Trampki do spodni w kant – Poradnik

Casualism Blog Moda Męska – Trampki do spodni w kant

Wszyscy wiemy, że co roku całe rzesze młodych mężczyzn muszą wbić swoje ciała w garnitur. Czy to garnitur na studniówkę, czy na okazyjne spotkania, czy też na rozpoczęcia i inauguracje. Większość z nich na samą myśl o ubraniu garnituru poczuje odrazę i niechęć, od czego krótka droga do stałego urazu względem tej części garderoby. Duża ilość chłopaków rozejrzy się więc za czymś, co „spersonalizuje” ich wygląd i nie będzie powodowało ich zatopienia w tłumie. Ostatni rok to wysyp stylizacji garniturów, czy też spodni eleganckich z butami sportowymi. Oczywiście tego trendu pokonać się nie da jakimkolwiek siłami, warto więc wejść w nurt i dać się mu ponieść. Zdecydowałem więc, że stworzę poradnik na ten temat, bo jeśli już chcecie się Panowie „upersonalizować” swoją elegancką skądinąd stylizację, to zróbcie to z głową!

gq.com, lesfreresjoachim.com

gq.com, lesfreresjoachim.com

Po co nosić trampki do garnituru?

Każdy z nas ma pewien poziom akceptacji negatywnych aspektów w naszym życiu. Akceptujemy niejednokrotnie słabe oceny, akceptujemy rozstanie z dziewczyną, czy też akceptujemy niski wzrost bądź też dużą, chorobliwą otyłość. Jednak często ubiór stanowi najwyższy poziom niechęci dla młodych mężczyzn, o ironio. Ubiór bardzo łatwo zmienić przez przebranie się, za jego brak nikt nas w Wiśle nie utopi. Innymi słowy – garnitur jest rzeczą zbyt „błahą” żeby zwracać na niego uwagę, a by poprawić swój byt wystarczy założyć coś innego. Założenie garnituru to niejako przymus na równi z podejściem do tablicy i próbą rozwiązania zadania, które powoduje w nas chęć rzucenia wszystkim o ścianę i wyjścia z sali. Gdyby nauczyciel powiedział wtedy słowa „rzuć wszystkim o ścianę, to zapomnimy o sprawie„, to wszyscy, dosłownie wszyscy nie potrafiący rozwiązać tego zadania zapewne by prośbę nauczyciela spełnili. Idealna analogia do garnituru.

Pinterest.com. Tumblr.com

Pinterest.com. Tumblr.com

Gdy zaś garnitur staje się realnym przymusem i jest wprost wymagany, a jego brak równa się z wyśmianiem czy wręcz nieprzychylną oceną nas jako uczniów – to w grę zaczynają wchodzić inne odczucia. Stajemy się niewolnikami garnituru i poszukujemy możliwości na uzyskanie przyjemności z jego użytkowania. Najczęściej widzimy więc rozpięte guziki pod szyją w koszuli mimo założonego krawatu. Widzimy śledzie zawiązane wokół szyi, które dają namiastkę „młodzieżowego” sznytu, a na stopach…New Balance lub Converse. Pogadajmy o tym trendzie, bo na pewno o nim nie zapomnimy!

Trampki do garnituru lub spodni w kant

Będzie krótko, ale treściwie. Trampki są butami skrajnie, ale to skrajnie różnymi od butów garniturowych i stoją w absolutnej opozycji względem formalności. Garnitury są w pełni eleganckie i są na skali (aktualnej skali) formalności praktycznie najwyżej. Trampki odwrotnie – to rzecz w typie skrajnego casualu. Jak to połączyć?

Kanye West w sesji na swoją płytę. Prócz zbyt długich i nieco zbyt szerokich spodni całość wygląda fajnie! Tumlr.com - tutaj również jest dobrze.

#1 Kanye West w sesji na swoją płytę. Prócz zbyt długich i nieco zbyt szerokich spodni całość wygląda fajnie! #2 Tumlr.com – tutaj również jest dobrze.

Garnitur musi być bardzo mocno dopasowany do naszej sylwetki, ot typowy i na czasie slim fit z przykrótką marynarką jak na standardy ponadczasowej elegancji. Trampki wyglądają paskudnie gdy połączone są z szerokimi fasonami garniturów, musimy tego uniknąć. Musimy także baczną uwagę zwrócić na długość nogawek, które w przypadku łączenia spodni w kant z trampkami powinny być krótsze niż zazwyczaj. Materiał garnituru musi być absolutnie matowy, bez jakiegokolwiek najmniejszego, choćby bardzo subtelnego i mimo wszystko pięknego połysku wywołanego przez dodatek jedwabiu. Nie może być to materiał z jasnym prążkiem (chyba, że bardzo delikatnym), bo takowy odczuwany jest przez otoczenie bardzo elegancko i nie będzie spisywał się dobrze przy zestawieniu z trampkami bądź butami sportowymi, za to krata – wprost przeciwnie. Krata jest wzorem skrajnie swobodnym i będzie dobrze komponowała się ze sportowymi butami. A kolor garnituru? Zdecydowanie odrzucamy na samym wstępie czernie i bardzo głębokie granaty. Mimo, iż bardzo ciemny granat (navy) jest kolorem pięknym, to tworzy zbyt dużą aurę elegancji, czego przy sportowych butach chcemy uniknąć. Idźmy w jaśniejsze granaty, ale nie przesadzajmy z ich intensywnością.

Spodnie w kant i trampki – Jakie buty?

Ta sprawa jest już zdecydowanie najcięższa do rozgryzienia bo wybór butów na rynku jest przeogromny i ciężko ogarnąć więcej niż kilka modeli lub typowych na świecie fasonów. Weźmy więc pod uwagę wyłącznie ogólniki, które możemy dopasować pod każdy model obuwia.

Zacznijmy od materiału obuwia. Nie może to być materiał w typie ortalionowym jak w rzeczonych New Balance. Niestety, buty te musimy odrzucić gdyż nie komponują się ze spodniami w kant lub tym bardziej z garniturem. Wiem też jednocześnie, że wielu z Was czekało na „dopuszczenie” do ich użytkowania przeze mnie, ale mimo wszystko nie jestem w stanie tolerować takiego gwałcenia zasad estetyki. Te buty po prostu nie pasują. Jak garnitur do Kamaza. Nie i już. Świetnie z garniturem i spodniami w kant komponują się buty z gładkiej skóry, która jest na swój sposób materiałem eleganckim i podnoszącym formalność obuwia. Użycie butów z materiału (canvas) jest trudniejsze, bo buty takowe są zdecydowanie bardziej casualowe i pasują jedynie do skrajnie letnich stylizacji gdzie ich użycie nie będzie wyglądało na „hard-try„.

Kolor butów to sprawa, która również jest bardzo ważna i wymaga sporego zainteresowania. Otóż najbardziej dopuszczalnymi kolorami są oczywiście biel oraz brąz. Czerń jest kolorem zbyt eleganckim jak na obuwie w tak totalnie swobodnej formie, możemy więc go spokojnie uniknąć dając pole bieli czy granatowi.

Forma butów musi, ale to absolutnie musi być jak najprostsza, bez dosłownie jakichkolwiek zbędnych udziwnień i bez znamion znaku towarowego, bądź z jak najmniejszym i w stosunkowo niewidocznym miejscu. Podeszwa nie ma prawa być cienka jak w butach do halówki, powinna być po prostu średniej grubości. Buty powinny być pozbawione zamków i kontrastowych elementów.

gq.com - osobiście nienawidzę tego połączenia.

gq.com – osobiście nienawidzę tego połączenia.

Połączenie tych spraw skutkuje praktycznie zawsze świetnym zestawem, który warto stworzyć we własnym zakresie. Warto się pobawić, warto stworzyć sobie w głowie pewne wizualizacje, które pomogą w ocenie tego procederu jako sensowny, bądź skrajnie bezsensowny. Ja osobiście jako właściciel Casualism dobrze oceniam noszenie białych bądź brązowych butów ze skóry do wąskich nogawek spodni w kant ze swobodnego materiału. Często takie zestawienie wygląda lepiej niż gdyby założyć do niego analogicznie buty eleganckie. Jakie jest Wasze zdanie?

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Blog

Trampki do spodni w kant – Poradnik
4.78 z 40 ocen