Woskowane jeansy?

Woskowane jeansy – Casualism Blog Moda Męska

Dzisiaj na ruszt wrzucamy spodnie, które swoim „gorącem” rozpalają zarówno zagorzałych fanów, jak i zapalonych przeciwników – aż do czerwoności. Woskowane jeansy to spodnie od wielu lat uwielbiane przez płeć przeciwną. Designerzy mający pewne korzenie w ubraniach motocyklowych jak Belstaff, czy Balmain – wprowadzili kilka lat temu takie spodnie, ale dla mężczyzn. Skupmy się na poradnikowym wpisie, który właśnie ten temat poruszy od męskiej strony.

mrporter.com

mrporter.com

Jak powstały?

Powstanie spodni, a właściwie ich woskowego pokrycia tego typu służyło wyłącznie przesłankom praktycznym. Lata temu gdy niedostepne były tkaniny techniczne w użytku codziennym, do zabezpieczenia tkanin przed trudnymi warunkami służył wosk w nią wcierany. Po dziś dzień patent ten towarzyszy firmom takim jak Barbour czy Belstaff, których to olejaki znane są ze swojej jakości i odporności na trudne warunki na całym świecie. Nacieranie woskiem spodni służyło głównie motocyklistom. Przy złej pogodzie, szczególnie tej deszczowej, nogi motocyklistów były stale narażone na krople deszczu i późniejszy efekt zmoczonych spodni. Wosk temu zaradzał – spodnie stawały się całkowicie wodoodporne i serwisując je przez kolejne „woskowania” – służyły użytkownikowi przez dekady.

mrporter.com

mrporter.com

asos.com

asos.com

Jakie są teraz?

Ale dzisiaj czasy się zmieniły i rzeczy kiedyś typowo użytkowe weszły do mody codziennej. Lecz z jedną różnicą. Właściwie nie spotykamy już rozwiązań, które opisałem powyżej. W zamian spotykamy wyłącznie rozwiązania, które dają namiastkę legendy – spodnie „opryskiwane” są specjalną farbą z połyskiem. Daje to oczywiście bardzo podobne wrażenia wizualne co oryginalnie używany wosk, ale nie jest to rozwiązanie stricte „legendarne”. Oczywiście zarówno wosk jak i użyty do nowoczesnych produkcji lakier/farba nie przepuszczają zbyt dobrze powietrza i nie gwarantują wymiany cieplnej. Z tego względu użytkowanie takich spodni może dla niektórych ludzi być nieco kłopotliwe.

asos.com

asos.com

ssense.com

ssense.com

Jakie powinny być takie spodnie?

Najlepiej by były zdecydowanie jak najwęższe. Szersze nogawki w tym stylu wyglądają niesamowicie źle, nie pozostawiając złudzeń o niedopasowaniu. Dobrze by nie miały nadmiaru przedziwnych przeszyć i innych odstępstw od „cichej” reguły. Najlepszym wzorem do naśladowania są po prostu proste spodnie, bez dziur i nadruków. Ciekawym odstępstwem od najlepszej dla oka reguł są spodnie Balmain (powyżej z prawej) oraz Belstaff (poniżej) i ich typowe rozwiązania, jak ciekawie rozplanowany rozporek, czy wzmocnienia na kolanach. Ale te modele zostawmy ludziom bardziej zainteresowanym w stylu streetwear niż my, to spodnie dla wąskiej grupki ludzi odważnych i ze swoim, niewymuszonym i stałym stylem.

mrporter.com

mrporter.com

Jak i do czego je nosić?

Najlepiej byśmy spodnie tego typu parowali z rzeczami bardzo basicowymi, pozbawionymi rozwiązań mocno rzucających się w oczy. Do czego więc najlepiej? Do bluz, najlepiej nierozpinanych, wkładanych przez głowę bez jakichkolwiek, dużych nadruków. Do koszulek t-shirt – z zastrzeżeniem identycznym jak w przykładzie bluz. Pięknie te spodnie wyglądają przy zestawieniu z białym, szarym czy czarnym, prostym modelem. Wbrew wszelkiej logice nie musimy zbytnio zwracać uwagi na mocne dopasowanie górnego okrycia. Fakt jest taki, że te spodnie przy użyciu nieco zbyt dużej koszulki – mogą dodać do naszego stylu dużo street-factor i jak ktoś takiego wyglądu poszukuje to spodnie woskowane są świetnym wyborem. Woskowane jeansy bardzo dobrze prezentują się przy płaszczach. Przy białych, bardzo minimalistycznych butach również. Właściwie pasują do większej ilości rzeczy niż może się początkowo wydawać i raczej nie istnieje szansa bym je wszystkie wymienił.

42078M021008_4

ssense.com

 

Do czego NIE nosić?

Do wszystkiego czego nie ocenimy mianem streetwear, czy też ulicznym stylem casual. Nie pasują absolutnie do marynarek, do eleganckich koszul. Po prostu – pasują tylko wtedy, kiedy nasza opinia o zestawie nie zawiera słów typu: smart, formal etc.

 

A oto kilka moich kompozycji

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

 

Tematy powiązane:

Czarne spodnie – DUŻY ALBUM

Szare ubrania – PORADNIK

Czerń w szafie – Czarne ubrania i inspiracje

Kanye West – Styl Hip Hop na okładce GQ

 The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Casual

Woskowane jeansy?
5 z 1 ocen

    ADD YOUR COMMENT