Zużycie butów? Przed / Po – ALBUM

Zużycie butów? Przed po! – Album – Casualism Blog Moda Męska

Dzisiaj wpis krótki, ale bardzo bogaty w przekaz, mianowicie jak zachowują się buty przy ich długotrwałym użytkowaniu postawione obok „nówki sztuki”? Wielu z nas wie dobrze jak zużywają się ich buty, jednak nie widzimy ich realnego stanu bez bezpośredniego porównania. W tym wpisie pokażę Wam na kilku przykładach jak wygląda prawdziwe zużycie butów przy ich użytkowaniu „bez ogródek”.

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną,

Clarks Bushacre stare oraz nówki sztuki prosto ze sklepu. Widzimy dokładnie naturalne zużycie skóry w postaci poprzecznych fałd, oraz liczne przebarwienia od powierzchownego uszkodzenia lica, większe np. wskutek zahaczenia o chodnik lub krawężnik, a mniejsze przz wejścia w twarde trawy. Do zakupu TUTAJ w zamszu (dobra cena), zaś zdjęcia z albumu imgur: 1B5Vl.

Wielu z nas użytkuje swoje buty z zasadami, które gdzieś wyczytaliśmy lub sami o nich pomyśleliśmy. Prawdopodobnie jesteśmy świadomi, że buty „rotujemy” co dwa dni dając im czas na odpoczynek po noszeniu. Wiemy, że są buty sezonowe i użytkujemy je w zgodzie z ich naturą zaprojektowaną przez producenta. Dlatego też degradacja naszych modeli nie następuje szybko i nie zwracamy uwagi na powolne ich starzenie się. To tak jak z nami gdy patrzymy w lustro. Również nie zwrócimy nagle uwagi na nową zmarszczkę gdyż ta pojawiła się wraz z upływem czasu, np. pięciu lat. Z butami dobrze użytkowanymi jest podobnie. Spójrzcie proszę na przykłady poniżej i zobaczcie jak wygląda zużycie butów. Są to przykłady bardzo hiperbolizujące przez co nie należy brać ich dosłownie bo wielu z właścicieli raczej o nie nie dbało. Ot, tzw. „beaters”, czyli buty do zużycia i wyrzucenia.

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną, białe żółknie, vansy zżółknięte, zużyte vansy, tanie vansy

Skrajnie ostry przykład na zużycie butów prezentujący Vansy prawdopodobnie noszone codziennie, mam również wrażenie, że pochodzą z ciepłych klimatów. Widzimy ich skrajne zakurzenie i powierzchowny brud, nie są to jednak buty nie odratowania. Prawdopodobnie kilkukrotne bardzo inwazyjne pranie dałoby radę przywrócić im część początkowego blasku. Zdjęcia z albumu imgur: pjNcIoy, Vansy do zakupienia w fasonie slip on TUTAJ a TUTAJ model Authentic ze zdjęcia. Te z prawej oczywiście 😉

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną,

Kolejny przykład butów Clarks. Model ten bardzo ciekawie się zestarzał tworząc na powierzchni całości typowe pofałdowanie, które jednak nie nazwę brzydkim, a wręcz ujmującym. Nie ma spękań, ani uszkodzeń lica, bardzo ładnie zachowane buty, którym jednak ewidentnie widać – przydałaby się wymiana podeszwy. Zdjęcie z albumu imgur: 1gCAk . Model ten można spokojnie u nas kupić TUTAJ.

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną,

LL Bean to firma nieznana na naszym rodzimym rynku, zaś za wielką wodą święci sukcesy od wielu dziesięcioleci. Jak widzimy zużycie jest stosunkowo niewielkie, prawdopodobnie właściciel o nie należycie dbał i osiągnął pozytywny efekt. Niemniej – różnicę widać, choć nie jest dramatyczna i takie zużycie butów jest bardzo pozytywne. Źródło – album imgur: wPDCQ. Podobne buty od firmy SEBAGO to świetny wybór.

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną,

Acne to świetna firma produkująca rzeczy, które osobiście oceniam naprawdę wysoko. Model butów o nazwie brzmiącej dla mnie znajomo – Adrian – to minimalistyczny biały but, który hipotetycznie powinien pokazać mocne zużycie. Tak się jednak nie stało, but pięknie się zestarzał prezentując nienaganną formę i dając jeszcze wiele lat przyjemnośc przy właściwej pielęgnacji. Ten but kosztuje jednak sporo pieniędzy. Zdjęcie z albumu imgur: gEq1W. Podobne firmy MEDICINE w naprawdę godnej pochwały formie i rewelacyjnej wprost cenie.

Zużycie butów, Zużyte buty, buty mocno zużyte, odnowić buty, buty zżółknięte, buty żółkną,

Tu zaś mamy firmę Boxfresh, czyli Brytyjską sieciówkę i ich buty – nowe, oraz stare. Duże zużycie i niezbyt przyjemna dla oka forma. Jednak jestem pewien, że tak idealnie dopasowały się do stóp właściciela, że odczuwał je niczym pantofle domowe. Zdjęcie z albumu imgur: RhUGq. Podobne firmy LACOSTE.

Przykład dodatkowy - raw jeans noszone niespełna 5 lat oraz ich nowy odpowiednik

Przykład dodatkowy bo nie jest to zużycie butów 😉 – raw jeans noszone niespełna 5 lat oraz ich nowy odpowiednik, zdjęcie z albumu imgur: xyhFf. Widzimy nadzwyczaj mocne i bardzo wydatne wytracenie koloru ale to rzecz naturalna w jeansach z materiału RAW. Podobne z lewej od PIER ONE zaś po prawej od NUDIE JEANS.

Oraz inne jeansy, mianowicie legendarne 501 od Levis. W Polsce dostępne TU i TUTAJ

Oraz inne jeansy, mianowicie legendarne 501 od Levis. Zdjęcia z albumu imgur: YQ16Z. W Polsce dostępne TU w kolorze granatowym i TUTAJ w barwie spranego granatu.

Jak widzimy niektóre rzeczy zużywają się bardzo fajne, inne zaś – mogą zacząć robić się brzydkie. Dużą zasługę w kreowaniu dobrego starzenia się produktu odgrywa oczywiście jakość danej rzeczy. Nic nie zastąpi rewelacyjnej skóry bądź płótna oraz mocnego, pancernego wręcz szycia. Ja osobiście uwielbiam niektóre ze swoich butów dopiero w stadium ich mocnego zużycia, lecz nie gdy są w agonalnym stanie. Mają wtedy ten swoisty „styl”. A u Was jak jest? Macie swoje ulubione buty, które zużyte podobają Wam się bardziej niż nówki-sztuki?

Przeczytaj koniecznie ->  Warto zobaczyć - New Balance na nogach - Album

Adrian / The-Bigwig

Zużycie butów? Przed po! – Casualism Moda Męska Blog

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

6 Comments

 1. Agaripiżmo.pl Reply

  Jakiś czas temu w Gdańsku otworzył się salon, który specjalizuje się w odnawianiu zniszczonych eleganckich butów. Późną wiosną planuję sie tam wybrać i zostawić mokasyny do „renowacji”.

 2. Dominik Reply

  Ja uwielbiam trampki typu converse po kilku miesiącach. Gdy guma nie jest już śnieżnobiała, materiał/skóra już troche przeżyła, a sam but nabiera niesamowitej wygody dopasowując się do stopy. Oprócz tego – skórzane buty. Kilkuletnie skórzane buty, jeśli były konserwowane, są wręcz genialne. Pozdrawiam! 😉

 3. Franek Reply

  Chyba źle zrozumiała Pani emink.pl artykuł. Tutaj nie chodzi o naprawę starszych, zaniedbanych butów, tylko o pokazanie jak wyglądają znoszone buty w porównaniu do nowego modelu tej samej pary butów. Szkoda, że nie ma tutaj butów eleganckich szytych metodą goodyear welted, wtedy by było widać jak starzeją się porządnie wykonane buty. Różnica między nowymi a starymi, nawet 10-letnimi nie powinna być tak widoczna jak tutaj.

 4. Agnesss Reply

  Mój mąż kupuje buty tylko w Wojasie i żadne, nawet po paru latach nie wyglądają na aż tak zużyte. Jak widać Wojas robi buty bardzo dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *