Poszetka, poszetki- poradnik

Casualism Blog Moda Męska – Poszetka i poszetki…

Często w komentarzach oraz prywatnych mailach pytacie mnie o dobór poszetki względem ubioru. Do czego ją dopasować, jaki wzór, materiał, czy też jaki kolor wybrać. Czym kierować się przy zakupie i jak czerpać jak największą radość z tych małych, ale jakże wdzięcznych akcesoriów? Dzisiaj wpis poradnikowy.

Eton

Eton

Co to jest poszetka?

Poszetka, mówiąc absolutnie kolokwialnie, to mały skrawek materiału, przeważnie w formie kwadratu o regularnych bokach. Służy aktualnie przesłankom wyłącznie estetycznym, funkcja praktyczna nie jest warta jakiejkolwiek bliższej uwagi. Każda poszetka jednakże to pewien zbiór niepowtarzalnych cech, które świadczą o jej charakterze lub jego całkowitym braku.

A po co w ogóle stosować te piękne, wdzięczne akcesoria? Marynarkę cechuje pewna kwestia. Otóż górny jej rejon staje się bez użycia pewnych akcesoriów nieco pusty, martwy, nieprzyjemny dla oka. Poszetka pozwala to miejsce nieco rozbudzić – ten duży blok koloru bądź wzoru poprzez zastosowanie kontrastującej poszetki wkładanej do brustaszy (błędnie opisywanej w dziesiątkach miejsc jako butonierki).

Dom Bagnato

Dom Bagnato

Materiał poszetki

To kwestia niezwykle ważna. Poszetki warto rozróżniać w kwestii materiału zarówno w kontekście temperatury, więc wagi naszego ubioru oraz rangi stroju, więc hierarchii formalności. Za pomocą materiału możemy także dawać upust naszej fantazji i zrobić z niego zarezerwowany typowo dla nas atrybut.

Len. Materiał ten oceniany jest jako leżący najwyżej w kwestii formalności i nadaje się do bardzo eleganckich wyjść, jako uzupełnienie równie eleganckiego stroju. Poszetkę w kolorze białym wykonaną z tego materiału śmiało mogę polecić każdemu udającemu się na bankiet, do opery, czy na formalną kolację. Dlaczego len? Przecież to iście nieformalny, wręcz absolutnie casualowy materiał. Zgadza się, ten materiał jako materiał służący do produkcji garderoby wygląda całkowicie swobodnie, ale przy poszetce złożonej po prezydencku pięknie kontrastuje z resztą formalnego stroju. Nie błyszczy, nie zwraca na siebie nadmiernej uwagi. Dokładnie tak, jak idealnie dobrany garnitur, który ma tworzyć piękną ramę naszej osoby, a nie zastępować obraz.

Suitsupply.com

Suitsupply.com

Jedwab. Mimo pewnych uprzedzeń społeczeństwa względem tego materiału to jedwab jest odpowiednikiem lnu, ale w bardzo swobodnej odsłonie. Jego użycie pozwala na kontrast poszetki i faktury marynarki, która w zestawieniu nieformalnym zwykle oznacza matową bawełnę, czy grubo tkaną wełnę. Gra kontrastów w przypadku nieformalnych zestawów pozwala na uzyskanie ciekawych dla oka efektów. Materiał ładnie się układa w brustaszy, choć niektórzy narzekają na chowanie się poszetki wgłąb, ze względu na śliską fakturę.

– Bawełna. Niby materiał ten jest wyborem pierwszej wody po usłyszeniu słów „swobodna poszetka”, ale w przypadku tej właśnie części garderoby nie jest to oczywiste. Otóż bawełna nie jest materiałem ekskluzywnym, niezbyt ładnie się załamuje tworząc nieprzyjemne dla oka zagięcia i jest…nieco nijaka. Ciężko o jej dobre zastosowanie, czego jestem głównym przykładem. Posiadam kilka poszetek z tego materiału kupionych w różnych miejscach i uwierzcie mi – ale zdecydowanie nie są to poszetki, które w brustaszy wyglądają najlepiej. W ich miejsce nieco zmatowiony bądź naturalny jedwab były lepszym wyborem dając w miejscu brustaszy sporo życia.

Przeczytaj koniecznie ->  Jak się ubrać na Sylwestra 2017 - ELEGANCJA

– Wełna (z odmianami) mimo skrajnej matowości wygląda w zestawach około-zimowych wprost bajecznie i sam po takie zestawienie sięgam przy sprzyjających temperaturach bardzo często. Gruby, mięsisty materiał przy równie grubej marynarce daje niezwykły efekty ciepłego zestawu. Zdecydowanie jest to jeden z materiałów, który pozwala na naprawdę kreatywne podejście do ubioru.

 

Kolory i wzory

Gładkość jest wyborem sensownym wyłącznie w przypadku poszetki absolutnie formalnej, więc…wyłącznie białej. Nie widzę mówiąc absolutnie szczerze jakiejkolwiek innej funkcji dla gładkości niż formalna biel, niezależnie od zastosowania koloru. Kolory stanowczo swobodne również nie wyglądają tu na takie, jakie w zamyśle być powinny. Główny powód tego jest taki, że materiał bez jakiegokolwiek wzoru przywodzi na myśl formalność, z czym gryzie się kolor inny aniżeli biel.

L.B.M.

L.B.M.

– Mocne wzory wyglądają i sprawują się najlepiej w przypadku nieformalnych zestawów z marynarkami w rolach głównych. Ich ilości, rodzaje, kolory czy same wzory to niezliczona ilość tysięcy kombinacji, które pozwalają na pełną dowolność względem wyborów i sposobów na wyróżnienie się z tłumu. Zastosowanie poszetki w mocny i widoczny wzór w kieszonce gładkiej, bawełnianej marynarki pozwala na bardzo ciekawe dla oka efekty wizualne.

Delikatne wzory z kolei są świetnym uzupełnieniem zestawów bardziej formalnych, aczkolwiek nie tych położonych na szczeblu formalności najwyżej. Zastosowanie poszetki w subtelny wzór jodełki czy też groszków bądź geometrycznych figur przy eleganckim garniturze stworzy rewelacyjny efekt. Oczywiście nie musimy się ograniczać względem tych właśnie wzorów. Na to miejsce wkracza jego widoczność. Zastosowanie poszetki w ledwo widoczne żaby, słonie, bądź innego rodzaju zwierzęta stworzy z większej odległości równie dobry efekt co geometryczny wzór, ale z bliska pokaże naszą wyjątkowość i przywiązanie do detali. Ciekawym aspektem jest również nasza psychika, którą mocno sobie poprawimy samą wiedzą, że w kieszonce piersiowej mamy na poszetce małe, różowe słonie czy pin-up girls gdy przemawiamy zza mównicy do tłumu słuchaczy, rozmawiamy z rozgoryczonym szefem czy wręczamy naszym pracownikom bolesne wypowiedzenia. To nieoceniony pomocnik. Psychiczny. Pamiętajmy tylko o umiarze by nie popaść w śmieszność.

Armani Collezioni

Armani Collezioni

Wykończenie krawędzi

Maszynowe wykończenie, czyli zwykle noszące nazwę overlock, to jedna z mniej wysublimowanych możliwości wykończenia brzegów poszetki. Zwykle jedyną zaletą wykończenia ściegiem tego typu jest fakt, iż wymaga niezwykle mało pracy, więc co oczywiste, jest tani w wykonaniu. Niestety, odpłaca się to dość nachalnym wyglądem wykończenia wewnętrznych brzegów naszej poszetki. Overlock służy głównie powstrzymywaniu strzępienia brzegów tkaniny, nie jest więc to ścieg reprezentacyjny.

sa135-a

Rolowanie ręczne. To wykończenie z kolei jest absolutnym przeciwieństwem powyższego, zarówno w kwestii dużego nakładu pracy ręcznej, jak i idącego za tym faktem wyższego kosztu produkcji. W zamian tych niewielkich niedogodności otrzymujemy rzecz z bardzo ładne wykończonym brzegiem, za czego wykonaniem stoi rzemieślnik lub artysta szyjący ręcznie.

Styleforum.net

Styleforum.net

Jak dopasować poszetkę?

Do koloru lub wzoru użytego w naszym zestawie. Analogicznie do skarpetek i tutaj istnieje możliwość łatwego dopasowywania kolorystyki poszetki względem naszego ubioru. Jest to bardzo prosty sposób, przy którym wręcz niewymagane jest głębsze myślenie na ten temat, gdyż ciężko o jakąkolwiek pomyłkę. Zdecydowanie najłatwiejszy sposób dopasowania poszetki do reszty naszego stroju. Pamiętajmy tylko o jednej zasadzie. Poszetkę najlepiej dopasować jest do koloru, który w naszym stroju występuje w najmniejszej ilości. O przykłady bardzo łatwo. Gdy ostatnie dziurki na guziki przy mankietach naszej marynarki przez producenta wykończone zostały nicią różową – możemy użyć poszetkę, której kolor właśnie wokół tej barwy się obraca.

Todd Snyder. Poszetka z lewej strony dobrana jest pod kolor koszulki

Todd Snyder. Poszetka z lewej strony dobrana jest pod kolor koszulki

Duży kontrast kolorów. Równie znanym, choć już nieco trudniejszym w praktyce sposobem dopasowywania koloru poszetki do naszego zestawu jest próba jej…absolutnego niedopasowania. O czym mówię? O poszetce, której kolor i wzór nie występuje w jakimkolwiek innym miejscu na naszym stroju prócz niej samej. To rozwiązanie wygląda najciekawie,j gdy górne warstwy naszego stroju są stłumione, obracają się wokół neutralnych barw i nie występuje zbyt wiele wzorów i kolorów. Wtedy kolor i wzór poszetki wychodzą na pierwszy plan, czyli dokładnie tak, jak było w zamyśle.

– Ciekawym kontrastem będzie również kontrast wzorów, czyli zastosowanie poszetki we wzór, który na naszym stroju jest jej przeciwieństwem. Przykładowo, gdy mamy na sobie piękną marynarkę w kratę zjawiskowo będzie prezentować się poszetka w grochy bądź geometryczne, obłe figury.

 

Przeczytaj koniecznie ->  Styl marynistyczny - PORADNIK

Jak składać poszetkę?

To pytanie wraca do mnie mailowo niczym bumerang i ciężko o jednoznaczną odpowiedź, choć pokuszę się o przedstawienie mojej sytuacji. Otóż osobiście uważam, że jedynymi niezbędnymi sposobami składania poszetki są dwie opcje. Pierwsza – po prezydencku, gdzie poszetka wystaje z kieszonki piersiowej na 1 centymetr tworząc ładną linię, którą możemy lekko „przekrzywić” w którąś ze stron osiągając bardziej zawadiacki, mniej nudny wygląd. Drugi sposób z kolei to pełna dowolność. Nie jestem absolutnie zwolennikiem stosowania wymyślnych sposobów składania poszetki, co często jak dla mnie jest przerostem formy nad treścią i niezbyt ciekawym w efekcie zwróceniem na siebie uwagi. To samo mam w kwestii krawatów. Idealnym dla mnie węzłem jest Four in Hand i szczerze mówiąc – nigdy w życiu nie użyję jakiekolwiek innego.

Mrporter.com

Mrporter.com

MrPorter.com

MrPorter.com

 

Różności

Poszetka NIE MOŻE być z materiału dokładnie takiego, z jakiego wykonany jest krawat. To pójście na skróty, zbytnie dopasowanie i przesyt. Z kolei poszetka może do krawata nawiązywać wzorem bądź kolorem i nie jest to błędem, a może stworzyć ciekawe połączenia.

– Warto wzmocnić swoje chęci DIY (Do It Yourself) i przez praktykę osiągać coraz wyższy poziom, bo poszetkę można wykonać dosłownie z każdego skrawka (min. 30×30 cm) materiału. W poszukiwaniu tychże materiałów można odwiedzić internetowe bądź realne sklepy bławatne, czy też przetrzepywać serwisy aukcyjne w poszukiwaniu używanych koszul. Równie dobrym rozwiązaniem jest pójście na całość i odwiedzenie sklepów z używaną odzieżą, gdzie jedno wyjście może skutkować dziesiątkami co ciekawszych materiałów, więc poszetek.

Strellson pokazuje jak bardzo pomocna jest poszetka

Strellson przez brak poszetki pokazuje „nudę” garnituru

 

The-Bigwig

Casualism – Blog Moda Męska

Poszetka, poszetki- poradnik
5 z 22 ocen

Wielbiciel mody męskiej i rewelacyjnego stylu prawie od dekady. Zmienia polskie ulice, uczy stylu i sztuki łączenia ze sobą ubrań już od wielu lat, dając przy tym praktyczne rady i ogromną ilość inspiracji. "Granice dla mnie nie istnieją, a styl może zyskać każdy, wystarczy zgłębić wiedzę na Casualism!".

20 Comments

 1. wojtek Reply

  szczerze przyznam ,że nie widziałem wielu z Twoich ,zestawów które umieściłeś we wpisie ,to znaczy link do nich .

 2. Mikołaj Reply

  „Poszetka NIE MOŻE być z materiału dokładnie takiego, z jakiego wykonany jest krawat”
  Mam rozumieć, że jedwabnego krawata nie można łączyć z jedwabną poszetką a wełnianego z wełnianą poszetką?

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Nie, źle się zrozumieliśmy. Materiał poszetki i krawata może być ten sam, ale obie te rzeczy nie mogą być (gdy są użyte jednocześnie) wykonane z tego samego wzoru i materiału.

 3. Polo Reply

  Siema! Fotek duzo i to sie ceni kolego! Sam nigdy bym takiej poshetty nie założył ale propsuje u niektorych ziomkow w tym u cb.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Mam tak z wieloma częściami garderoby. sam bym nie założył, ale u innych doceniam i podoba mi się. Co prawda to zdanie nie tyczy się poszetek 😉 dzięki.

 4. Maciej Reply

  > Idealnym dla mnie węzłem jest Four in Hand i szczerze mówiąc – nigdy w życiu nie użyję jakiekolwiek innego.
  To chyba nieco zbyt ortodoksyjne. Kołnierzyki bywają różne, krawaty też. Pod jednym kołnierzykiem lepiej wypada węższy węzeł, pod innym szerszy. Materiał jednego krawata jest bardziej mięsisty, innego mniej. Podobnie szerokość krawata na wysokości węzła. Znajomość i świadome używanie kilku podstawowych węzłów, pozwala zachować odpowiednie proporcje. Półwindsor poszerzy węzeł za wąski względem kołnierzyka, albert doda mięsistości węzłowi zbyt cienkiego krawata (pozostając asymetrycznym), itd. Czasem 4-in-hand wygląda źle – tyle.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Wiesz co, poniekąd masz rację. Zawężam sobie nieco możliwości, ale jest to działanie zamierzone. Ukręciłem kiedyś kilka ładnych węzłów grubszych niż zwykłe 4inh i mimo usilnych prób – odpuściłem. Jedyne do czego jestem skłonny się przekonać to double 4inh, czyli nieco grubszy węzeł niż przy zwykłej wersji.

   1. Maciej Reply

    Double-4inh to inaczej właśnie Albert Knot. Bardzo estetyczny moim zdaniem: http://i.ytimg.com/vi/T2IdVwpPA_M/maxresdefault.jpg
    Z tą grubością to zależy od krawata. Tutaj przykład: http://static1.squarespace.com/static/51fb659de4b0339e6c6ade8c/t/5341b840e4b07d027eba7638/1396815982292/
    Przy kołnierzyku cut-away i wąskim krawacie (właściwy wybór do wąskich klap marynarki) 4inh wyszedłby śmiesznie rachityczny. Użycie czegoś windsoro-pochodnego uratowało sytuację.

 5. Kuba Reply

  Bardzo ciekawy temat. Długi czas nie nosiłem poszetek bo myślałem, że jest to pewnego rodzaju przeżytek. Ale muszę przyznać, że marynarka z poszetką ma w sobie o wiele więcej „uroku” niż bez tego – można by rzec – skrawka materiału. Czy zdarza Ci się samodzielnie robić poszetki (bądź prosić o pomoc zaprzyjaźnione osoby?). Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem, to daje duże możliwości i jest oryginalne.

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Noś z dumą, bo to taki element garderoby, który potrafi wręcz „nadrobić” resztę stroju. Teraz poszetki przeżywają swoją drugą młodość, nawet w telewizji jest ich zatrzęsienie – i bardzo dobrze!

 6. Leszek Reply

  Mam pytanie odnośnie ozdób co do rozcięcia w klapie marynarki, gdzie można takie dostać? Te przedstawione na powyższych zdjęciach są dedykowane w to miejsce, czy niekoniecznie?

  1. The-Bigwig Post author Reply

   Świetny pomysł na następny wpis, wielkie dzięki za cynk. Oczywiście napiszę jak zawsze długi, wyczerpujący tekst na ten temat. Jak to mawiają za wielką wodą – stay tuned.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *