Czapka wełniana typu beanie Casualism Blog Moda Męska Czapka wełniana typu beanie Casualism Blog Moda Męska

Czapka wełniana typu beanie – ENCYKLOPEDIA I PORADNIK

Casualism Blog Moda Męska – Czapka wełniana typu beanie

We wpisie dzisiejszym poruszymy bardzo wartościowy na teraz temat – czyli rodzaj okrycia głowy najbliższego memu sercu. Jest to czapka wełniana typu beanie, a że zima i chłody już za pasem to warto rozejrzeć się za czymś, co polepszy nasz komfort termiczny przy niskich temperaturach.

Pod zdjęciami czapek znajdują się linki z danego sklepu – by można było ją zakupić. W ostatnich dniach pomyślałem nad cechami praktycznymi wpisów poradnikowych, a jednym z nich będzie możliwość nabycia prezentowanej tutaj rzeczy, będę więc pokazywał czapki możliwe do kupna, wraz z linkami w ich kierunku. Są do bezpośredniego zakupu, nie są to czapki za paręset złotych, a raczej wersje dostępne dla każdego.

Michał OPISYWAŁ niedawno temat nakryć na głowę gdzie dobrze wyodrębnił poszczególne, dostępne do tej roli rzeczy. Ja skupię się na mojej ulubionej. Czapka wełniana lub dzianinowa jaka jest – każdy wie. To znany wszystkim wzór czapki, który na ulicach spotykany jest zdecydowanie najczęściej. Jest to bardzo typowa i niewyróżniająca się z tłumu rzecz, która służy polepszeniu komfortu cieplnego naszej głowy oraz nierzadko również i uszu. Przeważnie źle, niekorzystnie noszona przez co traci swoje walory, zarówno w kontekście komfortu jak i wyglądu, zajmijmy się nią więc.

Garb Store

 


 

Zazwyczaj stosowane przy jej produkcji materiały to:

 • Wełna

Zdecydowanie jest to materiał wyłącznie na duże chłody, nie zadziała więc dobrze przy zestawach, w ramach których użyta zostanie czapka tylko „dla picu”, by dopełnić wygląd. To materiał, który pięknie komponuje się z grubymi, zimowymi częściami garderoby, jak grube kurtki, płaszcze czy swetry. Dzięki temu osiąga charakter zarówno mocnego, stylistycznego akcentu jak i posiada same zalety z przesłanek czysto praktycznych. Materiał zwykle się nie mechaci, dobrze oddaje wilgoć i jeśli jest dobrej jakości – nie gryzie w czoło. Sam jego „dotyk” powoduje odczucie natychmiastowego ciepła. Zwykle tkany z grubej włóczki, dzięki czemu cała czapka staje się masywna i dobrze wygląda na głowie noszącego, gdyż nie „spłaszcza” jej u góry.

 

 • Kaszmir

Bardzo delikatna i luksusowa odmiana wełny. W ostatnich latach wysyp tego materiału i mnie dość mocno zadziwił, spotykamy go przy większości możliwych do utkania z niego wyrobów, więc w czapkach, swetrach, rękawiczkach czy szalikach aczkolwiek materiał tańszych wyrobów nie będzie wysokich lotów. Kaszmir dobrej jakości jest świetny w dotyku, wywołuje także bardzo pozytywne odczucia cieplne. Często kaszmir można poznać już po jego wyglądzie. Jest to innymi słowy zdecydowanie najlepszy rodzaj ogólnodostępnej wełny i jeśli szukamy dobrej jakościowo czapki nie zapominajmy o tym materiale. Czy warto dołożyć? To musi ocenić każdy z Was.

 

 • Bawełna

Materiał na czapki zimowe stosunkowo średni, nie daje dużego odczucia ciepła, niezbyt dobrze izoluje, a w dotyku jest „chłodny”, co podczas pogody zimowej nie sprzyja komfortowemu noszeniu. Nierzadko się rozciąga i szybko zużywa, a ewentualny roztopiony na niej śnieg, czy krople deszczu powodują odczucie chłodu, samo wysychanie materiału trwa bardzo długo. Dobrze służy ludziom chcącym za pomocą czapki dopełnić przykładowo wiosenny, czy jesienny zestaw nie wymagającym przy tym odczucia ciepła czy termicznego komfortu. Pamiętajmy też, że zwykle cienkie czapki tego typu mocno spłaszczają nasz skalp, ściskając wewnątrz włosy – w przeciwieństwie do wełny, która swoją grubością nadrabia na wysokość ściśniętą fryzurę. Zakładając więc jasną, bawełnianą czapkę możemy osiągnąć niezwykle niekorzystny sposób prezentacji naszej głowy. Producenci jednakże korzystają z dobrych cech i tego materiału tworząc bardzo zbliżone wagowo modele do modeli wełnianych.

 

 • Akryl/poliester

Bardzo słabe we wszelkich kwestiach materiały, które zasilają praktycznie 99% czapek dostępnych w sieciówkach, a powód ku temu jest jeden – niski koszt produkcji. Zwykle szybko się mechaci, zużywa i traci fason. Akryl to materiał sztuczny, przez co nie wchłania wilgoci a odczucia czapki lekko zmoczonej od wewnątrz przynosi na myśl noszenia na głowie plastikowego kubka. Przypomina włóczkę wełnianą, choć po dotyku różnice się uwidaczniają, w dodatku niskiej jakości akryl lekko połyskuje i na sam wygląd oceniamy go jako wprost…niskiej jakości. Droższe i wyprodukowane dla bardziej zorientowanych klientów akryle często są bardzo trudne do odróżnienia od naturalnej wełny. Dużą zaletą jest na pewno niska cena, choć producenci starają się zatrzeć granice cenowe między naturalną wełną, a akrylem. Choć nie poprzez obniżanie ceny wełny, a przez podwyższenie ceny akrylu, przez co stajemy się więc świadkami sukcesywnego wyrównywania cen między naturalnością, a sztucznością, na czym traci wyłącznie klient. Pamiętajmy, że koszt produkcji takiej czapki to maksymalnie kilka złotych, więc przy cenie ostatecznej przeważnie wahającej się pomiędzy xx-xxx złotych widzimy ogromną dysproporcję między jakością, a płaconą za nią ceną. Cena zakupu czapki akrylowej nie jest już na tyle satysfakcjonująca, by rekompensować różnice między naturalną wełną a nim samym, warto więc dołożyć parędziesiąt złotych do naturalności. Z tego względu będę starał się omijać czapki wykonane z tego właśnie materiału, choć niektórym wyrobom nie sposób odmówić ładnego wyglądu, jak czapka z Bershki poniżej.

 


 

Rodzaje czapek:

 • Długa, typu krasnal

To czapka, której długość przekracza wymaganą przez budowę naszej głowy. Po jej założeniu otrzymujemy w efekcie nadmiar materiału w jego górnej części, który zależnie od fasonu czy chęci noszącego można „postawić”, bądź zarzucić na potylicę. Zdecydowanie jest jedna z rzeczy, których w swoim życiu nie założę nigdy, jednakże przyznaję, iż niektórzy noszą ją w sposób bardzo ciekawy dla oka. Sprawdzi się wyłącznie w stylu całkowicie casualowym, bez krzty elegancji, nie zakładajmy jej więc nigdy na głowę w obecności garnituru. Prezentuje niezwykle młodzieżowy styl, który nie przystoi osobie dorosłej, z męską twarzą. Daje wrażenie niechlujności, nieprzywiązywania wagi noszącego do swojego wyglądu, co potrafi dobrze prezentować się na zdjęciach, a zwykle zdobi głowy aktorów, aktorek i ogólnej warstwy społecznej celebrytów. Jedyny słuszny i możliwy wybór dla mężczyzn o długich włosach, czy z typowymi dla oryginalnej grupy użytku ludzi – dredami, którzy mimo woli nosić muszą czapki mieszczące bujne włosy.

 

 • Krótka, typu „beanie”

To z kolei czapka zwykle z wywiniętym dołem, która mocno otula całą naszą czaszkę nie dodając nadmiaru z żadnej jego strony. Bardzo prosta forma czapki, która pasuje do wszelkich możliwych sytuacji, od niezwykle eleganckich jako atrybut naszego stylu, aż po absolutny casual. Swoim wyglądem dodaje nieco buntowniczego wyglądu, a sama prezentuje się męsko, pasuje więc do męskich typów twarzy, choć identycznie dobrze prezentuje się przy twarzy młodzieżowej – dodając jej męskości i nieco powagi. W przeciwieństwie do „krasnalek” dobrze wygląda więc u większości mężczyzn, od bardzo młodych chłopców, po starszych Panów. Musimy pamiętać o zakupie czapki nie spłaszczającej naszej głowy. Im czapka jest grubsza, a u góry damy jej nieco luzu tym mniejsza szansa, że stworzy z nas „mokrego kundelka”. Utracone centymetry zwykle przez większość uzyskiwane za pomocą fryzury dobrze jest właśnie taką czapką nadbudować.

Brixton

Brixton

Brixton

Backyard Shop

 

 • Z pomponem

Czapki z pomponem to domena młodzieży i niech tam pozostanie, choć często zdarzają się wypadki świetnie wyglądających pomponów w dorosłych zestawieniach. Jest to zdecydowanie rzecz, nad której użyciem trzeba się zastanowić, a nie wrzucać ją na głowę niezależnie od pozostałej części ubioru. Jest to jedynie atrybut zestawów w typie casual, nie pozostawiający złudzeń. Dobrze jeśli noszący ją użytkownik będzie jej wygląd neutralizował swoim wysmakowanym stylem i przykładowo – męską twarzą z dłuższą brodą. W tym przypadku wygląd czapki nie będzie infantylny, a noszący tę czapkę będzie oceniany jako mężczyzna z poczuciem humoru lub chcący dołożyć nieco życia do danego zestawu. Przy chłopięcej twarzy nie będzie ta czapka wyglądać dobrze, bo noszący otrzyma „infantylny total-look”, co często wygląda naprawdę nieciekawie.

 

Asos

 


 

Jak nosić czapkę?

 • Odsłonięte czoło/zakryte uszy – czapka „krasnalka”

 

 • Zakryte czoło/odsłonięte lub zakryte uszy

Brixton


 

Faktury materiałów:

 • Warkocz

Najczęściej spotykany wzór grubych, stylowych czapek. Prezentuje się świetnie w niskiej temperaturze, ze względu na osiąganą dzięki nim grubość. Klasyczna, pięknie wyglądająca faktura, która będzie dla praktycznie każdego stroju rewelacyjnym uzupełnieniem.

 

 • Prążek pionowy

 

Również często spotykany, ale gorzej się prezentujący podczas chłodów naszej zimy. Zwykle dość łatwy, przewidywalny i niezbyt urodziwie wyglądający, choć w tej sprawie wiele zależy od użytego materiału. Przy tym wzorze materiał może grać wręcz rolę pierwszoplanową.

 

 • Gładki

Engineered For Motion

Jak dla mnie zupełnie niepasująca do zimy faktura, którą pozostawić powinniśmy na dni cieplejsze niż chłód. Zwykle wykonane są z bawełny, a ich materiał jest cienki i nie wygląda dobrze na głowie noszącego, szczególnie często spotykane przy sportach zimowych.

 


 

Kolory:

Kolory warto dopasować do reszty naszego stroju i zależnie od tego co chcemy osiągnąć – wybieramy kolory pojawiające się już w naszym zestawie przy innej części garderoby, bądź całkowicie do niego niepasujące. Poniżej opiszę za pomocą wyłącznie zdjęć kilka podstawowych kolorów i odmian. Wybór wariacji kolorystycznych pozostawiam Wam – i nie ma sensu bym podsuwał Wam w tym temacie wiedzę tajemną. Bo taka nie istnieje.

 • Szarości i czernie

CLSC

Essentiel Antwerp

 

 • Kolorowe

 

Brixton

 • Melanże

Mauro Grifoni

Mauro Grifoni

 • Wzorzyste

Garb Store

 


Słowo od autora:

Sam dopiero w tym roku przekonałem się do nakryć głowy. W tym momencie i zapewne w każdym przyszłym pozytywnie będę oceniał jedynie wersje czapek z odsłoniętymi uszami, najlepiej z materiału utkanego w kable, to „mój typ” na tę i każdą kolejną zimę. Warto też przezwyciężyć swój strach przed nowościami i zacząć nosić czapkę, wpłynie to pozytywnie zarówno na nasz komfort cieplny, jak i na osiągnięcie nowego poziomu przy zimowych zestawach. Minusem korzystania z czapki jest poniekąd zniszczenie układanej co rano fryzury – co dla niektórych może być ogromnym problemem. Ale warto :)

Brixton

The-Bigwig

Casualism – Blog Moda Męska

Czapka wełniana typu beanie – ENCYKLOPEDIA I PORADNIK
4.93 z 15 ocen

  ADD YOUR COMMENT