Jak dbać o biżuterię żeby zachować jej wygląd?

Biżuteria, mimo że wykonana z metalu i kamieni jest jednak tworem dość delikatnym, zarówno jeśli chodzi o wpływ środowiska i otoczenia, jak i w przypadku kontaktu biżuterii z przedmiotami codziennego użytku, nawet tymi wykonanymi z tworzywa sztucznego. Warto więc odpowiednio dbać o biżuterię, aby jak najdłużej zachowała swój blask, a kamienie szlachetne były nieskazitelne. Jak dbać o biżuterię, jakie są zasady przechowywania biżuterii i czym ją czyścić, to tylko niektóre z tematów, które dziś poruszymy.

Artykuł sponsorowany

Dbanie o biżuterię w kilku prostych krokach

Zasady są proste, chociaż w szczegółach mogą się różnić w zależności od materiału, z którego wykonane są ozdoby. Najważniejsze to trzymać się trzech prostych zasad i nie odbiegać od nich niezależnie od pory dnia czy zmęczenia:

  • odpowiednie przechowywanie – wbrew pozorom to bardzo istotna kwestia. Zapobiega to uszkodzeniom mechanicznym w trakcie przechowywania (zarysowania, poplątania, zerwania, zaczepy, wykrzywienia),
  • czyszczenie biżuterii – jeśli widzimy na naszych ozdobach zabrudzenia, przebarwienia, czy zmiany, jak najszybciej powinniśmy poddać je czyszczeniu. Jeżeli zareagujemy wystarczająco szybko, może się okazać, że zmiana jest tylko powierzchowna i bez problemu da się ją usunąć,
  • unikanie niepotrzebnych zagrożeń – nie róbmy nic, co może narazić biżuterię na uszkodzenia. Nie nośmy dwóch bransoletek na jednej ręce, nie wrzucajmy wszystkich ozdób do jednego pudełka itd. Zasad jest całkiem sporo, ale skupia się to na tym, że należy unikać kontaktu biżuterii z rzeczami, które mogą jej zagrażać i zniszczyć.

Jak najlepiej przechowywać biżuterię?

Przechowywanie jest istotną częścią zagadnienia „jak dbać o biżuterię” i sprowadza się do odpowiedniego zabezpieczenia jej w czasie, kiedy jej nie używamy. Przy pomocy specjalnych organizerów czy klaserów, wkładek do szuflad, szkatułek na biżuterię, stojaków czy nawet woreczków strunowych, oddzielamy od siebie naszyjniki, kolczyki, pierścionki, ale także kamienie szlachetne i różne metale. Wszystko po to, aby wzajemnie się nie rysowały i nie niszczyły. Ciekawym rozwiązaniem jest klaser na biżuterię proponowany przez doświadczonego producenta Kulka. Wszystko w jednym miejscu, ładnie pooddzielane i wyeksponowane.

Przeczytaj koniecznie ->  WygodnaDieta Opinie

Jak wyczyścić biżuterię, która ciemnieje?

Wiele sposobów przechowywania opiera się właśnie na tym, aby odgrodzić biżuterię od dopływu powietrza. Nie bez przyczyny, powietrze zawiera lotne związki siarki, które w kontakcie z naszą biżuterią powodują, że ta ciemnieje. Czy to czyste srebro, czy srebro pozłacane, wpływ siarki jest finalnie taki sam. Gorzej, ponieważ nasza skóra również zawiera te cząsteczki co prowadzi to czernienia biżuterii.

Pielęgnacja biżuterii ze stali chirurgicznej

Stali chirurgicznej używa się często do produkcji wyrobów jubilerskich, ze względu na to, że jest wytrzymała oraz ma barwę podobną do srebra lub platyny. Minusem jest to, że jest ona podatna na zabrudzenia i utlenianie, plusem, że jest bardzo prosta w czyszczeniu. Do czyszczenia biżuterii z tego stopu najlepiej użyć sody i wody, lecz można również posłużyć się pastą do zębów. Mieszamy delikatnie te dwie substancje w proporcjach pozwalających na uzyskanie pasty lub kremu. Taką mieszankę nakładamy na biżuterię i delikatnie, miękką szmatką lub miękkim materiałem szorujemy, aby pozbyć się nalotu. Potem delikatnie spłukujemy i gotowe.

Jak czyścić biżuterię pozłacaną i posrebrzaną?

Czyste lub pozłacane srebro nie lubi prac domowych, ani długiego kontaktu ze skórą. Jeśli wracasz do domu, zdejmij biżuterię, przetrzyj ją delikatnie szmatką i odłóż do klasera lub przygotowanej przegródki – to powstrzyma czernienie. Chcąc pozbyć się zabrudzeń i przebarwień, podobnie jak w przypadku stali chirurgicznej wystarczy odrobina sody lub pasty do zębów. Chwila czyszczenia biżuterii, przemycie wodą i biżuteria wygląda jak nowa.

Kategorycznie unikaj!

Bardzo ważna sprawa! W przypadku biżuterii, czy to z czystego złota, czy pozłacanego srebra kategorycznie odpada czyszczenie jej środkami chemicznymi, zwłaszcza mocnymi i nieprzeznaczonymi do czyszczenia konkretnego typu biżuterii.

Zakazane także jest używanie ostrych gąbek, papieru ściernego czy szorstkich materiałów aby pozbyć się nalotu na powierzchni ozdób. Może to tylko pogorszyć sprawę i zniszczyć powierzchnię ozdoby. Przez co, nie dość, że traci ona na estetyczności, to dodatkowo stanie się bardziej podatna na zabrudzenia i przebarwienia. Doskonałym przykładem jest biżuteria pozłacana, lub białe złoto. Warstwa złota jest tam pokryta niklem, który ma chronić materiał, po jej zniszczeniu nie sposób pozbyć się przebarwień.

Przeczytaj koniecznie ->  Przegląd najmodniejszych męskich kurtek skórzanych

Jak zadbać o swoją kolekcję biżuterii? Podsumowanie

Niezależnie czy nosisz ozdoby na co dzień czy towarzyszą Ci one tylko przy ważnych okazjach pamiętaj, że warto dbać o biżuterię w każdym momencie, wtedy zdecydowanie dłużej posłuży Ci w niezmienionej formie. Wystarczy trzymać się wymienionych wyżej zasad, aby nie musieć później stosować dużo droższych metod na naprawę czy regenerację. Przechowywanie, czyszczenie i opieka. Nic więcej, nic mniej, a Twoja biżuteria będzie wyglądać równie pięknie co przy zakupie.

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *