Dad jeans / jasne jeansy męskie – Album i mały Poradnik

Casualism Blog Moda Męska – Dad jeans / jasne jeansy męskie – Album

Uwielbiam jeansy w czarnym kolorze, to zarówno wiecie Wy jak i wiem ja nosząc się w takich praktycznie codziennie. Jednak gdy chcę sobie „coś” odmienić zakładam na nogi również jeansy, ale tym razem w kolorze spranego błękitu, znanego dla nas wszystkich jako stonewash, czy też light wash, ot jasne jeansy męskie. Wraz z nadejściem mody na tego typu kolorystykę użytkownicy znaleźli sobie ciekawe i jakże dogłębnie określające istotę zagadnienia określenie – dad jeans. W końcu czymże byłaby USA bez jeansów w tym kolorze kilka dekad wstecz?

Jasne jeansy męskie

Na planie Beverly Hills po spodniach ciężko byłoby rozróżnić aktorów, nawet w kwestii płci 😉 Tak zunifikowanej części garderoby poza garniturami w międzywojniu chyba nie było…

Jasne jeansy męskie w kolorystyce jaką będziecie mogli zauważyć na wielu zdjęciach nie są takie „od nowości”. Ich kolor ze względu na średnio trwałe indygo stale płowiał zarówno na słońcu jak i podczas częstych prań, ze względu na wysoką cenę jeansów w tamtych czasach. Ich właściciele ciesząc się nimi nadmiernie użytkowali je ciągle, doprowadzając je do stanu, który dzisiaj opisuję – i to z ciemnoniebieskich jeansów. Granat „jako-taki” wtedy jeszcze nie był w użytku, spodnie były po prostu ciemnoniebieskie.

Noszono je wszędzie, był to synonim dobrego stanu majątkowego i dobrego poczucia smaku, jakkolwiek (dla nas) głupio by to nie brzmiało. Wraz z nadejściem ciemnogranatowego barwnika ludzie chcący iść za duchem czasu przełożyli swoje tyłki właśnie w nie, skutecznie spychając jasne jeansy na pole bezużyteczności i „biedoty”. Wtedy nastąpiła obsuwa zainteresowania spodniami w jasnych barwach, w kolorystyce znanej nam od kilku lat jako „dad jeans”. Teraz ze względu na chcących zaznać wyróżnienia się hipsterów widzimy ich niesamowity powrót. Powrót, który wbrew pozorom nastąpi we wszystkich dziedzinach ubioru, zobaczycie. Pewnie za kilka lat podlinkuję ten wpis mówiąc Wam, że jednak stało się jak myślałem i szerokie do bólu spodnie znowu opanowały cały świat.

Jeansy jasne męskie

Na pierwszy rzut oka – wygląda to wprost śmiesznie. Ale na drugi, gdy nasze oczy przestaną oceniać stereotypowo i „tylko nasz styl jest najlepszy!” to zauważymy, że idealnie odwzorowuje styl Chińczyków sprzed wielu dziesięcioleci. Za duże koszule, bardzo chude ciała, białe skarpety. Jedynie Vansy nieco odstającą swoją „nowością”, ale w pełni je tutaj akceptuję. Zestaw skrajnie „vintage” w wersji innej niż garnitury 😉

Jak nosić dad jeans?

Dad jeans to spodnie, które będą się mocno wyróżniać i zdecydowanie najlepiej na początek zastosować zasady małego kontrastu. Możesz śmiało używać je zarówno z kolorami pastelowymi tworząc cudowny w efekcie zestaw Palewave (TUTAJ PORADNIK) czy osiągnąć efekt wyciętego ze zamierzchłych lat buntownika. Świetnie, albo wręcz wyśmienicie sprawdzą się w zestawieniu z białymi koszulkami, z brązowymi kurtkami skórzanymi, Pięknie pasują także do zużytych, vintage’owych trampek. Co ciekawe, moim zdaniem spodnie dad jeans to jedne z niewielu spodni, do których wbrew aktualnym trendom pasują stosunkowo szersze nogawki. Wtedy ich „wydźwięk” staje się pełny i przejrzysty.

Przeczytaj koniecznie ->  Krótkie spodenki - przewodnik

Jakie dad jeans?

Pamiętajcie – w tamtych czasach kwas, używany notorycznie w czasach aktualnych, nie był w użytku. Nie był także szeroko stosowany zabieg nadmiernego postarzania jeansów, a wszelkie oznaki ich zużycia pojawiały się samoistnie przez częstą eksploatację. NIE kierujmy się w spodnie z przetarciami w dziwnym miejscach, nie kupujmy spodni z rozjaśnieniami tworzącymi zbyt duży kontrast między miejscem odbarwionym do białości, a błękitem. Spodnie w tamtych czasach były mocne jak stal, a wręcz często są w dalszym ciągu użytkowane przez młodsze pokolenie, nie kupujmy więc takich spodni z dziurami. Pamiętajcie – mają być takie same na całej swojej długości, bez przesadnych rozjaśnień czy jakichkolwiek wytarć. Będzie wyglądało świetnie, gdy materiał ściśnięty wokół szwów będzie nieco ciemniejszy, zrobi to złudzenie ich odbarwiania przez pranie czy użytkowanie.

New Look / Mango Man - Bardzo fajne modele spodni w jasnym kolorze dad jeans.

New Look / Mango Man – Bardzo fajne modele spodni w jasnym kolorze dad jeans.

Polecam te modele: New Look / Mango Man

Bugatti / Levi's 501 / Armani Jeans - Genialne wprost modele jeansów w tej kolorystyce.

Bugatti / Levi’s 501 / Armani Jeans – Genialne wprost modele jeansów w tej kolorystyce.

Polecam te modele: Bugatti / Levi’s 501 / Armani Jeans

Dad jeans

Tak, ten chłopak mimo pierwszych skojarzeń pochodzi z naszego okresu 😉 A jedynie zrekonstruował panujące wtedy zasady dodatkowo wzmacniając nasze odczucia przez zastosowanie dobrego filtra. No cóż, wygląda to niemożliwie spójnie.

Ale co ja będę się rozdrabniał, poniższy album stworzy Wam pełne, absolutne 100% zdania na temat tej kolorystyki spodni i z chęcią poznam Wasze zdanie!

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Blog

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *