Jak się ubrać na studniówkę? – PORADNIK

Jak się ubrać na studniówkę? – PORADNIK – Casualism Blog Moda Męska

Każdego z nas czeka ten moment. Moment, w którym pozostanie nam raptem 100 dni do owianej złą sławą matury. To czas, w którym wielu z Was zacznie się aktywnie przygotowywać do zdania pierwszego, dość ciężkiego egzaminu, by dla innych był to moment dużej laby. Niezależnie jednak od chęci czy niechęci w podejściu do matury musimy świetnie wypaść na imprezie studniówkowej. Jak to zrobić? Jak się ubrać na studniówkę?

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowyUbranie studniówkowe – Ogólne informacje

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowyTo zazwyczaj pierwszy krok do realnej dojrzałości i warto zadbać o swój wygląd w stopniu najwyższym. Studniówka jest niesamowicie ważna, ale nie w kwestii społecznej, tylko w kwestii naszej autoprezentacji przed wszystkimi. Świetny wygląd pozwoli o nas nie zapomnieć i wielu ludzi doceni nasze starania widząc co się dzieje wokoło i jak paskudne większość chłopaków ma garnitury. Nawet ci z nas, którzy do matury nawet nie podejdą powinni zainteresować się swoim ubiorem i postawić wszystko na jedną kartę – na kartę przetargową do dorosłości. Ubranie na studniówkę ma to do siebie, że pozostawi po nas ślad w głowie naszych przyjaciół i znajomych. Zadbajmy o to, by zapamiętali nas dobrze i wspominali nas przez właśnie ten pryzmat.

Co ciekawe – założenie garnituru pokazuje naszą dorosłość, ale nie tylko przez wygląd. Pokazuje ją także przez pryzmat „przymusu” założenia go. Skoro wyszliśmy z własnej strefy komfortu i założyliśmy jakże znienawidzony garnitur to stało się, jesteśmy zdecydowanie bardziej dorośli bo umiemy się dostosować. Wyszliśmy ze sfery buntu i potrafimy ubrać się w zgodzie z okazją.Jak się ubrać na studniówkę – Pierwsze kroki

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Corneliani

Studniówka to czas i miejsce, które nie dopuszcza na nas niczego innego niż najbardziej eleganckich rzeczy na jakie możemy sobie pozwolić. Zazwyczaj wiedzą o tym wszyscy, ale większość podchodzi do tego zbyt luźno i osiąga mizerne do bólu efekty. Nie bądźmy jednymi z nich, bo właściwy efekt na studniówce jest nad wyraz ważny, co opisałem dość dosadnie powyżej. Najważniejszą sprawą jest to, że zakładamy garnitur – tylko tyle i aż tyle. Garnitur jako jedna z najbardziej eleganckich składowych w męskiej garderobie jest nieprawdopodobnie wymagający. Służy dobrze nosicielowi nie tylko wtedy gdy dobrze leży, ale także wtedy gdy dobrze wybierzemy kolor i gdy idealnie dobierzemy wszelkie dodatki. Zadając sobie pytanie jak się ubrać na studniówkę z pewnością mamy w głowie informację pewną i również sprawdzoną – garnitur. Jednak niewielu myśli w tych samych kategoriach o dodatkach, które naprawdę potrafią zmienić wydźwięk stylizacji. 

Ubranie na studniówkę – Kolor garnituru

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Paul Smith

Najlepszym wyborem dla większości będzie garnitur w kolorze granatu. To barwa, która na tyle mocno weszła w męską elegancję, że naprawdę szukanie innych kolorów jest nie tylko głupie, ale także zupełnie zbędne. Kolor granatowy ma to do siebie, że świetnie dopełnia każdą sylwetkę i potrafi naprawdę rewelacyjnie wyglądać niezależnie od noszącego. Kolor „navy” to jak dla mnie synonim studniówkowego „sznytu” i każdy powinien mieć garnitur w takowym właśnie kolorze.

Inną opcją jest czerń, która jest jak najbardziej dopuszczalna mając na uwadze fakt, że będzie to impreza po zmroku. Warto jednak tu się zatrzymać i porozmawiać na temat uniwersalności takiego stroju. Niestety czerń na co dzień jest absolutnie groteskowa i bardzo źle wygląda w sytuacjach innych niż wieczorowe lub…pogrzebowe. Mając więc na uwadze uniwersalność i możliwość skorzystania z garnituru w przyszłości nie warto brać czerni – bo będzie się kurzyć w szafie latami.

Przeczytaj koniecznie ->  Styl marynistyczny - PORADNIK


Jak się ubrać na studniówkę – Fason garnituru

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Corneliani

Nie tylko kolor jest istotny w przypadku garnituru. Równie bardzo istotny jest fason o czym niestety większość typowych użytkowników zdaje się zapominać przy wyborze tego właściwego. Warto temu zagadnieniu poświęcić sporo czasu przy projektowaniu swojego ubrania na ten „sądny dzień” i ubrać się dokładnie tak jak należy!

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Dwurzędowy Kiton, niestety bez krawata.

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie fason jednorzędowy z marynarką na dwa guziki. Takie rozwiązanie pozwoli bez większych problemów nie tylko użytkować taki garnitur na co dzień po imprezie studniówkowej, ale również go dekompletować dając w efekcie dziesiątki zestawień. Pamiętajmy jednak o dwóch guzikach na froncie. Rozwiązanie w postaci jednego jest mocno nierozpowszechnione i raczej jest traktowane jako wyróżnik na siłę, zaś trzy guziki to efekt stuprocentowego retro. Idealnym przystankiem pośrodku zdaje się więc guzik w ilości dwóch sztuk i tak też jest. Pamiętajcie o tym.

Fason dwurzędowy zaś to ciekawe odstępstwo od reguły i absolutnie zastosowanie go nie jest i nie będzie błędem. To zupełnie inna forma garnituru, ale mimo tak ewidentnych różnic i tak nadaje się na tak podniosłą i fajną chwilę jak studniówka. Trzeba jednak w przypadku tego fasonu ogromną uwagę zwracać na swoje ciało. Otyłość brzuszna czy nawet lekka nadwaga będą mocno uwidocznione przez grubą warstwę dwóch materiałów na przodzie oraz stale zapiętą marynarkę. Nie jest to rozwiązanie dostępne więc dla wszystkich i raczej kierowałbym je tylko dla tych, którzy dbają o swoją sylwetkę na siłowni lub mają dobre geny.

Częstym ostatnio wyborem staje się smoking, ale osobiście mimo mojej miłości do tego fasonu nie polecam go na studniówkę. Fakt jest taki, że smoking to „widmo” w szafie bo po założeniu go na studniówkę, następny raz nie założymy go już nigdy biorąc pod uwagę fakt, że młode ciało ciągle się zmienia. Upływające lata nie pozostają bez wpływu na sylwetkę więc kupując smoking w wieku -nastu lat z pewnością nie założymy go ponownie w wieku -dzieści lat bo zmieni się nasze ciało oraz – oby – nasz gust. Gust ewoluuje więc za dekadę może się okazać, że smoking, który teraz kupimy specjalnie na studniówkę przestanie nam odpowiadać przez zły jedwab na wyłogach. No cóż, taki żywot ludzi zainteresowanych ubraniami.

Absolutnie koniecznie zwróćmy uwagę na materiał. Materiał ma być absolutnie matowy, bez jakiegokolwiek „połysku”, który tutaj będzie czymś absolutnie niedopuszczalnym. Nie może posiadać żadnego rodzaju wzoru, więc odpadają wszelkie kraty czy pionowe linie – te warto zostawić na zupełnie inne okazje. Materiał powinien być naturalny i nie powinien zwracać na siebie żadnej dosłownie uwagi, więc kolor garnituru nie może być zbyt jaskrawy ani zbyt jasny.

Przeczytaj koniecznie ->  Rzeczy ostre - a subtelneUbranie na studniówkę – Buty

Buty to absolutnie najważniejszy dodatek, o którym zdaje się zapominać niewiarygodnie duża liczba współczesnych mężczyzn. Mówiło się kiedyś, że buty są wizytówką mężczyzny – i mimo wszystko dalej tak właśnie jest. Garnitur czy dobra koszula to coś, co możemy kupić na każdym rogu i to garnitur z koszulą jest najbardziej „widoczny’, więc często na takie rzeczy zostawiamy najwięcej pieniędzy bo robią największy efekt. To tak jak często z samochodem, który podobno 75% Polaków ma zbyt wysokiej klasy jak do swoich możliwości finansowych – ale go „widać”, więc w niego się inwestuje, by pokazać innym swoją sztuczną sytuację finansową. W przypadku butów jest dokładnie tak samo. Widząc mężczyznę genialnie odzianego w garnitur, ale na stopach widząc bylejakość rodem z polskiej sieciówki widzę, że to ktoś żyjący na pokaz. Że wystroił się w garnitur, ale stylu nie ma za grosz, pewnie ktoś mu pomógł w sklepie, a w sercu ma widły i słomę. Pamiętajmy więc, że to buty świadczą o naszym zainteresowaniu swoją osobą, bo mimo ich małej widoczności dajemy im mnóstwo zainteresowania.

 

Najlepszym fasonem będą wszelkie oksfordy z zamkniętą przyszwą oraz dla bardziej zainteresowanych modą – także lotniki czyli buty pozbawione widocznych przeszyć. Ja zaś ze swojej strony pragnę dodać, że moim zdaniem dobrym rozwiązaniem będą buty monki, czyli zapinane na znane kilku osobom klamerki. To ciekawy wyróżnik posiadający oczywiście odzwierciedlenie w modzie klasycznej. Oczywiście co jak co, ale kolor to pewny pewnik – wybieramy wyłącznie czarne.Jak się ubrać na studniówkę – Koszula

Koszula będąca nieodzowną częścią garnituru musi być taka, jak być powinna – bez jakichkolwiek ustępstw i odstępstw od reguły. Musi to być koszula bardzo elegancka więc z pewnością wersja wykonana z eleganckiej bawełny jak popelina. Odpadają wszelkiej maści oksfordy czy lny – nie dla nich tutaj miejsce. Koszula musi mieć kołnierzyk wykładany i nieokraszony jakimikolwiek rozwiązaniami typu button-down czy button-under lub tab-collar. Kołnierzyk musi być klasyczny i absolutnie nieudziwniony jakimikolwiek dodatkami. Mam tu także na myśli dodatki iście jarmarczne, jak kontrastowe guziki czy kontrastowe szycie. Dla takich koszul dobrym miejscem jest kosz na śmieci. Ważne by koszula miała mankiety na spinki. Koszula to tania rzecz i warto użyć ją nawet i dosłownie jeden, jedyny raz, by po studniówce upchnąć ją na dno szafy. Nie zapominajmy, że koszula musi być z długim rękawem, krótki rękaw pod garniturem to istny dramat jeśli chodzi o męską elegancję.Jak się ubrać na studniówkę – Krawat

 

Najlepszym wyborem dla większości jest zdecydowanie krawat. Mucha w tych czasach staje się powoli pieśnią przeszłości i odchodzi w zapomnienie. Założenie jej zazwyczaj zwraca na siebie przesadną uwagę, a my stajemy się może nie pośmiewiskiem, ale z pewnością „okazem” – niestety nie do końca pozytywnym. Warto czasami zapomnieć o ubiegłych już czasach i dać im możliwość pójścia naprzód.

Krawat na studniówkę to zdecydowanie model z mikrowzorem, wykonany z czystego jedwabiu bez dodatków (chyba, że uczęszczamy do szkoły gdzie przewidziane są barwy klubowe). Kolor granatowy lub stalowy to wybory, które się zawsze obronią bo stanowią genialne tło dla większości garniturów.

Przeczytaj koniecznie ->  Critter Pants - jak to zrobić?!


Ubranie na studniówkę – Zegarek

Jak się ubrać na studniówkę wyglądając przy tym męsko? Załóż zegarek. Brzmi dość dziwnie by nie powiedzieć infantylnie, ale spojrzenie na zegarek zawsze powoduje fajne odczucie dla obserwatorów. Ludzie w naszych czasach przywykli już do wyciągania z kieszeni komórki w celu sprawdzenia czasu. Spoglądając na zegarek możemy fajnie i stylowo się wyróżnić – warto z tego skorzystać.

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Zegarek musi być jak najcieńszy by swobodnie móc wchodzić bezpośrednio pod mankiet koszuli. Nie ma nic gorszego niż mankiet, który zatrzymuje się na zbyt grubym zegarku – to zbędna sytuacja. Ma mieć czarny, skórzany pasek w błyszczącym wykończeniu i ma mieć na litość boską wskazówki, a nie cyfry na ekranie oled! Zapomnijmy tu o smartwatchu, idźmy w klasykę bo ta się odwdzięczy spojrzeniami koleżanek i kolegów.Jak się ubrać na studniówkę – Pasek do spodni

Wbrew pozorom jest to ważny element stylizacji. Pasek musi być jak najmniej widoczny, więc musimy zaopatrzyć się w model cieniuteńki, około 3 centymetrów wykonany z czarnej minimalistycznej skóry naturalnej, bez zagięć i jakichkolwiek dodatków. Równie ważna jest klamra, która stanowi kontrast do koloru skóry, jest więc bardzo widoczna i zwraca uwagę obserwatora. Klamra musi jak najcieńsza i zdecydowanie nie posiadająca jakichkolwiek udziwnień w kolorze złotym lub srebrnym, zależnie oczywiście od koloru koperty zegarka.

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowyUbranie na studniówkę – Poszetka

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowyW męskiej eleganckiej garderobie mamy miejsce również na ciekawe odstępstwa od szeroko przyjętej reguły. Póki co niewielu mężczyzn decyduje się na użycie poszetki, a jest to jednak skrajnie klasyczna część garderoby. Warto na tę uroczystość założyć białą w pełni matową poszetkę wykonaną z tkaniny lnianej. Daje piękny kontrast w stosunku do materiału garnituru i genialnie się sprawdzi jako punkt zaczepienia.Jak się ubrać na studniówkę – Spinki do mankietów

Musimy pamiętać o nawet najmniejszych detalach, które koniec końców dla wielu będą zupełnie zbędnym dodatkiem. Mowa przykładowo o spinkach do mankietów. Myśląc o sformułowaniu „jak się ubrać na studniówkę” z pewnością nie myślimy o rzeczach tak mało znaczących jak spinki do mankietów. A to błąd. Warto i o nie zadbać jeśli chcemy wyglądać naprawdę „pro”. Spinki mają być eleganckie i wykonane głównie z metali, aczkolwiek nie będzie tutaj błędem użycie czegoś ciekawszego, jak spinki metalowe w połączeniu z ładną skórą lub kamieniem szlachetnym. Wystrzegajmy się tanich, infantylnych modeli jak spinki w kształcie czaszki czy kul bilardowych i tak dalej.Ubranie na studniówkę – Podsumowanie

Koniec końców warto pamiętać o jednym, ale i najważniejszym zdaniu. Jak się ubrać na studniówkę oznacza z automatu ubranie bardzo eleganckie, bez przebieranek i nadmiaru barw czy kolorów. Nie szukajmy wyróżników na siłę, nie rozglądajmy się za różowymi czy czerwonymi dodatkami, które nas „wyróżnią”. Bal studniówkowy to naprawdę podniosła chwila i dajmy jej to, czego oczekuje – zainteresowania, świadomości i elegancji. Swoją osobowość możemy pokazać ubraniem w pozostałych dniach najbliższych lat, będzie ich mnóstwo, nie warto więc kierować się w tę stronę na studniówce.

jak się ubrać na studniówkę, ubranie na studniówkę, garnitur na studniówkę, garnitur studniówkowy

Corneliani

No i miłej zabawy życzę wszystkim z Was!

Adrian / The-Bigwig

Jak się ubrać na studniówkę? – PORADNIK – Casualism Męska Moda Blog

Jak się ubrać na studniówkę? – PORADNIK
4.7 z 26 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

5 Comments

 1. Adam Reply

  Cześć, Polecasz buty monki do garnituru jako alternatywę dla oxfordów. Czy nie jest to połączenie zbyt ordynarnę jak na studniówkę? Opieram się tu między innymi na wpisie z serwisu 4gentelman.pl, oraz kilku innych blogów. Obecnie sam rozważam nad takim połączeniem – granatowy garnitur z ciemno brązowymi monkami, jednak na okazję, obrony pracy wydaję mi się to zbyt mało eleganckie rozwiązanie. Co o tym sądzis?

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Bardzo właściwe rozterki! Cieszę się, że takie rozterki mamy w społeczeństwie – idzie ku dobremu 😉
   A tak na poważnie. Rozróżnienie butów pomiędzy oksfordami, debrami, lotnikami, a monkami dla większości ludzi będzie absolutnie niemożliwe bez wcześniejszej rozmowy, nikomu monkami nie „zawadzisz”. Te zasady wywodzą się z czasów, gdy ludzie po ulicy na co dzień w zdecydowanej większości chodzili w bardzo eleganckim obuwiu. Wtedy obuwie „codzienne” różniło się od „formalnego” i wówczas derby z otwartą przyszwą odczuwano jak teraz sneakersy, więc wejście w nich na jakieś ważne spotkanie było równoznaczne z wejściem teraz w sneakersach.
   Ale tak jak mówię – wszystko w granicy dobrego smaku, zasady sprzed wieku już inaczej trzeba odbierać. Osobiście na 100% poszedłbym w czarnych monkach – dla mnie to najbardziej urokliwe buty eleganckie poza lotnikami.

   1. Adam Reply

    Jednak mówisz o czarny monkach, czyli stawianych trochę wyżej w chierachi elegancji niż brązowe. Czy połączenie ciemno brązowych monków z garniturem (np takich jak tu: http:// etykietaubioru.pl/wp-content/uploads/2015/12/Monki-2-http-__statics.suitsupply.com_images_products_Shoes_zoom_Shoes_Brown_Monk_Strap_Fw142131_Suitsupply_Online_Store_3.jpg ), nie spowoduję, że cały ubiór będzie postrzegany zbyt mało elegancko?
    Dzięki, że doceniasz moje rozterki. Jest ich znacznie więcej, ale na większość z nich staram się rozwiązywać poprzez wybór klasycznych krojów.

    1. The-Bigwig Post author Reply

     Z brązowymi miałbym nieco zagwozdkę i chyba wszystko uzależniłbym wyłącznie od ich odcienia, w końcu od odcienia również zależy stopień formalności. Jeśli wyglądają tak jak na załączonym obrazku to poszedłbym w to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *