Poradnik – Bransoletki męskie

Casualism Blog Męska Moda – Bransoletki męskie

Większość z Was jest świadoma faktu, iż jestem facetem uwielbiającym męskie akcesoria w postaci bransoletek. Bransoletki męskie i ich piękno jest dla mnie niezaprzeczalne i z chęcią zakładam je codziennie, dobierając zarówno pod kątem samej stylizacji i jej skali formalności, a także ze względu na użyte do jej skomponowania kolorystyki. Dzisiaj poruszymy dość dogłębnie temat męskich bransoletek na zasadzie bardzo praktycznego wpisu w typie poradnika.

B6OCi

Czym są bransoletki dla mężczyzny?

Bransoletki, to mówiąc bardzo ogólnikowo – rzecz zakładana wokół przegubu dłoni, jedna z niewielu możliwości na ekspresję własnego stylu poprzez akcesoria. Chcąc nie chcąc – musimy je mocno rozróżnić między bransoletką damską, a męską bo od tego także zależy powodzenie w komponowaniu konkretnego zestawu. Otóż samo to akcesorium jest zapewne przypisane głównie dla kobiet, warto więc by egzemplarze, które my zakładamy na nadgarstek wyróżniały się od wersji damskiej w jak najmocniejszy sposób. To pierwsza i ważna zasada – pamiętajmy o „pochodzeniu” bransoletek jako damskiego akcesorium!

lY4wv


Formy i materiały bransoletek

Pierwszą, ale nie jedyną kwestią na którą zwrócimy uwagę już przy zakupie jest pewnie forma bransoletki, czyli jej „kształty” i użyte do produkcji poszczególne elementy. Najczęściej spotykane są moim zdaniem korale, a zaraz za nimi – proste „tasiemki” przeważnie wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego.

BRhBD

Kuleczki, korale

Zdecydowanie ta forma przypadła mi do gustu najbardziej i to w niej upatruję swój sposób na szczęście, choć ostatnio mocno zastopowałem chęć zakupu kolejnych egzemplarzy. Co jest fajnego w tym typie bransoletki? Zdecydowanie prostota ich wyglądu oraz łatwość zakładania czy zdejmowania. Pole praktyczności jest niezwykle ważne i potrafi zadecydować o przyjemności użytkowania, warto więc na tę kwestię zwrócić dużą uwagę – bo to przeważnie kulki mają w swoich wnętrzach rozciągliwą gumkę. Zazwyczaj kuleczki tworzące takową bransoletkę są wykonane z kamieni (czasami nawet i szlachetnych) bądź innych materiałów, niektórych równie ciekawych, niektórych wartych wyłącznie pominięcia. Mam osobiście kilka modeli wykonanych z drewna, które ze względu na swoją matową i porowatą fakturę wyglądają zjawiskowo szczególnie przy garniturze. Za to kamienie opisane powyżej to niestety już jak dla mnie dość duży problem w zakresie używalności, bo ze względu na mocny połysk potrafią zwrócić niezbyt przychylną uwagę. Jest także plastik, który nie za dobrze wygląda na nadgarstku, bo „świeci” swoją taniością. Sam mam ze względu na pewien poziom sentymentu kilka takich wyrobów i…lubię je, choć dobrym materiałem nie grzeszą.

Bransoletki

Bransoletki niby „koraliki”, a niby nie. Czaszki.

Jest za to jedna ze spraw, która może wzmocnić odczucie bransoletki połyskującej jako męskiej – dodatki. Nie jest problemem znaleźć bransoletkę wykonaną z kamieni, problemem jest przypisanie jej do męskiej szafy. Warto więc zwrócić uwagę na pozornie niewiele znaczące detale. Matowe czaszki włożone przez producenta w miejsce „co któregoś” kamienia pozwoli zaszufladkować daną rzecz jako męską. Przykładów jest dużo, nie warto by wszystkie z nich wypisywać tutaj bo rzecz należy do gustu. Pamiętajcie tylko by zwisających zawieszek dodatkowych nie było zbyt wiele, bo mimo ich męskiego przesłania mogą spowodować skrajnie odwrotne odczucia dla obserwatora.

 


 

wd3RV

Paski, ścinki, płaskie bransoletki

Ten rodzaj bransoletek nie przypada mi do gustu i mimo, iż posiadam takich…jedną sztukę, to jednocześnie stwierdzam, że to zapewne moja ostatnia, ale kwestia gustu zmienia mi się dość często 😉 Przeważnie modele, które widzimy w sklepach są wykonane z jednego kawałka skóry czy też materiału, a ich połączenie polega na klamrach, bądź zatrzaskach. Modele szersze będziemy mimowolnie łączyć z subkulturą Rockową i nie jest to łączenie krzywdzące, bo tam tego typu bransoletki są spotykane najczęściej.

2mpBS

Innym, zdecydowanie milszym dla oka modelem bransoletki materiałowej – są plecionki skórzane. Te potrafią wyglądać absolutnie zjawiskowo i cholernie żałuję, że zgubiłem swoje TRZY(!) bransoletki tego typu na pewnym wyjeździe, bo jak na złość – wszystkie trzy wziąłem, nie zostawiając w domu ani jednej. Skończyło się więc na tym, iż pozostałem bez żadnej, a na kolejny zakup jak na ten moment się nie szykuję. Przeważnie ich zapięcia są tożsame z tymi spotykanymi w bransoletkach wykonanych z jednego kawałka materiału.

 


 

lhNxu

Bransoletki materiałowe, plecionki

Sam bardzo lubię tę formę bransoletek, którą oceniam jako bardzo swobodną, choć zależnie od splotu. Przeważnie do produkcji używa się bawełny lub poliestru, który formowany jest poprzez plecenie na wielorakie sposoby. Wymienić wszystkie, bądź wymienić nawet część – rzecz absolutnie niemożliwa do zrobienia, bo ilość splotów, faktur, kolorów – jest wprost niezliczona i ciężko o niezadowolenie. Od grubych sznurów, po cienkie sznureczki. Od czerni, przez neonowy kolor, aż po biel. Od połysku, po pełny mat. Sposobów na produkcję są tysiące i zapewne nie wszystkie zostały jeszcze wykorzystane.

 


 

Metalowe bransoletki, łańcuszki

Co do tego materiału pewien nie jestem, gdyż jest to rzecz kojarząca mi się wyłącznie z tanim, wręcz bazarowym i niezbyt minimalistycznym stylem. Złoto lub srebro w typowej dla wielu ludzi formie „kiety” czyli grubego łańcucha nigdy nie wywoływało we mnie odczuć pozytywnych. Akceptuję w tej materii wyłącznie skrajnie czarny metal w matowym wykończeniu, który…praktycznie przestaje być w tym momencie tym właśnie materiałem 😉 Złoto jest za to i trzeba mu to przyznać – synonimem luksusu i wielu mężczyzn chcących dać upust swoim zarobkom może na nadgarstek założyć taką właśnie bransoletkę bo dzięki jego użyciu może zostać rozpoznana przez otoczenie. Analogicznie, w przypadku gdy na przegubie nadgarstka założona zostanie bransoletka z drogich i ciężko dostępnych kamieni – niestety, otoczenie nie odczuje jego posiadacza jako mężczyzny sukcesu, gdyż na kamieniach i minerałach z całą pewnością nie wyzna się nikt spotkany zarówno na ulicy, jak i w restauracji, banku czy galeriach handlowych. Mówiąc ogólnikowo – nie widzę zastosowania dla złota lub srebra w przypadku bransoletek.

 


 

VaQo1

Jak rozróżnić bransoletkę elegancką od swobodnej?

Bransoletki mają do siebie to, że tak one jak i inne akcesoria jak pasek w spodniach, czy też krawat – mogą być zupełnie różnie traktowane ze względu na pewne detale wyróżniające wersje eleganckie od swobodnych. Pierwszą sprawą wyróżniającą elegancką bransoletkę od swobodnego odpowiednika – jest oczywiście materiał wykorzystany do produkcji. Kamienie z połyskiem nie będą zdecydowanie pasować do krótkich spodenek, a postrzępiony i wyblaknięty sznur – nie będzie dobrze komponował się z garniturem. Choć tu warto się zatrzymać, otóż zdecydowanie łatwiej będzie wbrew wszelkim pozorom dopasować nieformalną bransoletkę z bardzo formalnym garniturem. Mistrzami w takich zestawieniach są włosi, którzy sztukę noszenia bransoletek opanowali do perfekcji i pokazują oni przy każdej możliwości, że bransoletka z kotwicą czy sznurek – będzie wyglądał świetnie, nawet przy w pełni eleganckim zestawieniu. Nie polecam odwrotności, absolutnie.

 


 

Luca Rubinacci wie o co chodzi z bransoletkami ;)

Luca Rubinacci wie o co chodzi z bransoletkami ;)


 

Męska bransoletka, co daje? A strach?

Wiecie zapewne, że większości mężczyzn ciężko przezwyciężyć swój irracjonalny strach przed założeniem bransoletek. Irracjonalny – bo zawsze zupełnie zbędny i nieprawdziwy. Otóż większość ludzi patrzących na nas zapewne nie pomyśli ani chwilki o jej „niemęskości”, czy niedopasowaniu względem ubioru. Ludzie biorą sytuację taką jaka jest i nie rozwodzą się nad nią nadmiernie. Co zaś bransoletka daje? Po pierwsze – pokazuje „ulicy”, że nasze podejście do przykładowo garnituru jest absolutnie luźne. Że nie boimy się ram tworzących wokół nas dress code, że nie obawiamy się noszenia samego garnituru – bo dla nas to przyjemność w miejsce przymusu. Bransoletki dodają nieco życia wokół czasami pustych nadgarstków przy samym t-shircie lub koszuli z podwiniętymi rękawami. Dla zobrazowania tego faktu przerobiłem dla Was dwa zdjęcia, zobaczcie sami jaki efekt tworzą tak małe akcesoria jak bransoletki.

Słowo na koniec – bransoletki uważam za genialne uzupełnienie naszej codzienności. Za rzecz, która może niewyobrażalnie pomóc w wyciągnięciu zestawu na wyższy poziom ukazując jednocześnie ludziom dookoła pewną część naszego charakteru. Pamiętajmy tylko o traktowaniu bransoletki w należyty sposób i poświęćmy jej nieco uwagi, a przy wyborach i próbach – pamiętajcie o tym wpisie i pamiętajcie również o mnie, bo chętnie każdemu pomogę.

 

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Blog o Modzie Męskiej

Poradnik – Bransoletki męskie
4.64 z 22 ocen

    ADD YOUR COMMENT