Czerń w szafie – Czarne ubrania i inspiracje

Casualism – Blog Moda Męska – Czarne ubrania

Kolor czarny i czarne ubrania zostały przeze mnie w początkowych fazach zainteresowania ubiorem odsunięte bardzo mocno na bok. Było to działanie sensowne bo dotyczyło stricte elegancji i zestawów krążących wokół niej. A co myślę o czerni teraz, gdy mój umysł się otworzył i „znormalniał” otwierając się również na casual? Kolor czarny mimo ogromnej niechęci teraz jest jednym z moich ulubionych w sezonie jesień/zima i sięgam po niego niezwykle często dobierając kolejne części garderoby.

tumblr.com

tumblr.com

Czym jest czerń?

Czerń wbrew temu co myślimy – to nie jest neutralność – to kolor niczym śnieżna biel więc rzucająca się w oczy barwa, która nie przechodzi w obojętność. Nieco problematyczna, ale głównie podczas dnia, w nocy będąc cichym tłem dla wszelkich pozostałych części ubioru. Najlepiej prezentuje się gdy za oknem mamy istną szarość, a niezwykle źle wygląda podczas dni słonecznych ze względu na rozjaśnienie koloru przez światło słoneczne tworząc paskudną, wybieloną i rozjaśnioną czerń – czyli skrajne to, czego osiągnąć absolutnie nie chcemy. Z tego względu użytkowość czarnych elementów garderoby jest najwyższa i wygląda najlepiej podczas brzydkich dni – o ironio – tworząc świetne zestawy. Reasumując: unikamy użytkowania czarnych elementów garderoby w ostrym świetle za to używamy jej w dni otoczone szarą aurą, więc deszczowe i mocno zachmurzone, bądź gdy jest całkowicie ciemno – wtedy czerń wygląda dla oka najprzyjemniej.

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

Jak czerni używać a jak nie używać?

Czerń jest wbrew złym konotacjom bardzo łatwym w użytkowaniu kolorem, co widzicie w akapicie powyżej. Oczywiście wyłącznie wtedy gdy użyjemy go w zgodzie z przeznaczeniem i podczas właściwej aury – to czerń odwdzięczy się świetną bazą, bądź będzie głównym gwoździem naszego zestawu. Ważne!

– Czerni używamy wyłącznie w zestawach typu casual – nigdy eleganckich w warunkach innych niż po zmroku bądź w przypadku ceremonii pogrzebowych odbywanych za dnia. Smart-casual – nigdy, niezależnie od otaczającej nas aury.

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

– Czerń najlepiej wygląda odsunięta od bezpośredniego kontaktu ze skórą. Pozwólcie, że wytłumaczę. W przypadku naszego kraju – czyli ludzi o stosunkowo jasnej karnacji zbliżając do twarzy czerń tworzymy bardzo duży kontrast wyciągając z niej bardzo dużo kolorytu. Ot, wybielamy twarz zbliżając do niej czerń. Na bliskie towarzystwo czerni do twarzy pozwolić sobie mogą ludzie murzyni, mocno opaleni, bądź śniadzi. Sam należę do takich, ale i tak odczuwam czerń blisko twarzy jako balansowanie na krawędzi i grę o wysokim współczynniku przegranej. W dodatku czerń jako użytkowana najlepiej w chłodnych miesiącach roku – siłą rzeczy nie będzie dobrze się prezentowała przy nieopalonej skórze. Najlepiej prezentuje się na butach i spodniach – gdyż zwykle rzeczy te nie mają kontaktu z odkrytą skórą. To samo tyczy się stosunku między butami a spodniami – brak skarpetek „ugryzie” w oko bladością naszej skóry. Z tego samego powodu kwestia ta jest absolutnie skorelowana z nieużywalnością czerni w lecie, zauważcie to sami. Spodenki w czerni – są złym wyborem, bo mają kontakt bezpośredni do naszej skóry. Innymi słowy cofamy się do pierwszego akapitu – nie używamy czerni w lecie i dniach słonecznych i nie dopuszczamy do bezpośredniego kontaktu czerni ze skórą.

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

– Najłatwiej czerń połączyć z szarością w niezliczonej ilości odcieni – ograniczonych wyłącznie wyobraźnią noszącego. Z kolei najlepszą rzeczą na jego użycie są zdecydowanie spodnie. Właśnie połączenie czarnych spodni, szarej bluzy i kolorowych butów – to absolutny „basic” pełną gębą. Połączenie czerni z bielą – jest już kwestią cięższą ze względu na maksymalny do uzyskania kontrast. Wszelkie połączenia kolorów czy barw nie mają takiej „mocy” jak połączenie kolorów, które leżą na całkowicie przeciwnych biegunach we wszystkich możliwych aspektach. Czy czerń pasuje do ostrych kolorów? Pasuje jak najbardziej – jedyne kolory, które z czernią mi nie grają ale jednocześnie zdanie mogę szybko zmienić to odcienie delikatne, pastelowe.

Przeczytaj koniecznie ->  Plecaki męskie, yay-or-nay?!

– Czerń mimo bycia czernią – pięknie się prezentuje na kurtkach skórzanych i butach eleganckich, niezależnie od nasłonecznienia. Skóra to niebywale piękny materiał do produkcji kurtek czy butów – i pięknie radzi sobie z odwzorowaniem czerni podczas każdych warunków pogodowych.

Ryan Kibler, Glyn Brown

Ryan Kibler, Glyn Brown

tumblr.com

tumblr.com

Nie polecam czarnych płaszczy. Przeinaczą nas w sposób niezwykle dosadny w ciemną plamę. Ani trencz, ani płaszcz zimowy – nic mi tu nie gra, choć nie odrzucam możliwości znalezienia ciekawych zdjęć z takimi właśnie kolorystykami okryć wierzchnich.

– Czarny kolor to główna baza dla streetwear’u i tworzonych przez jego wyznawców „total-look’ów” czyli zestawów gdzie główne role grają różnice faktur czy materiały – kolorystykę pozostawiając wyłącznie jako czarną. Streetwear to naturalne środowisko czerni i nikt inny jak ludzie w tym stylu się lubujący nie potrafią tak świetnie unieść na swoich barkach czerni.

 

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

tumblr.com

Co na początek?

Zdecydowanie na początek polecam nabyć czarne jeansy – jako niezwykle przydatną, jesienno-zimową bazę naszej garderoby w wersji odzwierciedlającej aurę „szaro-cichą”. Jeśli lubujemy się w elegancji – to czarne buty będą świetnym dopełnieniem garderobianej wnęki.

 

tumblr.com

tumblr.com

 Inspiracje – Album

A teraz ogrom (97!) zdjęć typu inspiracje, głównie zawierających pełną gębą streetwear. Pragnę tylko zauważyć, że nie wszystkie ze zdjęć są w moim stylu, ale w pełni toleruję ich wybór patrząc na ogrom różnych rodzajów stylu. Obejrzyjcie.

The-Bigwig

Casualism – Moda Męska Casual

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Woskowane jeansy i golf - Casualism Blog Moda Męska

  2. Pingback: Męskie jeansy ENCYKLOPEDIA -Casualism Blog Moda Męska

One Comment

  1. Niepodam Reply

    Kolejny świetny wpis punktujący noszenie czerni bezbłędnie. Chyba o niczym nie zapomniałeś. Poruszyłeś wszystkie istotne aspekty, no może poza tym, że czarne jeansy lubią łapać kurz oraz paprochy więc trzeba je często z nich „wałkować” odpowiednim przyrządem. Osobiście od niej od dłuższego czasu stronię, ale w garderobie mam ciągle parę ciuchów, które lubię i czasem noszę, gdy aura i nastrój są odpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *