Identyfikacja numeru VIN – co to jest numer VIN?

Niewiele osób ma świadomość istnienia numeru VIN, a już w szczególności tego, co kryje się pod stosunkowo długim ciągiem cyfr i liter. Z reguły większość z nas ma z nim do czynienia wyłącznie podczas zakupu pojazdu i traktuje go raczej jako ciekawostkę, a nie coś, co powinno mieć bezpośredni wpływ na naszą decyzję zakupową. Warto go rozszyfrować.

Wpis sponsorowany

Krótko – czym jest VIN?

Numer VIN, z ang. Vehicle Identification Number, jest ciągiem cyfr i liter długim na 17 znaków i w obecnej formie od 1981 roku stanowi niezbędny element homologacyjny pojazdu. Do tego czasu układ numeru VIN nie było ustandaryzowany, co rodziło wiele kłopotów natury prawnej i nie tylko. Nie bez powodu dla wielu osób pomiędzy numerem VIN pojazdu a numerem PESEL można postawić znak równości.

numer vin, gdzie numer vin, numer vin ata, numer vin motocykla, co to vin

Źródło – autobaza.pl

Numer VIN składa się z kilku sekcji, każda z nich ma ogromne znaczenie dla przyszłego nabywcy pojazdu. Znajdziemy w nim zakodowany region oraz producenta wybranego pojazdu, w tym samochodu osobowego bądź motocykla, kod wybranego modelu auta, a także unikatowy ciąg znaków identyfikujący konkretny egzemplarz.

Numer VIN jest niezmienny i znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym w polu E, na niektórych elementach nadwozia, w tym na słupku A od strony kierowcy, czasami także na podłodze od strony pasażera bądź też na podszybiu. Każdy producent ma swój własny standard.

numer vin, gdzie numer vin, numer vin ata, numer vin motocykla, co to vin

Źródło – autobaza.pl

W jaki sposób rozszyfrowuje się numer VIN?

Numer VIN jest z pozoru losowym ciągiem liter i cyfr, dlatego jego poprawne odczytanie bez odpowiedniego programu do odszyfrowywania jest zupełnie niemożliwe. Firmy specjalizujące się w odczytywaniu numeru identyfikacyjnego pojazdu mają bezpośredni dostęp do szeregu różnych baz danych, w których znajdują się informacje na temat wybranego modelu auta oraz całych grup pojazdów. Na witrynie autobaza.pl można z powodzeniem sprawdzić wiele istotnych informacji, między innymi historię pojazdu oraz wiele różnych informacji, które mogą mieć bezpośredni wpływ na Twoją decyzję zakupową.

Zalety odszyfrowania numeru VIN

Raport historii pojazdu uzyskany poprzez odszyfrowanie numeru VIN powinno się przeprowadzać zawsze jeszcze przed zakupem auta, tylko wtedy będziemy mieć pewność uniknięcia zakupu samochodu z niepewną lub znaną, lecz jednocześnie także dość nieciekawą historią. Wielu sprzedawców stara się ukrywać realny numer VIN, co w efekcie powinno w nas wywołać uczucie braku zaufania i niechęć do zakupu. Nie zawsze jednak tak jest. Wielu potencjalnych klientów zupełnie nie zwraca uwagi na numer VIN, przez co kupują dany pojazd płacąc za niego bardzo często znaczne sumy pieniędzy. Bez odszyfrowania numeru identyfikacyjnego to duży błąd, którego jako potencjalny klient zawsze powinieneś uniknąć.

miejsce-nr-vin-dowod-rejetracyjny

Źródło – pexels.com

Poznaj historię pojazdu

Dzięki stronie autobaza.pl możesz poznać całą historię wybranego egzemplarza z chwili, kiedy był serwisowany bezpośrednio w autoryzowanej stacji obsługi producenta pojazdu. Z reguły dane te są dość kompletne i zawierają w zasadzie wszystkie istotne rekordy, a wśród nich także najważniejszy ze wszystkich – historię ewentualnych napraw powypadkowych. Wiele raportów historii pojazdu zawiera nawet zdjęcia z chwili wypadku bądź z momentu przeprowadzenia naprawy, nie należą jednak do reguły. Taki raport historii pojazdu pozwoli Ci uniknąć zakupu auta powypadkowego, reklamowanego przez sprzedawcę jako nie noszące śladów użytkowania.

Zobacz tekst o garażach blaszanych.

Przeczytaj koniecznie ->  Co to jest immobiliser i do czego służy?

Nieuczciwy sprzedający?

W numerze VIN i zarazem także w raporcie historii pojazdu znajdują się także inne bardzo istotne informacje, wśród których warto wymienić możliwość zapoznania się ze statusem prawnym danego auta. Jak to wygląda? Numer VIN zawiera także szczegółowe informacje z innych krajów, co ma bardzo duże znaczenie dla osób chcących zakupić dany pojazd już w naszym kraju. Dlaczego? Dlatego, że można wśród danych znaleźć informację o szkodzie całkowitej lub o kradzieży auta oznaczonego wybranym numerem VIN.

Ciekawe, lecz niezgodne z prawdą wyposażenie, kolor i inne szczegóły

Numer VIN zawiera także inne istotne z punktu widzenia kupującego szczegóły, a wśród nich niezwykle istotne fabryczne wyposażenie. W numerze znajdują się wszystkie dane dotyczące jednego, konkretnego egzemplarza samochodu, dlatego każdy z nich jest unikatowy i użyty tylko i wyłącznie raz. Jeśli po jego odszyfrowaniu zauważymy dziwne wyposażenie, zupełnie niezgodne z informacją zawartą w ogłoszeniu, możemy być świadomi próby jawnego oszustwa bądź nietypowej pomyłki. Złodzieje sprzedają kradzione i zdobyte w nielegalny sposób numery identyfikacyjne VIN i wykorzystują je do sprzedaży kradzionych aut. Oczywiście warto tego uniknąć za wszelką cenę.

miejsce-nr-vin-dowod-rejetracyjny

Źródło – pexels.com

Sprawdź historię pojazdu w autobaza.pl

Autobaza.pl to największy i działający od ponad 20 lat dostawca szczegółowych informacji na temat numerów VIN auto krajowych oraz sprowadzonych z zagranicy. Firma dostarcza sprawdzone dane i stara się od wielu lat poprawiać swoją ofertę i dostosowywać ją do wymagań współczesnych konsumentów. W szczegółowym i niezwykle profesjonalny raporcie znajdziesz informacje takie jak:

  • Dane techniczne: np. marka, model, rok produkcji, typ paliwa
  • Przebieg pojazdu: rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Historia zdarzeń: rejestr znanych zdarzeń pojazdu
  • Historia sprawdzeń: rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w naszym serwisie
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów poszukiwanych: IAATI / Autobaza, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine
  • Usterki fabryczne: ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Dane producenta: adres miejsca montażu
  • Historia internetowa: dane z aukcji internetowych i portali internetowych, gdzie pojazd był prezentowany
  • Opcje wyposażenia: dane dotyczące wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
  • Zdjęcia: galeria zdjęć pojazdu

Warto skorzystać z tej opcji i wykupić płatny raport historii pojazdu, dzięki któremu poznasz wiele danych na temat swojego przyszłego auta.

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *