Typ sylwetki a ubrania

Casualism Blog o Modzie Męskiej – Typ sylwetki a ubrania

Co stoi na pierwszym miejscu w hierarchii oceny ubioru danej osoby? Zdecydowanie moim zdaniem jest to dopasowanie ubrań do sylwetki. Miejsca zajmowane przez ubrania, kolory czy faktury – to miejsca mniej znaczące i w perspektywie ubioru minimalistycznego wręcz marginalne. Dzisiaj zajmiemy się dopasowaniem, likwidacją problemów naszych ciał i wyciąganiem maksimum z naszych zalet.

Wpisy dotyczące każdego rodzaju sylwetki będą rozdzielone, przysłuży się to każdemu z nas. Mam zamiar stworzyć potężną encyklopedię sylwetek męskich i problemów. Zapraszam na wstęp, w którym pokrótce opiszę znane mi rodzaje sylwetek, czy też trapiące wielu mężczyzn problemy. Wpisy będę starał się robić pełne, wyczerpujące i takie, które rozwieją mnóstwo niepewności i w każdym z osobna poruszę temat jednego rodzaju sylwetki. Teraz wstęp.

tumblr_m6wxt9OLrS1r8h5cjo1_1280

Męska sylwetka, tak jak i damska – to obiekt zarówno westchnień, jak i odrazy. To część ciała, która w oczy rzuca się pierwsza, nawet przed moim zdaniem wynoszoną na piedestał przez większość twarzą. To ją płeć przeciwna zauważy już z daleka oceniając nas jako samców godnych zainteresowania, czy też odrzuci jako słabych. To na ciało i wzrost zwróci uwagę inny mężczyzna oceniający nas albo jako hipotetyczne zagrożenie, albo nisko usytuowanego przeciwnika niegodnego dłuższego obadania wzrokiem. Ocena sylwetek jest oceną niezależną od nas, to zakodowane w genach działanie, które pozwalało dobierać się w pary osobnikom o dobrym genotypie tworząc silne, zdrowe potomstwo, a to pozwalało naszemu gatunkowi przetrwać. Identycznie jest w świecie zwierząt, gdzie silne osobniki otaczają się wianuszkiem samic, a osobnicy słabi stają na uboczu, a ich geny mogą dosłownie zginąć. Pamiętajmy także, że gust potrafi przyćmić typową ocenę sylwetki. Moda, kanon aktualnego piękna, wszystko to potrafi bardzo skutecznie zniweczyć plan natury.

Przeczytaj koniecznie ->  Trendy w koszulach na wiosnę

 


 

Co w sylwetce jest ważne?

488691_mrp_ou_xl

– Proporcje

Sylwetka bez rozdziału na płcie najbardziej atrakcyjna dla większości ludzi jest wtedy, gdy cechuje się nienagannymi proporcjami zarówno konkretnych części ciała jak i korelacji miedzy wzrostem a wagą. Nadmierne umięśnienie, brak wcięcia w talii w przypadku kobiet czy też zbyt długie ręce u obu płci – to przykładowe odstępstwa od reguły, które zaniżają ocenę nosiciela przez otoczenie (podświadomie, pamiętajmy!). Są co prawda również i gusty, które zależnie od upodobań mogą kierować duże uwielbienie w kierunku nadmiernego umięśnienia czy przesadnie wysokiego/niskiego wzrostu i nie ma żadnych podstaw by te gusty w jakikolwiek sposób ganić. Konkretne typy budowy – już w następnych wpisach.

bodytypes

 – Budowa ciała

W naturze rozróżniamy głównie trzy typy sylwetki (choć istnieją źródła mówiące o wielokrotności tej liczby), jest to typ endomorficzny, ektomorficzny i mezomorficzny. Wszystkie te typy różnią się od siebie diametralnie i rzutują zarówno na budowanie sylwetki podczas wizyt na siłowni, jak i w naszym zwykłym życiu. Wtedy różnice uwidaczniają się w zdecydowanie większy sposób niż przy braku jakichkolwiek aktywności fizycznych. Od tych typów zależą nasze skłonności do otyłości, do trudnego budowania masy mięśniowej, czy też do zyskiwania jakiejkolwiek masy w ogóle. To ściąga dla nas, ludzi którzy lubią wszystko zwalać na naturę ; )

Leonardo_da_Vinci-_Vitruvian_Man

– Wytrenowanie

Skądinąd punkt ten jest bezpośrednio skorelowany z powyższym – bo trening na siłowni czy też lekki fitness w przypadku płci pięknej uwydatnią pozytywne cechy ciał naszej płci, likwidując te, które zbytnio atrakcyjne nie są. Męski brzuszek, który w obwodzie wskazuje więcej niż klatka piersiowa to duży plaskacz dla męskiego ego i duży cios dla płci przeciwnej. Jak to zmienić? Ćwicząc. Nie ma nie mogę, jest nie chcę.

Nie goni nas czas, nie musimy walczyć z nim próbując za wszelką cenę osiągając niesamowicie szybkie efekty. Ważne jest to, by nasze ciało doznało dosłownie czegokolwiek, czegokolwiek co może w dłuższej perspektywie czasu przysłużyć się naszej budowie. Pół godziny, piętnaście minut czy godzina – wszystko pozytywnie wpłynie na nas, na nasze sylwetki i zdrowie. Organizm przystosowany jest do aktywności fizycznych, które zlikwidowane w tych czasach dają się we znaki wywołując negatywne efekty od wyglądu fizycznego, aż do podupadającego wraz z wiekiem zdrowia. Nie warto szukać wymówek, nie warto zastanawiać się nadmiernie nad sensownością, trzeba po prostu zawalczyć.

Przeczytaj koniecznie ->  Koszulka pod koszulę?

Laocoon_Pio-Clementino_Inv1059-1064-1067

Pamiętajmy też, że idealnie dopasowane ubranie nie zawsze będzie wyglądało na nas tak, jak wygląda na prezentujących je modelach. Zwykle będzie o wiele, wręcz nieporównywalnie gorzej. Modele walczą całe życie osiągając proporcje idealne dla projektantów ubrań, ich budowa nie każdemu musi się podobać, ale to dla budowy idealnej szyją największe, najlepsze koncerny z ekskluzywną odzieżą. Oczywiście każdy z nas ma wybór i cieszę się niezmiernie, gdy słyszę, że ktoś dosłownie uwielbia swoje ciało akceptując wszelkie braki, ale z moich obserwacji wynika, że takich osób jest dosłownie parę procent. Pamiętajmy – nie od razu mordujemy się na siłowni. Podejmijmy jakąkolwiek aktywność fizyczną, co opłaci nam się zarówno w czasie najbliższym, jak i w czasie od nas bardzo odległym, chyba że nasz gust wskazuje i mówi coś zupełnie odwrotnego.

1eIO2_ON_0411.1366x2048oqde1

 

W następnym wpisie poruszę bardzo dokładnie jeden rodzaj sylwetki. Jak się przy niej ubrać, co nosić, czego unikać. Będzie ciekawie.

The-Bigwig

Casualism – Blog o Modzie Męskiej

Typ sylwetki a ubrania
4.8 z 8 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

6 Comments

 1. Jakub Reply

  Więcej tu siłowni i zachęty do ćwiczeń niż mody i porad dotyczacych ubioru ale czekam co będzie dalej 🙂

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Poniekąd tak, ale pierwszy wpis tylko wprowadzał. Choć faktem, faktem, siłownia to jedna z nielicznych możliwości aż tak zmieniających wygląd sylwetki. Tak jak krawiec/krawcowa czy też własna maszyna w przypadku niedopasowanych ubrań 😉

  2. cyryl Reply

   Gościu bo tak jest właśnie, sam nie cwicze i uwazam ze jednak silownia by mi bardzo pomogla. Ehh jestem leniem.

 2. pablo Reply

  dywagacje nie na temat….co do 1 akapitu, odnośnie samic i wybóru „najlepszego”, owszem prawda jako pierwotne impulsowe działanie ale widziałem ostatnio badania gdzie większość bardzo atrakcyjnych kobiety wybierała przeciętnej urody facetów, nie mięśniaków i łysych na swoich mężów…z racji tego, że dzisiaj taki facet zapeni stabilizację i będzie to pewniejsza opcja jako głowa rodziny niż przystojniak, o którego trzeba się „bać” aby inna go nie uwiodła 🙂 ale fakt, jeśli chodzi o modę to warto dbać o swoje mięśnie…choćby dla siebie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *