Twarz a ubiór noszącego - Casualism Blog Moda Męska Twarz a ubiór noszącego - Casualism Blog Moda Męska

Kontrasty – twarz a ubiór

Casualism – Moda Męska Casual – Twarz a ubiór

Cóż, wiele lat temu gdy moją głowę zdobiły 2 milimetrowe włosy a waga utrzymywał ważącego ponad 93 kg misia – byłem kontrastem dla eleganckich ubiorów, które w owym czasie zacząłem wielbić. Dzisiaj pogadajmy o zjawisku jak dla mnie – nie dość, że ciekawym, to i pięknym. Pogadajmy o kontraście. O braku spójności.

thesartorialist.com

thesartorialist.com

Kontrast czym jest wie każdy z nas – jest to absolutne przeciwieństwo jednej rzeczy/sprawy do drugiej, co ma bardzo duże konotacje z dzisiejszym wpisem. Temat kontrastu między fizycznością noszącego – a jego ubiorem – to rzecz jak dla mnie przyciągająca uwagę w sposób zdecydowanie mocniejszy niż brak kontrastu. O czym tu mówię?

Wyobraźcie sobie łysego, wytatuowanego mężczyznę w pięknym, idealnie skrojonym garniturze. Wyobraźcie sobie mężczyznę z brodą, długimi i kręconymi włosami i paru dniowym zarostem – mającego na sobie dwurzędowy garnitur w prążek. Pomyślcie jak prezentuje się „do linii” przystrzyżony gość – z ubiorem rodem ze sklepu RRL (Double RL. & CO). Ja kontrast cenię sobie zdecydowanie wyżej niż stu procentowe odniesienie ubioru do wyglądu zewnętrznego osoby noszącej. Jest kilka bardzo prostych kwestii, które można łatwo poruszyć i na które zwracam baczną uwagę przeglądając zdjęcia. Może nie zwracam uwagi świadomie – ale podświadomie oceniając jako lepsze te z nich, które niosą przesłanie kontrastu i prezentują brak spójności między wyglądem fizycznym a właśnie ubiorem. Poniżej opiszę prosto to co mogę podkreślając moje prywatne preferencje, a w nawiasy wkładając to, co oceniam jako gorsze ale aplikujące do tego tematu.

thesartorialist.com

Duży kontrast dla brody – thesartorialist.com


1. Broda/Zarost

Kwestia nie do podważenia – broda i zarost to absolutna opozycja w stosunku do idealnie skrojonych garniturów, koszuli i krawatu. Prezentuje zwykle osobę, która w naszych oczach nie dba o swój wygląd, nie goli się codziennie o poranku hołdując raczej zasadzie luzu i nonszalancji. Gładka twarz z kolei jest synonimem osoby dbającej o swój „sharp” (znajdźcie polski odpowiednik tego słowa, proszę…) wygląd jako constans w codzienności.

Kontrast dla brody – garnitury, styl formalny i pół-formalny, bądź smart-casual (brak kontrastu dla gładkiej twarzy)

Brak kontrastu dla brody – Ubrania typu distressed, ubrania vintage w typie casual, casual (kontrast dla gładkiej twarzy)

Duży kontrast dla brody - thesartorialist.com

Duży kontrast dla brody – thesartorialist.com

Bez kontrastu dla brody - thesartorialist.com

Bez kontrastu dla brody – thesartorialist.com

Bez kontrastu dla brody - tumblr.com

Bez kontrastu dla brody – tumblr.com

Duży kontrast dla brody - lubiam.it

Duży kontrast dla brody – lubiam.it

Duży kontrast dla brody - lubiam.it

Duży kontrast dla brody – lubiam.it


2. Fryzura

Fryzura zajmuje zaszczytne, bo drugie miejsce przy stosowaniu kontrastu między ubiorem a naszym wyglądem zewnętrznym. Dobrze zadbana, ustawiana przez piętnaście minut fryzura zwykle zdobi ludzi dbających o swój wygląd i lubujących się w ubiorach ocenianych jako eleganckie. Z kolei fryzura „rozchełstana” jak zużyta koszula więc z włosami spadającymi na twarz w artystycznym nieładzie – w naszych umysłach „zdobi” głowy osób wyznających styl casual – a i to niezwykle wyluzowanej wersji.

Kontrast dla fryzury w nieładzie – styl formalny, pół-formalny, smart-casual (brak kontrastu dla zadbanej fryzury)

Brak kontrastu dla fryzury w nieładzie – styl casual, distressed (kontrast dla zadbanej fryzury)

Kontrast dla gładkiej fryzury - thesartorialist.com

Kontrast dla gładkiej fryzury – thesartorialist.com

Brak kontrastu dla fryzury - thesartorialist.com

Brak kontrastu dla fryzury – thesartorialist.com

Brak kontrastu dla fryzury - thesartorialist.com

Brak kontrastu dla fryzury – thesartorialist.com

Brak kontrastu dla fryzury - tumblr.com

Brak kontrastu dla fryzury – tumblr.com


3. Tatuaże

Zdobienie ciała (dość szeroki termin) jest świetnym kontrastem dla ubrań – bo potrafią swoim designem, wyglądem i wręcz swoim  „byciem” – przesądzić o odczuciu danej osoby przez nas – czyli otoczenie. Pięknie prezentują się jako odskocznia od eleganckich ubiorów i za ich pomocą możemy stworzyć coś niebywałego. Garnitur, koszula oraz lekko wyglądające spod białych mankietów „artyzmy” nadają noszącemu – jak dla mnie – niesamowity wygląd. Archetypem choć nie utopią – są dla mnie zestawy bardzo eleganckie z lekko widocznym tatuażami. Noszącego ten zestaw ubioru oraz tatuaży oceniam jako faceta „z jajami”, co stoi w przeciwieństwie do przeważnie gładko ogolonych chłopców w garniturze, których oceniam jako poprawnych – ale bez „szału”.

Kontrast dla tatuaży – styl formalny, pół-formalny, smart-casual (brak kontrastu dla „gołego” ciała)

Duży kontrast dla tatuaży - thesartorialist.com

Duży kontrast dla tatuaży – thesartorialist.com

 

Brak kontrastu dla brody - tumblr.com

Brak kontrastu dla brody – tumblr.com


 

Jak oceniacie kwestię kontrastów w męskim ubiorze? Oczywiście, rzecz ta zrzesza zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników wylewających za swoje zdanie ostatnie krople krwi. Ja stoję jako zdecydowany bramkarz broniący kontrastujących elementów naszego wizerunku i sam dążę by ocenianym być jako bardzo kontrastowy osobnik. Zupełnie niezamknięty ani na nowinki, ani na nowości czy style ubiorów. Jestem wolny, byłem wolny i wolny będę – więc brak ograniczeń mnie nie ogranicza i ograniczać nie będzie nigdy.

 

The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Casual

Kontrasty – twarz a ubiór
4.2 z 5 ocen

    ADD YOUR COMMENT