Nowe życie ciuchów – Wybielanie ubrań, jak używać wybielacza?

Casualism Blog Moda Męska – Wybielanie ubrań, jak używać wybielacza?

Ten wpis rozpoczyna pewien okres w życiu Casualism, mianowicie po sukcesie ostatnich wpisów poradnikowych rozłożonych na poszczególne kwestie powstanie nowy – ratowanie garderoby i dawanie nowego życia już używanym przez nas ubraniom. Czasami warto rozejrzeć się za rozwiązaniami bliskimi nas, bez konieczności wydawania grubej gotówki na zakup nowych ubrań. W tym wpisie poruszę temat wybielania ubrań, czyli tematu dość mocno zapomnianego.

Co to jest wybielacz?

Wybielacz, czyli maksymalnie chemiczny wyrób, który w sklepie znaleźć bardzo łatwo może ratować nas przed wyrzuceniem pieniędzy zarówno na zakup nowej rzeczy, jak i rozpali w nas duszę artystyczną 😉 Wybielacz śmierdzi i drażni zarówno oczy jak i drogi oddechowe więc polecam albo stosowanie bardzo szczelnych masek uniemożliwiających nam oddychanie tą substancją albo wybielanie danej rzeczy na dworze.

Wybielacz Ace. Kto z nas nie zna tego wyrobu?

Wybielacz Ace. Kto z nas nie zna tego wyrobu?

2

SWETER / PŁASZCZ / KOSZULA / SPODNIE / BUTY – Do tego zestawu również pasowałaby koszula lekko zmieniona wybielaczem, nie uważacie?

Jak stosować wybielacz?

Możliwości stosowania wybielacza jest tyle, ile ludzi na naszym świecie. Warto jednakże wyodrębnić kilka możliwości spotykanych najczęściej i równie często wykonywanych.

wheretogetit.com - Ładne, płynne przejście w technice dip-dye.

wheretogetit.com – Ładne, płynne przejście w technice dip-dye.

Najczęściej wrzucamy całą rzecz do wybielacza osiągając tym samym całościowy efekt jej wybielenia. Oczywistym następstwem tej czynności jest jaśniejszy materiał na całej powierzchni co pozwala osiągnąć różnego typu efekty końcowe. Możemy więc uratować naszą rzecz likwidując zabarwienia wynikłe ze złego prania, możemy rozjaśnić nieco rzecz, której wygląd nam nie odpowiadał w oryginalnym stanie.  Porada: ważne jest to, by rzecz wybielać nie uciśniętą i pozginaną, co pozwoli nam uniknąć efektu jaśniejszych lub ciemniejszych przebarwień niweczących nasze starania. Warto zadbać o to, by wybielacz nie był nadmiernie rozcieńczony z wodą, co pozwoli właściwie tylko uniknąć nadmiernej ekspozycji tkaniny na tę mieszankę i da efekt szybciej.

pinterest.com - Ostra linia wybielacza. Prawdopodobnie osoba, która wykonywała to diy zamoczyła i pozostawiła na parę godzin koszulę w wybielaczu.

pinterest.com – Ostra linia wybielacza. Prawdopodobnie osoba, która wykonywała to diy zamoczyła i pozostawiła na parę godzin koszulę w wybielaczu.

Wybielanie w formie tie-die to, jak sama nazwa wskazuje, „owijanie” rzeczy, którą chcemy wybielić linką by uzyskać na niej wzory nie do uzyskania w inny sposób. To forma wybielania, której osobiście nigdy nie zastosuję i nie podobają mi się tworzone przez nią efekty bo nazbyt mocno przypominają mi czasy hipisowskie 😉

pinterest.com - Efekt wybielacza na czerni. Nie wiem na ile jest to prawdą, ale czytałem kiedyś, że producentom nie opłaca się stosować pigmentu "naprawdę czarnego", w miejsce którego używają więc mocno skondensowanej czerwieni lub granatu.

pinterest.com – Efekt wybielacza na czerni. Nie wiem na ile jest to prawdą, ale czytałem kiedyś, że producentom nie opłaca się stosować pigmentu „naprawdę czarnego”, w miejsce którego używają więc mocno skondensowanej czerwieni lub granatu.

Zaś forma dip-dye, również jak sama nazwa wskazuje, oznacza „maczanie” części danej rzeczy i tworzenie na niej przebarwień. W postaci przykładowo gradientów u dołu lub ostrej, oddzielającej linii wybielonej części do tej nietkniętej. To efekt niezwykle ciekawy, z którego chętnie korzystają nawet czołowi projektanci ze światowych półek. By osiągnąć efekt tonalnego przejścia między częścią wybarwioną, a naturalną ludzie stosują kilka technik, od maczania danej rzeczy w różnych odstępach czasowych, aż do stosowania aerozolu wypełnionego wybielaczem.

etsy.com - Piękne, idealne wręcz wykonanie techniki dip-dye. Vez jakichkolwiek odcięć, bardzo płynne przejście.

etsy.com – Piękne, idealne wręcz wykonanie techniki dip-dye, bez jakichkolwiek odcięć, bardzo płynne przejście. Techniki wykonania, jak już wspomniałem, są różne.

Oto moje dwie próby:

Przed. Z lewej oraz prawej strony mamy lekko zafarbowane na niebiesko koszulki, które omyłkowo wrzuciłem do pralki z rzeczami w tym właśnie kolorze. W środku nieużywane przeze mnie jeansy, które ze względu na typ zabarwienia "acid-wash" nie uderzyły w mój gust. Mimo zakupu ;)

PRZED –  Z lewej oraz prawej strony mamy lekko zafarbowane na niebiesko koszulki, które omyłkowo wrzuciłem do pralki z rzeczami w tym właśnie kolorze. W środku nieużywane przeze mnie jeansy, które ze względu na typ zabarwienia „acid-wash” nie uderzyły w mój gust. Mimo zakupu 😉

PO - jak widzicie koszulki straciły niebieskie barwy, a jeansy rozjaśniły się na jasny błękit dając im szansę na aklimatyzację w mojej garderobie :)

PO – jak widzicie koszulki straciły niebieskie barwy, a jeansy rozjaśniły się na jasny błękit dając im szansę na aklimatyzację w mojej garderobie 🙂

 

PRZED - Ta kurtka jeansowa leżała w mojej szafie dobry rok i nie potrafiłem jej dobrze zestawić. Wręcz nie próbowałem. Miała niebieski, niezbyt ciekawy dla mnie kolor oraz przetarcia do białości, które były gwoździem do jej trumny. Nie użyłem jej ani razu.

PRZED – Ta kurtka jeansowa leżała w mojej szafie dobry rok i nie potrafiłem jej dobrze zestawić. Wręcz nie próbowałem. Miała niebieski, niezbyt ciekawy dla mnie kolor oraz przetarcia do białości, które były gwoździem do jej trumny. Nie użyłem jej ani razu.

PO - jak widzicie kurtka całkowicie zmieniła swój kolor na biel zabarwioną błękitem. Istnieje szansa, że ten kolor zaaklimatyzuje się w mojej garderobie, aczkolwiek efekt nie wyszedł dokładnie taki jakiego oczekiwałem.

PO – jak widzicie kurtka całkowicie zmieniła swój kolor na biel zabarwioną błękitem. Istnieje szansa, że ten kolor zaaklimatyzuje się w mojej garderobie, aczkolwiek efekt nie wyszedł dokładnie taki jakiego oczekiwałem.

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Męska Moda Blog

Przeczytaj koniecznie ->  Elegancka kurtka skórzana
Nowe życie ciuchów – Wybielanie ubrań, jak używać wybielacza?
5 z 15 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

4 Comments

  1. Marcin Reply

    od dawna mi taki pomysł po głowie chodził ale bałem się że sobie mogę jednak rzeczy zniszczyć jak mi nie wyjdzie i dopiero potem mnie olśniło że faktycznie można coś w szmateksie kupić i na tym zrobić mniej inwazyjne jednak próby, tym bardziej że ostatnio na przepisnaszycie czytałem właśnie bardzo fajny poradnik o tym jak takie spodnie wybielane sobie zrobić więc muszę dopaść jakieś jeansy dorwać i przetestować co uda mi się zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *