego rodzaju konsensus.
Broda. Dobrze przystrzyżona broda może, o ironio, zmniejszyć nam głowę, gdy zaś broda „odstająca” – tę głowę znacząco powiększy. Przy problemie dużej głowy warto zastosować brodę krótką, leżącą na policzkach, absolutnie nie odstającą. Gdy więc jesteśmy właścicielami włosów kręconych, to musimy pamiętać o krótkich włosach, które przez swoją długość nie zaczną „sterczeć” na wszystkie strony poszerzając głowę.

Długa/krótka szyja

 

VFresh

Z szyją problem jest taki, że każdy z nas może podporządkować sobie jej długość pod nasze konkretne „wymogi”. Przeważnie większość mężczyzn ma szyję po prostu neutralną, która nie wyróżnia się w żaden sposób. Gdy zaś długość/krótkość szyi stanowi dla nas realny, niewyimaginowany problem to warto go ładnie zatuszować, poprawiając sobie zarówo samopoczucie, jak i prezencję, gdy problem jest dużej wagi.
Koszule z wysokim kołnierzykiem spowodują optyczne skrócenie szyi, co stanowi sporą zaletę dla „długo-szyjnych”, a wadę dla „krótkich”.
Koszulki t-shirt czy swetry ze zwykłym, okrągłym wycięciem nadają się najlepiej dla mężczyzn z szyją zwykłą, oraz krótką. Mężczyźni z szyją długą powinni się ich wystrzegać, gdyż odcięcie linii skóry na wysokości barków stworzy efekt wydłużonej szyi, co przysłuży się posiadaczom szyi zbyt krótkiej.
– Koszulki i swetry z kołnierzykiem głębokim (v-neck) mocno wydłużą linię szyi, co będzie dużą zaletą dla posiadaczy szyi krótkiej, a wadą – dla szyi długiej.
Pełna broda, której dolna linia schodzi dość nisko przysłuży się posiadaczom krótkiej szyi ze względu na „opuszczenie” brody na szyję, tworząc iluzoryczny efekt „dłuższej” głowy.

Szerokie barki

 

Problem ten dotyczy głównie mężczyzn ćwiczących na siłowni, bądź predysponowanych do nadmiernego rozrośnięcia kości barków. To jeden z problemów, których „problemem” nazywać się nie powinno, raczej cechą, w końcu szerokie barki to męski atrybut, mocno dla kobiet uwodzicielski i pociągający.
Duża różnica w obwodzie między barkami a klatką piersiową i talią akcentuje mocno ich szerokość. Czy warto więc nosić rzeczy nieco szersze w tych miejscach by odwrócić uwagę od nazbyt szerokich barków? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu, zależnie od nasilenia problemu.
– Dobrze dopasowana odzież w barkach przysłuży się ich prezencji. Warto poświęcić wręcz nadmierną uwagę dobremu dopasowaniu odzieży w tym właśnie miejscu i traktować je jako bardzo znaczący element doboru poszczególnych części garderoby. Normalnie zbudowani mężczyźni zwykle nie zawracają sobie głowy niezbyt dużymi odstępstwami od normy w kwestii barków.
– Koniecznie trzeba wystrzegać się marynarek z dużym wypełnieniem ramion, które to mocno zaakcentują i powiększą i tak już szerokie i uwydatnione barki. Warto kierować się w stronę marynarek bez wypełnienia w tych miejscach, badź z tym wypełnieniem bardzo niewielkim.

 

Długie/krótkie ręce

 

Ten problem z kolei mocno rzutuje na ocenę sylwetki przez otoczenie i trudność w doborze rozmiaru koszul czy okryć wierzchnich. Warto więc poświęcić mu chwilę, przeanalizujmy więc pewnie kwestie.
– Mężczyzna ze zbyt długimi rękami może pozwolić sobie na zabieg nieco luźniejszego kroju rękawów. Pozwoli to na wyrównanie stosunku objętości rąk, do ich długości. Prostą analogią są wąskie spodnie, które akcentują długość nóg i wyszczuplają je, gdy spodnie szerokie – mocno tę długość skracają.
– Mężczyzna ze zbyt krótkimi rękami powinien więc nosić koszule z rękawami bardzo mocno dopasowanymi, co je wyszczupli i „wydłuży”.
Długość rękawów nie powinna ulegać zmianie, ot powinna być dosłownie w sam raz. Bez zagięć i rolowań materiału, ale jednocześnie również nie nazbyt krótkimi. Co prawda do problemu można podejść nieco głębiej i stworzyć pewnego rodzaju historie, które mogą pomóc w pewnych przypadkach. Nieco krótsze rękawy (mowa o dosłownie 1-2 centymetrach) mogą wbrew pozorom stworzyć efekt krótszych rąk, gdyż materiał koszuli odetnie się od dłoni w dość wysokim miejscu, co spowoduje uczucie większych dłoni, w miejsce zbyt długich rąk. Analogicznie – odwrotność ma miejsce gdy założymy koszulę z nieco zbyt długimi rękawami co je przedłuży, likwidując nieco długości z dłoni, w efekcie stworzy optyczny efekt wydłużenia rąk, kosztem skrócenia dłoni.

 

O wszystkim warto podyskutować na FORUM.CASUALISM.PL na które serdecznie zapraszam.

 

The-Bigwig

Casualism Moda Męska Blog

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

25 Comments

 1. Kamila Reply

  Twoje kolaże bigwigu są bardzo ciekawe. Jestem co prawda dziewczyną więc nie wyciągnę wiele z wpisu, ale doceniam nakład pracy. No i dobrze się czyta, dużo zdjęć 🙂 Pozdrawiam ciepło!

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Dzięki wielkie Kamila. Zdjęcia do tych wpisów nie były łatwą sprawą, ciężko było wyszukać interesujące mnie fotki.

 2. anonim Reply

  W ogole nowa liga NBA ma super styl w porownaniu do pozal sie Boze graczy z klubow pilkarskich. To z tego co czytalem zasluga dress-codu ale dali sobie z tym rade. Bosh wyglada zjawiskowo, Twoj styl. Tylko chudy jakis 😉

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Zgadzam się. Sam czasami przeglądam zdjęcia ze znanych „korytarzy” dla graczy NBA i czasami wyjść z podziwu nie mogę. Generalnie wielu koszykarzy ma styl mocno…”flashy”, ale niektórzy błyszczą świetnymi, klasycznymi wyborami. Bardzo fajne źródło ciekawych inspiracji.

 3. sebast Reply

  Johny Bravo mógłby reklamowac po kolei:
  – skip leg day
  – szerokie barki
  – dlugie rece
  – charyzma xD

 4. wojtek Reply

  Te wąskie spodnie chyba będą się za mną snuć już całe życie xD. Wpis super, robota na piątkę z plusem. Skorzystałem z kilku punktów. Ten poradnik się przyda w modosferze.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Wielkie dzięki wojtek! Ten wpis zabrał mi naprawdę, ale to naprawdę dużo czasu. Więc szczerze cieszę się z komentarzy takich jak ten, który docenia mój wysiłek. Trzymaj się.

 5. zbyszek Reply

  Brakuje jeszcze:
  – duża/mała stopa
  – opadające ramiona
  – podział na kolor włosów
  I wpis będzie chyba kompletny 😛

  Dobra robota!

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Myślałem o dużej/małej stopie, ale ten temat poruszyłem kolejno w punkcie dla wysokich i dla niskich. Dosłownie już zaczynałem pisać, ale po dwóch zdaniach zauważyłem, że to praktycznie kalka akapitów z tamtych punktów.
   Opadające ramiona to ciekawy pomysł. Nie będę teraz już nic zmieniał, ale ten temat poruszę w jakimś wpisie.
   Kolor włosów i włosy w ogóle to dla mnie temat absolutnie nieznajomy. Nie jestem w tym dobry 😉
   Dzięki!

 6. ja Reply

  „Organizm przystosowany jest do aktywności fizycznych, które zlikwidowane w tych czasach dają się we znaki wywołując negatywne efekty od wyglądu fizycznego, aż do podupadającego wraz z wiekiem zdrowia.” – lekki brak sensu i stylu. Rozumiem, że drzewiej ludzie nie chorowali i żyli ogónie dłużej, tak? Bo wysiłek fizyczny. A jak już umierali to przez nieuwagę.
  Korekta tekstu zalecana.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Wiesz, mój „charakter pisma” jest…nietypowy. Czasami potrafię się zaplątać, czasami sam robię sobie pod górkę, ale taki już jestem. Wszystko płynie prosto z mojego serca i to od liceum, kiedy to zacząłem się tym faktem „wykazywać” 😉 niemniej, dzięki za opinię.

  2. KaMik Reply

   Również rzuciło mi się to kilka razy w oczy. Nie wiedziałem jak to przekazać Bigwig-u, by nie wyjść na marudę. Bloga kupuję w 100%, a wpisy poradnikowe dotyczące sylwetek to mistrzostwo (i SPORO włożonej roboty), doceniam też Twój specyficzny styl, składnie zdań, ale zdarza ci się „popłynąć” i zagubić sens- wydaje mi się że wystarczyło by dać komuś do przejrzenia wpis przed publikacją, z doświadczenia wiem że swojego „babola” nie zawsze można dostrzec. Pozdrawiam i Gratuluję czekając na więcej 😀

   1. The-Bigwig Post author Reply

    Nie ma sprawy, możesz przekazywać, ja się nie obrażam 😉 Wielkie dzięki za pozytywne słowa, to budujące! Moja narzeczona czasami wprost nie ma nerwów do czytania moich wpisów. Może sam zacznę zwracać baczną uwagę na finalne „testy”.

 7. Marek Reply

  1. Hej 🙂 Chcialbym Ci powiedziec, ze czytam Twojego bloga już od jakiegos czasu, no i szczerze muszę Ci przyznac, ze naprawdę swietnie piszesz, sam chcialbym mieć choc po czesci tak wielki talent, jaki to talent niezaprzeczalnie posiadasz Ty 🙂 No nic, dobrze, ze chociaz mogę z tym Twoim talentem choc troszkę po obcowac za posrednictwem tego bloga 🙂

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Dzięki wielkie! Opinie co do mojego stylu pisania są dość różnorakie, ale Twoja tak pozytywna wyróżnia się zdecydowanie 🙂 dzięki.

 8. . Reply

  Wielkie dzięki za jak zwykle niezwykle wartościowy wpis. Na początku pomyślałem: o rany, jaki długi, pewnie nie dobrnę do końca. Ale gdzie tam…pochłonąłem całość od początku do końca w krótką chwilę! Zgadzam się z Tobą w 100%, że część osób na hasło „slim” od razu przed oczami ma coś w stylu męskich legginsów 😉 To jest to, o czym wspominasz – nie do końca zdajemy sobie sprawę z różnicy pomiędzy ciuchami „slim” i „skinny”. Osobiście sam swego czasu borykałem się z problemem zbyt luźnych koszul, na szczęście potem producenci masowo zaczęli produkować koszule typu slim fit. Pozdrawiam i zapraszam również do mnie (na tapetę wziąłem fasony koszul) 🙂

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Haha, cieszę się bardzo, że jednak dałeś radę z całym wpisem. Szczerze Ci powiem, że przy pisaniu wpisów zazwyczaj dość długo zastanawiam się nad jego przedstawieniem, żeby nawet ludzie średnio zainteresowani tematem przeczytali go z chęcią. Przykładam dużą uwagę do sposobu prezentacji wartości merytorycznej i cieszę się, że to działa. Dzięki za komentarz!

 9. Damian Reply

  Witaj,

  Ja mam dość nietypową budowę ciała.Mam 181 cm wzrostu i do tego mam bardzo szerokie barki i plecy ( genetyka i sporo siłowni zrobiło swoje).
  Mam również bardzo umięśnione uda (nie grube lecz umieśnione bo gdy napnę widać doskonale mieśnie dwugłowe) tutaj z kolei duży wpływa ma to, że ćwiczę nogi na siłowni i gram w piłkę już ponad 10 lat.
  Największym mankamentem i tym co Mnie irytuje jest to, że mam bardzo szeroko rozstawione kości biodrowe.

  Do czego zmierzam…

  Chodzi o to, że ciężko Mi dopasować spodnie bo albo są w udach zbyt ciasne albo nie mogę ich wcisnąć na tyłek ze względu na szerokość bioder…

  Problem mam również z górą ponieważ szerokością odpowiadam rozmiarom dla osób nawet do 190 cm więc kiedy przymierzam koszulę do 180 cm to po prostu ta koszula jest ciasna, koszula znów dla 190 cm jest dopasowana w barkach ale za długie ma rękawy..
  O garniturze już nie wspominam bo to jest makabra.

  Jakieś rady ?

  Mam kilka fotografi mojej sylwetki na insta: https://instagram.com/Bandit17_l

  Może to jakoś pomoże.

  Jestem już poirytowany tym wszystkim.

 10. gsghf Reply

  Moda głównie da lubiących wyglądać jak strachy na wróble w rurkach z chudymi nogami. Faceci tak ubrani wyglądają jak jakieś pajace na drucie. Nie promujcie głupiej mody na suche i patykowate nogi u facetów i gołej stopy w butach, w których przez to tworzy się grzybica.

 11. Pająk Reply

  Witam. Mam pytanie. Jak ma się ubrać szczupły, wysoki z długimi kończynami i krótką szyją ? Dziękuje za ewentualną pomoc. Pozdrwiam

 12. Nxbx Reply

  Jestem dość nie wysoki 174 i ogólnie ubieram się na sportowo, mimo średniej postury dopasowane ubrania wyglądają u mnie fatalnie wielokrotnie potwierdzone przez nie jedną kobietę… A ubrania na luzie troszkę luźna bluza etc wygląda się o wiele lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *