Wysypka – alergia, która może ją powodować

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować, że pojawi się wysypka – alergia skórna to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Nie zawsze łatwo jest znaleźć przyczynę tego zjawiska, a jest to niestety kluczowe, jeśli chcemy uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Zmiany na twarzy i ciele może powodować m.in. uczulenie na słońce, alergia na składnik w pożywieniu czy kontakt z substancją zawartą w kosmetykach. Co najczęściej uczula?

Wpis sponsorowany

Skąd bierze się wysypka?

Wysypka skórna zazwyczaj wiąże się z ogromnym dyskomfortem. W wielu przypadkach towarzyszy jej uporczywy świąd, a skóra jest zaczerwieniona i pokryta krostkami, które mogą boleć przy najlżejszym dotyku. Z reguły wysypka pojawia się już po kilku godzinach od bezpośredniego kontaktu z czynnikiem drażniącym. Może obejmować różne partie ciała, w zależności od tego, jaka substancja wywołała reakcję alergiczną.

Wśród najczęstszych powodów występowania wysypki wymienia się:

uczulenie na słońce – chociaż słońce wpływa na syntezę witaminy D w naszym organizmie i może mieć pozytywne oddziaływanie na nasze samopoczucie, to równocześnie może stanowić poważne zagrożenie dla naszej skóry. Nadwrażliwość na promieniowanie UV jest nazywana właśnie uczuleniem na słońce, które sprawia, że nawet po krótkotrwałej kąpieli słonecznej może pojawić się wysypka. Alergia ustępuje samoistnie po maksymalnie 2 tygodniach;
• niektóre pokarmy – zazwyczaj reakcję alergiczną powodują: krowie mleko, zboża, owoce morza, niektóre owoce, a także te produkty, które zawierają znaczne ilości sztucznych konserwantów oraz barwników. Wysypka może się pojawić np. na szyi i na twarzy w niedługim czasie po spożyciu posiłku, w którym był zawarty alergen;
• sierść zwierząt lub ukąszenia owadów – kontakt ze zwierzętami również może być przyczyną, dla której pojawia się wysypka. Alergia na sierść kotów czy psów z reguły uniemożliwia posiadanie któregoś z tych czworonogów. Z kolei nadwrażliwość na ugryzienia np. komarów wymaga stosowania silnych preparatów odstraszających;
• składniki kosmetyków lub środków czystości.

Przeczytaj koniecznie ->  Jak wybrać garnitur męski?

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?

Nie bez znaczenia jest umiejscowienie zmian, które pojawiają się na naszej skórze. Jeśli przykładowo jesteśmy uczuleni na substancję zawartą chociażby w proszku do prania, to wysypka będzie zauważalna jedynie na tych częściach ciała, które miały bliską styczność z odzieżą oczyszczoną właśnie przy pomocy tego produktu. Jeśli z kolei wypryski zaczynają obejmować dużą powierzchnię skóry, to niezawodny znak, że alergen był zawarty w czymś, co przyjęliśmy bezpośrednio do organizmu (pokarm, leki).

Wysypka towarzysząca alergii skórnej zazwyczaj przyjmuje postać zaczerwienionych grudek. Często powodują one swędzenie i pieczenie, na dodatek krostki mogą pękać, na skutek czego będzie się z nich wydobywać wydzielina. Skóra pod wpływem reakcji alergicznej może być przesuszona i zacząć się łuszczyć, a nawet pękać. W dotyku bywa twarda, jakby zgrubiała, co jest natychmiast wyczuwalne pod palcami. Warto dokładnie obserwować objawy, ponieważ wysypka może być także wynikiem atopowego zapalenia skóry.

Koniecznie zobacz wpis na temat polecanych wózków dziecięcych w niskiej cenie.

Leczenie wysypki alergicznej

Oczywiście nie jest niczym dziwnym, że pozbycie się wysypki spowodowanej alergią wymaga unikanie czynnika drażniącego. Jeśli jest to uczulenie na słońce, należy ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV i stosować kremy z wysokim filtrem, jeśli natomiast zmiany skórne są efektem pożywienia – warto z rozwagą przygotowywać posiłki. Problematyczny może być jednak fakt, że często nie wiemy, jaki składnik nas uczula. Może to być trudne do wskazania, szczególnie gdy wprowadziliśmy do rutyny pielęgnacyjnej nowe kosmetyki, w związku z czym którykolwiek z nich może być sprawcą powstających grudek.

W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie testy pozwalające na wyodrębnienie konkretnego alergenu. Dodatkowo możemy otrzymać leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy, które pozwolą na wyciszenie symptomów. Ponadto powinniśmy pamiętać o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry pokrytej wysypką, by przyspieszyć proces regeneracji naskórka.

Przeczytaj koniecznie ->  Marzysz o domowym akwarium? Sprawdź, co powinieneś przygotować!

Koniecznie zapoznaj się także z zagadnieniem kompleksowej pielęgnacji twarzy.

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *