Ból przy robieniu tatuażu - Casualism Blog o Modzie Męskiej Ból przy robieniu tatuażu - Casualism Blog o Modzie Męskiej

Ból przy robieniu tatuażu

Ból przy robieniu tatuażu – Casualism Blog Moda Męska

My – mężczyźni – ponoć „bólu się nie boimy, nie obawiamy się krwi, a ewentualne straty odczuwamy jako pocztówkę z pola wojny”. Oj nie, nic bardziej mylnego. Bólu boi się każdy, jednak niektórzy go akceptują lub olewają jego istnienie. Jednak niezależnie od płci czy wychowania odczuwamy przed nim choćby lekki strach i niechęć, szczególnie gdy go nie znamy i jest dla nas po prostu niewiadomą. Jedni sobie z tym strachem radzą, inni niestety odpuszczają, dając mu wygraną i powierzając władzę nad nimi. Mam na swoich rękach mnóstwo tatuaży, pokrywają je całe i wraz z czasem będzie przybywało ich jeszcze więcej w innych miejscach. Ale czy wiecie jaki jest ból przy robieniu tatuażu?

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Pamiętam te chwile, jedne z pierwszych.

Ból towarzyszy nam od narodzin i nie jest bynajmniej niczym złym. Ból powoduje, że zwiększamy swoje bezpieczeństwo i wydłużamy znacząco życie, tak przynajmniej zaprogramowała nas natura, gdy w skórzanych majtkach popylaliśmy za dziką zwierzyną. Poprzez odciągnięcie ręki od bardzo gorącego kamienia czy palącego się drzewa ratowaliśmy swoje dłonie przed poparzeniami i jego następstwami. Odczuwając ból przy chodzeniu, gdy złamaliśmy kość poprzez leżenie daliśmy jej zaś możliwość swobodnego gojenia leżąc. Gdy bolały nas zmarznięte dłonie to wiedzieliśmy, że trzeba je schować lub ogrzać – ratując je od martwicy i utracenia. Gdy serce wysyłało sygnał bólu to kładliśmy się spokojnie, dając mu czas na dojście do siebie. Ból jest dobry, ból pomaga i ból na swój sposób jest cudownym wymysłem tego świata bo nas chroni, jest sprzymierzeńcem. Trzeba jedynie próbować załagodzić jego skutki, gdy ból jest niezbędny i nie wstydzić się odczuwania go.

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Jeden z kilku wykresów ukazujących ból w konkretnych miejscach na ciele. Będzie ich kilka dla lepszego zobrazowania sytuacji.

Ból przy robieniu tatuażu, czy robienie tatuażu boli? – wstęp

Pamiętam, gdy stwierdziłem kilka miesięcy przed pierwszą sesją u tatuażysty, że ból mnie nie interesuje. Stwierdziłem, że nie warto zaprzątać nim sobie głowy, w końcu zapewne go i tak odczuję dając kłuć się kilkoma igłami naraz. No i tak jest, boli. Naprawdę wykonywanie tatuażu boli. Niektórzy radzą sobie jednak z tym bólem zdecydowanie lepiej i mimo, że nie chcę okazywać tu samouwielbienia to uważam, że znalazłem dobre sposoby jego akceptacji. Jak więc radzić sobie dobrze i ból przy robieniu tatuażu odczuć…pozytywnie?

Tak, wbijanie igieł pod skórę nie ma prawa być nieodczuwalne, gdyż z oczywistych względów oznaczałoby to jakąś chorobę naszego ciała czy martwicę skóry. Igły wchodzą do skóry dość płytko, jednak faktycznie dziurawią skórę w tysiącach miejsc i te tysiące miejsc prawdopodobnie będą krwawić, a dodatkowo każde z nich będzie z pewnością bolesne, gdyż igła dotknie naszych zakończeń nerwowych. Więc oczywiście, tatuaż boli zawsze, jednak niektórych mniej, innych bardziej, w jednych miejscach mniej, w innych mocniej. Zaakceptujmy jednak ból przy robieniu tatuażu/tatuowaniu jako nieodzowną część tatuowania.

Gdzie najbardziej boli tatuaż?

Skóra jest tak zbudowaną tkanką, że im jest cieńsza – tym bardziej delikatna, wrażliwa na czynniki zewnętrzne i bodźce. Skóra gruba z kolei jest zupełnie odrębną kwestią, wbijana tam igła nie dociera bardzo głęboko, aż do tkanek podskórnych, a ból przy robieniu tatuażu odczuwany jest zupełnie mniej niż przy skórze cienkiej. Drugą, równie ważną kwestią jest grubość tkanki tłuszczowej pod skórą. Większa jej ilość zwiastuje zdecydowanie mniejsze odczuwanie bólu niż miejsca, które tej tkanki mają jak na lekarstwo. By dać przykład – będzie bolał tatuaż na stopie, na nadgarstkach lub na łokciach, gdyż jest tam bardzo nikła ilość tkanki tłuszczowej podskórnej i igła będzie wbijana „po kości”. Zaś z powodu bardzo cienkiej i wrażliwej skóry będzie bolało zgięcie łokcia od wewnątrz, wnętrza bicepsów, pachy, będzie także bolała szyja lub dłonie od wewnątrz i z zewnątrz. Mniej pobolą miejsca gruboskórne i otoczone dużą warstwą tłuszczu, jak górna część ud która łączy obie te cechy czy też boczne części ramion lub pośladki.

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Drugi wykres.

Co gdy wiemy, że tatuaż boli? Jak sobie z tym poradzić?

Jest jedna, świetna technika, która da nam bardzo, bardzo wiele spokoju przy robieniu tatuażu i wymyśliłem ją samotnie, gdy zastanawiałem się nad akceptacją swojego przyszłego bólu. Główną przyczyną odczuwania dużego bólu jest oczywiście psychika. Głośny, brzęczący przedmiot trzymany w dłoni przez kogoś z lekarską maską i dłoniach w rękawiczkach na twarzy to obraz, który z automatu wzmacnia nasze odczuwanie bólu. Dodatkowo, gdy spojrzymy wcześniej na igły, które tatuażysta aplikuje do maszynki to tym bardziej będziemy się tego wszystkiego dosłownie bać. Dochodzi do tego także dokładne obmywanie tatuowanego miejsca, odkażanie, golenie, odkażanie i odkażanie. To wszystko wzmocni nasze złe odczucia.

Dlatego zmieńmy tory i nawróćmy myślenie na pozytywny kierunek. Nie myślmy, że nie będzie boleć – bo BĘDZIE boleć i nie zmienicie tego niczym. Nie tłumaczcie sobie, że a nuż akurat „ja” jestem wyjątkowy/-a i nie będę tego czuć. Otóż nie, będziesz ten ból czuć i kropka, choćby lekki, ale z pewnością będziesz. Zaakceptujmy ten ból w sposób, który uważam za absolutnie najlepszy. Otóż – musimy CHCIEĆ tego bólu. Pomyślmy sobie, że to właśnie ból odróżnia robienie tatuażu od malowania po rękach pisakami przez dzieci. Że ból pokaże nam duże zaangażowanie, że to ból zaakcentuje sam proces wykonywania tatuażu. Że ból na zawsze zostanie w naszej pamięci jako chęć poświęcenia się w ramach idei tatuażu i że ten ból pokazuje, że to permanentna ozdoba ciała. Ja, gdybym miał cofnąć czas to zdecydowanie chciałbym by bolało mnie identycznie jak wtedy, a momentami ten ból naprawdę mnie spinał. Polubiłem go jednak autentycznie, akceptuję go, bo wskazuje mi czym jest tatuaż i że jest to tatuaż stały, nie do kupienia w kiosku czy na straganie. Absolutnie nie zgodziłbym się na znieczulenie czy nie daj Boże uśpienie na czas tatuowania. Tatuowanie to nie robienie fryzury u fryzjera, włosy zaraz odrosną. Tatuaż jest na stałe, tatuaż musi boleć. Chcę by bolał. Wy również chcecie, uwierzcie mi. Często, gdy widzę kogoś mocno wytatuowanego to myślę sobie, że i on lub ona wytrzymali ból w ramach idei i dali sobie z nim radę. Są więc w tej kwestii silniejsi niż ludzie, którzy tego bólu nigdy nie czuli.

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Przykład trzeci.

Czy tatuaż boli faktycznie? Mój przykład.

TUTAJ OPIS MOICH WSZYSTKICH TATUAŻY

Jak wiecie mam całe ręce zajęte tatuażami, od dolnych części nadgarstków, aż po same ramiona, ciężko znaleźć tam miejsce z wolnymi paroma centymetrami kwadratowymi. W dodatku wszystkie tatuaże wykonałem w odstępstwie około czterech miesięcy, więc na gorąco potrafię porównać ich prawdziwy ból bo sesje miewałem nawet co trzy tygodnie. No i moje sesje trwały za każdym razem 6 godzin i DŁUŻEJ, więc końcowe minuty na krześle czy leżance odczuwałem zdecydowanie bardziej dosadnie niż pierwsze.

Nastawiony byłem nad wyraz pozytywnie, wiedziałem, że tatuaż będzie bolał i chciałem tego bólu. Nie mogłem się doczekać tatuażu, a ból to nieodłączona jego część. No i stało się – zaczęliśmy. Opiszę wszystko idąc od dołu rąk, aż po samą górę by zachować sens i logikę.

Bardzo duży ból przy robieniu tatuażu odczuwałem przy nadgarstkach, szczególnie przy miejscach naprawdę bliziutko dłoni (łańcuch na prawej ręce oraz drut kolczasty na lewej), a szczególnie w częściach wewnętrznych, które były bolesne niczym cięcie kawałkiem szkła czy żyletki. Jednak nie pokazałem grymasu twarzy bo ten ból był na jednej z ostatnich sesji i przywykłem do niego przez kilka poprzednich. Całe przedramiona od strony zewnętrznej nie sprawiły mi zbyt wielkiego bólu, raczej dyskomfort i średnio przyjemne odczucie, jednak nie mogłem go nazwać bólem w sensie stricte. Wewnętrzne części przedramion z kolei były tym dyskomfortem nieco mocniejszym, choć w dalszym ciagu nie natarczywym, mocnym. Wnętrza łokci bolały już niczym dotykanie rozżarzonym metalowym prętem, bardzo niefajne uczucie. Łokieć mimo zapewnień, że będę odczuwał ból przeszedłem bardzo gładko. Był to lekki ból, ale wzmocniony przez spory dyskomfort nieustającego „tłuczenia” po kości. Bardzo dziwne uczucie. Absolutnie nie odczuwałem bólu przy tatuowaniu na zewnętrznej stronie bicepsów czy tricepsów. Wewnętrzna część bicepsów oraz górna część tricepsów skierowana pod pachę z kolei to ból już z grymasem twarzy, który w górnej części praktycznie stykającej się z pachą był naprawdę konkretny. I ból i grymas. Ból wzmocnił fakt, że byłem już pod koniec ośmiogodzinnej, wyczerpującej sesji. Pamiętam ten dzień i zapamiętam do końca życia jako swój duży sukces życiowy. Zrobiłem podczas jednego posiedzenia najbardziej bolesne miejsca na OBU rękach – mianowicie wnętrza łokci i bicepsów aż po samą pachę, górę tricepsów pod pachami oraz wnętrza łokci. Ta sesja mnie wymęczyła, ale i tak uśmiech mimo bólu nie schodził z twarzy. Zupełnie bez bólu przeszedłem tatuowanie naramienników 

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Tatuaż „w trakcie” wygląda właśnie tak. Zwróćcie uwagę na pogrubione linie – to efekt bardzo dużej opuchlizny ciała w tych miejscach.

Reasumując. Ból to jedna ze składowych tatuażu, nieodzowna część niczym tusz czy maszynka lub tatuażysta. Ból to część, bez której tatuaż byłby…kolorowanką, malunkiem pisakami czy zabawkowym tatuażykiem z kiosku. Ból towarzyszy procesowi tatuowania, ale też jest to ból, który za pomocą mojej techniki możemy na tyle zminimalizować na ile jesteśmy w stanie za pomocą samej, ale jakże mocnej psychiki. Pamiętajcie też o bardzo ważnej kwestii – nie wybierajmy miejsca, na które chcecie wrzucić tatuaż patrząc przez pryzmat jego wrażliwości na ból. To skrajna głupota, która odbije się czkawką już po paru tygodniach noszenia dzieła na ciele. Trzymajcie się zdrowo, a ból przy robieniu tatuażu odczuwajcie jako przyjemność. W każdym z Was musi tkwić cząstka masochizmu 😉

No i w ostatnich kilku słowach – ból przy robieniu tatuażu można porównać do rozżarzonego, metalowego pręta lub do cięcia żyletką czy też szkłem w ciężkich miejscach. Dobre porównanie dał mi mój tatuażysta porównując bolesność tatuażu do wyrywania mnóstwa włosów przez maszynkę do depilacji. Acha – NAJBARDZIEJ bolały mnie poprawki na gotowym już tatuażu tego samego dnia. Gdy zakończyliśmy robotę nad nim przed kilkoma godzinami i przeszliśmy dalej, a ja sobie zdecydowałem o jeszcze jednym detalu w centrum bolesnej rany, z której ciekła rzeka płynów ustrojowych. Tak, to był ból…

POLECAM! 😉

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Przed/po konturowaniu motyla. Zobaczcie po prawej stronie jak bardzo linie są wypukłe. Pamiętam jaki w dotyku był łokieć – totalna galaretka. A, no i mnóstwo czasu na granie :D

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Oto i tatuaż bezpośrednio po wykonaniu. Widzimy wiele ognisk krwi na orle i statku na tyłach. Te ogniska prawdopodobnie będą krwawić, aż do następnego dnia, lub dłużej. Co ciekawe – zdejmując opatrunek zauważymy także sporą dawkę tuszu, który wychodzi z ciała razem z krwią. To naturalny proces.

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

A to już tatuaż z tego co pamiętam dzień po wykonywaniu. Widzimy opuchliznę, spore zaczerwienienie oraz bardzo mocny i wydatny kolor tatuażu.

Ból przy robieniu tatuażu, czy tatuaż boli, ból tatuaże, tatuaże bolą, boli mnie tatuaż, tatuowanie boli, ból przy tatuowaniu, tatuowanie i bóle

Świeżynka z internetu – prawdopodobnie bezpośrednio po wykonaniu. Nie wiem co będzie z tego tatuażu po wyleczeniu, nie wygląda dobrze (krzywo).

tatuaże, czy tatuaż boli, tatuaże dla faceta, męski tatuaż na rękach, męskie rękawy, tatuaże męskie rękawy

A tu tatuaże wykończone. Zapraszam do wpisu opisującego zagadnienie moich tatuaży! KLIKNIJ TUTAJ LUB NA ZDJĘCIE.

 

Adrian / The-Bigwig

Ból przy robieniu tatuażu – Moda Męska Blog Casual

Ból przy robieniu tatuażu
4.84 z 45 ocen

    ADD YOUR COMMENT