Tatuaż blednie, tatuaż robi się jasny?!

Casualism Blog o Męskiej Modzie – Tatuaż blaknie, tatuaż robi się jasny?!

Zapewne większość z nas – starających się o tatuaż – rozmyśla jak będzie się takowy prezentował nie dość, że na naszym ciele, to i po pewnym czasie. Niestety zostaniemy także z pewnością wciągnięci w bardzo nierealny ich obraz przeglądając setki, jak nie tysiące zdjęć inspiracyjnych. Zdjęcia te…są oczywiście podrasowane, no i robione w sposób przedstawiający tatuaż w absolutnie najlepszy sposób. Czasy w jakich przyszło nam toczyć swe życia nie sprzyja naturalności, warto więc na przykładzie tatuaży nieco zejść na ziemię. Dzisiaj pogadanka, co gdy tatuaż blednie? A co gdy tatuaż robi się jasny? To i wiele więcej w tym wpisie!

Przy podejmowaniu decyzji o umiejscowieniu na swoim ciele wspaniałego malunku na pewno przez myśl przejdzie nam pytanie „Jak tatuaż będzie wyglądał za rok?”, ale jednocześnie widząc tysiące zdjęć myślimy, że nic złego im nie będzie. Że czerń będzie czernią, że pomarańcz będzie się odróżniał od skóry, że cienie zostaną na stałe tak mocno zaakcentowane.

Tatuaż blednie

Instagram @Livedintattoos – 4 lata. Zdjęcie zapewne jest bardzo niekorzystnie wykonane, ale pokazuje pewien sens całego wpisu.

Tatuaż blednie

Instagram @Livedintattoos – 2 lata. Zwróćcie proszę uwagę na otoczenie w szczególności na dole.

NIC bardziej mylnego. Skóra to cudowny twór natury, który będzie stale walczył o opustoszenie z naszego ciała niechcianych gości i obcego ciała w postaci kropelek barwnika. Niestety i stety, skóra będzie całe życie próbować za wszelką cenę „rozmyć” tatuaż przez usuwanie barwnika za pomocą krwi, która sukcesywnie będzie „brać” na swoje barki mikrocząsteczki tuszu i wprowadzać je do krwiobiegu. Musimy do tego przywyknąć, bo tatuaż musi jaśnieć jeśli jesteśmy zdrowi, nie ma zmiłuj.

Pinterest.com. Dobrze uwidoczniona różnica między nowym tatuażem u góry, a starszymi poniżej

Pinterest.com. Dobrze uwidoczniona różnica między nowym tatuażem u góry, a starszymi poniżej

1. Opieka podczas gojenia

Kluczowym czynnikiem wpływającym na samym wstępie na jakość naszego tatuażu jest jego opieka podczas fazy gojenia i pierwszych miesięcy. Wystarczy powiedzieć skrótowo – jak zagoisz, tak zostaniesz. Przynajmniej na kilkadziesiąt najbliższych miesięcy. Drugi czynnik to znana w środowisku tatuażystów ekspozycja na słońce i śmiercionośne dla tuszu promieniowanie UV, które wyniszcza tatuaż wprost koncertowo. Skóra mocno się nagrzewa, promienie penetrują skórę pobudzając do działania krwinki otaczające nasz drogocenny barwnik. Skutkuje to szybkim jaśnieniem tatuażu, lekkim rozmyciem krawędzi i jaśnieniu kolorów. Podczas pobytów nad morzem czy też podczas opalania używamy więc na tatuaże filtrów UV lub najlepiej blokerów. Kwestię higieny i gojenia poruszę w oddzielnym wpisie.

Blady tatuaż

David Beckham i jego tatuaże w sytuacji oświetlenia dającego bardzo niski kontrast.

2. Tatuaż podczas bezpośrednio po tatuowaniu

Ciekawym aspektem jest także fakt, iż tusz tworzący tatuaż nie jest „na skórze„, a dosłownie pod nią, w skórze właściwej. Jak to wygląda? Podczas dziarania tusz będzie obecny także w górnej warstwie skóry (naskórku) wyglądając jak dosłownie czarna, mroczna smoła, a kolory dosłownie bajkowo. Z tego też powodu studia tatuażu dają zdjęcia dzieła bezpośrednio po wykonaniu. Ze względu na fakt, że naskórek dosłownie przykrywa nasz tatuaż musimy być świadomi tego, iż tatuaż będzie z biegiem czasu wyglądał na zdecydowanie, ale to zdecydowanie jaśniejszy niż bezpośrednio po jego wykonaniu. Po zagojeniu tatuaż zrobi się jaśniejszy o kilka tonów bo podczas gojenia zejdzie nam wraz z zewnętrznym tuszem rzeczony wytatuowany naskórek, a nadbuduje się nowy, w miarę przezroczysty. Na te niezachęcające efekty negatywne będą szczególnie narażeni ci z nas, którzy stworzą piękne dzieło na zasadzie gier lekkich cieni i bardzo dokładnego, zbitego wzoru.

Świeży tatuaż

Billu Huxley i jego świeży tatuaż wokół przedramienia.

Blednie tatuaż

Tumblr.com – Środkowy tatuaż jest nowy, reszta – starsza. Ale czy wiele? Prawdopodobne jest, że nawet i te tatuaże były robione niedawno, po czym wyszły z fazy gojenia.

3. Opieka wygojonego tatuażu

Kolejny czynnik to brak opieki nad tatuażem. Musimy zapamiętać, że skórę trzeba koniecznie nawilżać po kąpielach, a już w szczególności przez pierwsze kilka miesięcy po wykonaniu na naszym ciele wymarzonej dziary. Brak nawilżenia i przesuszenie skutkuje szybszym wytracaniem cząsteczek tuszu spod skóry.

Przeczytaj koniecznie ->  Tatuaż rękaw, tatuaże rękawy - MOJE!

Tatuaż robi się jasny

Tatutaż blednie

Maja Sablewska ma cudowne tatuaże i gdy czasami zerkam na jej program to raczej nie na program, a na tusz 😉

4. Różnice w skórze ludzi.

Nasza skóra może na tusz reagować także zupełnie inaczej niż na naszym znajomym, w dodatku naskórek także będzie miał inny kolor. Z tego względu nasz znajomy może mieć tatuaż idealnie czarny przez długi czas, a my już po wygojeniu dostaniemy po oczach delikatną szarością. Nie ma tu reguły, natomiast zasada jest taka – im skóra ciemniejsza, tym kontrast miedzy tatuażem a skórą mniejszy, siłą rzeczy i logiką. Każdy z nas ma także inaczej zbudowany układ limfatyczny, który zależnie od osoby może szybko lub powoli pozbywać się tuszu ze skóry.

Tumblr.com - Ciemna skóra zmniejsza kontrast między nią, a tatuażem

Tumblr.com – Ciemna skóra zmniejsza kontrast między nią, a tatuażem

Tatuaż jaśnieje

Agnieszka Chylińska

Tatuaż blednie

Billy Huxley. Różnica między percepcją zdjęcia studyjnego z lewej a „prawdziwego” z prawej jest widoczna ewidentnie.

Tatuaż robi się blady

Ricki Hall daje dobry przykład jak znaczącą różnicę robi „byle światło”.

5. Oświetlenie i percepcja tatuażu.

Dużo, naprawdę dużo zmienia też nasłonecznienie miejsca w jakim przebywamy. Tatuaż zdecydowanie najlepiej wygląda w lekko ciemnych pomieszczeniach, a najgorzej – na mocnym słońcu. Co ciekawe, tatuaż może także wyglądać przy zimnej barwie na granatowy (podczas pochmurnych dni), a podczas oświetlenia ciepłą barwą (przykładowo świetlówką) nawet na lekko „zazieleniony„.

Polecam Wam przeglądać głównie profile i zdjęcia osób wytatuowanych, których tatuaże zobaczymy podczas ich naturalnych czynności. Podczas gdy pada na nich mocne światło, gdy tatuaże są nawet ledwo widoczne. Wtedy osiągniemy radość i będziemy wiedzieć czego się spodziewać, a nie nerwy podczas pierwszych dni lata, gdy złapiemy się za głowę z pytanie „Gdzie do cholery podział się mój tatuaż?!”. Nie ma jednakże co się dziwić chęci ukazywania tatuażu w najlepszy sposób. Tak jak ze sztuką, tak i z tatuażami, trzeba je pokazać w najpiękniejszy sposób, niczym obraz w złotej ramie i pustce wokół wywoła większe odczucie docenienia jego piękna niż ten sam obraz leżący w stercie śmieci na wysypisku.

Tatuaż robi się jasny

Adam Levine w zdjęciu studyjnym i na koncercie.

6. Miejsce wzoru.

Pamiętajcie, że dobór miejsca tatuowania także ma kluczowy wpływ na jego prezencję po kilku miesiącach. Miejsca, które przychodzą nam na myśl na samym wstępie, więc bicepsy, barki czy klatka piersiowa to miejsca bardzo dobrze trzymające tusz. Naskórek rzadko się wymienia, nie tworzy się gruba warstwa martwego, a sama wymiana jest płytka. W przeciwieństwie do przykładowo palców u dłoni czy stóp – te szybciej reagują na upływ czasu. Łokcie podobnie, często wewnątrz pięknego wzoru dość szybko tworzy się „wytarcie” na samym jego środku umiejscowionym na wystającej kości łokcia. Najgorzej tatuaż trzyma się zaś na poduszkach stóp i wnętrzach dłoni.

Tatuaż blaknie

Tumblr.com – Pięknie ukazana różnica między starym a nowym tuszem na zasadzie przykrycia starego tatuażu techniką „Blast over”

Tatuaż robi się blady

Tumblr.com – Pięknie ukazana różnica między starym a nowym tuszem na zasadzie przykrycia starego tatuażu techniką „Blast over”

7. Poprawki

Wszystko jest dla ludzi, także poprawki nie są niczym złym, ale przez wielu odczuwane niepotrzebnie jako „słabość” lub źle wykonany tatuaż. Warto swój wzór odnawiać co kilka lat minimum w ich najbardziej nadgryzionej zębem czasu części. Atutem poprawek jest nie tylko lepsza prezencja tatuażu, ale także odświeżenie wzoru przez dodanie kilku nowych detali lub wprost przeciwnie – przykrycie tatuażu zupełnie innym. Skóra to genialne płótno do tatuażu i wbrew obiegowej opinii tatuaż owszem, jest na całe życie, ale często nie w formie jaką przybrał na samym początku gdy go wykonaliśmy 😉 Od tatuażu ciężko się opędzić, ale nie będzie niczym dziwnym gdy ktoś z nas popełni błąd. A miejsc na błędy jest mnóstwo, od umiejscowienia, przez wzór, aż po kolor i wielkość samego wzoru. Podkreślam, jeśli tak jest – nie martw się, bo na pewno koniec końców jak nie teraz to za jakiś czas będziesz zadowolony, ale od słów „a nie mówiłem” serwowanych od znajomych i rodziny się nie opędzisz. Mam wrażenie, że ludzie to mówiący czują się lepsi od podejmujących ryzyko. Głupota.

Tatuaż blaknie

Instagram @Livedintattoos – 9 lat. Ten tatuaż aż prosi się o poprawki lub skrajną podmianę wzoru.

Tatutaż blaknięcie

Tumblr.com – Świeżaki u góry, dojrzali zawodnicy na dole.

 

Przeczytaj koniecznie ->  Co zmieniają tatuaże męskie w kontekście ubioru?

Pamiętajcie więc, że w tatuażu tkwi piękno nie tylko podczas podkręconego kontrastu studyjnych zdjęć, ale także podczas naturalnego ich środowiska. Dla mnie osobiście lekko wypłowiałe tatuaże prezentują się, o ironio, bardziej naturalnie niż czarne plamy na ciele przypominające rysowane po skórze wzory markerem. Musicie i Wy docenić ich piękno w typowych sytuacjach. Innego wyboru nie ma 😉

Do tatuażu pasuje BRODA!

Da się zagęścić zarost. Stworzyć brodę pełniejszą, zdecydowanie bardziej atrakcyjną i pełną objętości. Z pomocą przychodzi produkt BeardMe, który daje nieprawdopodobny efekt tuż po zaaplikowaniu. Testowałem go przez kilka tygodni i…lepszego produkty do brody świat nie widział. Szczerze.

zagęszczanie brody, gęsta broda, farbowanie brody, dbanie o brodę, trymowanie brody, broda zagęścić, duża broda, długa broda

…a tak działa testowany dzisiaj przeze mnie produkt.

Jest praktycznie w pełni naturalny, nie wchłania się do skóry, a daje efekt jak dosłownie przeszczep włosów. Działa na zasadzie elektrostatyki, czyli mikrocząsteczki bawełniane, przypominające do złudzenia małe włoski, przyklejają się do brody za wczasu wysmarowanej olejkiem lub kremem. Produkt działa na zasadzie podciśnienia, więc przy aplikacji ściskamy aplikator i nakładamy na twarz. Efekty są druzgocące.

RECENZJA BEARDME NA CASUALISM

BeardMe – Warto nie tylko zajrzeć, ale też zakupić. BeardMe jest w atrakcyjnej cenie, a z kodem CASUALISM macie dodatkowe 10% zniżki!

Efekt zastosowania BeardMe na połowie całej twarzy!

…A tak wygląda efekt użycia BeardMe na całej brodzie!

zagęszczanie brody, gęsta broda, farbowanie brody, dbanie o brodę, trymowanie brody, broda zagęścić, duża broda, długa broda

…a to zdjęcie mnie zadziwia ilekroć na nie spojrzę 😉

Po prawej stronie efekt stosowania BeardMe

Adrian / The-Bigwig

Casualism – Blog Męska Moda

Tatuaż blednie, tatuaż robi się jasny?!
4.7 z 32 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

26 Comments

 1. krzysiu Reply

  Świetny wpis. Niestety czuję się jeszcze za młody na decyzję o zrobieniu tatuażu, ale kiedy do tego dorosnę z pewnością moja skóra będzie wielokrotnie ozdabiana. Zauważyłem jeden błąd – Agnieszka, nie Joanna Chylińska 🙂

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Ło matko! Ale wtopa, wybaczcie wszyscy, ale wybacz i Ty Aga 😉
   Krzysiu polecam Ci tatuaże, ale wyłącznie kiedy będziesz gotowy. Nie spiesz się, terminy licz w latach lub dekadach i nie przejmuj się „wydziaranymi” kumplami. Ja zacząłem dopiero w tym roku po kilku latach intensywnych rozmyślań.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Goku…bohater mojego dzieciństwa, ma szczególne miejsce w moim sercu i on i cała jego klika. Piękne czasy. Jak to mawiają, propsuję całym sobą.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Fajnie trafiłeś, właśnie „goję” kolejną sesję z czwartku, więc świeżaki. Pewnie pokażę się całościowo dopiero na wiosnę, albo i lato. Przygotowane mam 3 sesje i myślę nad czwartą dla spokoju. Zobaczymy jak to się ułoży 🙂

 2. Monika Reply

  Kilka lat zastanawialam sie nad tatuazem jaki i gdzie i w koncu zdecydowalam. Imiona moich dwoch wspanialych corek z datami na nadgarstkach mam je od 3 dni i wiem ze mi sie nie znudza;)

 3. Lucio Reply

  Troszkę odkopię, a co tam 🙂 powoli, powoli tworzę swoją nogawkę (rekawy lubię tylko oglądac:) ) – może poradzisz czym na bieżąco pielęgnujesz swoje malunki?

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Po wygojeniu – nic z nimi nie robię. Ot tak, nic a nic. Fakt jest taki, że liczy się tylko czas do pełnego wygojenia, po tym – nie ma co się nadmiernie zastanawiać bo tatuaż i tak z czasem będzie nieco jaśniał i jest to naturalny proces. Zalecam tylko przy dużej ekspozycji na słońce zastosować mocny krem z filtrem i przykryć nim CAŁY tatuaż i często ten proces powtarzać. Słońce rozgrzewa skórę, która przez to szybciej rozbija cząsteczki tuszu i transportuje go do krwiobiegu, tym samym mocno go wybielając.

 4. Justi Reply

  Witam tydzien temu zrobilam sobie tatuaz smaruje mascia Bepanthen ale zauwazylam ze schodzi mi pierwsza warstwa tuszu a pod spodem nam bardziej jasniejszy kolor czy to normalne jest?

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Nie przejmuj się, aktualnie czeka Cię faza lekkiego swędzenia, schodzi martwa skóra z nadddatkeim tuszu. Skóra pod spodem przez jakis czas bedzie jaśniejsza, jakby mleczna. Kwestia kilku dni i wszystko wróci do normy – rozluźnij sie i obserwuj. Po całkowitym zejściu skory możesz kierować się w Cetaphil, ale to zalezy od upodobań tatuażysty.

 5. Krystyna Reply

  A ja robiłam u koleżanki,która rozpoczęła dziaranie niedawno.Zrobiła już mnóstwo i dopiero po obejrzeniu stwierdziałam że mogę sie jej poddać.Malutki kotek na palcu,bardzo ładnie zrobiony,ale jak się goił schodził mi tusz ze strupkami .Pozostało niestety mało tego pod skórą.Poprawka była taka sama .kolejny na stopie koło kostki to samo.Zostało mi troche wzoru 🙁 .Coś jest ze mną nie tak,bo widziałam jej prace wygojone na ludziach i u nich jest wszystko ok.Mam zamiar wybrac się do innego tatuatora,ale ile można poprawiać?Jestem już zniechecona 🙁

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Niestety, palce u stóp i dłoni bardzo szybko zmieniają naskórek, skóra szybko się „naradza”. Każdorazowa zmiana naskórka niestety wypłukuje z ciała tusz, więc te miejsca są często odradzane przez tatuatorów. Spróbuj innego tatuażysty, istnieje szansa, że nie umie „wyczuć” Twojej skóry i wbija igłę zbyt płytko co przyczynia się szybkiemu usuwaniu tuszu. Jednak i w drugą stronę nie można przesadzić – bo pod skórą stworzy się „chmura” i tatuaż się po prostu paskudnie rozleje. Zapłać nieco więcej i zrób idealnie!

 6. payrycja Reply

  Hej mam pytanie mam na łopatę tatuaż już chyba z 5 lat i teraz ten tatuaż mnie ciągle piecze tak rwie czy to normalne?wdzięczna za info bym byla

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Oj, niestety nie mam pojęcia. Minęło bardzo dużo czasu więc nie powinna to być żadna reakcja alergiczna. Może zażywasz teraz jakieś leki? Może opalasz się zbyt wiele, może używasz jakichś mocnych kremów lub zbyt mocno peelingujesz skórę?

 7. Fifi Reply

  Siemanko odkopuje temat.
  Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze żyje 😛 Ja ostatnio zainspirowany reklamą kupiłem Reprintic. To podobno typowy produkt do pielęgnacji tatuaży. Jak już wytestuje to dam znać jak efekty.

 8. Radek Reply

  Witam jestem w trakcie robienia tatuaż dosyć duży zaczyna się od klatki barku i kończy na ręce mam zrobione kontury na klatce i barku I tu pytanie zrobił mi wypełnienia na barku i można powiedzieć że z tych wypełnień prawie nic nie zostało kontury są ładne a wypełnienia prawie znikły czy to wina tatuażysty przez4 dni smarowalem alantanem plus puzniej przeszłam na krem Easy tattoo czy to przesto bo mam dużo wypełnień jeszcze na klacie i ręce

 9. Teresa Serwatka Reply

  Hej mam tatuaż od nast lat na lopatce i właśnie bardzo wyblakł. Trochę słabo wygląda.

 10. Renata Reply

  Czesc Ja tez w kooooncu sie zdecydowalam na tatuaz(prawie na starosc?) Ale bylam w nim zakochana. Mowie bylam bo mimo mojego bardzo starannego pilnowania przy gojeniu wyblakl bardzo ale to bardzo. Wygladal jak by byl zrobiony henna ktora jest juz u kresu zmycia. Wiec po miesiacu zrobilam poprawke ktora mowiac szczerze wiele nie dala?. Planuje raz jeszcze. Tym razem w innym salonie. Jak mowia:Do trzech razy sztuka?Artykul bardzo fajny. Przyjemnie sie go czyta?Pozdrawiam

 11. Daniel Górniak Reply

  Witam proszę mi powiedzieć jaki jest najlepszy tusz czarny który będzie intensywny a nie zmieni się w niebieski lub szary ..chodzi mi przede wszystkim jakiej firmy i gdzie można taki dostać. .dziękuję i pozdrawiam Daniel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *