Zegarki Atlantic – czy męskie zegarki Atlantic są warte uwagi?

Zegarki Atlantic – czy męskie zegarki Atlantic są warte uwagi? – Casualism Blog Moda Męska

Jako człowiek skrajnie mocno zainteresowany modą uwielbiam poszerzać horyzonty i szukać nowinek, które mogę wprowadzić także do swojego własnego życia. Jeszcze kilka lat temu były to bransoletki. Później – paski do spodni, które dosłownie ubóstwiałem i w pewnym momencie miałem ich kilkanaście w bieżącym użytkowaniu. Teraz jednak moje zainteresowanie widać po…zegarkach, które kiedyś były dla mnie tematem zupełnie zbędnym, niepotrzebnym i pozbawionym sensu. Teraz jest inaczej. Doceniam kunszt ich wykonania, ilość prac projektowych czy wreszcie podejście do stylistyki. Dzisiaj rozłożymy na czynniki pierwsze zegarki Atlantic. Często spotykaną firmę, ale w dalszym ciągu interesującą. Dlaczego? Zobaczcie!

Wpis przy współpracy z firmą Zegarek.net


Zegarki Atlantic – Garść historii

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski AtlanticMimo, iż zegarki Atlantic teraz kojarzą się z sieciowymi jubilerami (dzięki takim sklepom jak Apart) to koniec końców nie taki był ich cel podczas zakładania firmy w 1888 roku. Firma nie powstała z rąk nieznanych przedsiębiorców z równie nieznanych terenów, bo wywodzi się z kolebki nowożytnego zegarmistrzostwa, zatem ze Szwajcarii, a konkretniej z miejscowości Bettlach. Z początku firma legitymowała się skrótem EKB, pochodnej od imienia i nazwiska założyciela oraz miejsca założenia – Eduard Kummer Bettlach. Eduard Kummer dość szybko zmienił nazwę na Atlantic, którą znamy do tej pory i to nie tylko my, a także nasi rodzice. Marka w początkowej fazie istnienia dostarczała swoje mechanizmy do firm Longines i Certina, co też stanowiło dla firmy sposób na szybki rozwój, a w 1932 wydała swój pierwszy zegarek, który wyznaczył trendy w jednej, lecz jakże ważnej technice – wodoszczelności. Kto z nas wyobraża sobie życie bez tego dodatku? Marka zyskała rozgłos, szybko ilość pracowników zwiększyła się do ponad 700 osób.

Oczywiście to nie jedyny wynalazek spod znaku Atlantic, bo dwadzieścia lat później firma opatentowała nową funkcjonalność koronki, którą znamy do tej pory. Mowa o przestawianiu datownika. Przed wynalazkiem firmy Atlantic, zmiany dat były czasochłonne i narażały mechanizmy na zużycie, do przestawienie wymagało bowiem pełnego ruchu obrotowego wskazówek godzinowych. Osobiście ze względu na powszechność marki nie sądziłem, że ma tak duży wkład w znane nam zegarmistrzostwo.


Zegarki Atlantic – kolekcje szczególnie warte uwagi

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Najstarszą i najbardziej znaną kolekcją zegarków Atlantic jest z pewnością seria Atlantic Worldmaster. Znajdziemy w niej iście klasyczne modele, pełne życia i przeszłości, dlatego sprawdzą się głównie u pewnych siebie chłopaków czy mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy je „uniosą”. Zegarki męskie Atlantic z serii Worldmaster są dość ciężkie – stylistycznie i fizycznie – dlatego mogą przytłaczać chudziutkie, chłopięce nadgarstki. Modele są w większości wodoszczelne (przeważnie do 50 m) i posiadają 2-letnią gwarancję producenta. Znajdziemy w nich zarówno mechanizmy automatyczne, jak i kwarcowe. Oba rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem, automaty ze względu na mechaniczną „duszę” zegarka, a kwarcowe ze względu na zerową obsługę. Szafirowe szkła oceniane na poziom 9 w 10-punktowej skali Mohsa oprą się większości zarysowań, lecz przy tak dużej twardości nie są zbyt trwałe na upadki. Które oczywiście występują znacznie rzadziej, dlatego szafir jest idealną pokrywą tarczy zegarka.


zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Nowoczesne zegarki Atlantic potrafią także przybierać bardzo ciekawe formy. Mowa o serii Atlantic Mariner, która ewidentnie nawiązuje stylistyką do klasycznych nurków, kiedyś używanych wyłącznie w głębi oceanu. Zegarki Atlantic z tej linii można zestawić ze skórzanymi paskami lub klasycznymi bransoletami, a ich cechą charakterystyczną jest dwukolorowy bezel w niektórych wariantach kolorystycznych. Ciekawostką jest funkcja Neobrite, która świadczy o podejściu marki do realnego przeznaczenia zegarków w typie diver, jest to bowiem powłoka indeksów świecąca w ciemności, a jej zaletą jest bardzo długi czas iluminacji. Oczywiście półśrodków nie spotkamy także w wodoszczelności. Producent ocenił ją na 200 m, które wystarczają do swobodnego pływania.


zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Firma Atlantic ma bardzo klasyczne, eleganckie wzornictwo, które najlepiej sprawdza się w równie eleganckim otoczeniu. Jednak nie tylko. Produkty z kolekcji Atlantic Seapair stanowią ciekawą linię skierowaną głównie do zakochanych. Znajdziemy w niej modele o identycznej stylistyce, lecz zupełnie różnej kolorystyce i wielkości, dzięki czemu mogą być stosowane przez pary zakochanych. Znakomite, nie?


Dla kogo męskie zegarki Atlantic?

Zegarki Atlantic są dosłownie stworzone dla mężczyzn i potrafią znakomicie uzupełnić większość stylizacji, zestawów i outfitów. To efekt klasycznych kopert i bardzo stonowanych tarcz, które nie wyglądają na „modne”, tylko niezwykle efektowne, klasyczne i zarazem także ponadczasowe. Producent przyłożył mnóstwo uwagi do projektów i tym samym zegarki Atlantic są – i pewnie zawsze będą – dobrym wyborem „dla mas”. Producent nie kryje się z niską ceną większości modeli i tym samym oferuje je w większości jubilerskich sieciówek. Czy to jednak błąd? Absolutnie nie. Atlantic to firma, którą powinni wybierać wszyscy niewymagający klienci poszukujący tradycyjnego zegarka. Warto, aby to właśnie tę firmę wybierali nabywcy błądzący w galeriach handlowych, a nie marki stricte modowe, które mają do zaoferowania jedynie charakterystyczny znaczek na tarczy. Atlantic to marka, która dobrze sobie radzi w swoim przedziale cenowym, lecz przez purystów z pewnością zostaje zepchnięta na dalszy plan i ustępuje miejsca zegarkom Seiko czy Orient (swoją drogą warto obejrzeć ofertę obu tych marek oraz recenzję zegarka Orient). Te firmy są jednak niszowe i z pewnością nie trafią do „typowego zjadacza chleba” i galeryjnego krążownika 😉


Mój zegarek Atlantic testowy – Atlantic Seabreeze

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Przygodę z zegarkami Atlantic warto rozpocząć od modelu klasycznego „garniturowca”. W moim przypadku był to model Atlantic Seabreeze, którego cechą charakterystyczną jest skrajnie stonowany wygląd, cienka koperta i brak jakichkolwiek wodotrysków. Zegarek wygląda tak, jak żywcem wyjęty sprzed półwiecza. To właśnie jego siła i moc, dlatego radzi sobie we wszystkich sytuacjach. Został przewidziany jako klasyka gatunku, ale jednak jego uniwersalność nie ma sobie równych. Można bez problemu zestawić go z klasycznym t-shirtem, jeansami, a nawet spodenkami – oczywiście w ramach rozsądku.

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Ma kwarcowy, trwały mechanizm, do tego szafirowe i nierysujące szkło, no i oczywiście klasyczny datownik na „trzeciej”. Pozytywnego efektu dopełnia stalowa koperta, która gwarantuje 50-metrową wodoszczelność oraz skórzany pasek z tłoczeniem aligatora/krokodyla. Generalnie zegarek cechuje się prostotą, uniwersalnością i niewymuszoną klasyką. Uwielbiam!

A Wy? Jak oceniacie markę zegarków Atlantic?

zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic zegarki męskie Atlantic. zegarki Atlantic, zegarki dla faceta Atlantic, zegarek męski Atlantic

Zegarki Atlantic – czy męskie zegarki Atlantic są warte uwagi? – Casualism Blog Moda Męska

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *